Quantcast

Rakousko letos spustí druhý DVB-T multiplex

| Tisk

logo Rakouské domácnosti se již v červnu letošního roku dočkají druhého DVB-T multiplexu. Druhý paket je označován jako MUX B. Na programové pozice v novém paketu již vypsala rakouská mediální rada RTR licenční řízení.

MUX A obsahuje programy rakouské veřejnoprávní ORF - ORF1, ORF2 a program komerční ATV (dříve ATV Plus). Jaké programy bude obsahovat MUX B se zřejmě dozvíme již koncem příštího měsíce. Do 19.2.2007 mohou vysílatelé požádat RTR o digitální licenci. O digitální pozemní vysílání má zájem rakouská TV Puls, regionální kanály a také turistický kanál TW1, který je zatím dostupný jen v kabelových sítích a také volně na satelitu Astra (19,2°E) v rámci multiplexu ORF Digital jako kombinovaný kanál se sportovním programem ORF SPORT PLUS.

Rakousko letos spustí druhý multiplex

Druhý rakouský multiplex je navržen s celkovým datovým tokem 13 MBit/s, tj. podstatně menším, než jaké se používají v České republice (22 až 23 MBit/s) a to bude znamenat, že prostor v paketu bude velmi omezen pro nabídku TV a R programů a datových služeb. Díky nižšímu datovému proudu v kombinaci s ochranným intervalem a dalšími parametry docílí ORS, provozovatel MUXu A i nového MUXu B, podstatně lepšího pokrytí země.

Pro televizní program se počítá s datovým tokem 2,5 až 3,2 MBit/s, pro rádia 128 až 256 kBit/s, pro doplňkové programové informace 200 až 900 kBit/s a pro ostatní služby 200 až 1000 kBit/s (průměrné hodnoty). Pro zlepšení kvality programů a efektivního využití kapacity multiplexu se počítá s využitím tzv. statistického multiplexování - jednotlivým programům bude "přidělen" datový tok podle náročnosti vysílaných scén (vyšší toky pro sportovní přenos a naopak menší bit rate pro studiové záměry či textové informace).

Jak může vypadat obsazení multiplexu ukazují dva grafy. Podle prvního návrhu se budou v paketu vysílat 4 televizní programy s obrazovou a zvukovou složkou, druhá pozice bude mít i teletext a první ještě navíc datové služby.

Rakousko letos spustí druhý multiplex

Jiné řešení nabízí druhý návrh, kde se počítá i s vysíláním rádií, která by se vysílala na úkor TV kanálu na čtvrté pozici, který by měl zredukován datový tok.

Rakousko letos spustí druhý multiplexMUX B pokryje signálem města Wien (Vídeň), Linz (Linec) a Graz (Štýrský Hradec) a okolí. V dalších lokalitách bude vysílání spuštěno podle požadavků jednotlivých vysílacích společností. Příjem druhého rakouského multiplexu by mohl být pak možný především v jižních Čechách, na jižní Moravě a na západním Slovensku (podobně jako stávající MUX A, který odstartoval 26.10.2006).

Zatím není jasná podoba multiplexu. ORS nabízí tři varianty: "Regional", "Überregional" a "Österrechweit". Varianta Regional počítá s pokrytím hlavních spolkových měst a nejbližšího okolí. Überregional by bylo pokrytí celých spolkových zemí multiplexem s vlastním obsahem. Třetí nabídka je celoplošné vysílání jednoho multiplexu.

redakce

Reklama
Vybrané články