Quantcast

Dreambox DM-500T - DVB-T set top box na bázi Linux

| Tisk

Dreambox DM-500T Multimediální přístroj Dreambox DM 500T je set top box malých rozměrů, ale s velkými možnostmi využití, určený pro příjem programů digitálních pozemních signálů (DVB-T).

Německá firma Dream Multimedia TV (DMTV) je známá čtenářům serveru parabola.cz především satelitními multimediálními přístroji Dreambox. DMTV svoji nabídku výrobků postupně rozšiřuje o nové modely pro příjem signálů z dalších technologií. V modelu DM-7025 S lze například vyměnit jeden ze dvou tunerů za jiný - např. za DVB-T tuner. Uživatel tím získá kombo set top box pro DVB-S a DVB-T. Hledáte-li "jednodušší" řešení pouze pro příjem DVB-T, je vhodný především model DM-500T, který vám dnes představujeme a úspěšně se zařadil mezi velmi povedené a podporované přístroje stejné značky.

Charakteristika přijímače
Dreambox DM-500T (dále jen Dreambox) je malý multimediální set top box určený pro příjem digitální pozemní televize (DVB-T). Firmware Dreambox DM-500T je založen na bázi operačního systému Linux. Své malé rozměry má díky externímu napájecímu zdroji (je tedy použitelný i pro mobilní příjem). Přístroj má neomezenou kapacitu pro televizní a rozhlasové programy. K dispozici je jedna čtečka karet DreamCrypt, ale je naprogramovatelná i na jiné systémy. Díky přítomnosti rozhraní Ethernet a existenci dalších podpůrných programů můžeme zaznamenávat pořady na HDD v PC a dále je pak zpracovávat.

Dreambox DM-500T Přední a zadní panel
Na čelním panelu najdeme jen čtečku přístupových karet (DreamCrypt), kterou lze naprogramovat na všechny komerčně používané kódovací systémy. Přístroj je díky tomu vybaven pro příjem placené televize. Napravo jsou 2 barevné diody, které signalizují provoz přístroje. Přístroj nemá displej.

I přes své velmi malé rozměry má Dreambox na zadním panelu bohatou nabídku přístupových konektorů. Nalevo se zde nachází RF IN a RF OUT (bez modulátoru), dále 3x cinch (video + audio output), sériové datové rozhraní RS-232, 1x SCART (režimy RGB, CVBS, S-Video, YPbPr), digitální optický audio výstup, rozhraní jack pro připojení externího napájecího zdroje a je zde také rozhraní Ethernet pro připojení přístroje k PC či k internetu.

Dodávané dálkové ovládání vzdáleně připomíná ovladač satelitních modelů 7000/7020 především rozmístěním tlačítek. Dálkové ovládání k modelu 500T je však menší. Funkci tlačítka LAME! u satelitních modelů zde plní tlačítko EXIT.

Dreambox DM-500T Menu přijímače
OSD menu přijímače je multijazyčné. Dreambox s námi může komunikovat např. v angličtimě, němčině ale také v češtině i slovenštině. Základní nabídka obsahuje 9 položek - TV (výpis televizních programů), Rádio (výpis rozhlasových stanic), Soubory (výpis souborů v přijímači), Informace (info o přijímaném programu, parametry, info o nainstalovaném firmware), Vypnout box (co dodat?), Nastavení (viz. další odstavec), Hry (3 jednodušší logické hry - Pacman, Snake, Tetris), Časovač (naprogramování PVR záznamu či upozornění), VCR (přepnutí na jiný zdroj signálu).

Nastavení přijímače
Při prvním uvedení do provozu požaduje Dreambox nastavení základních parametrů. Součástí je i vyhledávání všech dostupných DVB-T programů. V rozevíracím menu vybereme "Praha (CZ)" a přijímač najde podle XML konfiguračního souboru vysílané programy. Automaticky našel přístroj jen paket Radiokomunikací, pro síť Czech Digital Group neměl dokument XML správné parametry, proto jej bylo nutné zeditovat.

Menu Nastavení umožňuje vytvářet favoritní skupiny, zařazovat do nich programy, vyhledávat programy automaticky i ručně. Nabídka obsahuje nastavení času, A/V, pozici teletextu na obrazovce, jazyk menu. Dále zde můžeme zamykat menu i jednotlivé kanály.

Pro maximální využití možností přijímače doporučuji připojit Dreambox k PC pomocí LAN, dále řádně nakonfigurovat síť, čímž získáme i možnost záznamu pořadů na disk v PC a také je pak možné přijímač ovládat i z PC.

Dreambox DM-500T Vyhledávání programů
Trošku mne překvapila metoda vyhledávání programů. Od ostatních přijímačů se velmi liší. Při automatickém vyhledávání programů proskenuje přijímač jen kanály, které má v XML dokumentu. Vyhledávání programů je tímto relativně rychlé (zvolíme-li z nabídky správné město příjmu). Na druhou stranu při startu nového multiplexu je nutné zadat parametry ručně. Manuální ladění je také nezvyklé - nezadává se zde jen kmitočet paketu ale také i ostatní parametry jako šířka pásma, modulace, kódová rychlost, zabezpečovací interval, přenosový mód. Většinu parametrů lze nastavit na automatiku.

Zkušenosti s příjmem
Dreambox mne mile překvapil velmi rychlou reakcí na povely z dálkového ovládače. Prodleva při přepínání mezi programy je opravdu minimální.

EPG, teletext, zvukové stopy
Dreambox s dodaným firmware nemá povolenou češtinu v normě ISO-6937 a je ji potřeba povolit úpravou konfiguračních souborů. Po editaci a následném restartu systému získáme plně funkční a bezproblémové EPG s českými znaky (viz. obrázky).

Dreambox podporuje OSD teletext, který je plně v češtině. Teletext je dobře čitelný a obsah teletextu "kešuje", všechny stránky jsou proto po několika sekundách ihned k dispozici. Na rozdíl od většiny set top boxů, Dreambox nepodporuje VBI teletext (příjem na televizoru s dekodérem teletextu), takže jsme odkázáni na funkčnost OSD teletextu přístroje.

Dreambox DM-500T Audio track lze bez problému změnit. Zatím je tato vlastnost nevyužitelná. Při vysílání pořadů s duálním zvukem lze ručně vybrat příjem levého/pravého kanálu.

Skiny
Uživatel má možnost změnit vzhled menu. Na internetu je k Dreamboxům možné najít mnoho skinů, kterými lze vylepšit podobu menu.

PVR možnosti, příjem v MPEG-4
Dreambox nemá vestavený HDD a ani jej nelze k přijímači připojit. Pokud však propojíme přijímač s počítačem, můžeme přes NGRAB server nahrávat na HDD v počítači. Ovládací software podporuje i naprogramování záznamu přes NGRAB v časovači. V době nahrávání ale musíme mít zapnutý PC a v provozu síťové připojení (LAN).

S Dreamboxem bude možné sledovat i programy v kompresním formátu MPEG-4. Tato vlastnost byla již úspěšně vyzkoušena na satelitní verzi přijímače. Princip příjmu signálů v MPEG-4 spočívá ve streamování signálu přes LAN do PC, který příslušnými kodeky signál zpracuje.

Dreambox DM-500T Jiné firmware
Stabilitu a rozsah vlastností určuje nainstalovaný firmware. V přijímači jsem měl po dobu testování oficiální řídící software, který byl dodán spolu s receiverem. Na internetu je k dispozici i celá řada neoficiálních firmwarů, které vylepšují vlastnosti těchto multimediálních přístrojů.

Aktualizaci firmware je možné provést přes sériové rozhraní nebo lépe přes LAN.

Závěr
Dreambox DM-500T je malý set top box svými rozměry, nikoliv však svými možnostmi. Přístroji lze vytknout snad jen absenci displeje, modulátoru a jen jednu zásuvku SCART. Dále následují už jen výhody. Přístroj má rozhraní Ethernet, takže je možné nahrávat pořady přes síť na hard disk v počítači, zabudovanou čtečku karet, možnost MPEG a další... Předností přijímače je možnost příjmu EPG ve znakové sadě ISO-6937, která se používá v DVB-T. Přijímač lze napájet 12V zdrojem, takže jej lze využít i pro mobilní příjem DVB-T. Vzhledem k tomu, že přístroje Dreambox mají velkou podporu i od českých vývojářů, je zcela jistý další vývoj fw i podle měnících se podmínek příjmu DVB-T v ČR.

Set top box Dreambox 500 T lze doporučit všem zájemcům, kteří mají určité zkušenosti s přístroji Dreambox a jejich zajímavými funkcemi. Začátečníkům však doporučuji se obrátit na specializovaná prodejní místa, kde vám prodejci přinejmenším poradí, nebo lépe, dodají kompletně nastavený přístroj. Možností je i vzdálená správa těchto přístrojů přes IP adresy, ale to už není tématem dnešního základního představení přístroje...

Dreambox DM-500T Dreambox DM-500 T je na českém trhu v současnosti nabízen v cenách kolem 6 tisíc Kč.
Přístroj k testům zapůjčil distributor Dreambox pro ČR, firma Omko ( http://www.omko.cz/?kod=SRDR500T ).

Hodnocení:
+ EPG s podporou ISO-6937


+ malé rozměry
+ OSD teletext s pamětí na stránky
+ možnost záznamu pořadů na HDD v PC
+ neomezená kapacita pro TV+R programy
+ možnost příjmu v MPEG-4 (přes PC)
+ možnost mobilního příjmu
- jen 1 SCART
- nemá displej
- nemá modulátor

Martin Vyleťal





Reklama




Vybrané články