TereBox T2

Multifokální držák Vantage VT-MF4HV

| Tisk

V následujícím článku bych rád důkladněji představil velmi šikovný multifokální držák, který se v obchodech se satelitní technikou objevuje pod označením Vantage VT-MF4HV, nebo Emme Esse multifokální držák 3 stupně pro 4 LNB. Myslím si, že tento držák už spousta čtenářů zná, ale přesto určitě neškodí si ho trochu více představit.


obrázek

obrázek

Kompletní obsah balení držáku EmmeEsse


obrázek
V případě produktu Vantage se jedná v podstatě o hliníkovou kulatinu 10mm o délce 40cm, dále balení obsahuje jeden duralový kamen, pro uchycení pojezdové kulatiny ke krku satelitní antény, čtyři duralové třmeny pro uchycení LNB a čtyři rovněž duralové kameny k uchycení třmenů na pojezdovou kulatinu.

V případě produktu Emme Esse se jedná o to samé, s tím rozdílem, že pojezdová kulatina je dlouhá 37cm, má průměr pouze 8mm a příslušné otvory u kamenů zrovna tak.
Balení obsahuje i potřebné šrouby M4 pro třmeny a M6 pro kameny.

Dodávanou kulatinu je možné v případě potřeby nahradit delším kusem např. ze zemnícího FeZn drátu 10mm. Takto jsem to provedl například při konstrukci MF na ofsetové anténě 195cm. Tato úprava se týká pouze výrobku s logem Vantage, u EmmeEsse je to daleko komplikovanější – viz průměr pojezdové kulatiny, jelikož 8mm kulatinu se mi zatím sehnat nikde nepodařilo a jistě by už slabší průměr kulatiny s delším rozměrem přinášel problémy se stabilitou uchycení.


obrázek
Balení s označením EmmEsse obsahuje navíc i dva druhy univerzálních podložek k pevnějšímu uchycení celého držáku ke krku antény.


obrázek
Pro pohodlnou práci je třeba zbavit třmeny nerovností na spodní části /kulatina/, které tam zůstaly po odlití ve formě.

Držák představím ve dvou separovaných montážích. První montáž je s rozsahem 23,5E až 1W s doplněním o 19,2E a 4,8E na anténě 100cm, druhá montáž se týká rozsahu 28.5E, 23.5E, 19.2E, 16.0E, 13.0E na anténě 85cm. Je tedy jasné, že zde se bude jednat o prověření možnosti uchycení LNB s rozsahem 3 ° na orbitě. Obě antény jsou od italského výrobce EmmeEsse.

U antény 85cm byl použit držák Vantage, u 100cm antény pak držák EmmeEsse.


obrázek
Anténa 100cm EmmeEsse

23,5E – 19,2E – 4,8E – 1W spolehlivé řešení s dostatečnou rezervou úrovně signálu


obrázek
Anténa EmmeEsse 85cm

28,2 – 23,5 – 19,2 – 16,0 – 13,0E s multifeedem Vantage není problém…

První montáž se týká známých českých platforem, druhá stejně tak,ovšem zde byl dán zákazníkem navíc požadavek na FTA programy z britských ostrovů a programy zemí bývalé Jugoslávie. Proto se na tyto programy zaměřím při demonstraci parametrů signálu na jednotlivých družicích. Druhá varianta využívá přepínač EMP 168, jelikož bylo nutné použít více LNB než 4 kusy. V místě instalace bude navíc ještě solo anténa 80cm na Intelsat a bude připojena rovněž do EMP 168, ale zpět k Vantage VT-MF4HV…


obrázek

obrázek
Když se snažíme o příjem pozic vzdálených tři stupně, tak je logické, že musejí být použity legendární konvertory ALPS.obrázek

obrázek

obrázek
Tento multifokální držák umožňuje elegantní a pevné upnutí k běžným provedením krků antén, rovněž bez nutnosti osazovat ohnisko antény konvertorem.

Naměřené digitální parametry na multifokusu 1W až 23E s 100cm EmmeEsse:


obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

Pro zajímavost jsem vyzkoušel na 100cm i příjem pozice 28,2. Musel jsem nepatrně upravit ohniskový směr antény.


obrázek

obrázek
Naměřené digitální parametry na multifokusu 13-16-19,2 a 23,5E s 85cm EmmeEsse:


obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek

obrázek


Parametry byli měřeny na měřícím přístroji Prodig5, od španělského výrobce Promax.

Z naměřených parametrů je myslím naprosto patrné, že i ony tři stupně jsou opravdu reálné.
Dokonce ani nebylo nutné provádět kompromis na silných družicích z důvodu nedostatku místa na lyžině, pro optimální zaměření pozice 16E.
obrázek

obrázek
Snímek zobrazuje těsné upnutí konverorů Inverto Quad a Edision Twin na pozicích Astra 23,5E resp. 19,2E.

Rovněž velmi často používané šilhání na 23,E a 1W je s tímto držákem radost nastavovat.
O spolehlivém provozu s tímto rozsahem nemůže být na anténě o průměru 100cm sebemenšího sporu.

Tolik o zajímavém multifokálním držáku na našem trhu.

Saxon
29.8.2009

Vybrané články