Quantcast
TereBox T2

Multifokální příjem HD programů na anténě s malým rozměrem (1.)

| Tisk

Na téma dnešního článku mě navedla četnost threadů ve zdejší diskusi, které se týkají satelitního příjmu pomocí parabol o velikosti kolem 60cm, realizací příjmu s monoblokem na nich, či příjmu HD programů s těmito průměry. Toto téma bude rozděleno tématicky na několik logických částí a článek pak na dva díly.


obrázek

Nejdříve krátce představím malou satelitní anténu Panorama, poté přiblížím na této anténě praktickou realizaci multifokálního příjmu pomocí speciálního monobloku. Multifokální příjem si vyzkoušíme na nejběžnějších pozicích a to jsou v našich končinách Astry na pozicích 23,5E s 19,2E resp. 23,5E s 28,2-5E.

Parametry příjmu budou měřeny na transpondérech, kde jsou vysílány nejsledovanější programy s HD rozlišením, důraz bude kladen především na transpondéry, které využívají modulaci 8PSK, která díky své náročnosti má mnohem vyšší nároky na kvalitu přijímaného signálu.


obrázek

Nedávno jsem byl postaven před úkol zrealizovat příjem českých programů z pozice 23,5E s co nejmenší možnou anténu, s pokud možno stabilním příjmem.

Byl jsem limitován především rozměrem na výšku, tak mě zaujala anténa s názvem Panorama OP 67APP od známé značky SCHWAIGER.


obrázek

Potřeboval jsem ji pouze pro individuální příjem z pozice 23,E s jedním svodem, tak jsem do ní šel i přesto, že jsem dopředu věděl, že se nejedná o nijak masivní konstrukci.
Anténa má direktor obdélníkového tvaru s rozměrem 46 cm na výšku a 60 cm na šířku.
Direktor je z 0,85 mm tlustého ocelového plechu, při pokusném kroucení v rukách nepůsobí moc pevně. Rozhodně není vhodná k instalaci na místo, kde je velká četnost větru.


obrázek

Krk antény je z 1,7 mm tlustého plechu v profilu U. Robustnost uchycení krku je úměrná velikosti antény.


obrázek

Korpus je také z oceli a je vybaven jedním třmenem. Bez použití výložníku a s originálním třmenem, lze anténu upnout ke stožáru o průměru maximálně 50 mm. K nastavování budete potřebovat klasicky 10 a 13 klíč. Ideálně očko i nástrčák.


obrázek

Držák pro uchycení LNB je z poměrně měkkého PVC, když jsem ho na jedné straně upravoval pro uchycení „třístupňového“ monobloku Maximum V3 Gold Class, tak jsem si vystačil pouze s nožem…

Co s tímto materiálem udělá dlouhodobé působení UV záření je otázka.


obrázek

Stupnice pro nastavení elevačního úhlu sice nechybí, ale její význam je řekněme orientační…
Jedná se o anténu, jejíž pořizovací cena je ve VO hluboko po čtyřmi stokorunami, takže nelze čekat nějaké konstrukční zázraky, ale poměr cena/výkon se mi zdá velmi slušný.


obrázek

Testovací příjem byl prováděn na pracovní stolici a za pomoci profesionálního TV analyzéru Rover DIGICUBE STC.
obrázek

Pro demonstraci příjmových vlastností jsem použil jistě mnoha čtenářům známý speciální monoblok značky Maximum V3 Gold Class, který má jednotlivá hrdla tak blízko sebe /osa-osa 37 mm/, že umožňuje na takto malých anténách i příjem z družic vzdálených na orbitě i čtyři stupně. Osobně se označení monobloků na jaký jsou rozsah stupňů bráním, protože samostatný údaj je akorát matoucí. Pokud není k rozsahu stupňů uvedený i průměr doporučované antény, tak je takový údaj k ničemu.


obrázek

Aby bylo možno monoblok do držáku vůbec upnout a poté i provádět nutné nastavení náklonu monobloku kvůli nastavení ideální polarizační roviny, bylo potřeba jednu stranu držáku upravit. Úpravu lze provést celkem pohodně pevnějším nožem, lépe však například kotoučovou bruskou.

pokračování příště

Saxon

Reklama
Vybrané články