ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

VU+ DUO - opravdová konkurence pro DM 8000

| Tisk

Seznámení se s přístrojem - rychlý test

obrázek Dostal se mi do rukou nový stroj. Korejský výrobce MAXDIGITAL uvedl na trh přijímač, který je nejen cenou (poloviční) opravdový přímý konkurent přijímače Dreambox DM8000. Rozhodně se ale v žádném případě nejedná o žádný další „čínský klon“.

Jde o nový přijímač na bázi LINUXU, konkrétně na open-source ENIGMA 2 tak, jak jsme zvyklí u Dreamboxů. Taktovací frekvence procesoru je na 405 MHz. Přijímač obsahuje paměť 128 MByte Flash a 384 MB RAM, takže základní parametry jsou dokonce o málo lepší než DM8000. Oproti DM8000 nelze vložit další dva tunery, ale toto využije podle mě jen opravdu malá skupina nadšenců.

Specifikace:
• Open-Source Linux OS (Enigma2)
• Broadcom Mips Prosessor
• Twin DVB-S2 Tuner (Silicon tuner)
• MPEG2/ H.264 Hardware decoding (DVB compatible)
• Alphanumeric VFD Display
• 2 x Common Interface Slots
• 2 x Smartcard-Reader (Conax Embedded)
• 10/100 Mbit Ethernet Interface
• 3 x USB2.0 (1x Front /2x Back)
• 1 x intern SATA (3,5inch bracket)
• 1 x E-SATA
• 1 x V.24/RS232
• HDMI connection V1.3
• 2 x Scart
• YPrPb
• 1 x S/PDIF for digital Audio(optic)
• Extended EPG
. MHW EPG
. Fastscan plugin
• Plugin Support (JPEG,MP3,XVID...)
. Smartreader+ compatible
• Compatible with enigma2 plugins and settings
. Handy help button on the remote
• Different skins to choose from
• Videotext
• DiSEqC 1.0,1.1 en 1.2

Video:
Video resolution CCIR 601 (720 x 576 lines), 576p, 720p, 1080i
Video decoding MPEG-2, MPEG-4 compatible
Input data rate 2-45 MSymb/s
S/N >53 dB

Audio:
Decoding AC 3, MPEG-4 (AAC-HE), MPEG-1, Layer 1, 2 and 3
Sampling rate 32/44.1/48 kHz
S/N > 65 dB

Power usage:
< 25W (in use, horizontal / 400mA LNB power)
< 20W (in use, withoutLNB)
< 1W (Deep-Standby-Mode)

K dispozici jsou dva vestavěné tunery (resp. jeden twintuner) schopné zpracovávat SDTV a HDTV signály jak v kompresi MPEG-2, tak i v kompresi MPEG-4/H.264 s možností příjmu obou norem DVB-S i DVB-S2.

Přístroj má i poměrně slušný vzhled.

Elegantní černá krabice s ovládací kolečkem stříbrné barvy na čelním panelu a uprostřed s světle modrým alfanumerickým displejem. Ovládací kolečko slouží pouze a jen pro přepínání kanálů. Trochu bych očekával, že s ním půjde přístroj zapnout ze STANDBY módu. Nicméně ovládání s ním je velice rychlé a přirozené. Točením doprava nebo doleva vybírám kanál v naposledy použitém bouquete a stlačením na kolečko výběr potvrdím.


obrázek
Obrázek - Přední panel přijímače VU+ Duo

Displej je dobře čitelný, osobně mám radši tyto alfanumerické displeje než OLED. Jeiná chybka je, že se na displeji špatně zobrazují české znaky a není to problém aktuálního firmware PLI nebo VTI, ale podle mě je to problém verze ENIGMY2. Kontaktoval jsem výrobce a slibuje nápravu, tak uvidíme.


obrázek
Obrázek dipleje s vadnou diakritikou

Zadní panel má hromadu konektorů viz. specifikace a obrázek. Zmínil bych snad jen malý ventilátor, u kterého jsem měl trochu strach z hlučnosti, ale prakticky o něm nevíte, není téměř vůbec slyšet. Dále stojí za zmínku konektory twin tuneru. Trochu mi zde chybí loopback, někde na zahraničním fóru jsem se dočetl, že přístroj má loopback interní, ale netestoval jsem to.


obrázek
Obrázek - Zadní panel přijímače VU+ Duo

Ovladač. Ten mě opravdu překvapil a to jak mile, tak i trochu nemile. Mile mě překvapil tím, jak je přehledný , má rozumně rozložené a dostatečně velké tlačítka. Nemile mě překvapil barvou, bílou barvou, přijímač je černý a barva ovladače je bílá, asi nějaká korejská móda. Stisk jednotlivých tlačítek je velice tichý prakticky vůbec není slyšet, když přepínáte, až na prostřední kolečko OK a všechny čtyři šipky. Ty jsou z nějakého důvodu hlasité až moc.


obrázek
Obrázek - Dálkový ovladač přijímače VU+ Duo

K přístroji jde buď přes eSATA připojit extení disk nebo lze vložit pevný disk 3,5“ SATA., což jsem taky udělal. Disk je k rámečku přišroubován přes gumové podložky, takže nemůže docházet k vibracím. Podle dostupných informací by měl bez problémů fungovat i 2,5 TB veliký SATA disk. Takový jsem však během testování neměl tak jsem otestoval 750GB SATA 7200 otáček od Samsungu. Pro provoz bych však doporučil raději disk s 5400 otáčkami z důvodu životnosti. Mám v oblibě Samsungu, ale je to věc názoru, dobré mohou být i WD. Před tím než jsem disk vložil do přístroje jsem jej používal v testovacím PC a zůstala na něm bootovací partition. To byla chyba. S takovýmto diskem přístroj vůbec nenajel. Stačilo však disk vymontovat, připojit k PC, smazat partition a vložit zpět do přístroje. Poté systém nabootoval bez problémů a disk šel zinicializovat.


obrázek
Obrázek z vrchu s diskem

Firmware dodávaný s přístrojem je vhodný maximálně na příjem FTA kanálů, popřípadě dekódování pomocí kanály např. v modulu cryptoworks apod (s originál FW jsem netestoval). V současné době jsou však již k dispozici dva neoficiální firmware, tak jak jsme zvyklí u dreamboxů. Jeden je od PLI (http://openpli.pli-images.org/) a druhý je od VTI (http://www.vuplus-support.com). Zkoušel jsem oba, ale vzhledem k pro mě jednodušší komunikaci se skupinou VTI jsem se zaměřil spíše na tento firmware. Tím netvrdím, že je PLI horší, oba firmware lze použít na 100% provozování přístroje.

Instalace firmware

Tady jsem zažil trochu šok. Po té, co jsem z dreamboxů zvyklý na instalaci firmware buď přes sériové rozhraní nebo přes web interface, tak tady se to dá dělat úplně jinak. Možnost sériového rozhraní (COM) samozřejmě zůstává, nicméně mnohem pohodlnější je instalace přes USB. Postup je takový, že firmware ( jedná se o 3 soubory root_cfe_auto.jffs, boot_cfe_auto.jffs a kernel_cfe_auto.bin) nahrajete na USB flash (mém případě 4GB Kingston s FAT32) do adresáře vuplusduo . Flash USB vložíte do USB buď zepředu nebo i zezadu a přístroj zapnete. Na display se objeví informace o instalaci firmware. Po dokončení za cca 1,5 minuty (ta rychlost mě fakt dostala) se objeví informace, o nutnosti vyjmout USB a rebootovat přístroj. Konfigurace přístroje je standardní, tak jak ji známe z Dreamboxů s Enigmou 2. Je téměř shodná a liší se jen opravdu v drobnostech, takže nemá smysl se zde rozepisovat, jak se nastavují jednotlivé tunery apod. Co stojí za zmínku je to, že lze použít existující setingy napsané pro dreambox. Já s oblibou používám ty od Likry. Dokonce způsob nahrání setingu je díky ENIGMA 2 stejný. Použil jsem DreamboxEdit verze 3.0 a bez problémů jsem seting nahrál. Otestovaný mám též dreamset 2.27. Používání přístroje je taky velice podobné jako u dreamboxů, liší se v drobnostech podle aktuálně použitého firmware, nicméně základ je stejný.


obrázek
Otestovall jsem následující věci:
Obrazu i zvuku není co vytknout, subjektivně se mi zdá lepší než u DM8000, ale nemohl jsem to porovnat vedle sebe. Rychlost ovládání přístroje je výborná, stejně tak rychlost přepínání kanálů. SD kanály se přepínají bleskově, u HD je menší prodleva, ale nic hrozného, subjektivně bych řekl, že rychlejší než DM8000 nebo DM800.

EPG (čeština) po opravě souboru encoding.conf naprosto v pořádku a bezchybné.


obrázek
Nahrávání HD i SD je naprosto bezproblémové, včetně timeshift.

Kopírování přes FTP z PC do přístroje průměrně 10000 kbajtů/s , takže na rozdíl od konkurence už rozumě rychlé. Pro představu kopírování MKV souboru o velikosti 4,7 GB trvalo 8 a ¾ minuty.

Kopírování z přístroje bylo jen nepatrně rychlejší a to 11300 kbajtů/s.

PICONy, instalace picon je naprosto bezproblémová, přes menu / pluginy.


obrázek
Přehrávání DVD z integrovaného SW DVD přehrávač z nakopírovaného DVD v ISO formátu jde spustit, ale cuká se, je to v současné době nepoužitelné. Stejně tak přehrávání z rozbaleného VIDEO_TS. Podle mě je to způsobené verzí přehrávače, v principu by to fungovat mělo, snad v příštím firmware.

Přehrávání MKV, toto kupodivu docela fungovalo, u některých MKV mi sice nefungoval zvuk, což mohlo být způsobené kodekem, ale většinu mi to přehrálo. Co s MKV vůbec nefunguje je posouvání nebo zrychlování filmu, škoda. Podle mě se to časem vyřeší. Tyto neduhy mají i dreamboxy.

DIVx AVi nepřehrál, chybí mu kodek, zřejmě by stačilo jej najít a nainstalovat.


obrázek
Přehrávání MP3 je bez problémů.

CAMY. Instalace CAMu se dělá přes menu / pluginy / stáhnout pluginy….. V VTI firmware je k dispozici CCAM klient, funguje bez problémů. Dá se díky němu připojit na KEY server. S klientem SCAMD zase bez problémů rozfungujete např cryptoworks SKYLINK kartu ve slotu čtečky přístroje. Rozchodil jsem i kombinaci newcs/smartgo čtečka se SKYLINK kartou.

Streamování z přístroje do PC přes web interface a VLC funguje dobře. Opačně taky. Konfigurace je stejná jako u dreamboxů.
Ovládání přístroje přes webinterface je rovněž bezproblémové, prostředí je graficky stejné Jako u DM.

Pro multiboot se dá použít Barry Allen v 5.0.33 ve verzi pro VTI image.

S úspěchem lze použit plugin pro titulky Drtic 2.3


obrázek
Obrázek OSD drticZávěr

V podstatě se dá říct, že díky tomu, že přístroj vychází z dávno „vychytané“ ENIGMA 2, tak netrpí žádnými dětskými nemocemi, tak jak to bylo v začátcích s Dreamboxem. Dá se říct, že je to DM8000 za poloviční cenu, ale jen s 2 tunery. Kdo zná práci s dreamboxy se nemusí učit nic nového.

Během mého testování se přístroj ani jednou nekousl a nevykazoval žádné chyby. Vytknul bych mu jen špatnou češtinu na displeji, což půjde opravit a bílý ovladač, což předpokládám půjde časem koupit černý nebo jinak barevný. Dále má problémy s přehráváním některých médií (DVD, MKV, AVI), v principu to ale fungovat musí, takže je to jen otázka firmware nebo správného pluginu, který bude časem jistě k dispozici.


obrázek
Tímto bych chtěl poděkovat formě olmiSat s.r.o. za zapůjčení přístroje k otestování. Zakoupit se dá v tento okamžik (23.1.2010) u této společnosti za rozumných 12490 Kč s DPH. Zhruba do měsíce by se měl objevit levnější jednotunerový bráška, tak se těším, že vám o něm taky budu moci napsat.

Další fotogalerie přijímače.


obrázek

obrázek

Jiří Procházka

Vybrané články