TereBox T2

UPC Direct nabídne Nat Geo HD, Rush HD, History HD a další

| Tisk

logo UPC DTH, poskytovatel středoevropské satelitní placené televize UPC Direct, dokončuje přípravy na zahájení pravidelného vysílání své služby z nové orbitální pozice 0,8°W, kde jsou zaparkovány satelity Thor 5 a Thor 6 skandinávského satelitního operátora Telenor Satellite Broadcasting (TSBc).

Provozovatel s přechodem na tzv. skandinávskou hotbird pozici 1°W slibuje podstatné zatraktivnění nabízených služeb. Vedle zkvalitnění stávajících stanic rozšíří nabídku ve standardním rozlišení o nové kanály, které se doposud na satelitech Astra (19,2°E) nemohly objevit z důvodu chybějící transpondérové kapacity nutné pro rozšíření nabídky. Divákům proto léta chyběly programy STV2 (Dvojka), STV3 (Trojka), JOJ Plus, TV Doma a řada dalších běžně vysílaných programů na Slovensku, respektive Prima COOL, MTV Czechia z českých stanic.

Platforma bude na nové lokaci využívat celkem 10 transpondérů, z toho 9 bude pracovat pro šíření SD obsahu. Jeden je vyhrazen pro HDTV kanály. V české a slovenské nabídce satelitní služby budou ČT HD, Nova HD, Nova Sport HD, History HD, Nat Geo HD a Rush HD. Poslední dva zmíněné programy zatím nejsou lokalizované do českého či slovenského jazyka. Informaci o zařazení HD programů přinesl portál zive.sk. Informace o startu HD obsahu serveru parabola.cz potvrdilo několik dalších zdrojů.

V HD nabídce UPC Direct pro ČR a SR překvapivě zatím chybí české HBO HD či Filmbox HD, které jsou plně lokalizovány do českého jazyka.

UPC Direct - plánované HD programy pro Česko a Slovensko:

* ČT HD
* Nova HD
* Nova Sport HD
* History HD
* Nat Geo HD
* Rush HD

UPC Direct - plánované HD programy pro Maďarsko:

* M1 HD
* Duna I HD
* HBO HD Hungary
* History HD
* Nat Geo HD
* Rush HD

O čem je Rush HD?

Rush HD přináší extrémní sporty - například snowboarding, windsurfing či bungee jumping. Program se doposud vysílal jen ve Velké Británii, Irsku, Skandinávii a Německu. Rush HD je jedním z programů sítě VOOM HD Networks

technické parametry pro ČT HD, Nova HD, Nova Sport HD:

satelit: Thor 6 (0,8°W)
kmitočet: 11,843 GHz
polarizace: vertikální
SR: 30000
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK
kódování (CA systém): CryptoWorks + Nagravision 3

plánované technické parametry pro Nat Geo HD, Rush HD:

satelit: Thor 5 (0,8°W)
kmitočet: 11,785 GHz
polarizace: horizontální
SR: 30000
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK
kódování (CA systém): Conax, plán. i CryptoWorks + Nagravision 3

plánované technické parametry pro History HD:

satelit: Thor 5 (0,8°W)
kmitočet: 12,130 GHz
polarizace: horizontální
SR: 30000
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK
kódování (CA systém): Conax, plán. i CryptoWorks + Nagravision 3

Maďarská nabídka UPC Direct bude obsahovat stanice M1 HD (Magyar TV1, Duna I HD a HBO HD Hungary. Duna I HD zároveň vysílá z jiného transpondéru Thor jako free-to-air kanál.Pro HD nabídku bude provozovatel UPC Direct využívat vlastní DVB-S2 transpondér. Další tři programy (Nat Geo HD, Rush HD a History HD) budou v rámci simulcryptu dostupné přes skadinávskou platformu Canal Digital. Diváci tak budou mít přístup k tzv. distribučním signálům - tedy k nejlepší možné technické kvalitě.

Kvůli UPC Direct musí dojít k přeladění programů Nat Geo HD a Rush HD na jiný transpondér. Nyní stanice vysílají ze severského svazku satelitu Thor 6. Od 8.4.2010 budou šířeny z panevropského svazku satelitu Thor 5, který bude vyhovovat oběma platformám.

Canal Digital má více HD obsahu, který lze využít v regionu střední Evropy - Eurosport HD, Discovery HD Showcase a Animal Planet HD. Je tedy možné, že další programy budou do nabídky zařazeny v další fázi rozšiřování služby. Vzhledem k rostoucí popularitě HD příjmu ve Skandinávii a popularitě pozice 0,8°W pro distribuční účely je příslibem dalšího rozšíření nabídky v high-definition.

Přeladění parabol UPC ze satelitů Astra na Thor

Podle aktuálních informací by mělo přeladění satelitních antén u abonentů UPC Direct na satelitní systém Thor 5 a Thor 6 (0,8°W) začít na začátku května 2010. Celý proces reinstalace parabol má ve všech třech krajinách skončit po dvou měsících. To znamená, že na začátku července (júla) 2010 bude služba šířena už jen z nové orbitální pozice. Na uvolnění kapacity pro rozšíření svých služeb netrpělivě čekají poskytovatelé placené televize - například německá Sky, která má v úmyslu v létě spustit další programy ve vysokém rozlišení (HD).

Martin Vyleťal

Vybrané články