Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem satelitů

Multifokus

Dobrý den, rád bych realizoval příjem z těchto družic 28,2°E+28,5°E; 26,0°E; 23,5°E; 19,2°E; 13,0°E; 4,8°E; 1,0°W; 4,0°W. Všechny twin vyjma 23,5°+19,2°E tam bych potřeboval quad. Lokalita severozápad-Teplice. Na rovné střeše je několik m vysoký stabilní 60mm držák. Aktuálně je tam nějaká obyč 80cm noname parabola + monoblok (23+19).

Rád bych věděl co by se jevilo jako nejlepší řešení poměru kavlita/cena. Zatím jsem uvažoval 100cm offset na multifokus (28E-13E, střed 26E) a k tomu tu 80 co je tam teď otočit na (4,8E+1W+4W). Je to vůbec realizovatelné mít vedle sebe Bakr a Astry?

Nebo koupit E-85 (28E-4W) a 26E dát solo na tu starou 80cm. Ale pak z Bakru asi nic nechytim co?

sechs9
Registrace: 4/2013
Příspěvků: 16
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 57
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Jedine Toroidka T90.

JanoHels
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 886
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Mrkni sem jak to má MISTR Saxon R^ https://www.parabola.cz/galerie/ctenari-saxon/

Skylink//4,8°+13°+16°+19.2°+23,5°+39°+42°+0,8°w+30°w//Octagon SX88+ SE WL,Octagon sx8 HD One

jackino
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 5 202
Galerie: jackino
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

No u té T90 mi ale stejně zůstává ten problém těsnosti Badru a Astry a hlavně se mi to nelíbí cenově. Jednak je drahá + to jen tak někdo nezprovozní. Takže + majlant za práci.

sechs9
Registrace: 4/2013
Příspěvků: 16
Odpověď v diskusním vlákně
 

sechs9

ono kazdy spas nieco stoji. najskor si teda ujasni ktore druzice z tebou menovanych mas ako priorotu a ktore by si ozelel a potom to pories ;)

motor Stab HH90, Dreambox 800HD - klon, Skylink

drto
Registrace: 6/2010
Příspěvků: 808
Odpověď v diskusním vlákně
 

Majland

Když jsem si zprovoznil T90 já bez přístrojů, proč bys to nedokázal Ty??? Znáš základy příjmu? Tak co Ti chybí???

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 372
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

No já potřebuju najít nějaké optimální řešení z hlediska ceny a instalace. Připadá mi že u T90 mám dost vysoké riziko že to prostě nezprovoznim a budu muset nahánět někoho kdo si za to řekne 2-3000. Navíc mi stále zůstává problém s 2,2° rozestupem + stále si kladu otázku jestli T90 bude skutečně na 28E-26E-23E-...-4W lepší než třeba Gibertini 100 na 28E-(střed 26E)-23E-...-13E a zbytek 4,8E-4W z jiných parabol. Mam tu 2 cca 80 obyč. Jedna se teď používá na monoblok(23+19) a ta druhá jela to stejný před 20lety na analog. Třeba se mýlím, ale ta T90 se mi jeví jako nejméně atraktivní volba. A to nemyslím tak že bych snad pochyboval o jejích kvalitách, ale spíše bych raději realizoval levnější řešení a méně svízelné nastavování.

sechs9
Registrace: 4/2013
Příspěvků: 16
Odpověď v diskusním vlákně
 

nic neřeš

,tohle není úplná legrace,nech to odborníkovi,něco to stát bude,taky nechodíš do práce zadarmo,nebo si hraj sám,ale časově to bude dražší :)))

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Jak to myslíš s tou atraktivitou? T90 zvládá rozestup Badr-Eutelsat1/Astra2 v pohodě s vhodnými LNB. Dělal jsem ji s jedním Openboxem 800 a jedním 4in relé úplne pohodově. Proti 100cm ofset ma vyšší zisk a především separaci. Je to mnohem lepší volba a budes spokojen.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

Bez Badr 4 ...

Pokud oželíš 26°E, tak můžeš koupit parabolu T85 - cena kolem 1300 Kč. Pokud se jedná o T90 (cena od 2500 Kč) montáž je složitější a stejně si myslím, že z Badr 4 toho moc nechytneš.

Jinak na T85, když dáš střed na 13°E, tak by to mělo fungovat OK. Ještě můžeš přidat LNB na 10+9°E - pro jistotu, kdyby se tam v budoucnu něco zajímavého objevilo.

Jinak sestava je to dobrá. Zvaž ten Badr 4 - pominu-li Bundesligu na Dubai Sport a kanály MBC, tak tam nic není a Bundesligu dávají i jinde (v kódu - třeba Eurosport 2).

Pokud nutně chceš Badr 4 - nainstaluj fix parabolu pouze na Badr 4 - ale v Teplicích to vidím tak na 115-120 cm ...

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 5 802
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Ok jasné. Budu se tedy rozhodovat mezi T-85 bez Badru a T90 s Badrem...

Kdybych dal tedy T-85 s 13E na střed budu chytat Astru 1N v pohodě?

I když dám T-85 nebo T90, stále mi tu zbydou ty dvě 80ky. Je možný je ještě nějak využít? Třeba 75°E, 53°E? V Teplicích asi ne co?

Jde mi hlavně o anglicky a rusky mluvené vysílání. Proto mě hodně láká ten Badr MBC. Je ještě jinde něco atraktivního? Nevysílají třeba na 42°E něco v původním znění nebo s možností přepínat audiostopy?

sechs9
Registrace: 4/2013
Příspěvků: 16
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Nikoliv! Astru 1N na E-85 nechytneš, pouze u západních hranic ČR s Německem. Kup T90.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Podle mne na T90 ti Badr4 v Teplicích nepůjde. Na 100% ti nepůjdou H polarizace (kanály MBC). Vertikály - snad, i to bych řekl, že ne.
Být tebou, tak na 26e - fix parabolu, ale ne tu 80 cm - tu snad jen na 75e - i to může být problém.

Jinak já taky doporučuju T90, ale ta je složitější na monáž a dražší. Na Astru 1N zapomeň - v červenci vynesou Asrtu 2E - a pak se uvidí, co půjde chytnout :)

Podle mne pro tebe bude nej T85 ...

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 5 802
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Pokuď s T90 nezvládám MBC z Badru, tak nad ní vůbec nemusím přemýšlet. Navíc jsem nečekal že s tou Astrou 1N bude vzhledem k mojí lokaci takový problém. Takže E-85 bez Astry 1N(28,5°E; 23,5°E; 19,2°E; 13,0°E; 4,8°E; 1,0°W; 4,0°W) + vyzkoušet tu 80ku na 75E jestli se nezadaří. Takle je to OK? Nemáte ještě nějaký nápady?

sechs9
Registrace: 4/2013
Příspěvků: 16
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Najprv si poriadne preštuduj varianty. Ja pokedy som sa pustil do T-90 tak som minimálne 2 mesiace zisťoval, čítal diskusie, rozmýšlal a potom inštaloval. Aj tak to trvalo, ale naučil som sa.Dnes si kombinujem čo chcem, ako chcem, nemám problém. A mám aj Badr aj Hadr aj Cadr :laughing: T-90 je super parabola. A samozrejme chcem pozdraviť všetkých, ktorý milujú T-90 ako ja R^ ;)
sechs9- želám ti veľa zdaru! ;) R^ a ozvi sa ako si dopadol.

### Vu duo 4 K SE### Zgemma H9 twin SE###

Tami
Registrace: 3/2006
Příspěvků: 3 025
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Chlapi neblbnete, doporučovat klukovi T90, který neví, co to obnáší je hovadina. Jen tak zkusmo se zeptej montážníka, co by to stálo a uvidíš, moc se mu do toho nebude chtít. Kromě toho dělat příjem Astry28 na T90 jsou vyhozené peníze. Anténa je to skvělá, což o to, Saxon má obyčejně pravdu a Tamimu to taky věřím, ale má to velké ale ...Máš k dispozici pěkný stožár tak toho využi, nepotřebuješ šetřit místem a kupovat jednu anténu. Kup větčší 120-125 parabolu na badr, zbytek dej na tu starou 80 a i když dokoupíš e85, jak radí Ivo, tak botu neuděláš, naopak, máš výhodu, že to všechno si kvůli místu můžeš dovolit a nebude to stát majlant.

Dm920 triple+fbc, 105gib+85fuba multifeed

tukan
Registrace: 10/2005
Příspěvků: 4 084
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Da sa to budovat aj pomaly a postupne, aspon sa to naucis a ak budes spokojny, nemusis dalej pokracovat ani investovat, pripadne nieco mozes vynechat.
1. etapa - klasicka parabola 80/90cm a 4x LNB (13/19/23/28)
2. etapa - Multifokus E85 s 8x LNB (28/23/19/13/9/5/1w/5w
3. etapa - dokupit 120cm offset + motor pre slabsie druzice a exotiku na vychodnom a zapadnom orbite, na co multifokus nestaci.
DISEQC switch totiz ma aj svoj vnutorny utlm a preto nie je velmi vhodny na slabsie TP, kde ide o kazdy dB, tam nejaky kvalitny a stabilny prijem HD kanalov aj pri horsom pocasi asi nebude garantovany...

warkiller
Registrace: 7/2011
Příspěvků: 129
Odpověď v diskusním vlákně
 

warkiller

mohu požádat o vysvětlení,útlum disecs má vliv na kvalitu signálu?,pokud ano,mohu dát zesilovač?,nebo jak tu ztrátu nahradit?,díky :laughing: R^

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Myslel zisk a sam vies, ze ho dozenies len velkostou paraboly. 5-6 dB prechodovy utlm diseqc-om
mu pri slabych TP uz moze rozhodovat o stabilite prijmu (takto nejako to asi myslel)

Peep
Registrace: 10/2010
Příspěvků: 604
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

8in switch má obyčejně díky terestriálnímu vsupu -3dB ... to je ten útlm :)

Ale to je v případě pozic 28e, 23e, 19e, 13e, 9e, 5e, 1w, 4+5w úplně jedno ...

DiSEqC prepínač Optibox/Amiko 8/1 - terestriální vstup nemá, a nemusel by mít tu ztrátu -3db - cena 320 Kč

Pokud se chceš orientovat v cenách tak:

Single LNB - 80 Kč
Twin LNB - 210 Kč
Quad LNB - 310 Kč

Switch - 320 Kč
Parabola T85 - cca 1 400 Kč - dostaneš jen 5 držáků LNB
Držáky LNB navíc - cca 60 Kč

a pak už jen nějaký koax + F konektory

Enjoy

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 5 802
Odpověď v diskusním vlákně
 

1N versus 2F - České Budějovice

Porovnání dvou TP DVB-S, horizontal, FEC 5/6 z pozice 28,2E britských svazků na 180cm anténě a cca 40m svodu na 4in relátku. transponder z 2F hraje, ale občas se náznak rozpadu objeví. VBER je těsně pod hranicí QEF. Měřeno na měřáku KWS Varos109. 2F chodívá lépe ráno, 1N také. Screen z 1N v ranních hodinách nyní nemám k dispozici.

https://www.parabola.cz/album/foto-209/

https://www.parabola.cz/album/foto-208/
sekce Album: UK svazek Astra 12F, 180cm, České Budějovicesekce Album: UK svazek Astra 1N, 180cm, České Budějovice
Popis fotografií:
[1] UK svazek Astra 12F, 180cm, České Budějovice
[2] UK svazek Astra 1N, 180cm, České Budějovice


On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

lepší odkaz...

https://www.parabola.cz/album/

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

10964 - odpolední čas

detekce programů s problémy, vysoký rozpad obrazu.

https://www.parabola.cz/album/foto-210/
sekce Album: tentýž TP 10964 na stejném svodu, ale odpoledne. Zhoršení parametrů je patrné.
Popis fotografií:
[1] tentýž TP 10964 na stejném svodu, ale odpoledne. Zhoršení parametrů je patrné.


On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Multifokus

Utlm DISEQC switchu je dany jeho konstrukciou a s poctom vstupov narasta (16-vstupovy ma okolo-5dB) a seriozny vyrobca ho udava v tech. udajoch. Toto potom znizuje celkovy zisk u slabych signalov (26E, 7W, 28E-A1N) a pod. ale u silnych druzic to nevadi, tam je signalna rezerva dostatocna.
Podobne aj koax kabel ma svoj utlm co sa udava na 100m dlzky pre rozne frekvencie je to okolo -25dB/100m. Pre domaci prijem a bezne druzice je riesenie multifocusu s DISEQC OK, ale pre bytovky sa uz skor pouzivaju Multiswitche. Existuju aj linkove zosilnovace napajane priamo cez koax zo SAT prijimaca, to ale funguje len velmi obmedzene.(mne to napr. pomohlo pri prijme A2D a A1N).
Dalsia vec je samotne LNB - tie male LNB urcene pre multifocus sa sice zmestia vedla seba na 26E a 28E, ale maju mensiu hlavicu aj priemer ozarovaca,tazke ich zisk je o nieco nizsi v porovnani so standardnymi LNB ako napr. Inverto Black Ultra. Samozrejme tym nechcem povedat, ze n napr. s T90 neda skulit na BADR, ale je to vec priorit ci uprednostnujete pri prijme kvalitu a stabilitu alebo kvantitu. (t.j. pocet instalovanych LNB na multifocuse).
Ja som len SAT amater a pisem tu svoje skusenosti s DX-prijmom, kto ma profi merak moze to potvrdit alebo upresnit pripadne ma opravit. :)

warkiller
Registrace: 7/2011
Příspěvků: 129
Odpověď v diskusním vlákně
 

warkiller

S tím útlumem je to trochu složitější. Útlum signálu na relátku sice je, ale pro příjem slabých pozic je důležitější, jaký má DXsignál z LNB a antény odstup C/N. Úroveň signálu můžeš nahnat i levným LNB za pár šupů, ale podstatný odstup C/N jen pořádnou anténou a jejím kvalitním nastavením. Já mám T90 taky, Badr4 na ní taky přijímám, signál vedu přes 8in relé s terr. vstupem a pak ještě přes dvouvstupé option relátko a cca 40metrový svod a příjem mám z Badru4 stabilní. Je pravda, že je třeba vybírat LNB s malou hlavičkou, pokud chtete mít příjem i z 28,2E. Používám na to staré Inverta SilverTech a je fakt, že když nastavím ideálně Badr4, tak už například přijem z Astry1N ideálně "nanašoupu", když odsunu LNB pro Badr4, tak je i Astra 1N v ideální pozici. Oboje ideálně ale z mechanických důvodů nedám...
Pro příjem Badru je taky zásadní dostatečná separace silných sousedních signálů na stejném kmitočtu. Tato separace je mnohem příznivější právě u T90, proti stejně velkým ofsetkám.

https://www.parabola.cz/album/

poslední tři obrázky 211-213

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

warkiller

tak potom,dle tvého vysvětlení mě vychází,pokud to otočím,pokud nepoužiji Disecs,stačí menší parabola,což mě nějak neštimuje a čtvrt století žiji z jiných základů,i tak díky za snahu R^ :O

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 57
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra