Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Ahoj Všem, nedávno cca tak týden zřejmě v naší lokalitě spustil T-mobile BTS na 700MHz (5G internet). Problémem je, že daná lokalita je celkem díra po granátu a hodně antén nelze přetočit na jinou stranu a poněkud se vyhnout přímému vlivu Bts. Některé přetočím pokud ta možnost je a samozřejmě jsou i všechny osazeny filtry 5g. Přesto se někde nevyhnu nemám kam jinam nasměrovat a signál má katastrofální parametry - MER je někde u dna .. i se mi zdá že i signál jako takový je částečně stažen. jde o Signály z Cukráku (K23/26/40 + Beroun Mux24 K30). Má někdo tip na dobrý filtr nebo lepší než od Alcadu ? Když je to tak silné nedaří se mi to prostě odfiltrovat a když už tak zas nemám užitečný signál pro zpracování..Antény používám jen do 48 K .. prostě (nevhodné slovo)ní internety :-/ problém se eskaluje,, ozývá se stále více lidí..děkuji za radu...

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Pájík

A zkusil jsi dát dva LTE filtry 700 MHz do série? Jinak poměrně kvalitní filtry jsou Terra MA TF005 nebo TF007A.

cha-cha
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 1 133
Odpověď v diskusním vlákně
 

@cha-cha

Jasně. Na jednom domě s BTS mám 3 v řadě a pohoda.

krupino
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 710
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Ahoj, no zkoušel jsem 2x za sebou a nic moc.. zkusím ještě tedy 3x..
TO: krupino, jaká jsou ty filtry? výrobce? Děkuji

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Dobré filtry dělá TKR Jašek. 3 filtry za sebou? Na domě, kde jsou BTSky leze signál už i do těla samotného zesilovače, či kabelů. Dále tlumit anténní svod už nemá v podstatě smysl-nic to nepřinese. Dva filtry prosím(70-80dB), ale víc....Pokud je na vstupu užitečný signál alespoň 50dBuV, tak stejná úroveň LTEčka nemůže dělat zásadní problém. Pokud neprovozujete koncový stupeň těsně pod limitací...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

Pájík

čím měříš?

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Ano, leze to někdy i kabelem.. musí být kvalitní.. stalo se mi že jsem měl problém i s kabelem. Mám Planara, pro Saxona je to vadaska, ale mě stačí a i ještě starší moje obyčejná vadaska Dreamsky naměří velmi podobné hodnoty.. MER padá někam na 16...prostě uplně v prkýnkách :8)
Zajímavé že to leze od 23 až někam po 42 kanál ..jakoby opravdu neselektivně ale prapodivně plošné rušení.. zkraje jsem myslel že má problém i Cukrák :) (Což se mi při výluce také tragikomicky povedlo detekovat :))) )

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Já mám taky Planara, na tyhle věci je šikovný. Rozhodně šikovnější, než Dreamsky atd. Abys neměl přebuzeného i toho Planara. Na K23-42 ti nemá co lést. Aby to nedělal sám měřák. Můj Planar není schopen pořádně měřit nic ve VHF(DAB) pásmu. I přes rozbočovač je schopen zarušit DAB svod.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Pájík

a aky dreamsky maš? Lebo boli vyrobene viacere verzie

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Pájík

Jsou tam Fte.

krupino
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 710
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Pájík

jestli je to asi týden může to být inverze. U nás už několik dnů stádu lidí vypadává hlavně mux ČT (ale nejen on)

Salt
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 99
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Myslím že inverze to není, i když někde zůstávají ranní mlhy dlouho tak včera kolem poledne bylo hezky když jsem měřil..znovu překontroluj. O kanálu 26 v SFN už ani nemluvím ten problémy mívá často, to je kapitola sama pro sebe :8)

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Pájík

Dostaly se mi do ruky různé LTE filtry od různých výrobců a můžu Tě ujistit, že na spektráku pohořely! Všechny do jednoho měly potlačené pásmo až nad 800MHz a udávaných 30dB dosáhly až někde na 900MHz. Anténa do k48 nebo označená jako LTE free, to jsou nesmysly, které rušení nepotlačí. Já osobně používám filtry od TEROZu a nechávám si dělat jen do k40 nebo do k44, podle toho, kam je dávám. Ing. Poštulka dělá filtry č513 s potlačením LTE až 45dB a filtry č555 které mají omezení i pod UHF pásmem a odbourávají rušení v pásmu 400MHz a níž. Tyto filtry opravdu plní svůj deklarovaný účel. Mám jich instalovaných už několik stovek a nikdy jsem nemusel dávat dva za sebe!!! Jen je potřeba je dát těsně před zesilovač, nejlépe na "F" spojku!

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

TO: Enik, ano tak děkuji zkusím tedy sehnat něco takového..

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Teroz.. R^

Fanyn
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 777
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

S pořádným měřákem a zkušenostmi bys měl vědět, co je v konkrétní instalaci za problém. Kmitající zesilovač, špatná filtrace zdroje, přebuzený zesilovač špatným nastavením zisku, přímé rušení, přebuzený zesilovač od BTSky. Vliv LTE se dost často zveličuje..ů

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Pájík

Sehnat něco takového .... :-) Přímo na stránkách TERZu můžeš udělat objednávku nebo si tam zavolej a domluv se přímo s ing. Poštulkou. Je schopen udělat na míru téměř cokoliv. Já si vymýšlím speciality každou chvíli a on mi je dělá na zakázku!

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Ale volej až příští týden, páč náčelník momentálně není k mání, někde se dovoluje :-)

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 329
Odpověď v diskusním vlákně
 

Enik,

souhlas,take pouzivam od Terozu LTE filry c.555 na svem antenim zarizeni a plna spokojenost.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 931
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Ahoj Všem, ano, děkuji Všem za rozumné příspěvky.. jen k zjištění .. tak markantní rušení lze měřit přímo na cca 1,5m koax kabelu na holé anténě. Vyzkoušel jsem logáro 2845 od emme esse tak i alcad BU 117 a i teda síto.. potvrzuje se že na sítu české výroby je samozřejmě rušení největší.. jinak menší hodnoty jsou na alcadu i logaru.. kde je rozdíl mezi oběma zanedbatelný. Vyzkouším na tom samém místě jak dorazí filtry od Terozu (Eniku, objednal jsem dle Tebe) i TF filtry a porovnám, zaujal mně i filtr se svojí charakteristikou od Fa Johansson č.6024. Prostě až to budu mít sdělím zde výsledky... R^

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

OPRAVA !!!! Logáro je Emme Esse 45UC, upsal jsem se :lookaround:

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

Fagor LBF694

https://www.parabola.cz/album/foto-1675/
sekce Album: LTE filtr - Fagor LBF694
Popis fotografií:
[1] LTE filtr - Fagor LBF694


On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Ahoj Všem, díky za další reakce.. vyzkoušel jsem několik filtrů a opravdu fungují s větší či menší účinností všechny.. problémem zde byl ale momentální souběh problémů. Inverzní počasím ( rozepsáno v příspěvku výše) + spuštění sítě 5G - T-mobile 700 MHz v místní lokalitě.. to už je moc náhod najednou, ale je vidět že se to prostě pokaka.. v jeden okamžik a to je jak víme nejhorší, když se problémy sčítají. G jsem v nejhorších místech odfiltroval, zbytek byl problém SFN a někde šel řešit a někde prostě bylo tak špatné že se šekalo až se podmínky umoudří což se také stalo.. myslím že když bude takové krásné SFN v čechách a do toho se budou spouště ještě další a další vlivy tak o zábavu bude asi stále postaráno. :8)

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: DVBT2- BTS blízko - Dobrý filtr 5G?

Vypadlo mi: 5G jsem v nejhorších místech... :-/

Pájík
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 334
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra