Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

spínanie koaxov

Potrebujem prepínať dve sústavy signálov, ktoré sa nedajú dobre odfiltrovať(blízke frekvencie DVB-T). Napr. cez nejaké VF relé s ovládaním napr. 12V. Kedysi som niečo také videl teraz to neviem nájsť. Poraďte ak máte s tým skúsenosti. Ďakujem.

labsat
Registrace: 3/2006
Příspěvků: 58
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

myslim že navody boli v starych amaterskych radiach a tiež takyto zlučovač predaval avelmak bol od polskej firmi ams.

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

Schemy prepinačou anten najdeš v amaterskom radiu A5/93,A7/77 .Tieto amaterske radia stiahneš na uložto.

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

@labsat

https://www.dxc.cz/antenni-prepinac-tv-r/

melmus
Registrace: 7/2008
Příspěvků: 131
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

ak by ti stačil manualny prepinač tak ten vyraba alexy zadaš do google alexy antenne komponenty.Stoji to okolo 5ečiek

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

Přepínal jsem 12V dvě FM antény vertikální a horizontální polarizace přepínačem EMP-Centauri.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

@labsat

idealne by bolo pouzivat dvojvstupovy TV ci box

TBS5925 , Coolstream Zee2 , Dreambox 7020HD , WaveFrontier T90 , Gibertiny OP100 90E~50W

EnoSat
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 101
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

Petr Vozár ma v nabídce skvostné provedení takovoeho relé(separace až 40dB). Profi od profíka.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

V dávnych časoch analógu sa mi podarilo (už si nespomínam, že odkiaľ?) získať tzv. "spojárske relé". To malo vynikajúci elektromagnetický útlm medzi zapnutým a rozopnutým stavom. A na prepnutie medzi vstupmi postačil krátky napäťový impulz - 12V. Vtedy som to využíval na prepínanie signálov medzi MMDS anténou a UHF anténami.

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 632
Odpověď v diskusním vlákně
 

Přepínání antén

Já osobně se divím, že něco podobného není běžně na trhu (až na vyjímky). U satelitního příjmu můžete kombinací přepínačů přepínat až neuvěřitelné množství vstupů, u DVB-T2, VKV či DAB nic běžně dostupné není. Jsem přesvědčen, že v našich podmínkách by to své využití našlo docela často, neboť dost lidí nepotřebuje rozvádět (všechny) signály na několik různých míst.

PeVy
Registrace: 2/2006
Příspěvků: 1 089
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

Není poptávka, je to jednoduché. U SAT příjmu se přepíná, u DVB-T2 se slučuje...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

@labsat

EMP S. 112 - E 12V - asi už neseženeš (už se nevyrábí),
aktuálně toto:
https://www.dxc.cz/antenni-prepinace/#nofollow=1

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 283
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

Asi mně tu ukamenujete, ale ...
U TV chci sedět a přepínat programy, rozhodně nepřepínat nějaké relé, abych přepnul antény.
V případě rozvodu po domě na více televizorů (nevím, jestli je to tento případ) bych pak přepínal antény pro několik TV a to mi nepřijde optimální.
Pokud nejdou signály ze dvou antén sloučit z jakéhokoli důvodu, vezmu malý programovatelný zesilovač (např. LEM DSP15-5G), do jednoho vstupu jedna anténa, do druhého druhá, do třetího třetí ...atd, pokud by se mi hádaly kanály, převedu je na jiné a celé to pošlu do rozvodu.
Elegantní, jednoduché, moderní.

mediator12
Registrace: 12/2015
Příspěvků: 208
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

"moderní" - tvl, to je tedy vlastnost, parametr....:))))

Proto píšu, terestrika se slučuje a nikoliv přepíná.

Přepínání řeší pouze lovci signálů, potřebují mít přepnutí s velkým oddělovacím útlumem(u DVB-T2 tuplem), nechcou mít signál zasraný šumem od "moderních" DSP zesilovačů se šumový číslem 8dB a více a většinou bůh ví jak fungujícím AGC...Prostě, DSP zesilovač a DX to nejde dohromady.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

a to jsem zapoměl, co se vstupním signálem pod 40dBuV udělá takový, "moderní" DSP zesik...Tedy kromě Televes Avant X.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Varos107

Jejej, to je zase moudra.
labsat píše :"Potrebujem prepínať dve sústavy signálov, ktoré sa nedajú dobre odfiltrovať(blízke frekvencie DVB-T)", o nějakém DX příjmu ani slovo, naopak se v tomto případě použití programovatelného zesilovače přímo nabízí, protože signály z jednotlivých vstupů převedu na libovolné použitelné kanály a problém vyřešen.

Sám přijímám zároveň K47 z Prahy (konverze na K40) a ten samý kanál 47 (konverze na K48) z Polska (Sněžné jámy), bez programovatelného zesilovače s konverzí neřešitelné. Oba signály slabší, polský MUX na K47 z antény dokonce okolo 33 dB. Na účastnických zásuvkách klasicky všechny signály 65 dB, všechny ostatní parametry (MER, BER, odstup signál/šum) zcela v normě.

Valná většina DSP neumí pracovat s úrovní signálu pod 40 dB (práh bývá nastaven na na hodnoty přes 50dB a dá se snížit obvykle na 45dB). Zrovna tak 90% televizorů si se signálem pod 40dB také moc neporadí.

Takže co?
Asi předzesilovač, že. A nejlépe nízkošumový. V tom případě mně nějaké šumové číslo DSP moc nezajímá, protože šumové číslo přijímacího řetězce zásadně určuje šumové číslo předzesilovače.
Takže pokud ze slabého signálu z antény pomocí předzesilovače "vyrobím" použitelný signál pro TV, je zrovna tak použitelný pro DSP.
Takže to zopakuji : elegantní, jednoduché a samozřejmě moderní řešení (ve skalních dobách DSP nebyly).

mediator12
Registrace: 12/2015
Příspěvků: 208
Odpověď v diskusním vlákně
 

@mediator12

LEM DSP15-5G má konverzi ??

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 283
Odpověď v diskusním vlákně
 

@lance

Ano, má a chodí v pohodě.

mediator12
Registrace: 12/2015
Příspěvků: 208
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

ten typ NFC?

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 283
Odpověď v diskusním vlákně
 

Mediator

Ale no tak, já přeci proti moderním DSP zesilovačům vůbec nic nemám, mě jen rozesmálo to označení způsobu řešení jako moderní, nic víc...Kdo nepoužívá DSPčka, je sto let za pozadu...
DSP domovník s konverzí používám doma také, taky je to s nim elegantnější, když řeším kanály 21/22 a 30/31 s rozdíly kolem 35-40dB.
DX jsem vytáhl kvůli tomu, že pán zmiňuje anténní soustavy, takže asi něco většího a pán bude nejspíš fajnšmekr.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 518
Odpověď v diskusním vlákně
 

Přepínání anten

Jo, většina z vás zde tlačí jediné "moderní" řešení (DSP). Zapomínáte ale na to, že jednak se tazatel
ptal právě na možnost přepínání a že ani výše popsané řešení není vždy všespásné - typicky přepínání různých rozhlasových antén, třeba i různých polarit apod.

PeVy
Registrace: 2/2006
Příspěvků: 1 089
Odpověď v diskusním vlákně
 

@PeVy

Nikoliv "polarit", ale polarizací.

cha-cha
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 1 133
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: spínanie koaxov

a co zlučiť timto https://www.parabola.cz/clanky/7070/programovatelne-zesilovace-johansson/?fbclid=IwAR2CnqMWexVZPfnmk_mLv6HJimzdpUSXvOtDZhmuMUxPHNg4X48eIK7pT7k

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

@PeVy

Nepsal jsem o přepínání antén obecně, ale konkrétně k původnímu dotazu labsat, který vysloveně zmiňuje "blízké frekvence DVB-T.

mediator12
Registrace: 12/2015
Příspěvků: 208
Odpověď v diskusním vlákně
 

@lance

Ano, například https://www.omko.cz/antenni-programovatelny-zesilovac-lem-dsp15-5g-115db-32-filtru-4-vstupy-uhf-dab-fm/&gclid=CjwKCAjw9J2iBhBPEiwAErwpedgkEvlAmpqNDIHEN9XcEA6o6fxHRJauefBR6BWfxYfDMHmTNJaXOxoCA0MQAvD_BwE
Admin promine ...

mediator12
Registrace: 12/2015
Příspěvků: 208
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra