Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem VKV/FM

Použití zesilovače na FM

Zvažuji variantu, zda zařadit zesilovač do přijmu FM. Doposud mám hlavní příjem realizován pasivně samostatným kabelem s dálkovým přepínačem vertikální a horizontální polarizace. Mám i další tunery po domě, které mám ale připojené na normální STA, kde je příjem realizován pouze kusem drátu. Třetí anténu na FM se mi nechce instalovat. Mám takovou ideu, že bych z antén FM přivedl signál také do STA, ale tím si utlumím hlavní příjem. Jaké by měl mít parametry zesilovač FM, aby pouze nahradil ztrátu rozbočení, nepřebudil se místními signály a neprodukoval nějaké intermodulační produkty. Zisk tak 5-6dB? Dík.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Stránka: 1 2 3 [ 4 ]
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 82
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Potvrdily se rady některých diskutujících, že je potřeba hledat jiné cesty, než zesilovač. Zkusil jsem 10dB zesilovač a vůbec nic se nestalo. Žádné nové stanice se neobjevily. Odstup S/Š se taky nezměnil, stanice které šuměly před tím, šuměly i potom, akorát měly indikátor síly signálu na doraz.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Důvěřuj, ale prověřuj :)

Znova osmnáctku v osmiválci

Tomik535
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 15 118
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

to je fyzika :-), vždy platilo, že nejlepší zesilovač je zaprvé kopec, zadruhé anténa.

joki
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 121
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

10dB na FM ? Musíš použít předzesilovač s šumovým číslem kolem max 1 dB s proustí na vstupu na VKV. Výsledné šum sestavy předzesilovač + rádio je dán Friiseovým vztahem.

RAFI007
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 884
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

Mě spíš nejde do hlavy, proč není skoro žádný kvalitativní rozdíl mezi přímým pasivním signálem to tuneru přes útlum 1dB a sloučení do STA, které jde přes odbočovací útlum 9dB a pak je následně zesíleno širokopásmovým zesilovačem spolu s TV. Těch 8dB rozdílu je dost a mělo by se někde projevit.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

protože slyšitelný rozdíl v kvalitě signálu se dostaví pouze při zlepšení odstupu signálu od šumu, to zesílením rozhodně nedosáhneš.

joki
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 121
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Použití zesilovače na FM

zesilovacem pouze eliminujes ztraty v rozvodu. Bohuzel při dnesni siti VKV vysilacu spis vznikaji pouzitim zesilovace ještě vetsi problémy v kvalite prijmu. Zejména pokud mame v miste prijmu vice silnych frekvenci. U me stacilo i 15dB zesileni na antene UKS 14 a byl problém se slabsima vysilacema v blizkosti silnych stanic. Pouzival jsem to na dalkovy prijem Bayern3, RIAS 2 atd. Dnes jiz VKV prijem na antenu VKV nepouzivam, staci mi kus dratu dodavany k tuneru prijimace na mistni stanice.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 943
Stránka: 1 2 3 [ 4 ]
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 82
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra