Quantcast

GoSAT GS 7075COMBOi - první kombinovaný přijímač Skylink Ready s podporou HbbTV a HEVC

| Tisk

Na našem trhu se objevil první kombinovaný přijímač GoSAT GS 7075COMBOi s vestavěným licencovaným dekodérem Irdeto, který je primárně určený pro příjem satelitní televize Skylink a zároveň umožňuje příjem pozemního digitálního vysílání v normě DVB-T/T2.

Díky prodejci těchto přijímačů firmě IPON s.r.o. z Rokycan, která nabízí široký sortiment z oblasti satelitní techniky, máte nyní možnost se s tímto přijímačem podrobně seznámit.


obrázek

▲ Obr č. 1 - GoSAT GS 7075COMBOi, přední panel (foto dovozce)

Výrobce přijímačů GoSAT naposledy uvedl na trh dvoutunerový satelitní přijímač GoSAT GS 7070PVRi a nyní přichází s přijímačem GoSAT GS 7075COMBOi, který má vestavěný jeden satelitní tuner a jeden tuner pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Oba přijímače patří mezi to nejlepší ze Skylink Ready přijímačů co na našem trhu pro příjem satelitní televize Skylink najdete, jsou určeny náročnějším zákazníkům, kteří vyžadují současné nahrávání dvou programů z různých multiplexů, podporu hybridní televize HbbTV, prohlížeč Youtube atd. Tomu samozřejmě odpovídá i cena přijímačů.


obrázek

▲ Obr č. 2 - GoSAT GS 7075COMBOi, zadní panel (foto dovozce)

Pro méně náročné a cenově citlivé zákazníky je vhodný např. certifikovaný Skylink Ready přijímač AB CryptoBox Smart, který jsem na webu parabola.cz představil nedávno.

GoSAT GS 7075COMBOi získal certifikát Skylink Ready podle nejnovější technické specifikace Skylinku a získal certifikát „DVB-T2 ověřeno“ od společnosti České radiokomunikace. Tyto certifikáty garantují bezproblémový příjem satelitní televize Skylink a pozemního digitálního vysílání v nové normě DVB-T2/HEVC.


obrázek

▲ Obr č. 3 - GoSAT GS 7075COMBOi, dálkové ovládání (foto dovozce)

Přístroj je také možné použít pro příjem satelitní služby freeSAT operátora UPC DTH. Přijímač umožňuje příjem SD a HD kanálů v kompresi MPEG-2, MPEG-4/H.264 a nově také v kompresi HEVC/H.265. Přijímač umožňuje satelitní příjem v normách DVB-S a DVB-S2 a příjem pozemního digitálního vysílání v normách DVB-T a DVB-T2. Přístroj pracuje ve Full HD video rozlišení 1080p.


obrázek

▲ Obr č. 4 - GoSAT GS 7075COMBOi, info řádek a detailní informace o programu

Technický základ přijímače je stejný jako u modelu GoSAT GS 7070PVRi, tedy je použitý stejný procesor MStar K5. Nahrávání je možné na USB pevný disk, připojený k portu USB 2.0 na zadním panelu přijímače. Nahrávání na flash disk není možné z důvodu rychlosti.

GoSAT GS 7075COMBOi umožňuje nahrávat dva HD (SD) programy současně a třetí HD (SD) program sledovat, přičemž můžete nahrávat ze dvou nezávislých multiplexů, tedy z jednoho satelitního transpondéru a z jednoho pozemního multiplexu.

Co se týče multimédií, je vybavení stejné jako u modelu GoSAT GS 7070PVRi. K dispozici je funkce HDMI CEC (současné ovládání přijímače a TV), aplikace Youtube, RSS čtečka zpráv a informace o počasí. Klíčová je podpora hybridního televizního vysílání HbbTV.

