Quantcast

Technisat DigiCorder HD S2X Plus - 2 tunerový PVR přijímač

| Tisk

Známý německý výrobce Technisat uvedl na trh další satelitní HD receiver určený pro příjem programů ve standardním i vysokém rozlišení. Po úspěšných modelech DigiCorder HD S2 a Digit HD8-S přichází na trh s novým modelem DigiCorder HD S2X Plus.


obrázek

Charakteristika přijímače

Technisat DigiCorder HD S2X Plus je satelitní set top box určený pro příjem programů ve standardním (SD) i vysokém rozlišení (HD) v kompresních formátech MPEG-2 i MPEG-4/H.264 (AVC) v normách DVB-S a DVB-S2 v rozlišení 1280x720p, 1920x1080i, 720x576p, 720x576i. Přístroj má 2 čtečky karet Conax, 2 rozhraní Common Interface, integrovaný HDD pro záznam pořadů, dále rozhraní USB i Ethernet/LAN.


obrázek
Přední panel
- tlačítko ON/OFF
- tlačítka OK, MODE, Recall, Play/Pause
- bodový šestnáctimístný alfanumerický displej
- rozhraní USB 2.0
- 2 x čtečka karet Conax
- 2 x slot Common Interface

Zadní panel
- LNB1 IN
- LNB2 IN
- VCR SCART
- TV SCART (podpora RGB, S-Video, CVBS)
- RS-232
- komponentní video výstup Y/Pb/Pr (3x cinch)
- kompozitní video výstup - cinch
- audio výstup L+R (2x cinch)
- HDMI
- koaxiální audio výstup
- optický audio výstup
- LAN/Ethernet
- rozhraní pro připojení síťového kabelu

Součástí balení je set top box s dálkovým ovládání včetně baterií, propojovací kabel SCART, stručný návod v mnoha jazycích v češtině i slovenštině a také záruční list (multijazyčný, včetně češtiny). V dodávce překvapivě není HDMI kabel pro kvalitnější reprodukci satelitních programů.

Přijímač (vč. dálkového ovladače) je na trh dodáván v černém i stříbrném provedení.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Hlavní menu

K dálkovému ovládání mám dvě výtky - barevná tlačítka nejsou příliš výrazná, takže uživatel může mít v přítmí místnosti problém rozpoznat barevné funkční tlačítko. Druhá moje připomínka je především k postranním tlačítkům "Exit" a "Info", pro které je nutné vyvinout více síly, aby došlo k požadované akci.

Hlavní menu

Menu přijímače je multijazyčné, včetně češtiny, která obsahuje několik menších chyb v překladu. Hlavní OSD nabídka přijímače se skládá celkem ze osmi položek - Kanálové vyhledávání (1), Nastavení (2), Uspořádání časovače (3), Uspořádání TV záznamů (4), Uspořádání seznamu rozhlasu (5), Správa pevného disku (6), Podmíněný přístup (7) a Jazyk menu (8).


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Infolišta s rozšířeným EPG

V (1) lze vyhledávat programy ručně i automaticky. Můžeme zvolit, zda má přijímač hledat všechny programy, nebo jen volně vysílané stanice. Pod položkou (2) najdeme veškeré nastavení přijímače - obrazu, zvuku, antény, stahování EPG dat ve stanovený čas, nastavení rodičovské pojistky, OSD menu a další.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Infolišta se základním EPG

Pod (3) je správa časovače - můžeme zde přidat eventy pro záznam pořadů na integrovaný HDD, videorekordér, upozornění na pořad. (4) a (5) slouží pro editaci TV a R stanic (přesun, odstranění, nastavení PINu).

(6) slouží pro většinu operací s HDD - testování HDD, formátování ale i kopírování souborů (obrázků, hudby, klipů) z/na USB. Položka (7) přináší informace o vložených kartách Conax a přístupových modulů v přijímači. Poslední hlavní položka (8) slouží pro výběr jazyka ve kterém bude s námi menu přijímače komunikovat.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - denní EPG zvolené stanice

Ze zajímavých funkcí v menu přijímače považuji možnost synchronizace obrazu a zvuku a také možnost nastavení (povolení) interního sdílení dekódovacího modulu pro soběžné nahrávání více pořadů, respektive i pro sledování dalšího signálu.

Příjem programů, první zkušenosti

Při prvním zapojení přístroj požaduje nastavení některých vlastností - jazyk menu, konfiguraci antény + naskenování programů. Přístroj bez problémů dokázal naladit všechny vysílané programy na satelitech. Otestován byl příjem Astra (19,2°E), Astra (23,5°E) a Astra / Eurobird (28,2°E/28,5°E). Na družici Eurobird 1 nebylo možné přijímat britskou FTA stanici ITV HD ani po manuálním zadání PIDů. Přístroj je výrobcem patrně blokován před příjmem této stanice, neboť pro britský trh dodává certifikované přijímače Freesat, které umí přijímat tuto stanici, včetně EPG.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Popis pořadu v EPG

S rozsahem přijímaného symbol rate (SR) v normě DVB-S jsem byl spokojený. Přijímač dokázal naladit a přijímat SR o hodnotě 1 Msymb/s ale i 44,950 Msymb/s. V normě DVB-S2 jsem byl zklamaný. Nejnižší symbol rate z testovaných vzorků jsem uspěl nejníže na SR 7,18 Msymb/s na satelitu Sesat (36°E). Výrobci set top boxů pro DVB-S2 obvykle uvádějí podporovaný rozsah symbol rate pro DVB-S2 v rozmezí 10 až 30 Msymb/s, takže lze považovat uskutečněný příjem multiplexu z Angoly za úspěch.

Prodleva při přepínání programů je standardní. Při přepínání programů se obvykle zobrazuje info proužek, který obsahuje některé základní informace o stanici - název programu, pozice, informace o pořadu (z EPG - pokud je vysíláno), čas, informace o teletextu, titulcích a případném kódování.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - DVB titulky v akci

Přijímač dokáže rozpoznat kódovací systémy, takže pokud je program zakódován a nemáme k němu příslušnou přístupovou kartu, přijímač vypíše informace o kódovacím systému. Informaci je nutné brát jako orientační - Technisat nevypisuje vždy všechny kódovací systémy.

Kvalita obrazu i výborná zejména při propojení přijímače s televizorem pomocí HDMI kabelu a to jak na HD, tak i programech ve standardním rozlišení.

Přístroj podporuje DiSEqC 1.2 i USALS pro jednoduchou konfiguraci motorizovaného otáčení paraboly.

Audio stopy, teletext, EPG

Přístroj nemá problémy s audio tracky. Dokáže na předvolbu uložit zvolenou audio stopu. Lze nastavit reprodukci levého, pravého kanálu, případně stereo.

Testovaný přijímač nepodporuje audio formát AAC.

Integrovaný OSD teletext funguje spolehlivě, bez jediného problému, včetně znaků s diakritikou na kapitálkách.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Manuální vyhledávání programů

Přijímač podporuje DVB titulky i teletextové titulky. Ty najde uživatel pod tlačítkem OPT. Během testů jsem nezaznamenal žádný problém se zobrazováním titulů (test proběhl na National Geographic a Nat Geo Wild). Bohužel, přístroj neumí si zapamatovat aktivaci DVB titulků na konkrétním programu, je třeba mít povolené titulky ve vybraném jazyce globálně (pro všechny stanice).

Elektronický jízdní řád - nebo-li elektronický programový průvodce označovaný zkratkou EPG označuje výrobce pod svým specifickým názvem SFi. Přijímač dokáže v přesně stanovenou hodinu stahovat EPG pro jednotlivé programy (obvykle v noci), takže při zapnutí přijímače máme k dispozici aktuální EPG.

EPG je velmi dobře zpracován - rychlé, přehledné a čitelné. Výhodou je, že přijímač dokáže zobrazit data ve sloupcové podobě - tedy klasickým způsobem (viz. obrázek).


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - OSD teletext přijímače

Nahrávání na HDD, zpravování nahrávek v PC

Přijímač má dva tunery. Umožňuje nám nezávislé sledování a nahrávání dvou různých pořadů z různých transpondérů/satelitů ve stejném čase. Přístroj umožňuje souběžný záznam pořadů z jednoho tunerů až ze 2 kanálů - dekódovací kartu/modul dokáže přijímač interně sdílet ale jen u programů v rámci stejného transpondéru (pro nahrávání například z programů ČT a Nova jsou zapotřebí dvě karty). V případě požadavku o přidání třetí nahrávky přijímač vyzve k ukončení nahrávání některého z původních záznamů.

Převíjení záznamu je možné v rychlostech 4x, 16x, 64x vpřed i vzad. Velmi kladně hodnotím možnost vytváření tzv. záložek v nahraných pořadech a umožňují rychlý přesun do požadované pozice ve filmu. V menu jsou i klasické editační funkce (přejmenování), včetně možnosti odstranění části záznamu. K tomu lze s výhodou využít i právě zmíněné záložky.

Přístroj podporuje i timeshift - možnost opožděného sledování pořadu v době, kdy se relace ještě vysílá. HDD přijímače je po 10 minut nepoužívání nečinný (dobu lze změnit). Během dvouhodinového používání HDD v jednom kuse nedocházelo k přehřívání přijímače. Přístroj má zabudovaný aktivní chladič, který se stará o dostatečné chlazení.

Zapůjčený přístroj k testům měl integrovaný HDD značky Hitachi o kapacitě 160 GB.

Vzdálený přístup, využití USB rozhraní

Rozhraní Ethernet má dvě využití. Prostřednictvím internetového prohlížeče můžeme spravovat časovač - nastavit eventy pro záznam na HDD, videorekordér či připomenutí pořadu. Je zde i možnost zkontrolování stavu sítě.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Informace o aktuálním programu (PIDy, datové toky etc.)

Ethernet nám umožňuje i přesun záznamů z HDD do počítače a naopak. Rychlost přenosu se pohybuje okolo 3400 kbyte/s. Pořady v MPEG-2 jsou zaznamenány v TS (transport stream), relace v MPEG-4 (SD i HD) jsou pak ve formátu TS4. Soubory TS lze v počitači otevřít běžnými programy. Na záznamy v TS4 se mi nepodařilo najít vhodný software.

Přístroj se "bránil" nakopírování TS souborů, které jsem si vytvořil speciálně pro potřeby testů přijímače (ochrana výrobce?). Nakonec jsem přeci jenom TS soubory do přijímače dostal a to prostřednictvím USB rozhraní, které nemělo v tomto směru žádné omezení. Vytvořené TS soubory bylo pak možné v přijímači přehrát. Bezproblémové bylo i přehrání MPEG souborů.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Kopírování souborů z USB flash disku na HDD přijímače

USB rozhraní má více funkcí - umožňuje zkopírovat data z HDD přijímače na USB (flash) disk a naopak. Do přijímače je možné nakopírovat TS, MPEG, JPG i MP3 soubory, které pak dokáže přehrát, resp. zobrazit. USB lze využít i pro instalaci nového firmware (netestováno). V době testů novější řídící software nebyl k dispozici.

Závěr

Přijímač DigiCorder HD S2X Plus je novým produktem v katalogu firmy Technisat. Je určen zejména pro ty diváky, kteří požadují "přístroj nové generace" a tedy možnost příjmu HDTV programů, PVR funkcí, včetně dvou tunerů pro nezávislé sledování a záznam satelitního vysílání.

Přístroj k testům zapůjčila společnost Omko Digital, a.s., Brno.


obrázek
Obrázek z menu Technisat DigiCorder HD S2X Plus - Přehrávač záznamů (videosouborů)

Vybrané parametry

- příjem volných TV a R programů ze satelitu, včetně stanic ve vysokém rozlišení (HDTV)
- vestavěný dekodér Conax se 2 čtečkami karet
- 2 rozhraní CI pro vložení externích modulů
- záznam pořadů z SD a HD programů na integrovaný HDD


- 2 tunery
- 5000 míst pro TV a 5000 pro rozhlasové programy (max. 6000 stanic)
- EPG
- timeshift
- teletextové titulky
- 16 místný VFD displej
- hmotnost 2,9 kg
- rozměry (š x v x h) 370 x 65 x 220 mm

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články