Quantcast
Konference Radiokomunikace

SnT a SES rozšiřují partnerství a spouštějí společnou laboratoř

| redakce | tisk

Satelitní operátor SES (Astra) a Mezioborové centrum pro bezpečnost, spolehlivost a důvěru (SnT) Lucemburské univerzity oznamují vytvoření společné laboratoře, která bude zkoumat přínosy vysoce výkonných satelitních systémů v oblastech sítí nové generace, včetně kvantové komunikace a kybernetické bezpečnosti.

Na základě této dohody budou obě instituce společně využívat zařízení na svých pracovištích, aby rozšířily a posílily své dlouhodobé partnerství tím, že využijí vedoucí postavení lucemburského výzkumu a vývoje a společnosti SES v průmyslu k výzkumu technologií nové generace.

Partnerství se zaměří na studium potenciálu příští generace vysoce výkonných družicových systémů a schopností na více oběžných drahách, jako je geostacionární a negeostacionární flotila společnosti SES na střední oběžné dráze Země (MEO).

Paraboly v Betzdorfu, sídlu SES (foto: SES)
▲ Paraboly v Betzdorfu, sídlu SES (foto: SES)

Kromě této společné iniciativy spolupracují SES a SnT také na využití včasného přístupu k lucemburskému superpočítači MeluXina. Tento počítač petascale, který je hodnocen jako jeden z nejvýkonnějších na světě, je poháněn zelenou energií a je proslulý svým obchodním zaměřením, neboť slouží k velkému množství složitých výpočetních úloh založených na datech, jako je umělá inteligence a další. V rámci společné laboratoře SnT-SES bude tým testovat algoritmy pro přidělování rádiových zdrojů pro širokopásmové satelitní komunikační systémy s cílem maximalizovat výkon systému a dynamicky přidělovat zdroje na základě požadavků uživatelského provozu.

Společnosti SnT a SES spolupracují na výzkumu v oblasti satelitních technologií nové generace od roku 2010. Plodná práce na inovačních projektech zaměřených na podnikání přinesla mimo jiné partnerství společností SES a SnT na projektech financovaných Národním fondem pro výzkum (FNR) v rámci programů BRIDGES a IPBG. Subjekty rovněž spolupracovaly na projektech Evropské kosmické agentury (ESA), programu EK H2020 a na národních programech 5G testbed.

"V uplynulých 11 letech jsme společně se společností SES dosáhli velkých úspěchů ve výzkumných aktivitách, kdy jsme stáli v čele nových technologií s dopadem na standardizaci, integraci družic a pozemních systémů, 5G a další. Jsme rádi, že můžeme spolupráci rozšířit a rozšířit ji o nové oblasti, které budou přínosem pro informační a komunikační technologie v Lucembursku i mimo něj," uvedl profesor Björn Ottersten, ředitel SnT.

Reklama
Vybrané články