Quantcast

Vyplatí se ještě analog?

| Tisk

Často se ve svých e-mailech ptáte, zda si máte pořídit analogový receiver či zda si máte připlatit a pořídit přijímač digitální? Odpověď není jednoznačná, jak by se mohla na první pohled zdát, pojďme se podívat na pro a proti pořízení analogového satelitního kompletu.

Analogové vysílání TV/R programů na satelitech se postupně rozšiřovalo zhruba do poloviny 90.let minulého století. Ve druhé polovině 90.let představilo několik 'velkých' provozovatelů svoji placenou digitální televizi (pay-tv). Někteří provozovatelé menších televizních ale i rozhlasových programů po pečlivém zvážení přešli z analogového šíření programu na digitální. Změna distribuce programu přinesla řadu výhod: vedle kvalitnějšího obrazu a zvuku i levnější pronájem transpondéru - pro vysílání jednoho programu v MPEG2/DVB-S provozovatel totiž nepotřebuje celý transpondér ale jen jeho část.

Výhody digitálního satelitního vysílání jasně dokazovaly, proč právě stanice přešla do 'digitálu'. Jestliže provozovatelům služeb přinášelo digitální šíření samé výhody, pro individuální příjem přinášel digitál jednu velkou nevýhodu: pro příjem byl zapotřebí digitální receiver (pro MPEG-2/DVB-S), který byl zpočátku velmi drahý, ceny se pohybovaly okolo 40 000 Kč. Díky počátečním vysokým cenám 'digitálů' se u nás stal příjem programů v analogu populární až cca do konce 90.let, byť útlum vysílání v analogu nadále pokračoval.

Začátkem nového století se na trhu objevila již řada digitálních receiverů za příznivou cenu. Z bohaté nabídky set top boxů pro volné programy ( FTA) či i kódované boxy se sloty Common Interface (CI) a vestavěnými moduly si již mohl vybrat skutečně každý. Problém byl ovšem stále v ceně, která oproti analogovým nebyla stále 'lidová'.

Postupný zřetelný útlum analogového vysílání na družicích v posledních letech dává jasné znamení pro trh se satelitní a anténní technikou. Prodejci stále častěji přicházejí a akčními cenovými nabídkami analogových satelitních kompletů. Vyplatí se takový komplet pořídit? Ano i ne. Své místo si analog ještě najde na našich víkendových příbytcích, kde ještě může dobře posloužit. Výhodná nabídka může být zajímavá i pro rodiny s nižšími příjmy. Jiná situace je v případě, kdy se o příjem programů ze satelitu chceme věnovat intenzivněji. Zde lze jednoznačně upřednostnit příjem programů v digitálním přenosu, kde můžeme naladit stovky TV/R programů v mnoha jazycích - i méně obvyklých.

S analogovým kompletem můžeme s parabolickou anténou od 60 cm přijímat TV/R programy z družic Astra 19.2°E, přes 40 TV programů, převážně německých. Počet přijímaných TV programů v dalších jazycích lze zvýšit pořízením druhého, tzv šilhajícího konvertoru. Druhý LNB lze využít pro příjem družice Hot Bird 13°E, počet přijímaných programů se rozšíří o 16.



Vyplatí se analogový přijímač kvůli jediné TV stanici? Pokud žádaná stanice vysílá v digitálu a volně, analogový komplet se již nevyplatí a zároveň může být jen zbytečnou investicí. Některé společnosti šíří svůj program paralelně - v analogu i digitálu. Je však možné, že analogový přenos vašeho žádaného TV programu může být brzy odpojen.

Do kdy budeme se bude vysílat v analogovém přenosu? Na tuto otázku se velmi těžko hledá odpověď. Záleží hlavně na provozovatelích programů, jak dlouho budou chtít ještě šířit svoje programy v analogu. Do této technologie investovali nemalé prostředky a proto se nepředpokládá, že by 'hned zítra' všechny stanice v analogu skončily.

Analogový satelitní přijímač může ještě poskytnout dostatek zábavy, české a slovenské TV/R programy na něm však přijímat nelze, uživatel si pro ně musí pořídit digitální příjímač s CI sloty či integrovaným modulem Cryptoworks a příslušnou kartou, bez modulu a dekódovací karty může přijímat jen Stanici O, TA3, MusicBox a dočasně i JOJ, vybrané pořady ČT1/ČT2 a řadu českých a slovenských rozhlasových stanic. Budoucnost je jasně digitální.

redakce
Parabola.cz

12.8.2003
doplněno: 12.8.2003, 13:00h





Reklama




Vybrané články