Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Technika

Táhlové motory - montáž a používání

Mám parabolu 180cm a pro dolaďování pozice by mi pomohla nějaká ta motorizace. Pochopil jsem, že u takové paraboly je třeba použít táhlové motory, a to dva (elevace a horizontální posun).

Co mi už není tak jasné je to, jak bude táhlový motor např. rotovat s parabolou do boku, když samotná parabola je připevněná ke sloupu. Resp. jak se toto řeší. A také jak se řeší samotné upevnění táhlových motorů k parabole.

Druhá věc je, zda jde s táhlovými motory nějak komunikovat přes DiSEqC, nebo jestli je to obvykle předmětem speciálního zařízení.

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 31
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Tak nejdřív musíš mít parabolu na polarmountu, pak teprve s ní múžeš točit. Jedním motorem tošíš kolem polární osy, což s příslušným deklinačním úhlem umožňuje sledovat s určitou přesností geostacionární dráhu, kde jsou umístěny satelity.
Čím je parabola větší, tím má menší byzařovací úhel a tím přesnější musí být jak samotný polarmount tak i jeho nastavení. A pro možnost korekce nastupuje motor na doladění elevace.
A nebo máš možnost použít robotické ovládání, ovšem to už je jiná cenová liga.

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Hujer to přesně vystihl,jen podotýkám,jestli na tu ligu máš??V dnešní době můžeš mít všechno. :)

zzaner
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 3 333
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Ke stožáru je připevněna část polárního závěsu(parabola je
je upevněna k druhé části pol.závěsu),a táhlový motor je upevněn pomocí dvou kloubových čepů.Jedním k parabole a druhým k polárnímu závěsu.
Jinak 180cm parabolu,používanou pro běžný příjem,lze ovládat pouze jedním motorem(nastavení azimutu).Teprve při
příjmu krajních pozic je vhodné korigovat elevaci dalším motorem.Ovládat táhlové motory lze pomocí V-BOX II apod.
Dej mejla - pošlu Ti foto.

Nejjednodušší řešení i toho nejsložitějšího problému bývá zpravidla to nejlepší.

táhlovej
Registrace: 3/2005
Příspěvků: 1 251
Odpověď v diskusním vlákně
 

Táhl.mot.-montáž a použití.

Jestli se táhlové motory ještě vyrábějí to nevím ale v praxi to vypadá tak že k samotnému táhl. mot. potřebuješ ještě tzv. polarmount ke kterému je přidělán tento motor.Polarmount je přidělán na stožáru který musí být absolutně kolmý aby polarmount mohl sledovat orbit tak jako to je u současných diseq motorů.Druhý motor pro běžné sat. pozice snad ani nepotřebuješ ten se používá u družic které mají tendenci inklinovat,toto však nehrozí u nových družic.Kdysi v 90tých letech se vyráběl tento polarmount s názvem Femr.Pro ovládání pozice se používal tzv. pozicioner který dostával povely z přijímače .Čily se jednalo zase o krabičku navíc ,ale byly i přijímače(analog.)které tento pozic. obsahovaly.Jinak co se týká motoru potřebuješ motor min.21"A VÝŠE.

MONY
Registrace: 9/2007
Příspěvků: 601
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

A ke se dá polar mount sehnat? Obecně tohle slovo se na českých webech moc neobjevuje...

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Co ti říká "polární závěs"?? :)

zzaner
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 3 333
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

To slovo je pro satelitní příjem naprosto běžný. Docela mě překvapuje fakt, že jako pro majitele poměrně velké paraboly je ti neznámé. Nejdřív uveď, jakou máš parabolu, zda PF či ofset. Podle toho se pak bude odvíjet výběr polarmountu. Obvykle jej vyrábí a dodává výrobce paraboly a jeho součástí je i držák paraboly. Dalčí možností je vyrobit si jej sám.

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

@LubosD

tu mas moju 17-cnu 120-ku + tiahlovy motor:

http://img132.imageshack.us/img132/5757/pa250093.jpg
http://img168.imageshack.us/img168/2530/pa250095.jpg
http://img693.imageshack.us/img693/5752/pa250092.jpg

Dreambox DM900, Fuba DAA 110, Moteck SG2100A, Inverto Black Ultra, Sony Bravia KDL-55W805B

Marian21
Registrace: 3/2007
Příspěvků: 2 846
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Je to offset neznámého výrobce. To slovo jsem viděl už mnohokrát, ale nikdy jsem nic kolem toho neřešil, protože prostě nebyl důvod - mohl jsem parabolu snadno natočit/doladit ručně.

Vzhledem k problémovým vztahům se sousedy teď mám hned za parabolou plot, což poněkud znesnadňuje manipulaci.

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

To je, pokud si dobře pamatuju, ten už zmiňovaný FEMR pro ofset.
Ale jak jsem psal, nevíme, jakou má autor vlákna parabolu.

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

No, tak pokud máš problémového souseda, moc se mu to líbit nebude ani s motorem, protože bude pravděpodobně částečně zasahovat nad jeho pozemek.

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Zasahování až tak nevadí. Parabola byla instalována s tím, že si kus okolního pozemku koupím.

Jeho nový postoj je, že mi nic neprodá a současně jsme museli vrátit plot na původní místo - ta parabola je právě upevněna na 10cm, pevném sloupku od plotu, navíc z naší strany je zde problémový terasovitý terén.

LubosD
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 363
Odpověď v diskusním vlákně
 

To Marian21

Jak tak koukám na ten tvůj femr, tak ti to asi moc přesně netočí. Pokud ano, tak vám ten dům stavěli zedníci pod vlivem, protože buď není svislý stožár nebo ta špaleta.

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

Hujer

toci absolutne presne od 45°E do 15°W, iba na fotke to vyzera trochu krivo

Dreambox DM900, Fuba DAA 110, Moteck SG2100A, Inverto Black Ultra, Sony Bravia KDL-55W805B

Marian21
Registrace: 3/2007
Příspěvků: 2 846
Odpověď v diskusním vlákně
 

Táhlové motory - montáž a používání

ja mam takyto problem, tiahlovy motor (actuator) som mal napojeny na anal. prijimac PACE, ktory mal vystup napatia priamo na motor a po naprogramovani som ovladal natocenie paraboly podla programu sat. prijimaca. Teraz po vymene na digit. AZBox (HD+) nemam moznost natact parabolu. Da sa to nejak riesit? thx

johnysk
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 369
Odpověď v diskusním vlákně
 

johnysk

no ja som mal zase aj prijimac PACE a k tomu tiez pozicioner PACE, ktory pouzivam dodnes (tocenie ovladacom). Zozen si k nemu pozicioner

Dreambox DM900, Fuba DAA 110, Moteck SG2100A, Inverto Black Ultra, Sony Bravia KDL-55W805B

Marian21
Registrace: 3/2007
Příspěvků: 2 846
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Jak ti to točí musíš vědět sám, ale když nahoře máš stožár chycený k trubce a dole k tomu o dost slabšímu roxoru, tak ta šikmost odpovídá. Dokonce i ten plechový plot v pozadí hraje s tou špaletou.

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

johnysk

Dá se to řešit pomocí tzv V-boxu, který se zapojí mezi konvertor a přijímač a diseqc příkazy z přijímače převede na ovládací napětí 36V, kterým pak ovládá motor jako ten anální přijímač PACE. -)

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

Hujer

neviem co sa ti nepaci. Hovorim, ze fotka to skresluje, lebo fotak bol trochu natoceny. Mam to tak zmontovane uz 17 rokov a este nebol ziadny problem s prijmom, ale uvazujem uz o vymene za toroidnu parabolu, aby som nemusel mat ziaden motor ;)

Dreambox DM900, Fuba DAA 110, Moteck SG2100A, Inverto Black Ultra, Sony Bravia KDL-55W805B

Marian21
Registrace: 3/2007
Příspěvků: 2 846
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Tak se nečil. Jestli ti to vyhovuje, nech to tak. Ale já být tebou tak vezmu vodováhu a zkontroluju to. V žádném případě nebylo mým záměrem tě shazovat. Když se podíváš na tu stěnu, na zakotvení zábradlí, na plot v pozadí, je to rovnoběžné, jen ten stožár je nějak zkreslený.

Hujer
Registrace: 4/2004
Příspěvků: 948
Odpověď v diskusním vlákně
 

V-Box

Pokud by byl zájem,tak jeden V-Box bych měl k prodeji.Nepoužívaný.

Petr V
Registrace: 6/2006
Příspěvků: 14
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Kolik by si za něj chtěl,vzhledem že nový stojí 830Kč,tak max za 400.

Jarus
Registrace: 2/2006
Příspěvků: 132
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Táhlové motory - montáž a používání

Zdravim Mariana21 vidim ze ste zo starej skoly ja sa tiez bavim so sat technikou od r.1989 a mam este funkcnu prime fokus parabolu priemeru 170 cm len sa mi nejak rozpadlo utesnenie LNB taka ta zlta folia a neviem jak nahradit.Ccem vas poprosit aj kolegov ci nemate skusenost ako to utesnit LNB je funkcny a ma lepsie parametre ako tie teraz nove so sumovym cislom 0.1 zrejme je ina v konstrukcia ozarovaca.Vsimol som si na fotografiach ze pouzivate ten isty LNB.

jozvlk
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 144
Odpověď v diskusním vlákně
 

jozvlk

medzi ožarovačom a konvertorom by mal byť gumený tesniaci O-krúžok... nepredáte tú parabolu?

Biedne forum, riešia sa tu samé blbosti ,len nie satelitná problematika,v kazdom vlákne sprostosti,hádky a trápne fotky uja ibuprofena. Dokial tu redakcia nezakročí ,o čom pochybujem, tak neprispievam .Dodatok: po čase vidím, že to ide ku dnu, tak Zbohom.

marval450
Registrace: 1/2010
Příspěvků: 1 463
Odpověď v diskusním vlákně
 

jozvlk

ja som tam mal taky mensi kruzok kvoli staremu konvertoru 0,8 a ten som vymenil za Invacom 0,3 tak, ze som ten mensi kruzok vybral, aby sa my tam zmestil Invacom, ktory ma hrubsi priemer ako to LNBcko od analogu. A az taka stara skola nie som, tu parabolu este zostavoval moj otec, a ja som s tym satelitom vyrastal :) , ale ako som uz spominal chcem uz tu staru zostavu vymenit za toroidku :)

Dreambox DM900, Fuba DAA 110, Moteck SG2100A, Inverto Black Ultra, Sony Bravia KDL-55W805B

Marian21
Registrace: 3/2007
Příspěvků: 2 846
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 31
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra