Quantcast

DVB-S2 FBC Twin tuner a DVB-S2X Multistream DUAL tuner pro přijímače Dreambox

| Tisk

Německá firma Dream Property GmbH (dříve Dream Multimedia) přichází na trh s dvěma novými tunery pro přijímače Dreambox. Jedná se o satelitní tuner DVB-S2 FBC Twin tuner, který používá technologii FBC (Full Band Capture) a dále o satelitní tuner DVB-S2X Multistream DUAL, který umožňuje příjem programů vysílaných v režimu multistream (MIS).

Díky prodejci těchto tunerů firmě Pluton elektroprodejna z Třebíče, která se specializuje na linuxové přijímače, máte nyní možnost se s tímto tunerem podrobně seznámit.

Tyto tunery se prodávají jako samostatné a nejsou součástí žádného stávajícího modelu Dreambox. Slouží zejména pro fajnšmekry a fandy oblíbené značky Dreambox, kteří si budou chtít vylepšit svůj stávající satelitní příjem. Twin tuner DVB-S2 FBC by měl být součástí plánovaného nového přijímače Dreambox DM920, jehož termín zahájení prodeje se neustále odkládá.

Nové tunery jsou typu plug and play a je na zákazníkovi, aby si tuner vyměnil sám nebo to nechal na ochotném prodejci. Výměna je velmi jednoduchá. Po odšroubování krytu přijímače stačí jen vydělat jistící šroubek, který drží tuner a stávající tuner je již možné vyjmout z patice. Poté se zasune nový tuner, zašroubujeme jistící šroubek, vrátíme kryt přijímače a máme hotovo.

DVB-S2X Multistream DUAL tuner

Tento tuner používá nový chipset Silicon Labs Si2166D a je možné ho použít v následujících modelech přijímačů Dreambox: DM7080 HD, DM820 HD a DM900 ultra HD. Tuner umožňuje příjem satelitních programů v normách DVB-S, DVB-S2 a DVB-S2X. Navíc umožňuje příjem satelitních programů vysílaných v režimu multistream. Tuner má k dispozici dva satelitní vstupy.


obrázek

▲ Obr č. 1 - DVB-S2X multistream dual tuner, balení a tuner

Pro účely testování tohoto nového tuneru jsem měl k dispozici vlakovou loď firmy Dream Property model Dreambox DM900 ultra HD. Firma Dream Property nabízí nyní tento přijímač ve třech variantách: s duálním satelitním DVB-S2 tunerem, s duálním hybridním DVB-T2/C tunerem a s triple tunerem DVB-S2X/DVB-T2/C.

Doba startu přijímače z hlubokého spánku je cca 17 sec, což je absolutní jednička na trhu v rychlosti startu mezi linuxovými přijímači. V tomto ohledu ani nejlepší přijímače konkurence, zejména VU+ na Dreambox nestačí.

Příjem programů a chování tuneru v praxi

Nejprve je nutné do přijímače nahrát image s verzí Enigmy 2 minimálně 4.3.1r19 z 25.10.2017, který obsahuje už ovladače, pro tento nový typ tuneru. Pro přijímače Dreambox osobně považuje za nejvhodnější a nejstabilnější používat image tovární s nainstalovaným rozšířením Gemini 3.3 nebo image Merlin 4, který je založen na továrním image a má doplněné některé funkce.


obrázek

▲ Obr č. 2 - DVB-S2X multistream dual tuner, vyhledávání transpondéru v režimu multistream

V tomto případě jsem použil poslední verzi Merlinu 4 a online aktualizoval na nejnovější verzi. DVB-S2X Multistream DUAL tuner má integrovány dva nezávislé demodulátory. Můžete tak nahrávat satelitní programy ze dvou různých transpondérů.

Frekvenci transpondéru lze v přijímači zadat s přesností na jedno desetinné místo, což je právě velmi vhodné pro rychlejší nalezení programu s extra nízkou přenosovou rychlostí pod 1 Msym/s.

Vyhledávání kanálů je rychlé a i přepínání mezi programy je svižné do 2 sekund. Zahřívání tuneru je minimální. Tento tuner dokázal naladit programy v Dreamboxu DM900 ultra HD v rozsahu symbolových rychlostí SR cca 0,2-45 Msym/s a to v obou normách DVB-S i DVB-S2 (QPSK/8PSK).


obrázek

▲ Obr č. 3 - DVB-S2X multistream dual tuner, informace o kanálu Italia 1 HD

Satelitní programy pod 1 Msym/s jsou určeny spíše pro satelitní nadšence a umí je naladit velmi málo tunerů. Ladění transpondérů s extra nízkou přenosovou rychlostí SR kolem 256 kbit/s již není stabilní, zaleží na stabilitě lokálního oscilátoru LNB, na přesném zadání frekvence na desetinu MHz, navíc si myslím, že i drivery na to mají vliv a chtělo by je více odladit pro tento extremní případ.

Tuner také podporuje funkci blindscan, tedy hledání kanálů „na slepo“ bez zadání dodatečných technických parametrů. Blindscan funguje však pouze pro běžné vysílání nikoliv pro programy v režimu MIS, to není technicky u Dreamboxu možné.


obrázek

▲ Obr č. 4 - DVB-S2X multistream dual tuner, příjem italského multistreamu na 5 West (program Italia 1 HD)

Citlivost/selektivita tohoto tuneru byla výborná. Výsledky byly srovnatelné s legendárním přijímačem Dreambox DM8000 s tunery BCM4501, který mi slouží jako „etalon“ pro příjem slabých transpondérů.

Dále jsem testoval tuner pro příjem v normě DVB-S2X. K dispozici je vysílání v této nové normě aktuálně pouze na družici Eutelsat 33C na pozici 33° východně. Zde se vysílá multiplex s francouzskými komerčními programy TF1, NT1 a TMC právě v normě DVB-S2X. Programy jsou zde šířeny volně, běžně je najdeme zakódované.

Přijímač naladil tento multiplex v normě DVB-S2X zcela bez potíží. Zajímavostí u Enigmy 2 u Dreamboxů s OE 2.5 je, že ani v normě DVB-S2 není nutné zadávat modulaci a FEC, vše je možné nechat na automatice. Při ladění multiplexu v DVB-S2X se používá v menu přijímače volba DVB-S2, která je pro obě normy společná.


obrázek

▲ Obr č. 5 - DVB-S2X multistream dual tuner, příjem francouzského multistreamu na 5 West (program C8 HD)

Dále jsem se zaměřil na příjem programů vysílaných v režimu multistream (MIS). MIS umožňuje šířit v jednom satelitním multiplexu několik samostatných transportních streamů. To je velmi výhodné pro satelitní operátory, kteří používají tuto technologii jako distribuční linky pro kabelové rozvody nebo pro pozemní vysílače.

Programy v režimu MIS jsou aktuálně k dispozici na satelitních pozicích 45°E, 39°E , 13°E, 10°E, 9°E, 4,8°E, 5°W, 12,5°W a 30°W. Pro příjem programů v MIS zadáváme běžné technické parametry transpondéru, ale navíc musíme zvolit správný PLS mód, PLS kód a číslo streamu.


obrázek

▲ Obr č. 6 - DVB-S2X multistream dual tuner, příjem bulharského multistreamu na 45°E (program BNT HD)

V režimu MIS se programy, které jsou běžně kódované, vysílají zatím volně. Nicméně i zde jsou klasické pay tv programy samozřejmě zakódovány. Volně jsou k dispozici některé zajímavé komerční programy, ale i programy státní televize.

Pro zajímavost na 5° západně jsou v režimu MIS vysílané volně a v HD (!) kvalitě italské programy skupiny Mediaset jako Italia1 HD, Canale 5 HD a Rete 4 HD. Je zde k dispozici i italská veřejnoprávní televize RAI a řada dalších italských komerčních programů. Na této pozici najdeme také zajímavé francouzské multiplexy, kde je opět řada komerčních kanálů v HD kvalitě nekódovaná. Na pozici 45°E (nebo 39°E) nalezneme multiplex MIS s bulharskými programy.

Bez problémů fungovalo ladění MIS v PLS módu Root i Gold. Příslušné položky v menu pro zadání těchto parametrů se objeví, jakmile použije právě tento typ tuneru, který umí přijímat MIS, jakmile byste do přijímače vložili jiný tuner, který MIS nepodporuje, tak tyto položky v menu nenajdete. Je to vlastnost použité Enigma 2 v Dreamboxech.


obrázek

▲ Obr č. 7 - DVB-S2X multistream dual tuner, hledání transpondéru s nízkým SR

PLS mód Combo zatím není v menu k dispozici, nicméně není třeba. Všechny programy v MIS se většinou vysílají v několika módech současně, takže o žádný MIS multiplex nepřijdete. Stačí již pak zadat PLS kód, který si najdete na specializovaných webech zabývajících se problematikou MIS.

V menu je dokonce volba, že PLS mód i PLS kód můžete nechat na automatice, nicméně ta nefunguje a je otázka co tím programátoři z DM myslí. Velkým zjednodušením je nechat si vygenerovat soubor „satellites.xml“ na specializovaném webu, který již obsahuje všechny MIS včetně všech technických parametrů. Pak stačí tento soubor nahrát přes FTP do přijímače a zapnout automatické ladění konkrétní družice.

Pak se vám automaticky naladí programy ze všech transpondérů z dané družice včetně těch, kde se používá MIS. Naladěním MIS si tak můžete obohatit nabídku satelitní televize o řadu atraktivních kanálů, což z běžných komerčních satelitních přijímačů umí pouze Octagon SF4008.

DVB-S2 FBC Twin Tuner

Tento tuner používá nový chipset BroadCom BCM45208 a je možné ho použít pouze v modelu Dreambox DM900 ultra HD. Ve starších přijímačích tento tuner nelze použít! Tuner umožňuje příjem satelitních programů v normách DVB-S a DVB-S2. Normu DVB-S2X neumí, což je docela škoda. Tuner má k dispozici dva satelitní vstupy.