Samozřejmě nemůže chybět funkce FastScan, která nám umožňuje automatické dolaďování programů satelitního operátora Skylink. Divák se nemusí o nic starat a má vždy k dispozici aktuální nabídku programů. Přijímač splňuje také přísné energetické normy EU ohledně spotřeby přijímače v pohotovostním stavu, která je pod 1W.


obrázek

▲ Obr č. 5 - GoSAT GS 7075COMBOi, single EPG

Popis přijímače

Přijímač má moderní futuristický vzhled ve tvaru létajícího talíře UFO v černém lesklém provedení. Rozměry přijímače jsou 250 x 40 x 175 mm (Š x V x H). Na předním panelu se nachází čtyřmístný display v červeném provedení a dvě stavové diody (červená - pohotovostní stav, zelená - provoz).

Základní tlačítka pro obsluhu přijímače najdeme na horním krytu přijímače. Čtečku karet vestavěného dekodéru IRDETO nalezneme z levého boku přijímače. Na pravém boku přijímače je k dispozici jeden USB 2.0 port.

Na zadním panelu nacházíme vstup a výstup satelitního tuneru, vstup pozemního tuneru, konektor S/PDIF optický, USB 2.0 port, tři cinch konektory analogového AV výstupu pro připojení k starším CRT TV a konektor pro připojení napájecího adaptéru. Dále je zde HDMI konektor pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV a síťové rozhraní Ethernet 10/100 Mbit/s.

Součástí balení je také pěkný český a slovenský návod k obsluze, HDMI kabel a napájecí adaptér 12V/1,5A.


obrázek

▲ Obr č. 6 - GoSAT GS 7075COMBOi, multi EPG

Příjem programů a chování přijímače

V přijímači jsem měl poslední firmware 1.02, se kterým byl přijímač testován satelitním operátorem Skylink a také Českými radiokomunikacemi. Přijímač získal certifikáty Skylink Ready a „DVB-T2 ověřeno“. Menu je graficky téměř identické s modelem GoSAT GS 7070PVRi, navíc se zde objevily pouze položky související s příjmem digitálního pozemního vysílání. Menu je k dispozici v češtině, slovenštině, angličtině a němčině.

V úvodním průvodci instalací přijímače je nejprve řešen příjem satelitní televize Skylink, opět je zde funkce AutoDiseqC, přijímač si tak automaticky zjistí, zda máte příjem i z jiných družic, které přepínáte pomocí DiseqC přepínače.

Na závěr satelitní části úvodního průvodce proběhne automatické zjišťování parametrů tzv. domovského transpondéru M7, ze kterého se vysílají tabulky programů FastScanu a OTA (aktualizace softwaru přes satelit). Poté již probíhá naladění programů satelitní televize Skylink pomocí funkce FastScan.

Zákazník se tak nemusí o nic start, nové programy z nabídky Skylink se mu automaticky objeví v přehledu programů, a pokud dojde k nějaké změně technických parametrů stávajících programů, tak ji díky funkci FastScan vůbec nepostřehne.


obrázek

▲ Obr č. 7 - GoSAT GS 7075COMBOi, seznam kanálů

Poté úvodní průvodce pokračuje automatickým hledáním programů pozemní digitální televize. Přijímač tyto programy uloží od předvolby 4000. Přijímač naladil všechny pozemní multiplexy v normách DVB-T a DVB-T2 dostupné v mé lokalitě příjmu. Citlivost/selektivita použitého tuneru je výborná, což vidím podle příjmu rakouské televize ORF v DVB-T2, která je již u mě na hraně příjmu.

Samozřejmostí je bezproblémový příjem DVB-T2 přechodové sítě č.12 Českých Radiokomunikací (v mé lokalitě 28. kanál), kde se používá kodek HEVC. Zde se aktuálně vysílá 14 našich komerčních programů. Naše programy se vysílají v netradičním rozlišení 960 x 540p, audio AAC-HE.


obrázek

▲ Obr č. 8 - GoSAT GS 7075COMBOi, editace kanálů

Obrazová kvalita na HD i SD programech je výborná. Přijímač umožňuje uložit do paměti max. 6000 programů.

Programy naladěné pomocí funkce FastScan nelze editovat, tedy přesouvat nebo mazat. Jinak by FastScan nemohl fungovat. Proto má přijímač k dispozici 8 favoritních (oblíbených) seznamů. Do každého seznamu můžeme uložit až 200 programů a libovolně si je setřídit podle svého uvážení. Každý favoritní seznam můžete přejmenovat.

