Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Skylink

Satelit i televizní vysílání jedním kabelem?

Zdravím, tchán mi dělal v baráku rozvody kabelů na tv a sat. Protáhl pouze jeden koaxiál z půdy až dolů do obýváku. Namontoval tyto krabičky https://samurraj.rajce.idnes.cz/koax/#20200113_162501.jpg
a prý že se jedním koaxiálem převede jak pozemní vysílání, tak i satelitní. OK, je to možné, ale ptám se tady, zda tím nebude nějak ovlivněna kvalita příjmu signálu u satelitního vysílání. Mě se totiž zdá, že ano. A to rozhodně nechci.

samurraj
Registrace: 8/2019
Příspěvků: 14
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 36
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

no jo jde to , ale ještě něco (SAT + TV) u antén

dnurg
Registrace: 12/2016
Příspěvků: 282
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samurraj

Bude aj nebude!
Všetko to závisí od toho, že akým spôsobom bude zlúčený/rozbočený sat a terestrial signál. Je možnosť použitia pasívnych prvkov, ale aj aktívnych prvkov pre zlúčenie a rozbočenie signálov.
A pri terestriáli je dosť podstatné poznať aj úrovne signálu jednotlivých MUXov.
T.j. keď to chceš mať urobené na profi úrovni, tak bez merania signálov a odbornej pomoci sa zrejme nezaobídeš!
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 645
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

1. Satelitní anténa nepatří na střechu - narozdíl od antény terestrické. Společné vedení je tedy blbost, ty antény nemají být blízko sebe.
2. Společně to vést lze, jsou to jiné kmitočty, nezavazí si to.
3. Na světě jsou ovšem jevy jako zemní smyčka, útlum rozbočení, napájení zesilovačů, proto je výhodnější nátahnout kabely zvlášť.
Nicméně pokud už to tak je, lze to sloučit a rozbočit. A řešit problémy až potom, pokud budou.

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samurraj

Po každé,když jsem se s tímto neštěstím setkal,tak vždy u skylinku scházelo cca 5 a vce programů.Po přemostění vše naběhlo tak jak má.Nemluvím o DVBT,to jsem nezkoumal,protože ty lidi o něj nestáli.V podstatě šlo o to,aby bylo co naúčtovat :((( :((

korkoran
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 6 493
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Neschází programy, ale "přebývá" útlum. Jak sloučení, tak rozbočení ubere pár decibelů (při dobré provedení méně než 10dB celkem). pak asi vypadne nejslabší transpondér. Kdyby například měli větší anténu s vetší rezervou signálu, nestalo by se to.
Každopádně si ale myslím, že pro satelitní a terestrickou anténu má být samostatný kabel už jen proto, že (většinou) ty dvě antény nepatří na stejném místo.

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Někdy prostě ta parabola na střeše musí být ( není prostor kolem domu , stíní stromy , zateplená fasáda , a nájemní bydlení je ještě ta nejhorší varianra atd..) A řešit u svařečky Astra 3B úbytek pár decibel je úsměvné......

Philips 55PUS8303/12 - APEBOX C2 4K - apka O2 TV , Skylink live TV - Philips 40PFL6606H/12 - Opticum SLOTH Combo Plus Philips 32PFL6626H - TESLA MediaBox XA400 Android TV

habr
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 7 097
Odpověď v diskusním vlákně
 

@habr

Si si ty svářečky popletl,svařečky jsou A1 a Thor.Na A3 jsou to jen některé transpordery

korkoran
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 6 493
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Mam už to tak 10 let a zadny problém jsem nezaznamenal R^

lukagent
Registrace: 4/2015
Příspěvků: 97
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Ideální je mít jeden kabel na antény, druhý na satelit, třetí na kabelovku, čtvrtý na DAB, pátý na FM vertikál, šestý na FM horizontál. K tomu nějaké datové rozvody a modulační linky. Komín už mi nestačí.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 667
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Někdy jistě parabola na střeše být musí. Ale NIKDY to není ideální řešení.

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Čím víc kabelů tím víc peněz že Antoníne!

Kombi
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 678
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Omar R^ R^ R^

Kombi
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 678
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Lukagent
Přesně

Kombi
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 678
Odpověď v diskusním vlákně
 

nedělejte z toho vědu

normálně to funguje milionům lidí,jen se to musí umět,případně nahradit ztráty hlavně UHF

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 005
Odpověď v diskusním vlákně
 

Sloučením vznikne mišmaš,

protože vedle základních kmitočtů se objevují také jejich násobky. Satelitní signál celkem elegantně pronikne i do pozemního pásma, pokud je sloučení i rozbočení málo selektivní.
Pak pozemák funguje jenom když se satelit vypne. Vše záleží od poměrů síly signálů navzájem. Bez měření je to bohapustná duchařina, která vyjde nebo také ne. Pravda, slučovače a rozbočovače jsou levnější než práce odborníka. Kdo nemá prachy, může bastlit, výsledek = loterie.

Každá složitá věc se skládá ze série jednoduchých věcí.

samorost
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 2 374
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Antonín

jak muze u satelitu vypadnout nejslabsi TP, kdyz LNB ma zesilovac 50dB? a tebou urcenej utlum je jen 10?

Dreambox DM520-OpenATV 6.2, Cloudibox3-MBMini-OpenATV 6.3 a 6.4, Vu+ Zero4K-OpenATV 6.4, T-90 5W-42E

bublajs
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 8 807
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Jestli tam máš husí krk, lepší je tam dát ještě jeden kabel. Nebo to přesekat, a udělat pořádně. Není to na rok ani na dva a ta práce se Ti určitě zúročí. Vysekáš, zasádruješ a zaštukuješ, vymaluješ, a máš vystaráno
Pokud to nejde jinak, zabýval bych se talířem. Když vycházím z toho, že SAT je pro Tebe prioritní, pokud to bude blbnout, dal bych tam větší parabolu.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 761
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Co se týče výhybek, než to řešit s nějakým místním dovedou anténářem, koupil bych nějaký profi Diseq s integrovanou výhybkou. Ať se daří.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 761
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Ja osobne som taktiež zástancom (a aj to mám doma takto urobené) samostatnej kabeláže pre každú vysielaciu platformu. Čiže mám samostatný koax pre sat, samostatný pre terestrial a samostatný pre FM (DAB+ u nás zatiaľ 0 bodov!).
A spokojnosť!
;)

Ale ako som už povedal vyššie, keby tieto signály chce mať niekto v spoločnom koaxe, tak bez odbornej pomoci a merania signálov sa nezaobíde!
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 645
Odpověď v diskusním vlákně
 

@samurraj

Vidím tady spoustu "fundovaných" odpovědí. Ničeho se neboj. Když to bude dobře provedené, tak NIC nepoznáš. Diplexery nemají útlum o kterým se "někteří" zmiňují. Bude-li ten kdo to dělá pečlivý, tak bude problém změřit byť jen vložný útlum pasivních prvků. Po VF stránce jde o naprosto čisté a korektní řešení! Jediný problém může nastat snad jen s napájením DVB-T2 antény. Pokud bude celý systém jen pasivní, tak máš vyhráno a tchánovi se odměň skvělou pálenkou! (a to jako vážně)

hokejka988
Registrace: 12/2013
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Samostatne kabely od anten na pudu. Pak se da zesilovat, slucovat, filtrovat, zapojit multiswitch atd.

radek1
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 449
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

2hokejka:
1. nemají útlum? Víš aspoň přibližně, k čemu se vyjadřuješ?
2all: dá se to udělat jedním kabelem, ale přiděláváte si zdroj dalších možných obtíží. Jedna velmi obtížná věc mohou být vzniklé zemní smyčky. Zejmén apokud jsou to rozvody třeba do různých pater domu, které jsou napájeny z různých fází, což je dost časté řešení v českých podmínkách.
ZCELA jistě však nemá být terestrická anténa a parabolická satelitní anténa na stejném místě! Terestrická anténa patří nahoru, satelitní dolů do závětří! Logicky tedy nemůže být jeden kabel, ne?

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Tak asi má Antonín pravdu. Já jen dodám, že podle jeho slov mám určitě na baráku totální paskvil: na střeše vedle DVB-T antény dvě paraboly Fuba 85, v baráku vše vedeno jedním kabelem. A protože se nám fakt zatím nechtělo rozsekat zdi anebo vést druhý kabel od parabol někudy jinudy, tak pro druhý tuner používáme Vícepásmový konvertor Johansson 9645 KIT (tj. na půdě sloučení do jednoho kabelu a u receiveru rozbočení na dva - tím určitě drobný útlum signálu). A přitom i programy na 16E s horším signálem fungují bezvadně a když už je někdy výpadek, tak opravdu jen bouřka nebo něco takového, kdy vypadne i Skylink nebo DIGI. Rozvody (kabel ve zdi) jsou tam už 15 let a musím zaťukat, vše OK.

jirka67
Registrace: 2/2006
Příspěvků: 817
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Ano, máš technický nesmysl.
Parabola opravdu nemá lepší příjem, když ji umístíš někam na střechu, kde je obtížný jakýkoliv technický zásah, v zimě občas i nemožný, kde kabely a spojky trpí zbytečnou zátěží, kde vítr zbytečně zatěžuje parabolu. Nezískáš nic. Nemusíš ani nic ztratit, ale pravděpodobnost problému je prostě vyšší. (Maličko přehnaně: I autem můžeš jezdit jen na jedničku a nemusíš do ničeho narazit. Lepší je ale dělat věci technicky správně.)

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Satelit i televizní vysílání jedním kabele...

Tahat tak nové kabely určitě jedině způsobem který popisuje Antonín.
Člověku, který vyloží parabolu na střechu bez důvodu že není výhled do daného azimutu ze zdi je potřeba koupit jednosměrnou letenku do Austrálie ať tady neškodí dalším.
Natáhnout jeden koax kabel do hlavního pokoje - no, pálenku vypij sám, tchánovi poděkuj protože je dobře mít slušné vztahy v rodině a potichu si natáhni ještě další kabel.

Co čert chtěl, nastěhoval jsem se do domu, kde je všechno přesně naopak. Parabola na střeše (naštěstí tady již nesněží, pomalu kupuju sazenice ananásů), DVB-T hned vedle, vše sloučeno pasivními prvky v podkroví, zesilovač pro DVB-T napájený v podkroví přímo ze zásuvky 230V a pak hvězda 4 kabelů - do každého pokoje jeden - ukončené zásuvkami SAT-TV-R
Takže stejné zapojení jako u Jirku67 navíc i s Johansoon kitem protože multituner. Vše funguje v podstatě bez výpadků přesně dva roky.
Při oživování antény - protože původní parabolu jsem otáčel a přidával další - jsem zjistil že u Technisatu je kvalita signálu 11.5dB stejně jakou jsem měl v původním domě. Ovšem síla pouze 55% a u starého baráku, kde byl pouze 30m koax z LNB přes DiseqC do přijímače byla síla 95÷100%. Natáhl jsem proto jeden koax ze střechy přímo do přijímače a ejhle 100% síla. Bál jsem se že je kabel ve zdi někde zlomený. Vyhodil jsem proto zásuvku a napojil přes natažený systém pasívních slučovačů a stávající kabel ve zdi pouze SAT - síla ca 85%. Takže útlum ku.va poznáš ani přístroj není potřeba, stačí teploměr na přijímači.
závěrem: určitě to jede po jednom kabelu. U mne třeba bez problémů zemních smyček, ztráta vysílání pouze u těžkých bouřek, ale protože u nás neprší a nesněží je to OK. Nová instalace určitě nikdy tímto způsobem.

Apropo teď je k dispozici multikrabička unicable od Technisatu, která slučuje 4 družice + DVB-T do jednoho kabelu a umí napojit 8 nebo snad dokonce 2x8 zásuvek v sérii!

Dagy2
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 4 159
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 36
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra