Quantcast

Španělsko: Všechny stanice budou muset vysílat v HD

| redakce | tisk

Všechny digitální pozemní televizní kanály ve Španělsku budou muset od roku 2023 vysílat ve vysokém rozlišení (HDTV). Španělská vláda chce zachovat současnou nabídku kanálů, ale provozovatelé vysílání musí do 1. ledna 2023 přesunout své programy do HD bez ohledu na jejich pokrytí.

Národní technický plán pro pozemní televizní vysílání (TDT) ve Španělsku upravoval některé aspekty uvolnění druhé digitální dividendy, která již byla nedávno realizována. Návrh stanovil, že služba TDT bude poskytována ve frekvenčním pásmu 470 až 694 MHz (kanály 21 až 48). Dále bylo dohodnuto, že v uvedeném pásmu budou k dispozici stejné sítě multiplexů a územní rozdělení, které existovaly v předchozím technickém plánu.

Všichni provozovatelé vysílání budou moci pokračovat ve svém současném vysílání ve standardním rozlišení (SD), ale je pro ně stanovena lhůta pro přechod na vysílání ve vysokém rozlišení. Tímto datem je 1. leden 2023.

Kanály, které vysílají v SD, tak mají stále "časovou rezervu" na přechod na HD, jako je tomu v jiných evropských zemích se standardem DVB-T2.

Je známo, že ve španělské pozemní televizi dojde k definitivnímu konci SD ve prospěch HD. Španělsko však prozatím nezavedlo legislativu pro UHD (4K). Zatím nejsou stanoveny žádné termíny, ačkoli televizorů s touto technologií je již velké množství.

zdroj: satkurier.pl





Reklama




Vybrané články