TereBox T2

Digi TV se vypořádalo s piráty. Konec Nagravision 2

| Tisk

logo Společnost RCS/RDS, provozovatel multiregionální satelitní placené televize Digi TV, dnes dokončila migraci na vyšší verzi systému podmíněného přístupu Nagra Media Access (Nagravision 3 a 4). Zároveň došlo k vyřazení systému Nagravision 2 (CAID 1801) u všech zbývajících programů.

Žádný televizní a ani rozhlasový program na Digi TV již nepoužívá Nagravision 2. Důležitá změna pro český, slovenský a vůbec pro celý trh s placenou televizí, který obecně čekal na vyřešení možného ilegálního příjmu, který 'děravý' systém Nagravision 2 dlouhodobě poskytoval. Všechny programy operátora jsou nyní dostupné jen s novými přístupovými kartami Digi TV, které operátor začal zákazníkům postupně posílat od podzimu loňského roku. V České republice a na Slovensku začala výměna karet na jaře letošního roku. Prvními odpojenými programy z N2 byly PPV (pay per view) kanály s lukrativním obsahem Digi Film 1 a Digi Film 2.

S výměnou karet a přechodem na vyšší verzi Nagravision došlo definitivně k zablokování pirátského příjmu placených programů se kterým se operátor potýkal poslední tři roky. Možný ilegální příjem platformě způsoboval velké finanční ztráty.Digi TV je největším poskytovatelem placeného satelitního vysílání v České republice a na Slovensku, kde podle odhadů má cca 220 tisíc (ČR) a 300 tisíc klientů (SR). Sám operátor počet abonentů nezveřejňuje. Služba si získala zákazníky především díky své široké multikanálové nabídce za poměrně nízkou cenu (v Česku 260,- Kč měsíčně). Platforma využívá kapacity na satelitech Intelsat 10-02 (1°W) a Thor 6 (0,8°W). Pro příjem je nezbytný dotovaný set top box, který je spárován s přístupovou kartou.

Další nárůst počtu abonentů očekává provozovatel služby letos na podzim. Provozovatel totiž získal na tři následující sezóny atraktivní vysílací práva k fotbalové Premier League a slovenské Corgoň lize. Práva uplatní na novém česko-slovenském programu Digi Sport, který bude vyráběn v Bratislavě. Digi Sport bude exkluzivně dostupný v sítích Digi na území ČR a Slovenska. Kanál Digi Sport nemá být jediným lákadlem pro zákazníky. Postupně mají odstartovat další projekty.

Martin Vyleťal

Vybrané články