Xtrend 1000

Dreambox a MPEG 4:2:2

| Tisk

DreamBox Ve Vašich dopisech se často objevuje dotaz k příjmu televizních programů v MPEG-2 ve formátu 4:2:2. Řada diváků směřuje tento dotaz zvláště k multimediálním přístrojům Dreambox, zda televizní signály v takovém formátu dokáže přístroj přijímat. Jen čirou náhodou jsme zjistili, že signály v MPEG-2, ve formátu 4:2:2 lze s menšími úspěchy přijímat i na Dreamboxu.

Nejprve co je to to MPEG 4:2:2. Je to formát, který je určen pro aplikace ve studiu při vysokých přenosových rychlostech, nabízí vysokou rozlišovací schopnost, když barevné signály YCbCr jsou již ve formátu 4:2:2 (max. 720/608 při 25 Hz). Přijímače pro MPEG-2/4:2:2 jsou určeny výhradně pro použití v profesionální sféře, proto se jejich cena pohybuje okolo 2500 Eur a více.

Na první pohled to znamená, že příjem programů v MPEG-2/4:2:2 v amatérských podmínkách je zcela vyloučen. V [1] se objevil příspěvek, který popisuje možnosti příjmu digitálních satelitních televizních programů v MPEG-2/4:2:2 s pomocí satelitní PC karty. Za pomocí vhodného software satelitní PC karta dekóduje MPEG formát 4:2:2.

O příjmu MPEG 4:2:2 se v souvislosti s běžnými "stolními" set top boxy příliš nepsalo, neboť většina DVB přijímačů pro příjem DTH (direct to home) umí zpracovat formát MPEG 4:2:0, nikoliv ale 4:2:2. Navíc signály ve formátu 4:2:2, jak jsme již uvedli, nejsou určeny pro individuální příjem. Formát MPEG 4:2:2 se používá zvláště u přenosových sportovních a zpravodajských kanálů. Nejznámnější v tomto směru jsou přenosové linky společnosti EBU na satelitech Eutelsat W3A (7°E) a Eutelsat W1 (10°E). Ale nejenom tam.

S pomocí Dreamboxu lze přijímat signály v MPEG-2/4:2:2 v celkem třech podobách: i) přímo na Dreamboxu, ii) přes software DreamTV, iii) přehrání zaznamenaného pořadu na PC. A teď k jednotlivým podobám sledování kanálů podrobněji.

ad i) příjem MPEG-2/4:2:2 přímo na Dreamboxu
Běžně prodávané "stolní" satelitní set top boxy dokáží bez problémů přijímat signály v MPEG-2/4:2:0, ale s příjmem televizních kanálů v MPEG-2/4:2:2 si již přístroje neporadí. Divák u těchto stanic (feedů) může přijímat pouze zvuk, obrazovka je černá, případně se na ní objeví několik barevných kostiček.

Dreambox je na tom zřejmě nejlépe. U feedů ve formátu 4:2:2 lze na Dreamboxu sledovat obraz jen v horní polovině obrazovky, ve které se ale objevují rušivé prvky (vypadávání barev, přerušované čary). V praxi to vypadá tak, jako by nám někdo dolní část obrazovky přikryl.

Přímý příjem takových signálů na Dreamboxu není příliš zajímavý, neboť, jak jsme již uvedli výše, vypadávají barvy a nevidíme celou obrazovku. Na druhou stranu má tento příjem výhodu v tom, že k němu nepotřebujeme vůbec počítač, vystačíme si se samotným Dreamboxem. Další výhodou je bezproblémový příjem i kanálů o vysokých datových tocích (kolem 10 až 11 Ms/s).

ad ii) příjem MPEG-2/4:2:2 se softwarem DreamTV
Druhou možností příjmu uvedených signálů je streamování přímo do počítače a následné přehrávání. Vše v "reálném" čase (pouze s několikasekundovým zpožděním).

Pro tento příjem potřebujeme software pro streamování přes síť - osvědčil se program DreamTV, který pracuje pod OS Windows. Podmínkou korektního fungování programu je nainstalovaný firmware v Dreamboxu verze 1.07.1 a novější. Na počítači musíme mít nainstalované filtry DirectShow, dále pak software Pinnacle TRex (1.7.4) a TuxVision (0.0.3.0). Všechny tři programy (DreamTV, Pinnacle TRex i TuxVision) najdeme na internetu.

Postup instalace: Nainstalujeme nejprve programy Pinnacle TRex a TuxVision. Pokud máme v systému filtry DirectShow, nainstalujeme DreamTV (stačí pouze "rozbalit" do vybrané složky). V programu DreamTV nastavíme přihlašovací údaje (jméno, heslo) a IP adresu Dreamboxu. Pak program ukončíme. Na Dreamboxu pustíme nějaký vhodný kanál v MPEG-2/4:2:2 a znovu spustíme program DreamTV. V ten okamžik bychom měli vidět "rozkódovaný" obraz.

Výhodou tohoto řešení je možnost okamžitého příjmu signálů v MPEG-2/4:2:2 s podstatě nulovými náklady. Nevýhodou tohoto řešení je značná omezenost - většina signálů v uvedeném formátu používá, jak jsme již uvedli, vysoké datové toky, což v praxi znamená "cukání" obrazu a přerušování zvuku. Při zpravodajských šotech, kdy reportér drží v ruce mikrofon si popisovaných problémů nepovšimneme, horší je to pak při sportovních přenosech, kdy každý výpadek působí rušivě.

ad iii) příjem zaznamenaného pořadu v MPEG-2/4:2:2
A konečně třetí možnost sledování pořadů v popisovaném formátu. Pro příjem potřebujeme hard disk, na který zaznamenáme program v MPEG-2/4:2:2, který po skončení nahrávání přeneseme do počítače, kde jej některým vhodným programem přehrajeme (lze přehrávat i přímo TS soubory). V systému potřebujeme video kodeky (lze najít na internetu).

Nevýhodou této varianty je možnost příjmu programu až po nakopírování souborů na hard disk v počítači. Dalším záporem jsou výpadky v záznamu (viz. vysoké datové toky).

ZÁVĚR
Příjem signálů v MPEG-2/4:2:2 je zajímavým zpestřením příjmu digitálních satelitních televizních kanálů, kde najdeme jak aktuální zpravodajské šoty, ale i atraktivní sportovní přenosy, které často nejsou kódované. Ale i v tomto případě se najdou feedy, které jsou kódované (systémy NTL či BISS). Z posledních dnů byla nejatraktivnější neděle, kdy se zveřejňovaly první výsledky z voleb do EP, ale zároveň probíhal fotbalový turnaj Euro 2004.

Divák nemusí složitě hledat přenosové kanály v MPEG-2/4:2:2, stačí parabolu nasměrovat na pozici Hot Bird 13°E, kde na transpondéru IRIB, na freq. 12,437 GHz, polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4 najdeme kanál "FEED", který je v popisovaném formátu. Dreambox si v řešení ii) a iii) poradil s příjmem, neboť datový tok tohoto kanálu je "pouze" kolem 3,5 Ms/s.

Další informace: [1] Satelitní měsíčník SAT-magazín 7/2003.