Programy v hlavním seznamu od pozice 4000 (pozemní digitální televize) lze mazat nebo přejmenovat, bohužel je nelze přesunout, což je škoda, technická specifikace Skylinku to umožňuje. Zákazník tak musí použít některý z favoritních listů, kde si programy může setřídit.


obrázek

▲ Obr č. 9 - GoSAT GS 7075COMBOi, hlavní menu

Satelitní programy jsou v přehledu programů označeny symbolem „satelitní paraboly“ před jejich názvem, pozemní programy jsou zase označeny symbolem „pozemní antény“. Takže divák má pěkně rozlišené odkud daný program přímá.

Funkci FastScan lze v menu přijímače také vypnout, od tohoto okamžiku je vše v rukou zákazníka. Přijímač je vybaven funkci „Skylink aktualizace“. Tato funkce vám jednorázově proladí všechny frekvence co Skylink používá a automaticky najde i nové (!) frekvence, pokud by je Skylink začal používat.

Přijímač samozřejmě naladí i programy (většinou kódované), které nejsou součástí satelitní televize Skylink, ty pak musí uživatel ručně vymazat. Takže je na uživateli jakou možnost zvolí. Osobně doporučuji nechat funkci FastScan zapnutou a vytvořit si např. favoritní list např. „Televize“, kam si přidáme pouze ty programy z nabídky Skylinku, které máme předplaceny a všechny pozemně vysílané programy.


obrázek

▲ Obr č. 10 - GoSAT GS 7075COMBOi, vyhledávání satelitního vysílání

Při změně parametrů vysílání nějakého programu se vše automaticky projeví i ve favoritním listu, kde máme programy seřazené podle svého uvážení. Samozřejmě, že si ručně můžete doladit naprosto cokoliv a to z jakékoliv družice, pokud ji přijímáte. Takovéto programy se objeví naladěné hned za pozemními programy. Seznam transpondérů lze u každé družice editovat, lze změnit i název družice nebo přidat úplně novou. Vyhledávání je velmi rychlé.

Přijímač umožňuje i příjem SD a HD programů v novém kodeku HEVC jak v pozemním, tak i v satelitním vysílání. Takovéto programy vysílané v HEVC naleznete již v různých satelitních placených platformách, např. Flix TV, Antik Sat, Trikolor TV, MTS atd. U volných programů v HEVC vysílaných na pozici 16° východně pro platformy Antik SAT a Flix TV je zatím u tohoto přijímače problém s trhaným obrazem.

Rakouská společnost TAG, která uplinkuje programy pro platformy Antik SAT a Flix TV na pozici 16° východně, používá starší profil standardu HEVC a některé přijímače s tím mají problém. Dovozce jsem na tuto skutečnost upozornil, ten ji předal ihned výrobci k nápravě. Přijímače GoSAT se těší díky výborné spolupráci mez dovozcem a výrobcem velké technické podpoře, což se u jiných značek jen tak nevidí.

Síla a kvalita signálu je zobrazována tradičním proužkovým ukazatelem v informačním proužku, v menu naleznete i indikaci v procentech. Úroveň kvality signálu u pozemního vysílání je zobrazována prakticky neustále 99%. Takže budete mít jistě dobrý pocit, jaký máte super signál, nicméně je to pouze kosmetická záležitost.


obrázek

▲ Obr č. 11 - GoSAT GS 7075COMBOi, instalace DVB-T/T2

Citlivost pozemního tuneru je výborná, protože jsem bez problémů přijímal rakouský DVB-T2 multiplex ORF, v mé lokalitě příjmu je již tento příjem hraniční.

Také citlivost/selektivita satelitního tuneru je výborná. Zde proběhlo měření na velmi slabých transpondérech z družice Badr 6/7 na pozici 26° východně ve svazku MENA, který je u nás již velmi slabý. Přijímač zde ukazoval kvalitu pouhých 8%, a přesto byl signál bez výpadků.

Rychlost přepínání programů je cca 4-5 sec mezi kódovanými programy, důvodem je implementace funkce HbbTV. Tohle osobně považuji za největší mínus přijímače, tak jako u modelu GoSAT GS 7070PVRi.

Přijímač má plnou podporu protokolu DiseqC 1.0, 1.1, 1.2, 1.3 (USALS) a také Unicable. Dálkové ovládání je klasika, která se používala u modelu GS 7060HDi. Směrovost dálkového ovládání je příjemně široká, tlačítka se dobře mačkají. Někdo může namítnout, že tlačítka jsou malá.


obrázek

▲ Obr č. 12 - GoSAT GS 7075COMBOi, příjem přechodového multiplexu DVB-T2 v HEVC

Informační lišta obsahuje informace o běžícím nebo následném pořadu (přepínání je tlačítky šipka vlevo a vpravo). Podrobné informace o pořadu nejsou nikterak oříznuty. České a slovenské znaky se na programech Skylink a freeSAT zobrazovaly v pořádku. Přijímač umí zobrazit EPG až na 7 dní dopředu, pokud je provider vysílá.

Elektronický programový průvodce je dobře a přehledně zpracován. Programy je možné zobrazit ve dvou režimech. V prvním režimu vidíme EPG jednoho jediného programu na více dní dopředu. Druhý režim zobrazuje klasickou mřížku, ve které se nám ukazuje 9 programů s pořady v časové ose.

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu, tak jako titulky. Lze zapnout funkci „audio decription“ (zvukový komentář pro nevidomé), pokud je vysílána. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku včetně diakritiky na velkých písmenech.

Přijímač automaticky posune hodiny s příchodem letního času, není třeba žádný zásah uživatele.

V menu můžete nastavit rychlý start přijímače (výchozí nastavení) nebo aby přijímač při vypnutí přešel do úsporného režimu (hluboký spánek) se spotřebou pod 1W. Do hlubokého spánku se přijímač přepne až po cca 1 minutě od vypnutí přijímače. Pokud byste tedy omylem přístroj vypnuli, tak vám do jedné minuty od vypnutí zapne okamžitě.


obrázek

▲ Obr č. 13 - GoSAT GS 7075COMBOi, YouTube přehrávač

Aktualizaci řídícího softwaru přijímače bude možné provést přes satelit Astra 3B (funkce OTA) pokud bude nový software vysílán. Aktualizaci bude možné provést také pomocí USB portu. Nově je možné aktualizovat přijímač také přes internet.

Přijímač se při provozu mírně zahřívá. Ventilační otvory jsou na všech stranách přijímače, i když na horním krytu bych si jich dovedl představit více. Velikost a tvar přijímače je shodný s modelem GoSAT GS 7070PVRi. Volný prostor uvnitř přijímače je dostatečný, což přispívá k lepší cirkulaci vzduchu a tím i k chlazení přijímače.

Multimediální funkce

Přijímač má i podporu přehrávání některých multimédií. Z audio formátů podporuje přehrávání souborů MP3. Obrázky ve formátu JPEG a BMP se zobrazují ve správném poměru (pouze na HDMI výstupu), přijímač zvládne zobrazit obrázky i ve vysokém rozlišení.

Z AV souborů přijímač podporuje formáty MKV, AVI, MP4 a MOV. Můžeme přehrát i videa s kodekem HEVC až do rozlišení 1080p. Samozřejmě, že přehrání konkrétného souboru záleží na tom, z jakých kodeků byl soubor vytvořen. Takže ne vždy všechny soubory přehrajete.

Přijímač neumí přehrát audio DTS. Zpracování AAC i HE-AAC audio stop bylo bez potíží. Přijímač nepodporuje audio Dolby Digital+ (E-AC3).


obrázek

▲ Obr č. 14 - GoSAT GS 7075COMBOi, HbbTV aplikace ČT

Jako hlavní multimediální funkci, kterou přijímač disponuje, lze bezesporu označit podporu hybridního televizního vysílání HbbTV. V pravém dolním rohu se vám automaticky objeví ikona, pokud na daném programu je HbbTV vysíláno.

Vyzkoušel jsem HbbTV dostupné u českých a slovenských programů z nabídce Skylink a také na pozemních digitálních programech. Pro správnou funkci HbbTV je vhodné přijímač po zapnutí nechat minimálně cca 1 minutu v běžném provozu a až poté začít HbbTV pouštět. HbbTV fungovalo všude zcela bez potíží.

Opět jen připomenu, že přijímač musí být připojen k internetu, po kterém data HbbTV přichází. I v návodu k obsluze je tato skutečnost uvedena s důrazem na dostatečné a stabilní připojení k internetu.

K dispozici jsou také další multimediální funkce, jako je funkce ZOOM - přiblížení obrazu, prohlížeč videí na portálu Youtube, RSS čtečka a aplikace zobrazující počasí.

Připojení k internetu je možné přes 100 Mbit/s ethernet kabel nebo také pomocí vhodného WI-FI adaptéru (tato funkce není garantována).


obrázek

▲ Obr č. 15 - GoSAT GS 7075COMBOi, USB úložiště

Přijímač lze také ovládat přes smartphone. Existují dvě aplikace, které jsou umístěny ke stažení na webu gosat.cz. Jedna aplikace slouží jako dálkové ovládání přijímače pomocí smartphone a druhá jako časovač záznamů (možnost ručního zadání časovače nebo pomocí EPG). Obě aplikace jsou pěkně zpracovány a pracovaly bez problémů a jsou shodné s modelem GoSAT GS 7070PVRi.

Spolupráce s vestavěným dekodérem Irdeto

Přijímač má vestavěný licencovaný dekodér Irdeto (k dispozici pouze pro satelitní část). Vyzkoušel jsem ICE/Irdeto karty všech CZ/SK operátorů, tedy karty Skylink, freeSAT a kartu Irdeto slovenské veřejnoprávní televize RTVS. Se všemi kartami pracoval přijímač naprosto bez potíží včetně dekódovacích karet M7 Irdeto a ICE/Irdeto Skylink, kde je již aplikováno vyšší zabezpečení.

V tomto menu najdeme poštovní schránku (Skylink ji nevyužívá), můžeme zjistit stav karty, zda je správně vložena a zobrazení stavu oprávnění na kartě. Samozřejmostí je zde i rodičovská kontrola.

Rodičovská kontrola je u Gosatů velmi propracovaná a má tři úrovně. První úroveň vychází ze samotného systému Irdeto, kde M7 má nastaveno na všech erotických kanálech (kromě programu Leo TV) věkovou úroveň 18 roků.

Pokud však chceme, aby byla rodičovská kontrola byla funkční, musíme si nejprve na dekódovací kartě vytvořit nějaké uživatelské profily, kterým jsou přiděleny uživatelské piny. Poté můžeme sledovat erotické programy Skylinku pouze po vložení master pinu nebo uživatelského pinu (pro věk 18 let) na kartě.

Další úrovně jsou aktivace rodičovského zámku podle data věku u pořadu v EPG a aktivace rodičovského zámku podle názvu kanálu (je v něm „18+“, všechny erotické kanály M7 takto označuje). Tyto dvě úrovně najdeme v menu Nastavení/Možnosti/Dětský zámek.


obrázek

▲ Obr č. 16 - GoSAT GS 7075COMBOi, záznamy na HDD

Spolupráce s externím pevným diskem

K přijímači jsem připojil USB 2.0 pevný disk Western Digital s kapacitou 500 GB, který jsem připojil do portu USB 2.0 (zatížení max. 1A), který se nachází na zadním panelu přijímače. Pouze tento port je určený pro nahrávání a lze k němu připojit pouze pevné disky, flash disky nelze pro nahrávání z důvodu rychlosti použít!

Z boku přijímače se nachází ještě jeden USB 2.0 port (zatížení max. 500 mA), který je určen výhradně pro flash disky v režimu čtení, na flash disku můžeme mít třeba fotky z dovolené, různé video soubory apod.

