TereBox T2

Humax F2-1000T - miniaturní receiver pro DVB-T

| Tisk

Humax F2-1000T - miniaturní receiver pro DVB-TZ nové modelové kolekce receiverů korejské firmy Humax jsme Vám na stránkách parabola.cz představili satelitní high-endové receivery Humax PVR-8000, Humax CI-8100 PVR a Humax DV-1100S. V prvních dvou případech se jedná o hard diskové modely, třetí je kombinací satelitního boxu a přehrávače DVD/CD disků. Humax nabízí i další boxy - patří mezi ně i terestrické. Z této řady Vám dnes představíme model F2-1000T (dále jen Humax).

PŘEDNÍ A ZADNÍ PANEL
Dá se říci, že set top box má naprosto základní vybavení. Snad jen to nejnutnější pro příjem signálů DVB-T. Na předním panelu najdeme pouze dvoubarevnou diodu signalizující provoz (zelená barva diody signalizuje provoz přístroje, červená mód standby). Na předním panelu žádná tlačítka nenajdeme. Pro veškeré ovládání přístroje musíme použít dálkové ovládání (viz. dále).

Zadní panel nabízí přece jenom více možností. Je zde vstup a výstup modulátoru, 1 SCART konektor a nakonec zdířka pro připojení dodávaného externího napájecího zdroje (viz. dále).

DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
Dodávané dálkové ovládání(DO) je v šedo-stříbrném provedení, které se dodává k některým dalším receiverům (i satelitním) značky Humax. V horní části DO jsou číselná tlačítka, dále tlačítko LIST, GUIDE, BACK, EXIT, OK a šipky vlevo, vpravo, nahoru, dolů, také barevná multifunkční tlačítka, nakonec tlačítka pro ovládání kanálů, zvuku, tlačítko MENU, I (info), MUTE (potlačení hlasitosti), TEXT, TV/RADIO a další.

OBSLUŽNÉ MENU
Oslužné menu přístroje je multijazyčné, mj. je menu v angličtině, němčině, španělštině, portugalštině, ruštině a dalších jazycích. České či slovenské menu zde chybí. Při prvním spuštění přístroj komunikuje v němčině, lze proto předpokládat, že přístroj je určen hlavně pro německý trh. Podle informací prodejců jsou na našem trhu dvě různé verze, s českým menu a bez něj. Náš testovaný vzorek patřil do druhé kategorie.

Humax F2-1000T - miniaturní receiver pro DVB-TGrafika menu tohoto přístroje není pro znalce receiverů Humax překvapující, neboť je stejná jako u modelu CI-8100 PVR, který jsme Vám na stránkách parabola.cz již představili.

Základní nabídka menu obsahuje následující 4 volby: Preferences (nastavení rodičovské pojistky, jazyka, času, časovače, A/V, kanálu UHF modulátoru atd.), Edit Channels (editování kanálů, editování favoritních kanálů), Installation (automatická a manuální instalace programů, aktualizace software a možnost uvedení přístroje do továrního nastavení) a System (informace o nainstalované verzi firmware a grafický a číselný ukazatel hrubého a jemného signálu).

ZKUŠENOSTI S PŘÍJMEM
Při prvním spuštění přístroje jsme v menu Installation zvolili "Automatic Search". Pokud máme k Humaxu připojenou anténu a jsme v dosahu signálu, můžeme nechat automaticky nainstalovat všechny televizní a rozhlasové programy, které přístroj najde. Nemusíme vůbec znát informace o multiplexech (data). Po několika málo minutách přístroj dokončí skenování celého VHF/UHF pásma. Nalezené programy pak můžeme uložit.

Humax podporuje i manuální vyhledávání. V takovém případě potřebujeme znát alespoň číslo kanálu (nebo jeho kmitočet). I když lze samozřejmě hledat kanály "poslepu" - testováním kanálu, zda na něm Humax najde nějaký signál.

K ručnímu vyhledávání programů máme jednu připomínku - kanály je nutné vybírat ze seznamu, nemůžeme tedy jednoduše rychle přejít z detekce 21.K na 60.K - buď postupně budeme přesouvat po jednom v seznamu kanálů, nebo lze zadat frekvenci kanálu, čímž můžeme přeskočit přímo na žádaný kanál. Dá se předpokládat, že běžný uživatel si takové informace nemusí pamatovat.

K dálkovému ovládání snad jen jediná připomínka: přístroj nereagoval na ovládání hlasitosti a nefungovalo ani tlačítko MUTE (potlačení hlasitosti). Ovladač je zřejmě universální pro všechny modely Humaxů a proto některé funkce nemusí u všech přístrojů fungovat.

AKTUALIZACE ?
Dalším problémem přístroje je jeho možná aktualizace. Humax nemá sériové rozhraní RS-232. Do přístroje tedy nový firmware nenahrajeme. Jinou možností je OTA upgrade (Over the Air). Je však málo pravděpodobné, že budou provozovatelé muxů vysílat nový soft pro tento přístroj přímo v paketu. Ze stejného důvodu (absence RS-232) nelze editovat nainstalované televizní a rozhlasové programy v počítači. Editace je možná jen v rámci menu přístroje.

MOBILITA
Z důvodu velmi malých rozměrů přístroje (215x41x158 mm) je k set top boxu dodáván externí zdroj. Přijímač lze napájet 12V a využít skutečných možností, které nabízí (nabídne) digitální pozemní televize - tj. mobilitu příjmu - ať už v autě či na chatě, venku v přírodě... Možností je mnoho.

ZÁVĚR
Korejská firma Humax nabízí na našem trhu i receivery pro příjem digitální terestrické televize (DVB-T). Z této kategorie jsme Vám představili model F2-1000T - patrně "nejjednodušší" set top box pro příjem DVB-T. Jeho výhodou je mobilita příjmu - možnost napájení 12V a příjem v podstatě kdekoliv, kde je k dispozici signál digitální pozemní TV. Přístroj se na trhu prodává za ceny do 4000,-Kč.


Přístroj k testům zapůjčila brněnská firma Omko - www.omko.cz .Hodnocení přístroje:

+ malé rozměry
+ mobilní příjem
- u našeho testovaného přístroje chybí české menu
- české EPG OK pouze u titulku pořadů
- "těžkopádnost" instalace nových muxů (viz. článek)
- chybí možnost aktualizace settingu a firmware

redakce

Vybrané články