Quantcast

AB CryptoBox Smart - jednoduchý HD satelitní přijímač Skylink Ready

| Tisk

Na našem trhu se satelitní technikou se objevil další satelitní přijímač s vestavěným licencovaným dekodérem Irdeto, který je primárně určený pro příjem satelitní televize Skylink. Přijímač nese označení AB CryptoBox Smart.


obrázek

▲ Obr č. 1 - AB CryptoBox Smart, přední panel

Značku AB CryptoBox čtenáři jistě dobře znají, jsou to spolehlivé a cenově dostupné satelitní přijímače s universálním dekodérem. Autorizovaným dovozcem těchto přijímačů je známá slovenská firma AB-COM, s.r.o.

Tentokrát firma AB-COM, s.r.o. přichází se satelitním přijímačem, který má vestavěný licencovaný dekodér Irdeto a získal certifikát Skylink Ready podle nejnovější technické specifikace Skylinku. Cílem dovozce bylo uvést na trh spolehlivý certifikovaný přijímač pro příjem satelitní televize Skylink pro nenáročné zákazníky, který bude cenově dostupný a bude se vyznačovat jednoduchou obsluhou.


obrázek

▲ Obr č. 2 - AB CryptoBox Smart, zadní panel

Přijímač má vestavěný jeden tuner, který umožňuje příjem SD a HD kanálů v kompresi MPEG-2 a MPEG-4/H.264. AB CryptoBox Smart umožňuje satelitní příjem v normách DVB-S a DVB-S2 a pracuje ve Full HD video rozlišení 1080p.

Přijímač je primárně určen pro příjem českých a slovenských programů ze satelitu operátora Skylink. Přístroj je také možné použít pro příjem satelitní služby freeSAT operátora UPC DTH.

AB CryptoBox Smart umožňuje jeden HD (SD) program nahrávat a současně jeden FTA program sledovat, omezeni jste samozřejmě na jednu frekvenci (transpondér), protože je přijímač jednotunerový.


obrázek

▲ Obr č. 3 - AB CryptoBox Smart, dálkové ovládání

Nahrávat je možné na flash disk nebo na USB pevný disk, připojený k portu USB 2.0 na předním panelu přijímače. Přijímač umožňuje přehrávat některé multimediální soubory. K dispozici je funkce HDMI CEC (současné ovládání přijímače a TV).

Samozřejmostí každého certifikovaného satelitního přijímače Skylink Ready je funkce FastScan, která nám umožňuje automatické dolaďování programů satelitního operátora Skylink. Divák se nemusí o nic starat a má vždy k dispozici aktuální nabídku programů. Přijímač splňuje také přísné energetické normy EU ohledně spotřeby přijímače v pohotovostním stavu, která je pod 1W.

Popis přijímače

Přijímač se dodává v černém provedení a má velmi malé rozměry 170 x 30 x 110 mm (Š x V x H). Na předním panelu se nachází čtyřmístný 7-segmentový display, dvě stavové diody (červená - pohotovostní stav, zelená - provoz) a jeden USB 2.0 port. Čtečku karet vestavěného dekodéru IRDETO nalezneme z pravého boku přijímače.

Na zadním panelu nacházíme vstup satelitního tuneru, S/PDIF konektor optický, tři cinch konektory analogového AV výstupu pro připojení k starším CRT TV, konektor pro připojení externího IR čidla a konektor pro připojení napájecího adaptéru. Dále je zde HDMI konektor pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV.


obrázek

▲ Obr č. 4 - AB CryptoBox Smart, info lišta

Součástí balení je také pěkný český a slovenský návod k obsluze, HDMI kabel, kabel 3x cinch a napájecí adaptér 12V/1,5A.

Příjem programů a chování přijímače

V přijímači jsem měl poslední firmware 1.0.0, se kterým byl přijímač testován Skylinkem a splnil požadavky technické specifikace 1.5 pro Skylink Ready přijímače. Menu je graficky jednoduché a přehledné. Je k dispozici v češtině, slovenštině, angličtině a maďarštině.

Úvodní průvodce instalací přijímače je prakticky podobný všem ostatním certifikovaným přístrojům, zvolíte si komunikační jazyk, zadáte rychlé vyhledávání programů pomocí funkce FastScan buď pro Česko, nebo pro Slovensko, samozřejmostí je funkce automatické detekce DiseqC přepínače, pokud je nějaký v rozvodu používán.


obrázek

▲ Obr č. 5 - AB CryptoBox Smart, podrobné informace o pořadu

Při vypnutí přijímače probíhá kontrola parametrů tzv. domovského transpondéru M7, ze kterého se vysílají tabulky programů FastScanu a OTA (aktualizace softwaru přes satelit). Pokud je k dispozici novější verze tabulky programů FastScan, tak se automaticky nahraje do přijímače při jeho opětovném zapnutí. V případě nového softwaru je divákovi po zapnutí přijímače nabídnuta aktualizace přijímače pomocí funkce OTA.

Divák se tak nemusí o nic start, nové programy se mu automaticky objeví v přehledu programů, a pokud dojde k nějaké změně technických parametrů stávajících programů, tak ji díky funkci FastScan vůbec nepostřehne.

Přijímač umožňuje uložit do paměti max. 4000 programů. K dispozici je také 8 favoritních (oblíbených) skupin. Do každého favoritního seznamu si můžeme umístit programy dle svého uvážení, setřídit, promazat atd. Favoritní seznam lze i přejmenovat. Samozřejmě, že hlavní seznam programů vytvořený funkcí FastScan nelze editovat.

Funkci FastScan lze v menu přijímače také vypnout, od tohoto okamžiku je vše v rukou diváka. Přijímač je vybaven hned několika funkcemi jako Auto PMT monitor, Auto NIT Monitor a automatická aktualizace stanic. Nicméně tyto funkce vám budou dolaďovat i programy, které nejsou určeny pro Skylink např. holandské kódované programy určené pro platformy Canal Digitaal nebo TV Vlaanderen apod.


obrázek

▲ Obr č. 6 - AB CryptoBox Smart, single EPG

Osobně doporučuji nechat funkci FastScan zapnutou a vytvořit si např. favoritní list „Skylink“, kam si přidáme pouze ty programy, které máme předplaceny. Pokud máte uhrazený pouze servisní poplatek a nepotřebujete měnit pořadí programů, tak prvních 69 pozic v hlavním seznamu FastScanu je určeno právě pro nabídku Digital.

Rychlost přepínání programů je cca 2-3 sec. Přijímač má plnou podporu protokolu DiseqC 1.0, 1.1, 1.2 a 1.3 (USALS). Pomocí ručního ladění programů si můžete doladit, co budete chtít, tyto programy si ukládají od pozice 4001, což je v souladu s technickou specifikací Skylink Ready.

Příjemným překvapením, které zdaleka ne každý výrobce zvládne je, že programy od pozice 4001 můžete editovat, tedy posouvat, mazat a přejmenovat, což technická specifikace Skylink Ready umožňuje.

Seznam transpondérů lze u každé družice editovat, lze přidat nový transpondér i změnit název družice. Přidat novou družici nelze. Vyhledávání je standardně rychlé. Síla a kvalita signálu je zobrazována tradičním teploměrem a hodnotou v procentech v informačním proužku.


obrázek

▲ Obr č. 7 - AB CryptoBox Smart, multi EPG

Citlivost/selektivitu tuneru jsem prověřoval na velmi slabých transpondérech z družice Badr 6/7 na pozici 26° východně. Výsledek byl excelentní, to bych od tak levného boxu nečekal. Dálkové ovládání se dobře v ruce drží, tlačítka jsou gumová a velká. Směrovost dálkového ovládání je příjemně široká, tlačítka se dobře mačkají.

Elektronický programový průvodce je možné zobrazit ve dvou režimech. Po stisknutí tlačítka EPG na dálkovém ovládání vidíme režim „Multi EPG“, který nám zobrazuje klasickou mřížku se šesti programy s pořady v časové ose. Po stisknutí červeného tlačítka na dálkovém ovládání se dostanete do režimu „Single EPG“, kde se zobrazují pouze pořady jednoho programu na několik dní dopředu.

U EPG je drobná chyba, některé události nejsou načteny, na tuto chybu jsem dovozce upozornil a slíbil brzkou nápravu s dalším firmwarem.


obrázek

▲ Obr č. 8 - AB CryptoBox Smart, seznam programů

Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu vyvoláte pomocí tlačítka „Info“. Výhradu bych měl ke grafickému zpracování umístění těchto informací, které jsou umístěny v pravém sloupci. Umístění do okna uprostřed obrazovky by bylo podle mého názoru vhodnější. České a slovenské znaky se na programech Skylink a freeSAT zobrazovaly v pořádku.

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu, tak jako titulky. Lze zapnout funkci „audio decription“ (zvukový komentář pro nevidomé), pokud je vysílán. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku včetně diakritiky na velkých písmenech. Teletext by nemusel být zobrazován v poměrně úzkém okně.

Přijímač automaticky posune hodiny s příchodem letního času, není třeba žádný zásah uživatele. Hodiny se nám zobrazují na displeji přijímače, pokud je uveden do klasického pohotovostního stavu (ne do hlubokého spánku). Velice oceňuji jejich zpracování, displej nepůsobí rušivě, tak jako i svit LED kontrolek na předním panelu přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 9 - AB CryptoBox Smart, hlavní menu

Obraz na HDMI výstupu i na analogovém AV výstupu byl překvapivě výborný. Bez problému se zobrazoval správný poměr obrazu na obou výstupech.

V menu můžete nastavit rychlý start přijímače (výchozí nastavení) nebo aby přijímač při vypnutí přešel do úsporného režimu (hluboký spánek) se spotřebou pod 1W. Do hlubokého spánku se přijímač přepne až po cca 3 minutách od vypnutí přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 10 - AB CryptoBox Smart, nastavení antény

Pokud byste náhodou zapnuli přijímač z hlubokého spánku a nebyl (!) k dispozici signál z družice Astra 3B, kde se vysílají programy Skylinku, tak je start přijímače o něco delší než normálně, přijímač totiž při každém startu vyhledává tzv. domovský transpondér M7, poté hledá záložní domovský transpondér M7, což je zcela v souladu s technickou specifikací Skylinku.

Běžný start z hlubokého spánku trvá stejně jako u ostatních certifikovaných přijímačů, spíše je rychlejší. Pokud budete přijímač zapínat z běžného pohotovostního režimu (to je výchozí nastavení), tak je start prakticky okamžitý.


obrázek

▲ Obr č. 11 - AB CryptoBox Smart, manuální vyhledávání transpondéru

Zpracování AAC audio stop bylo bez potíží. Audio HE-AAC bylo také bez problémů (zkoušeno na radiích Českého rozhlasu). Také audio Dolby Digital+ (E-AC3) zvládnul přijímač bez potíží zpracovat (testováno na polském hudebním programu „4Fun Gold Hits“ na družici Hot Bird, kde se na tomto programu používá druhá audio stopa právě v Dolby Digital+).

Aktualizaci řídícího softwaru přijímače bude možné provést přes satelit Astra 3B (funkce OTA) pokud bude nový software vysílán. Aktualizaci bude možné provést také pomocí USB portu, pokud dovozce uvolní nový software pro upgrade přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 12 - AB CryptoBox Smart, vyhledávání stanic

Přijímač se při provozu zahřívá standardně. Ventilační otvory jsou na všech stranách přijímače. Napájení je zajištěno externím adaptérem 12V/1,5A.

Multimediální funkce

Přijímač má i podporu přehrávání některých málo multimédií. Jedná se o formáty MKV, AVI a MP4. Při přehrávání video souborů nelze zapnout titulky ani měnit audio stopu. Samozřejmě, že přehrání konkrétného souboru, záleží na tom, z jakých kodeků byl soubor vytvořen.


obrázek

▲ Obr č. 13 - AB CryptoBox Smart, systém

Z audio formátů podporuje přehrávání souborů MP3. Obrázky ve formátu JPEG se zobrazují ve správném poměru (pouze na HDMI výstupu).

Spolupráce s vestavěným dekodérem Irdeto

Přijímač má vestavěný licencovaný dekodér Irdeto. Vyzkoušel jsem ICE/Irdeto karty všech CZ/SK operátorů, tedy karty Skylink, freeSAT a kartu Irdeto slovenské veřejnoprávní televize RTVS. Se všemi kartami pracoval přijímač naprosto bez potíží včetně dekódovací karty M7 Irdeto, která nepracuje v nelicencovaných přijímačích.


obrázek

▲ Obr č. 14 - AB CryptoBox Smart, editace seznamu TV stanic

V tomto menu najdeme i nastavení rodičovského zámku systému Irdeto. Pokud chceme, aby byla rodičovská kontrola funkční, musíme si nejprve na dekódovací kartě vytvořit nějaké uživatelské profily, kterým jsou přiděleny uživatelské piny. Poté můžeme sledovat erotické programy Skylinku pouze po vložení master PINu nebo uživatelského PINu (pro věk 18 let) na kartě.

U tohoto přijímače je však již zapnuta rodičovská kontrola podle názvu programu začínající „18+“, takže na takovýchto programech, které jsou takto pojmenovány, to bude chtít vždy master PIN dekódovací karty nebo uživatelský PIN pro věk 18 let, pokud je na kartě vytvořen. Tuto rodičovskou kontrolu bohužel nelze v menu vypnout.


obrázek

▲ Obr č. 15 - AB CryptoBox Smart, nastavení paměťového úložiště

V menu přijímače najdeme i další stupeň rodičové kontroly a to podle věkové hranice zapsané u pořadu v EPG.

V menu podmíněného přístupu se můžeme přesvědčit, zda je karta správně vložena, je zde možné zobrazit stav oprávnění na jednotlivé služby na kartě, které máte předplaceny. Nechybí zde ani poštovní schránka, kam operátor může zasílat uživateli některá sdělení.

Spolupráce s externím pevným diskem

K přijímači jsem připojil pevný USB 2.0 disk Western Digital s kapacitou 500 GB. Formátování pevného disku v přijímači proběhlo bez problémů. Pro formátování si můžete zvolit souborový systém FAT32 nebo NTFS.

Formátování disku proběhlo zcela bezu potíží. Doporučuji používat flash disky s velkou rychlostí zápisu nebo pevné disky, zde je ovšem zapotřebí vybírat takové, které mají nízký odběr do 500 mA.


obrázek

▲ Obr č. 16 - AB CryptoBox Smart, záznamy na HDD

Nahrávání i přehrávání záznamů bylo bezproblémové. Přijímač umožňuje jeden HD (SD) program nahrávat a současně druhý volný program sledovat s omezením na jednu frekvenci (transpondér).

Nahrávky jsou z licenčních důvodů daných Irdetem z kódovaných programů šifrované a nelze je tedy přehrávat mimo tento přijímač, např. na jiném přijímači stejné značky nebo v PC. Záznam obsahuje také všechny vysílané zvukové stopy, titulky, podrobné informace o pořadu a teletext data. Pro přímý přístup na disk je k dispozici na dálkovém ovládání speciální tlačítko.

Nahrávky jsou na disku setříděny podle abecedy vzestupně nebo sestupně, vhodnější by bylo třídění podle data pořízení záznamů. Na tuto skutečnost jsem upozornil dovozce, který slíbil brzkou nápravu s dalším softwarem.


obrázek

▲ Obr č. 17 - AB CryptoBox Smart, přehrávání záznamu

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x a 32x. Zpomalené převíjení není k dispozici. V záznamu lze skočit na určité místo, které zadáme v minutách. Přístroj disponuje také funkcí Timeshift (časový posuv), kterou je třeba v menu přijímače nejprve povolit.

Nahrávky z programů, které mají v systému Irdeto nastavenou věkovou hranici 18+ se ukládají uzamčené. Pro jejich přehrání je třeba zadat master PIN dekódovací karty nebo uživatelský PIN pro věkovou úroveň 18 let. Nahrávky lze i trvale odemknout.

Nečekal jsem za tak nízkou cenu od přijímače žádné zázraky, ale box mě příjemně překvapil. Určitě méně náročnějšímu zákazníkovi co chce v klidu sledovat satelitní televizi Skylink a občas si něco nahrát, plně vyhoví. Během testování jsem narazil jen na pár drobností, které jsem výše v recenzi uvedl.

Závěr

AB CryptoBox Smart je jednotunerový Full HD satelitní přijímač s vestavěným licencovaným dekodérem Irdeto a s certifikací Skylink Ready. Bezproblémově pracuje se všemi ICE/Irdeto kartami CZ/SK satelitních operátorů Skylink, freeSAT a RTVS.


obrázek

▲ Obr č. 18 - AB CryptoBox Smart, přehrávání MP3 souborů

AB CryptoBox Smart umožňuje nahrávat na externí pevný disk nebo flash disk jeden kódovaný HD (SD) program a zároveň druhý volný program sledovat z téže frekvence. Přijímač se vyznačuje velmi atraktivní cenou, jednoduchou obsluhou a stabilitou.

Za zapůjčení přijímače děkuji společnosti AB-COM, s.r.o.

Tento satelitní přijímač je možné zakoupit na e-shopu prodejce zde:AB CryptoBox Smart (pro zákazníky z ČR)

AB CryptoBox Smart (pro zákazníky z SR)

Doporučená maloobchodní cena: 1450,- CZK s DPH nebo 54,90 € s DPH

Přijímač bude uvolněn do maloobchodního prodeje v pondělí 2.10.2017.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články