SkyStar HD - příjem DVB-S2 a HDTV kanálů na PC
| Tisk
V této recenzi Vám představím tři DVB-S karty ve vzájemném klání, které nám laskavě zapůjčila firma OMKO. Jsou to: SkyStar 1 (rev. 1.5), která se také prodává pod názvem Nexus, Galaxis nebo Premium 2300, SkyStar 2 (rev. 2.6d) a konečně SkyStar HD (rev. 1.0), která se prodává také pod názvem Budget 3200.

SkyStar 1 je první nejstarší kartou svého druhu, která se objevila na trhu v České republice a se kterou začínalo mnoho satelitních nadšenců (karta SkyStar 1 se dnes již nevyrábí). Později se objevila levnější varianta satelitního příjmu přes počítač karta SkyStar 2, jež si hned získala srdce uživatelů, především kvůli nesrovnatelně nižší ceně a dalších výhod popsaných níže. SkyStar HD je nejnovějším a pro nás nejzajímavějším výrobkem s možností příjmu HDTV.

A rovnou přejdeme k vlastnostem jednotlivých karet:
SkyStar 1 má oproti ostatním soupeřům vlastní DSP procesor, díky kterému funguje i na pomalých počítačích, protože nezatěžuje hlavní CPU. Proto je velmi rychlá a stabilní bez závislosti na výkonu dalšího hardware.

Jako jediná má ovladače také pro Win 98 a ME. Může běžet ve dvou módech, buď v hardwarovém nebo softwarovém. V hardwarovém módu využívá právě DSP procesor, ale tak vznikají určitá omezení. Především potřebujete připojit kabelem zvuk na zvukovou kartu (stejný kabel jako k CDROM) a musíte se smířit se standardním rozlišením (PAL, NTSC). V softwarovém módu se karta chová podobně jako SkyStar 2, to znamená, že se rozšiřují možnosti příjmu v rozlišení HDTV a není potřeba zvukového kabelu. Jednou z dalších nevýhod je absence ovladače BDA, který vymyslel Microsoft pro Media Center a který se stává standardem u operačního systému Windows XP a výš. Naštěstí WDM ovladač existuje i pro Windows Vista a karta se těší stálé servisní podpoře. SkyStar 1 neumožňuje příjem signálu DVB-S2. WDM ovladač se instaluje do multimédií a síťových prostředků.

SkyStar 2 je v podstatě tuner s D/A převodníky a zbytek práce vykonává počítač. Tím se rozšiřují možnosti funkcí závisející na fantazii programátorů. Bohužel, právě zmíněný tuner tuto kartu omezuje pouze na příjem signálu DVB-S1. Takže i když zobrazí HDTV stejně jako SkyStar 1 v softwarovém módu, tak si neporadí s modulací ve formátu DVB-S2 a také nezvládne nové FEC (např.9/10). A čím se liší od SkyStar 1 v softwarovém módu? Hlavně tím, že propustí i 184 bytové pakety a díky tomu dokáže s emulací dekódovat SHLCrypt. SkyStar 2 pracuje s ovladači BDA i WDM.


SkyStar HD se podobá SkyStar 2, protože nemá vlastní DSP procesor a jde také o převodník s novějším tunerem pro příjem DVB-S2. Pod formátem DVB-S2 si nelze představit jen HDTV, ale také rozlišení SD (PAL) vysílané v kodeku AVC/H.264 nebo MPEG2 s FEC 9/10... S těmito formáty se setkáte na družici Astra 23.5E. V budoucnu se budou objevovat i na ostatních družicích.



SkyStar 1 a SkyStar HD používají čip Panasonic, SkyStar 2 čip od B2C2 Inc. SkyStar HD se díky tomu velmi podobá kartám Budget T-1500 (pro pozemní digitální vysílaní) a Budget S-1500 (pro satelitní vysílání) prodávané také pod názvem WinTV Nova. Jsou skoro totožné, liší se především tunerem.

A to je dobře, protože když použijeme WDM ovladač pro tyto karty, umožní nám SkyStar HD ovládat DiseqC 1.2 a můžeme tak otáčet motor, což u BDA ovladače je možné pouze s programem DVBViewer verze 3.6.0. SkyStar HD tedy také pracuje s ovladači BDA a WDM. Pokud použijeme ovladače WDM, musíme použít jiný software pro příjem SD i HDTV. Například program WatchTVPro Ex.


Při instalaci ovladače Skystar HD se nainstaluje i síťový adaptér, který není ve správci zařízení vidět.

Teď se podíváme na některé detaily všech karet. V teplotě ani citlivosti není velký rozdíl. Nejchladnější se zdála SkyStar 2 a nejteplejší Skystar 1. U Skystar HD teplota kolísala, ale nemělo to vliv na funkci, při dlouhém běhu je v podstatě vlažná. Na vysokou teplotu stoupne jen když nepřetržitě přepínáte mezi stanicemi a při pokusech častým zapínáním a vypínáním programu. Citlivost tuneru byla ještě srovnatelnější. Dobrá zpráva je, že SkyStar HD nemá problém u Óčka a TopTV na satelitu Astra 3A (23,5°E), vysílají totiž s nízkým symbol rate 5600 ksymb/s. Zátěž procesoru u SkyStar HD v HDTV byla rozdílná u grafiky NVidia 6600 cca 55% a integrované grafiky Intel 950 cca 80%. U SkyStar 2 a SkyStar HD je součástí i dálkový ovladač kompatibilní s univerzálním driverem WinLirc, který umožňuje ovládat nespočet programů. Zatímco u SkyStar HD se infra přímo zapojuje kabelem do karty, u SkyStar 2 je zapotřebí volný sériový port.

Všechny karty zvládají zvuk AC3 a nemají problém s emulovaným dekódováním. V podstatě co uměla starší karta umí i novější plus něco navíc. Skystar 2 nemá možnost připojit kabelem CI Interface. U SkyStar 1 a SkyStar HD se dá dokoupit zvlášť.
A na závěr tabulka:

Software ke kartám SkyStar HD, Skystar 2 a Skystar 1
Ke každé kartě dostanete CD s originálním softwarem, který bývá většinou nejstabilnější a nejméně náročný na počítač, ale nemá takové možnosti jako programy od alternativních profesionálních a amatérských programátorů. O jaké možnosti jde? Například ovládání motoru, vysílání přes síť či internet, titulky v obraze z teletextu, obraz v obraze, dekódování stanic softwarovými emulátory a další. Prvním programem, který byl ve své době revoluční se nazývá Multidec. Je základem pro většinu alternativního software, protože zavedl standard pluginů. Tak můžete jeden plugin použít v různých programech. Něco jako VST pluginy pro zvukové editory. Jedním z nejznámějších následníku Multidecu je ProgDVB. Vyznačoval se velkou stabilitou při nahrávání a širokou škálou rozšíření. Tenhle program je stále nejlepší pro Skystar 1, protože byl původně určen jen pro ní. Bohužel s každou novou verzí je ProgDVB horší a horší a tak je lepší používat některou starší revizi. Dodnes nejsou vychytané základní chyby, které se táhnou už několik verzí bez povšimnutí. Také se zhoršil formát nahrávaného videa a tak se hůře převádí do standardu DVD. Dodnes jsou problémy s editací seznamu stanic a s neukládáním nastavení. Nahrávání videa je jinak stabilní. ProgDVB je vydáván ve dvou variantách a to placené a neplacené. Zvládá jak ovladače WDM tak BDA a má asi nejširší podporu satelitních a terestriálních karet. Rozchodil jsem ho ve všech případech a na všech ovladačích. Také není špatný placený MyTheatre. Má pěkný design a je dobře naprogramován.
U SkyStar 2 a Skystar HD záleží na ovladači, který použijete. U ovladače BDA je jeden z nejlepších programů DVBViewer. Je sice placený, ale rovnou v sobě zahrnuje funkce, které dodnes ProgDVB pořádně nezvládl ani jako moduly. DVBViewer má stabilní teletext s češtinou, titulky v obraze z teletextu (parádní věc u stanice BBC Prime), umožňuje vysílání přes síť a umí FEC 9/10… a HDTV v MPEG2 i AVC/H.264. Naladí vše, umí DiseqC 1.2. Nahrávané video nemá takové problémy při převodu do DVD jako u ProgDVB a je stabilní. Ke kartě SkyStar 2 je přibalená ořezaná verze DVBVieweru zdarma. Další program DVBDream byl u Skystar HD tak problematický a nestabilní, že ho zatím nemá smysl používat.
Při instalaci originálního softwaru ke SkyStar HD se vám nainstaluje i PowerDVD s kodekem pro HDTV. Tento kodek je mezi uživateli hodnocen jako nejlepší. Můžete si vybrat mezi softwarem od Technisatu nebo Technotrendu, oba dva fungují na stejných ovladačích.


Jeden z módů orig. software.

Pokud použijete ovladače WDM, zde se už programy rozcházejí podle druhu karty. U Skystar HD, můžete použít ProgDVB, ale ztratíte tak možnost přijímat programy v DVB-S2. Tato nevýhoda se dá vyřešit programem WatchTVPro Ex. WatchTVPro Ex zase pro změnu nemá podporu všech pluginů ve standardu Multidec, je také placený a často padá. Oběma můžete samozřejmě bez problémů ovládat DiseqC i motor. U SkyStar 2 můžete používat DVBViewer nebo DVBDream a jiný alternativní software, protože je nejvíce rozšířenou kartou vůbec s širokou podporou programátorů.
Existují i další šikovné programy jako MyTheatre, Alt-DVB, RitzDVB, SkyView. Jiné nejsou tak významné nebo se dál nevyvíjejí.
S každou novou verzí programů dochází k vylepšení podpory nových karet, ale často i k ukončení podpory starých. Můžeme očekávat, že software s podporou motoru a DVB-S2 bude přibývat.
Ještě bych se zde rád zmínil o šikovném prográmku Projekt IGI, ten totiž umožňuje přímo do vysílání přidat titulky ve formátu .sub. txt .scr .dtc a tak můžete sledovat zahraniční filmy s českým překladem. Je výhodou, že funguje s jakýmkoliv zde zmíněným programem.
Karty byly testovány na konfiguraci: Procesor Intel Pentium D 820, paměť 512MB DDR2, grafiky Intel 950 a NVidia 6600, Windows XP SP2, zvuková karta Creative Audigy 2 ZS. Pro provoz HDTV v AVC/H.264 je opravdu tato konfigurace minimum (vlastní zkušenost). Také hodně záleží na vyladěnosti software, kodeků a pod.
Soubory ke stažení:
* WDM driver pro Skystar HD s podporou motoru a DiseqC 1.2
* WDM driver pro Skystar 1 s podporou Windows Vista
Roman Mrázek

SkyStar 1 je první nejstarší kartou svého druhu, která se objevila na trhu v České republice a se kterou začínalo mnoho satelitních nadšenců (karta SkyStar 1 se dnes již nevyrábí). Později se objevila levnější varianta satelitního příjmu přes počítač karta SkyStar 2, jež si hned získala srdce uživatelů, především kvůli nesrovnatelně nižší ceně a dalších výhod popsaných níže. SkyStar HD je nejnovějším a pro nás nejzajímavějším výrobkem s možností příjmu HDTV.

A rovnou přejdeme k vlastnostem jednotlivých karet:
SkyStar 1 má oproti ostatním soupeřům vlastní DSP procesor, díky kterému funguje i na pomalých počítačích, protože nezatěžuje hlavní CPU. Proto je velmi rychlá a stabilní bez závislosti na výkonu dalšího hardware.

Jako jediná má ovladače také pro Win 98 a ME. Může běžet ve dvou módech, buď v hardwarovém nebo softwarovém. V hardwarovém módu využívá právě DSP procesor, ale tak vznikají určitá omezení. Především potřebujete připojit kabelem zvuk na zvukovou kartu (stejný kabel jako k CDROM) a musíte se smířit se standardním rozlišením (PAL, NTSC). V softwarovém módu se karta chová podobně jako SkyStar 2, to znamená, že se rozšiřují možnosti příjmu v rozlišení HDTV a není potřeba zvukového kabelu. Jednou z dalších nevýhod je absence ovladače BDA, který vymyslel Microsoft pro Media Center a který se stává standardem u operačního systému Windows XP a výš. Naštěstí WDM ovladač existuje i pro Windows Vista a karta se těší stálé servisní podpoře. SkyStar 1 neumožňuje příjem signálu DVB-S2. WDM ovladač se instaluje do multimédií a síťových prostředků.

SkyStar 2 je v podstatě tuner s D/A převodníky a zbytek práce vykonává počítač. Tím se rozšiřují možnosti funkcí závisející na fantazii programátorů. Bohužel, právě zmíněný tuner tuto kartu omezuje pouze na příjem signálu DVB-S1. Takže i když zobrazí HDTV stejně jako SkyStar 1 v softwarovém módu, tak si neporadí s modulací ve formátu DVB-S2 a také nezvládne nové FEC (např.9/10). A čím se liší od SkyStar 1 v softwarovém módu? Hlavně tím, že propustí i 184 bytové pakety a díky tomu dokáže s emulací dekódovat SHLCrypt. SkyStar 2 pracuje s ovladači BDA i WDM.


SkyStar HD se podobá SkyStar 2, protože nemá vlastní DSP procesor a jde také o převodník s novějším tunerem pro příjem DVB-S2. Pod formátem DVB-S2 si nelze představit jen HDTV, ale také rozlišení SD (PAL) vysílané v kodeku AVC/H.264 nebo MPEG2 s FEC 9/10... S těmito formáty se setkáte na družici Astra 23.5E. V budoucnu se budou objevovat i na ostatních družicích.



SkyStar 1 a SkyStar HD používají čip Panasonic, SkyStar 2 čip od B2C2 Inc. SkyStar HD se díky tomu velmi podobá kartám Budget T-1500 (pro pozemní digitální vysílaní) a Budget S-1500 (pro satelitní vysílání) prodávané také pod názvem WinTV Nova. Jsou skoro totožné, liší se především tunerem.

A to je dobře, protože když použijeme WDM ovladač pro tyto karty, umožní nám SkyStar HD ovládat DiseqC 1.2 a můžeme tak otáčet motor, což u BDA ovladače je možné pouze s programem DVBViewer verze 3.6.0. SkyStar HD tedy také pracuje s ovladači BDA a WDM. Pokud použijeme ovladače WDM, musíme použít jiný software pro příjem SD i HDTV. Například program WatchTVPro Ex.


Při instalaci ovladače Skystar HD se nainstaluje i síťový adaptér, který není ve správci zařízení vidět.

Teď se podíváme na některé detaily všech karet. V teplotě ani citlivosti není velký rozdíl. Nejchladnější se zdála SkyStar 2 a nejteplejší Skystar 1. U Skystar HD teplota kolísala, ale nemělo to vliv na funkci, při dlouhém běhu je v podstatě vlažná. Na vysokou teplotu stoupne jen když nepřetržitě přepínáte mezi stanicemi a při pokusech častým zapínáním a vypínáním programu. Citlivost tuneru byla ještě srovnatelnější. Dobrá zpráva je, že SkyStar HD nemá problém u Óčka a TopTV na satelitu Astra 3A (23,5°E), vysílají totiž s nízkým symbol rate 5600 ksymb/s. Zátěž procesoru u SkyStar HD v HDTV byla rozdílná u grafiky NVidia 6600 cca 55% a integrované grafiky Intel 950 cca 80%. U SkyStar 2 a SkyStar HD je součástí i dálkový ovladač kompatibilní s univerzálním driverem WinLirc, který umožňuje ovládat nespočet programů. Zatímco u SkyStar HD se infra přímo zapojuje kabelem do karty, u SkyStar 2 je zapotřebí volný sériový port.

Všechny karty zvládají zvuk AC3 a nemají problém s emulovaným dekódováním. V podstatě co uměla starší karta umí i novější plus něco navíc. Skystar 2 nemá možnost připojit kabelem CI Interface. U SkyStar 1 a SkyStar HD se dá dokoupit zvlášť.
A na závěr tabulka:

Software ke kartám SkyStar HD, Skystar 2 a Skystar 1
Ke každé kartě dostanete CD s originálním softwarem, který bývá většinou nejstabilnější a nejméně náročný na počítač, ale nemá takové možnosti jako programy od alternativních profesionálních a amatérských programátorů. O jaké možnosti jde? Například ovládání motoru, vysílání přes síť či internet, titulky v obraze z teletextu, obraz v obraze, dekódování stanic softwarovými emulátory a další. Prvním programem, který byl ve své době revoluční se nazývá Multidec. Je základem pro většinu alternativního software, protože zavedl standard pluginů. Tak můžete jeden plugin použít v různých programech. Něco jako VST pluginy pro zvukové editory. Jedním z nejznámějších následníku Multidecu je ProgDVB. Vyznačoval se velkou stabilitou při nahrávání a širokou škálou rozšíření. Tenhle program je stále nejlepší pro Skystar 1, protože byl původně určen jen pro ní. Bohužel s každou novou verzí je ProgDVB horší a horší a tak je lepší používat některou starší revizi. Dodnes nejsou vychytané základní chyby, které se táhnou už několik verzí bez povšimnutí. Také se zhoršil formát nahrávaného videa a tak se hůře převádí do standardu DVD. Dodnes jsou problémy s editací seznamu stanic a s neukládáním nastavení. Nahrávání videa je jinak stabilní. ProgDVB je vydáván ve dvou variantách a to placené a neplacené. Zvládá jak ovladače WDM tak BDA a má asi nejširší podporu satelitních a terestriálních karet. Rozchodil jsem ho ve všech případech a na všech ovladačích. Také není špatný placený MyTheatre. Má pěkný design a je dobře naprogramován.
U SkyStar 2 a Skystar HD záleží na ovladači, který použijete. U ovladače BDA je jeden z nejlepších programů DVBViewer. Je sice placený, ale rovnou v sobě zahrnuje funkce, které dodnes ProgDVB pořádně nezvládl ani jako moduly. DVBViewer má stabilní teletext s češtinou, titulky v obraze z teletextu (parádní věc u stanice BBC Prime), umožňuje vysílání přes síť a umí FEC 9/10… a HDTV v MPEG2 i AVC/H.264. Naladí vše, umí DiseqC 1.2. Nahrávané video nemá takové problémy při převodu do DVD jako u ProgDVB a je stabilní. Ke kartě SkyStar 2 je přibalená ořezaná verze DVBVieweru zdarma. Další program DVBDream byl u Skystar HD tak problematický a nestabilní, že ho zatím nemá smysl používat.
Při instalaci originálního softwaru ke SkyStar HD se vám nainstaluje i PowerDVD s kodekem pro HDTV. Tento kodek je mezi uživateli hodnocen jako nejlepší. Můžete si vybrat mezi softwarem od Technisatu nebo Technotrendu, oba dva fungují na stejných ovladačích.


Jeden z módů orig. software.

Pokud použijete ovladače WDM, zde se už programy rozcházejí podle druhu karty. U Skystar HD, můžete použít ProgDVB, ale ztratíte tak možnost přijímat programy v DVB-S2. Tato nevýhoda se dá vyřešit programem WatchTVPro Ex. WatchTVPro Ex zase pro změnu nemá podporu všech pluginů ve standardu Multidec, je také placený a často padá. Oběma můžete samozřejmě bez problémů ovládat DiseqC i motor. U SkyStar 2 můžete používat DVBViewer nebo DVBDream a jiný alternativní software, protože je nejvíce rozšířenou kartou vůbec s širokou podporou programátorů.
Existují i další šikovné programy jako MyTheatre, Alt-DVB, RitzDVB, SkyView. Jiné nejsou tak významné nebo se dál nevyvíjejí.
S každou novou verzí programů dochází k vylepšení podpory nových karet, ale často i k ukončení podpory starých. Můžeme očekávat, že software s podporou motoru a DVB-S2 bude přibývat.
Ještě bych se zde rád zmínil o šikovném prográmku Projekt IGI, ten totiž umožňuje přímo do vysílání přidat titulky ve formátu .sub. txt .scr .dtc a tak můžete sledovat zahraniční filmy s českým překladem. Je výhodou, že funguje s jakýmkoliv zde zmíněným programem.
Karty byly testovány na konfiguraci: Procesor Intel Pentium D 820, paměť 512MB DDR2, grafiky Intel 950 a NVidia 6600, Windows XP SP2, zvuková karta Creative Audigy 2 ZS. Pro provoz HDTV v AVC/H.264 je opravdu tato konfigurace minimum (vlastní zkušenost). Také hodně záleží na vyladěnosti software, kodeků a pod.
Soubory ke stažení:
* WDM driver pro Skystar HD s podporou motoru a DiseqC 1.2
* WDM driver pro Skystar 1 s podporou Windows Vista
Roman Mrázek