Po připojení pevného disku jsem disk zformátoval, přijímač nabízí rozdělní disku na dva oddíly a Vy si určíte jejich velikost. Jeden oddíl je určen pro nahrávky programů pořízených na přijímači, ten má formát EXT3. Druhý oddíl je určen pro vaše multimediální soubory a formát tohoto oddílu je NTFS, aby byl tento oddíl snadno viditelný v PC a mohli jste do něho přenášet AV soubory.

Přijímač umožňuje dva HD (SD) programy současně nahrávat ze dvou různých multiplexů (satelitní a pozemní) a zároveň třetí HD (SD) program sledovat nebo si pustit nějaký záznam z HDD. Nahrávání i přehrávání záznamů bylo bezproblémové.

Pro přímý přístup na disk je k dispozici na dálkovém ovládání speciální tlačítko. Nahrávky jsou z licenčních důvodů daných Irdetem šifrované a nelze je tedy přehrávat mimo tento přijímač, např. na jiném přijímači stejné značky nebo v PC. Záznam obsahuje také všechny vysílané zvukové stopy, titulky, podrobné informace o pořadu a teletext data.

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je možné v rychlostech 2x, 4x, 8x a 16x. Zpomalené převíjení je v rychlostech ½, ¼ a 1/8. V záznamech lze vytvářet záložky a skákat po záložkách. K dispozici je také „rychlopřesun“ pomocí tlačítek šipka vlevo a vpravo na časové ose.

Při prvním spuštění nahrávání jste dotázáni na master pin karty, který se ukládá do paměti přijímače. Přístroj disponuje také funkcí Timeshift (časový posuv).


obrázek

▲ Obr č. 17 - GoSAT GS 7075COMBOi, přehrávání záznamu na HDD

Pokud nahráváme z programů, které jsou v EPG označeny nějakou věkovou úrovní (např. 16 let) bude nahrávka automaticky uložena na disku pod pinem (master pin nebo uživatelský pin) dekódovací karty. Pro její přehrávání je tedy nutné vždy nejprve zadat pin. Trvalé odemčení takového záznamu nelze provést.

Doporučuji nejprve, než začnete nahrávat tuto funkci deaktivovat a to v menu „Nastavení PVR“, položka „Zámek PVR“ nastavit na hodnotu „Vyp“.

Závěr

GoSAT GS 7075COMBOi je první kombinovaný Full HD přijímač pro příjem satelitní televize Skylink a digitálního pozemního vysílání DVB-T/T2 v kompresi HEVC. Přijímač má vestavěný licencovaný dekodér Irdeto a získal certifikáty Skylink Ready a DVB-T2 ověřeno.

Přijímač bezproblémově pracuje s ICE/Irdeto kartami CZ/SK satelitních operátorů Skylink, freeSAT a RTVS.

GoSAT GS 7075COMBOi má podporu hybridního televizního vysílání HbbTV, přístup na Youtube, umožňuje nahrávat na externí pevný disk dva HD (SD) programy a zároveň třetí HD (SD) program sledovat ze dvou různých multiplexů. Výhodou přijímače je jeho jednoduchá obsluha a je vhodný i pro méně technicky zdatné uživatele.

Přijímače GoSAT se těší díky dovozci těchto přístrojů výborné softwarové podpoře.


obrázek

▲ Obr č. 18 - GoSAT GS 7075COMBOi, informace o přijímači

Pokud si přijímač zaregistrujete na webu www.gosat.cz, získáváte záruku na 3 roky. Pozor, registraci je nutné provést nejpozději 14 dnů od data prodeje přijímače! Prodlouženou záruku na 3 roky mohou nabízet pouze vybraní prodejci!Závěrem bych rád poděkoval za vynikající spolupráci při testování přístroje dovozci značky GoSAT firmě Tipa spol. s.r.o.

Prodejce těchto přijímačů firma IPON s.r.o, která mi přijímač k testům zapůjčila, je autorizovaným prodejcem značky GoSAT a nabízí tyto přijímače svým obchodním partnerům i koncovým zákazníkům buď přímo v jejich kamenné prodejně nebo prostřednictvím e-shopu:

* GoSAT GS 7075COMBOi

Maloobchodní cena: 3490,- Kč s DPH

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články