TereBox T2

OpenBox SF-51 - DVB-S/S2 měřicí přístroj

| Tisk

Před časem jsem vás seznámil s profesionálním měřícím přístroje Openbox SF-120, který však svojí cenou nebyl dostupný běžným amatérským uživatelům. Dnes vám představím měřicí přístroj od stejné firmy s typovým označením SF-51.

Tento měřák lze použít pouze na satelitní příjem obou norem DVB-S/S2, jeho výbava, funkčnost, provedení a kvalita však plně uspokojí všechny, kteří chtějí mít své antény, motory a konvertory v dokonale naladěném stavu. A navíc je velmi cenově dostupný.


obrázek

Už samotné balení přijímače je nápadité a oproti jiným elektrospotřebičům horní víko obsahuje průhledné okýnko, kterým můžeme vidět přímo samotné zařízení. Potisk krabice je dvojjazyčný a dominuje mu typové označení přístroje. Model 51 je vylepšeným nástupcem předchozího modelu 50.


obrázek

Boky krabice jsou pak potištěné všemi dostupnými informacemi o vlastnostech včetně grafických příkladů zobrazení.


obrázek

Obsahem balení je samotný přístroj, ochranné pouzdro, nabíjecí adaptér 230V, kabel pro aktualizaci firmwaru přes RS-232 port, karabina s kompasem, poutko na pevné držení přístroje i jeho ochranu a snadné držení, kabel s analogovým výstupem obrazu a zvuku a manuály v anglickém, ruském a slovenském jazyce. Dodávky v České republice budou obsahovat český manuál. V balení chyběla inzerovaná cestovní auto-nabíječka 12V, podle vyjádření prodejce jde o testovací balení a prodejní kusy tuto další nabíječku běžně mají.


obrázek

Měřicí přístroj má všechny ovládací a zobrazovací prvky na předním panelu. Ve spodní části jsou LED diody pro zobrazení stavy nabíjení baterie, zámku signálu ze satelitu, přítomnost signálu 22 kHz a napájení LNB napětím 13V nebo 18V. nad indikátory jsou ovládací barevná funkční tlačítka F1 – F4, reproduktor pro akustickou indikací síly signálu nebo zvukový výstup sledovaného kanálu, 4 kurzorové šipky s potvrzovacím tlačítkem OK, tlačítko pro vyvolání nabídky Menu a tlačítko pro změny satelitů SAT. Vlevo nahoře je pak barevný TFT LCD displej o úhlopříčce 2,4“ (6 cm).


obrázek

Na pravém boku je vstup satelitní antény, který ji umí z interního akumulátoru napájet, přepínat, ovládat přepínače LNB nebo pohybovat s DiSEqC nebo USALS motorem.


obrázek

Na levém boku je pod víčkem ukryt konektor pro napájení a nabíjení interního akumulátoru, USB 2.0 konektor pro připojení HDD nebo flash disku a sloučený konektor pro analogový výstup obrazu a zvuku nebo pro připojení sériového portu RS-232.


obrázek

Na horní straně je zapínací tlačítko a kovový úchyt pro připevnění poutka.


obrázek

Po připojení nabíječky, antény a zapnutí přístroje se rozsvítí LED diody, odpovídající parametrům napájení a ovládání antény.


obrázek

Zároveň se na displeji zobrazí logo výrobce, které se po chvíli změní na hlavní nabídku nastavení.


obrázek

Pro správné ovládání je vhodné si nejprve nastavit systémové parametry přístroje. Jako první jsem se soustředil na jazykovou mutaci a tu přístroj plně podporuje. Zároveň se na systémové nabídce zobrazují verze hardwaru a softwaru.