Pro tuner je zde použita technologie FBC (Full Band Capture). Tento dvojitý tuner má tak díky této technologii k dispozici 8 demodulátorů, což se využije při současném nahrávání více programů nebo streamování programů po síti. FBC Twin tuner je o trochu delší než běžné tunery a také i teplota je o trochu vyšší, proto je použit na chipsetu tuneru pasivní chladič.


obrázek

▲ Obr č. 8 - DVB-S2 FBC twin tuner, balení + tuner

Příjem programů a chování tuneru v praxi

Do přijímače Dreambox DM900 Ultra HD doporučuji nahrát image s poslední verzí Enigmy 2 a to minimálně verzi 4.3.1r19 z 25.10.2017, který obsahuje opravu ovladačů, pro tento nový typ tuneru. Opět jsem použil můj oblíbený image Merlin 4, online aktualizovaný na poslední verzi.

DVB-S2 FBC Twin Tuner se v přijímači jeví jako 8 tunerů! Dva tunery jsou fyzické a šest je virtuálních. Virtuální tuner je propojen smyčkou s fyzickým tunerem. Můžete nahrávat z 8 různých frekvencí, omezeni jste pouze polaritou, pásmem a polohou DiseqC přepínače pro každý FBC tuner.


obrázek

▲ Obr č. 9 - DVB-S2 FBC twin tuner, nastavení FBC tuneru

Pokud tedy jeden program nahráváte a chcete druhý program z jiné frekvence nahrávat, tak přijímač použije virtuální tuner, za předpokladu, že druhý nahrávaný program je se stejnou polaritou jako první nahrávaný program a je vysílán ve stejném frekvenčním pásmu. Pokud tomu tak není, přijímač automaticky zvolí druhý FBC tuner.

Použitím FBC technologie Dream Property dohání konkurenci. Jako první s FBC tunerem přišel výrobce přijímačů VU+. Citlivost/selektivita tuneru byla výborná. Vyhledávání kanálů je rychlé a i přepínání mezi programy je svižné do 2 sekund. Tento tuner dokázal naladit programy v Dreamboxu DM900 ultra HD v rozsahu symbolových rychlostí SR 1-45 Msym/s a to v obou normách DVB-S i DVB-S2 (QPSK/8PSK).


obrázek

▲ Obr č. 10 - DVB-S2 FBC twin tuner, nahrávání programů z více transpondérů pomocí FBC tuneru

V rozsahu SR 1-2 Msym/s není příjem některých programů stabilní, jsou zde výpadky signálu nebo nelze naladit takovýto transpondér. Zde je třeba ještě úprava ovladačů ze strany výrobce.

U Dreamboxu DM900 ultra HD je příjemné, že pevný disk lze do přijímače zabudovat, bez toho aniž byste museli přijímač rozdělávat. Je zde totiž použita „šuplíková metoda“. Výměnný rámeček naleznete na zadním panelu přijímače. Do něho vložíte pevný disk o velikosti 2,5“.

Celkový počet současně nahrávaných programů závisí na celkovém datovém toku nahrávaných programů a na vlastnostech HW daného přijímače. V tomto případě máme k dispozici dvojitý FBC satelitní tuner. Tedy můžete nahrávat programy současně až z 8 různých frekvencí. Přijímač se mi nepodařilo při nahrávání „shodit“, stále vesele nahrával.


obrázek

▲ Obr č. 11 - DVB-S2 FBC twin tuner, informace o systému s vloženým FBC twin tunerem

U linuxových přijímačů bývá tradiční omezení na 7 nebo 8 kódovaných programů nahrávaných současně podle typu přijímače (při použití vestavěného univerzálního dekodéru). Tady tomu je ale jinak, maximum je 16 kódovaných programů současně! V tomto ohledu je opět tento přijímač na prvním místě před konkurencí.

Závěr

Oba nové tunery pro přijímače Dreambox přináší další možnosti příjmu satelitních programů a jistě potěší fanoušky této značky. Firma Dream Property tak vychází vstříc požadavkům náročnějších zákazníků, kterým nestačí běžně používané satelitní tunery a kteří vyžadují technologii FBC nebo příjem programů v režimu multistream nebo v nové normě DVB-S2X.

Prodejce těchto tunerů firma Pluton elektroprodejna nabízí tyto tunery svým obchodním partnerům i koncovým zákazníkům buď přímo v jejich kamenné prodejně nebo prostřednictvím e-shopu:* Dreambox DVB-S2 FBC Twin Tuner (8 demodulátorů)
Maloobchodní cena: 2690,- Kč s DPH

* Dreambox DVB-S2X MultiStream Dual Tuner
Maloobchodní cena: 2690,- Kč s DPH

Firma Pluton elektroprodejna dodává linuxové přijímače také na základě přání zákazníka v jejich standardní úpravě CZ EDITION, kde v přijímači je již nainstalován alternativní image s řadou užitečných pluginů a podporou dekódovacích karet ICE freeSAT a karet Conax Flix TV/Antik Sat nebo dle individuálních požadavků tzv.na míru.
Samozřejmostí u tohoto prodejce je také poprodejní zákaznická softwarová a technická podpora.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články