Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem VKV/FM

Použití zesilovače na FM

Zvažuji variantu, zda zařadit zesilovač do přijmu FM. Doposud mám hlavní příjem realizován pasivně samostatným kabelem s dálkovým přepínačem vertikální a horizontální polarizace. Mám i další tunery po domě, které mám ale připojené na normální STA, kde je příjem realizován pouze kusem drátu. Třetí anténu na FM se mi nechce instalovat. Mám takovou ideu, že bych z antén FM přivedl signál také do STA, ale tím si utlumím hlavní příjem. Jaké by měl mít parametry zesilovač FM, aby pouze nahradil ztrátu rozbočení, nepřebudil se místními signály a neprodukoval nějaké intermodulační produkty. Zisk tak 5-6dB? Dík.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Stránka: 1 2 [ 3 ] 4
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 82
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

děkuji moc za radu jaký kabel mám koupit a jaký rozbočovač prosím .

standa111
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 1 664
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

je to jen na TV do DĚCÁKU 20 m . značku a kde , asi v elektře ho mít nebudou nebo se pletu i tu rozvojku - značku odkaz ? Děkuji

standa111
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 1 664
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Kdysi jsem to zkoušel a z FM byl opravdu subjektivně lepší zvuk než z CD. Určitě to není ve zdrojových datech, ale v následném zpracování. Je fakt, že vysoké kmitočty už neslyším, ale rozdíl mezi úzkými a širokými filtry 100% poznám, stejně tak bublání DABu s nízkým datovým tokem. Já nejsem klasický hifi purista, spíše posluchač nelokálních stanic.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

Zesilovač by mohl pomoci ještě v jedné věci, kterou jsem doposud nezmiňoval. Z kabelovky mě vznikají přeslechy jejich stanic do anténního svodu. Zatím nevím kde, nejspíše v komíně, kde vede velký svazek kabelů společně. Kabely už mají pár desítek let za sebou a tehdy se nedělalo tak dobré stínění jako teď. Přechodem na vyšší napěťovou úroveň by se mohly nebo měly přeslechy snížit.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

omar3

Co si představuješ pod pojmem "lepší"? Doufám že ne vyšší technickou kvalitu.
FM rozhlas nikdy nemůže hrát kvalitněji než kompaktní disk s originální nahrávkou.Je to z technického hlediska nesmysl.
Maximálně se může někomu bez technického vkusu líbit zvuk z FM rádia více, než z CD nosiče.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@standa111

Někdy je lepší to nechat udělat technika, který to proměří a odborně zapojí a máš to bez starostí... :8)

Octagon SF 8008 Supreme , Skylink komplet, O2TV zlatá, Eurosport player, SONY Bravia 49XG9005, E85 multifocus

drobeček
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 6 651
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

B je správně. Jsem bez technického vkus a zvuk některých FM stanic se mi líbí víc, než originál na CD. Píši schválně některých stanic, některé jsou fakt katastrofa. Třeba u nás Rubi 96,4, Sky rock 101,1 nebo Dálnice 94,1. Ty zcela sabotuji.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Ono se to "lepší" je velmi individuální, neb se velmi často zaměňuje za "líbí se mi více". Osobně si myslím, že jde o jiné nastavení ekvalizéru nebo vůbec frekvenční charakteristiky signálové cesty. Ale není to důležité - nelze rozporovat, co se ti více líbí, a je zcela zbytečné se tím zabývat. Jenom nepiš, že zvuk z FM je lepší. Protože on lepší být z principu věci nemůže. Může se ti více líbit, na konkrétním zařízení, ale to není totéž. Můžeš zkoumat proč se ti líbí více - ale to bys musel mít k dispozici potřebné zařízení - předzesilovač, zesilovač, reproduktory. Na plastových šustítcích je to ztráta času. Na méně kvalitním zařízení se může lepším/příjemnějším klidně zdát i trošku frekvenčně ořezaný signál, protože nebude vytvářet pazvuky na nízkých kmitočtech, a chrastění na vysokých, jenom následkem nedostatečných repro. Nejsnadněji se to ukazuje v autě...pokud nemáte speciální audio úpravu dveří a vyměněné repro.

Antonín
Registrace: 8/2005
Příspěvků: 5 988
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Dobrá, i tak se to dá formulovat, že se mi líbí více. Je to dáno tím, že 99% času poslechu dělám při tom něco jiného než soustředěný poslech. V FM studiu vyrovnají dynamiku, že se slabé pasáže zesílí a naopak silné zeslabí, přidají basy a výšky a line se kontinuální proud ze kterého nic nevyskakuje, co by mě rušilo.
Z hudebního hlediska je to samozřejmě špatně, tam je naopak ta dynamika potřeba, ale to je to zbývající 1%, které si občas vychutnám z jiných nosičů, než FM.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

dnešní fm

už je jako kulisa,v 80ś ještě hráli z desek naživo a to bylo jiný kafe,navíc měli expandéry a zvuk jak nikdo doma neznal,dnes se to dá trošku doma přiblížit,chce to kvalitní aparaturu a alespon actidampa4 a slušnou přenosku,céda jsou k ničemu,to se blíží dnešnímu fm,ještě tomu lepšímu,jinde to mastěj z mp3 přes net fuj

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Odpověď v diskusním vlákně
 

=Kvalyta=

Jó pánové, to si pusťte Rádio Dechovka přes DAB+. To je teprve Hi-fi slast. Zřejmě berou modulaci ze středovlnnýho rádia !!
Jinak, jedinej zdroj nefalšovanýho zvuku je opravdu jen ta stará LP. Tam akorát museli odříznout trochu basy, aby přenoska nevyskočila z drážky.

T.sat Sir, G.ini 100-m.fokus 28°,23°,19°,13°, AB Cryptobox 752 HD G.ini 85-monoblok 19,23°E, Octagon SF 4008, G.ini 125-SG 2100, 30W - 60E, G.tini 100 m.f 30,27.5,22°W, Skylink, ORF, SRG, C. Digitaal NL, E.Esse 15RB3 vert., mot. Conrad, DAB+ Yamaha T-D50

Jousi
Registrace: 12/2012
Příspěvků: 1 478
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Tak jsem to provizorně vyřešil. Dal jsem tam odbočovač, kde průchozí útlum je 1dB do hlavního tuneru a odbočovací 9dB do STA. Všechno všude dobrý, akorát Radio Zlín na 91,7 se zhoršilo, přitom Záhorácké radio na 89,2, které je mnohem slabší, tak se nezhoršilo. Zřejmě nějaké nevyrovnanosti nebo odrazy přenosové cesty. Těch prvků za sebou je tam dost. O víkendu zkusím zesilovač.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Jousi

proto máme maxáče

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pierrepetr

Těch 45tek tady mám celej štos. Bohužel většinou něm. šlágry. A pár Beatles.

T.sat Sir, G.ini 100-m.fokus 28°,23°,19°,13°, AB Cryptobox 752 HD G.ini 85-monoblok 19,23°E, Octagon SF 4008, G.ini 125-SG 2100, 30W - 60E, G.tini 100 m.f 30,27.5,22°W, Skylink, ORF, SRG, C. Digitaal NL, E.Esse 15RB3 vert., mot. Conrad, DAB+ Yamaha T-D50

Jousi
Registrace: 12/2012
Příspěvků: 1 478
Odpověď v diskusním vlákně
 

=Kvalyta=

Dřív používaly ital. FM stanice Kompressor/limiter, nemělo to žádnou dynamiku, ale řvalo to srozumitelně z každý zahrady. A když speaker zahučel, nepotřeboval "šavli", ztlumilo se to samo. :laughing: :laughing:

T.sat Sir, G.ini 100-m.fokus 28°,23°,19°,13°, AB Cryptobox 752 HD G.ini 85-monoblok 19,23°E, Octagon SF 4008, G.ini 125-SG 2100, 30W - 60E, G.tini 100 m.f 30,27.5,22°W, Skylink, ORF, SRG, C. Digitaal NL, E.Esse 15RB3 vert., mot. Conrad, DAB+ Yamaha T-D50

Jousi
Registrace: 12/2012
Příspěvků: 1 478
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon

Čo IKUSI ONE + ? V papieroch to má napísané, ako je to v reále ?

whitecreek
Registrace: 9/2018
Příspěvků: 116
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

One plus pracuje s DAB pouze s celým pásmem, eventuálně můžeš použít tzv. TV filtr s šířkou zmíněných cca 8MHz. V tomto filtru jsou ale zpracovávány 4 DAB kanály, viz rastr.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

Vyborne vlakno!

Zdravim vas,
cital som pozorne vsetky prispevky, pretoze problem s urovnou signalu radii FM mam aj ja.
Tiez by som potreboval poradit, nechcem vsak na to zneuzivat diskusne forum o satelitnom prijme.
Existuje nejake podobne forum na prijem FM? Ja som nic nenasiel...
Bol by niektory z tu pritomnych expertov na prijem FM ochotny so mnou komunikovat e-mailom, alebo telefonicky a pomoct mi?
Vdaka.
general@svides.eu

romanss
Registrace: 7/2018
Příspěvků: 1 346
Odpověď v diskusním vlákně
 

@romanss

Toto vlákno jsem založil v sekci VKV, takže to není žádné zneužívání satelitního fóra. Klidně to se per.
Jinak můžeš zkusit Československý DX klub.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Ako uz bolo od viacerých napisane - riesie zosilovacmi nie je dobre. Neziska sa tym lepsi odstup signal/sum a moze dojist k prehulakaniu silnym blizkym FM vysielacom.
Jedine riesenie ktore moze, ale aj nemusi viest k cielu je pouzit smerove pasmove anteny. Treba si ale dobre rozmyslet, co a odkial chcem pocuvat a starostlivo vybrat antenu/antennu sustavu, pokial sa tyka zisku a vyzarovacieho diagramu.

JanoHels
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 886
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Jen takovej grátis-tip: Jediná místními vysílači nerušená frekvence FM je 89.40 H, Österreich 3, Jauerling. Chytitelná na velkém území Čech i Moravy.

T.sat Sir, G.ini 100-m.fokus 28°,23°,19°,13°, AB Cryptobox 752 HD G.ini 85-monoblok 19,23°E, Octagon SF 4008, G.ini 125-SG 2100, 30W - 60E, G.tini 100 m.f 30,27.5,22°W, Skylink, ORF, SRG, C. Digitaal NL, E.Esse 15RB3 vert., mot. Conrad, DAB+ Yamaha T-D50

Jousi
Registrace: 12/2012
Příspěvků: 1 478
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

Jasne, uz to vidim. Vobec mi nenapadlo, ze aj takato sekcia tu moze byt. Tym lepsie.

romanss
Registrace: 7/2018
Příspěvků: 1 346
Odpověď v diskusním vlákně
 

@JanoHels

No ja som zvolil riesenie Aktivna prutova antena - vid napr. tu:

https://www.alfasat.sk/antena-vkv-fm-prutova-aktivna.p33257.html

Anamneza mojich tazkosti:
Na aktivnu izbovu antenu som na receiveri Onkyo prijimal 6 FM radii. Z toho 1 silny signal (blizky vysielac Nitra), 3 stanice slabsi prijem bez sumu, zvysok slaby prijem, sum, dokonca vypadavala signalizacia Stereo.
Tak som kupil antenu, namontoval na strechu, 10 m koaxom do obyvacky, T-mostikom som pripojil napajaci zdroj a vsetko zapojil.
Sklamanie.
Ak napajaci zdroj nepripojim, prijem je lepsi, ako to bolo predtym, ale na 1 stanici stale vypadava signalizacia Stereo. Takze zlepsenie, ale slabe. Ocakaval som viac.
Ak napajaci zdroj zapnem, radia sa nedaju pocuvat - na vsetkych nieco stale hlasno susti. Tak to pouzivam bez napajania zosilnovaca v antene.
Co sposobuje to sustanie? Domnievam sa, ze nejde o premodulovanie silnym signalom blizkeho vysielaca - to sa prejavuje akymsi vrcanim, pokial viem.
Preto prosim o posudenie expertov.
Poznamka: To sustenie mozem aj nahrat a zvukovu nahravku niekam zavesit/poslat.
Vdaka za rady.

romanss
Registrace: 7/2018
Příspěvků: 1 346
Odpověď v diskusním vlákně
 

@romanss

Vyhoď zesilovač a napájecí výhybku. Máš to přebuzený.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Jousi

co tam máš na maxisinglech za beatles,měl bych zájem

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Stránka: 1 2 [ 3 ] 4
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 82
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra