Quantcast

Astra 2C se přesune na novou pozici 31,5E

| Tisk

logo Na novou orbitální pozici 31,5E se přesune jeden ze satelitů skupiny SES Astra - Astra 2C. S přesunem družice dojde k několika dalším změnám v souvislosti s budováním nové lokace Astry.

Lucemburský satelitní operátor SES Astra se rozhodl přesunout satelit Astra 2C ze stávající orbitální pozice 28,2°E na nedalekou 31,5°E, kde nahradí původní misi za družici Astra 5A (bývalý Sirius 2), která v polovině ledna letošního roku předčasně ukončila provoz. V současnosti zde společnost nemá žádný satelit pro své zákazníky.

Přesun satelitu Astra 2C na pozici 31,5 st. východně je naplánován na duben 2009 a na nové lokaci bude sloužit přibližně po dobu jednoho roku. Všechny služby, které Astra 2C zajišťovala na pozici 28,2°E se přesunou na jiné satelity v rámci pozice 28,2°E/28,5°E.



Astra 2C na pozici 31,5°E poskytne 24 transpondérů v Ku pásmu (BSS) pro obnovení komerčního provozu na této orbitální pozici pro potřeby střední a východní Evropy (Rusko, Ukrajina a další země). Ve čtvrtém kvartále letošního roku bude vynesen satelit Astra 3B určený pro pozici 23,5°E a to umožní přesunout některé jiné satelity na pozici 31,5°E. V úvahu tedy přicházejí družice Astra 1E, Astra 1G a Astra 3A (zde se ukazuje, že Astra bude pro nově budovanou pozici používat satelity, které jsou na konci své očekávané životnosti). Po uvedení satelitu Astra 3B do provozu dojde k přesunu družice Astra 2C zpět na pozici 28,2°E.

Původní satelit Astra 5A byl vynesen v listopadu 1997 a sloužil na pozici 28,2°E jako kapacitní rezerva, později v komerčním provozu na pozici 5°E jako Sirius 2. Zahájení provozu nového telekomunikačního satelitu Sirius 4 došlo k přesunu všech služeb ze Sirius 2 a Sirius 3. Satelit Sirius 2 tak mohl najít své nové uplatnění. Astra se jej rozhodla využít pro nově budovanou pozici 31,5°E pod novým názvem Astra 5A. Bohužel, satelit měl na této pozici opakovaně technické problémy a družice se postupem času stala velmi nespolehlivou. V lednu Astra oznámila, že Astra 5A končí svoje poslání a na pozici 31,5°E počítá s náhradním satelitem.

Martin Vyleťal





Reklama




Vybrané články