obrázek

V nastavení DiSEqC je možné si vybrat nastavení přímého připojení LNB, připojení jednoho či celé kaskády přepínačů. Okamžitá volba satelitu a jeho transpondéru má za následek okamžité zobrazení úrovně a kvality signálu. Vždy je možno sledovat i LED diody předního panelu, zvláště pak největší ukazatel – Lock – který se rozsvítí v momentu, kdy je interní tuner správně „zamknut“ na signálu transpondéru.


obrázek

Také s nastavením motoru si měřicí přístroj hravě poradí, po volbě USALS je pak možno motoru zadat i zeměpisnou délku a šířku vaší pozice. Poté pak změnou přijímaného satelitu ověříte správnou funkci natáčení motoru do odpovídajících poloh.


obrázek

Pokud máme správně nastaveny parametry antény a satelitu a na indikátorech vidíme dobré hodnoty signálu, můžeme se o správnosti pozice antény přesvědčit proladěním daného transpondéru. Ladit můžeme jeden transpondér, síť providerů nebo celý satelit.


obrázek

Nalezené kanály si přístroj uloží do paměti a po opuštění módu ladění a hledání můžeme sledovat naladěné kanály. Stiskem tlačítka OK vyvoláme nabídku naladěných kanálu a můžeme se v něm pohybovat, můžeme měnit satelit nebo přecházet na rádiové kanály a zpět pomocí červeného tlačítka F1. Vzhledem k tomu, že displej má poměr stran 4:3 a některé kanály již vysílají v poměru 16:9, je takový obraz mírně zdeformovaný.


obrázek

Také zde máme po přepnutí kanálu možnost vidět stavový pruh kanálu s jeho názvem, číslem, transpondérem, časem, úrovní a kvalitou signálu a jménem přijímaného satelitu.


obrázek

Řízení hlasitosti je spíše jen doplněk, abychom mohl pracovat v různě hlukově nevyvážených prostorech.


obrázek

Zeleným tlačítkem F2 pak můžeme přejít na přesnější indikaci chybovosti, kvality a síly signálu. Pomocí modrého tlačítka F4 pak tuto informaci můžeme uložit na připojený USB flash disk pro další vyhodnocení nebo výsledný protokol měření.


obrázek

Na USB disk je možno také sledovaný pořad ukládat. Po spuštění ukládání jsme v informačním pruhu informování o základních parametrech ukládání včetně časů a kanálu.


obrázek

Pořad se ukládá ve volném formátu MPG a lze jej přehrávat libovolně v počítači. Pochopitelně, že obraz je ukládán v původním rozlišení kanálu a jeho kvalita je oproti přehrávání na malinkém displeji nesrovnatelně lepší. Samotný měřák funkci přehrávání záznamů neposkytuje.


obrázek

Nepředpokládám, že si montéři satelitních antén krátily dlouhou chvíli na střechách sledováním kanálů na miniobrazovce, ale pro kontrolu správnosti nastavení jsou tyto nadstandardní funkce měřicích přístrojů plně dostačující. Popř. lze lépe sledovat výkyvy signálů na přesnějších měřicích úrovních toho přístroje než na informativních barech více či méně levnějších satelitních přijímačích.

Ještě na závěr uvedu přehled základních vlastností měřicího přístroje OpenBox SF-51:

- Barevný TFT LCD displej s úhlopříčkou 2,4″
- Vestavěná baterie Lithium-ion 2350 mA/h
- Výdrž baterie až cca 6 hodin, nabíjení trvá cca 2-3 hodiny
- Podporované protokoly DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 a USALS
- Audio / Video analogový výstup
- Zvuková indikace signálu s možností ztišení
- 1x USB 2.0 port


- 1x LNB vstup
- Vstupní kmitočet 950-2150 MHz
- Upgrade software přes USB nebo RS-232
- Rozměry 139x99x37 mm
- Hmotnost 0,44 kg

Průměrnou koncovou cenu jsem z více prodejců spočítal na 2799,- Kč včetně DPH.

Exklusivně pro server Parabola.cz
K. S. Ječný ( www.jecny.cz )

Vybrané články