Quantcast

Homecast Magic PRO+ - HD přijímač s měnitelnými tunery

| Tisk

Po delším čase testů malých a ještě menších přijímačů nižší výkonové i cenové kategorie se mně dostal do rukou „dospělý“ přijímač.

Jedná se o Homecast Magic PRO+, jehož hlavní výhodou je možnost výběru množství i typu přijímacích tunerů a také pozice pro umístění a připojení interního pevného disku pro nahrávání a přehrávání programů i multimediálních souborů. Všechny parametry si probereme během celé recenze.

Přijímač jsem obdržel v náhradní krabici s neúplným vybavením, k základnímu příslušenství však patří i šroubky pro možnost připevnění interního pevného disku.


obrázek

Přijímač má rozměry 375mm x 60mm x 280 mm, přední strana je elegantně vyvedená z lesklého plexiskla, kterému vévodí jediné velké tlačítko zapínání/vypínání.


obrázek

Celý přední panel je možné odklopit (drží jej malé magnety, takže nemusíte mít obavy, že častou manipulací obrousíte nebo ulomíte nějakou umělohmotnou západku), pod panelem se nacházejí všechny další ovládací prvky a rozhraní.


obrázek

Zleva jsou to tlačítka pro ovládání přepínání programů popř. pohyb v Menu přijímače a infračervené čidlo dálkového ovládání, uprostřed je velký VFD displej pro přehledné zobrazení všech znakových informací včetně ikonek a USB port pro připojení Flash disků a přenosných HDD a v pravé se pak nachází dvě štěrbiny pro přístupové karty (vkládají se čipem dolů) a dva sloty pro vložení CAM přístupových modulů.

Zadní panel je plně vybaven všemi rozhraními, která bychom v domácnosti dnes mohli využívat. Vlevo jsou dvě tunerové pozice, do nichž je možno vložit libovolné kombinace tunerů DVB-S2, C a T. Zapůjčený přijímač měl dva DVB-S2 tunery a součástí příslušenství byl i LOOP-IN kabel pro propojení obou tunerů, pokud máte jen jeden jednoportový konvertor. Dva SCART a sadu CINCH konektorů můžeme využít k připojení starších analogových komponentů domácí elektroniky. Uprostřed přijímače v horní části jsou vidět ližiny pro upevnění interního pevného disku (podrobněji níže). Mezi těmito ližinami se v horní části nachází ještě připojení S-video pro starší TV nebo Videopřehrávače a RS-232C port pro přímou komunikaci s jádrem přijímače. Ve spodní části se pak již nacházejí konektory digitálních technologií, jako jsou optický výstup digitálního zvuku, USB konektory pro připojení přenosných HDD a dalších USB zařízení, HDMI konektor pro připojení televizorů s vysokým rozlišením a Ethernet konektor pro připojení počítačové sítě a Internetu. Úplně vpravo je ventilátor, odvádějící z přijímače přebytečné ztrátové teplo a hlavní síťový vypínač s konektorem pro připojení napájení.


obrázek

Další součástí základního vybavení je pochopitelně dálkový ovladač. Je příjemně ergonomický, má přehledně umístěna všechna základní tlačítka, která mají tichý chod. Napájen je dvojicí AAA alkalických baterií, které jsou taktéž součástí dodávky.


obrázek

Protože pevný interní disk není součástí dodávky, počítá výrobce s tím, že si jej uživatel může namontovat i sám. Proto na krytu není žádná bezpečnostní nálepka a můžeme se tak v klidu podívat do útrob samotného přijímače. Vlevo se nachází samostatný zdroj, uprostřed vidíme ližiny pro HDD a přehledně uspořádanou základní desku. Ze zdroje a základní desky jsou vyvedeny konektory přivedení napájení a dat k internímu HDD. Ližiny stačí jen opatrně vysunout směrem vzhůru, přišroubovat k nim pevný disk o velikosti 3,5 palce s rozhraním SATA (viz níže), ližiny vrátit zpět a konektory k HDD připojit (konektory nelze zaměnit ani kvůli velikosti ani je přepólovat kvůli zarážkám – takže montáž zvládne i počítačový nebo satelitní laik).


obrázek

Samostatný napájecí zdroj je proveden precizně a jsou z něj vyvedeny jak konektory pro napájení základní desky, tak i interního HDD. V závislosti na používání a spotřebě interního HDD pak produkuje nejen on, ale i procesor přijímače a interní pevný disk větší množství tepla, proto je nutno toto teplo nuceně odvádět ze skříně pomocí ventilátoru. Spotřeba přijímače se v závislosti na vytížení může vyšplhat až na 60W, které zdroj bez problémů utáhne. Zdroj je chráněn samostatnou interní pojistkou.


obrázek

Základní deska přijímače je velmi přehledná a modulární, kromě S-videa a COM portu se na ní nachází všechny součásti.


obrázek

V pravé horní části jsou pak dva tunery, které lze libovolně měnit, dokonce bez nutnosti nějakého dalšího šroubování nebo upevňování. Já jsem měl k dispozici a testoval dva DVB-S2 tunery.


obrázek

Samostatný blok S-video a COM portů má u sebe u sebe ještě nevyužité konektory – může jít o univerzální moduly, používané ve více přijímačích.


obrázek

Dalším samostatným celkem je přední panel přijímače, na kterém se nachází všechny ovládací prvky a VFD displej.


obrázek

Podrobnost VFD displeje je vysoká a zahrnuje i většinu parametrů příjmu a nastavení přijímače. Prostě to není žádný univerzální panel, ale je specificky konstruován pro satelitní přijímače.


obrázek

Přední USB konektor je pak připojen i umístěn na předním krytu panelu zcela samostatně.


obrázek

Pro připojení pevného disku k ližinám slouží dodané šroubky, samotné spojení je jednoduché díky předvrtaným otvorům.


obrázek

Nyní si prohléhneme trochu podrobněji samotnou základní desku, kterou se mně podařilo snadno ze skříně vyjmout. V pravé horní části jsou sloty tunerů, uprostřed je procesor (266MHz ST40-202 32bit RISC CPU) schovaný za menším chladičem a obklopený operační (DDR: 64 MB + 128 MB) a flash (32 MB) pamětí, vpravo dole jsou sloty CAMů a jejich ovládání, dokonce jsou v základní desce napájeny i dvě LED diody pro indikaci zasunutí (???). Dole uprostřed jsou sloty pro zasunutí přístupových karet, vlevo dole je pak BIOS stroje a baterie (CR2032) pro udržení dat v BIOSu i při odpojeném přijímači. V horní části jsou pak všechny konektory na připojení externích zařízení včetně všech obslužných čipů.


obrázek

Vzhledem k rozsahu této recenze jsem upustil od uveřejnění obrázků, jejich počet se vyšplhal na několik desítek detailů. Pokud by snad někdo ze čtenářů měl o ně zájem, napište mně mail a rád detailní fotogalerii zveřejním.
Po úplném rozebrání přijímače mně na stole zůstaly všechny komponenty, které jsem zase začal skládat do funkčního celku.


obrázek

Složení bylo stejně jednoduché jako rozebrání, před úplným zakrytování jsem přidal přichystaný interní pevný disk.


obrázek

Tím bych skončil hardwarovou část a nyní se budu neméně podrobně věnovat popisu programového vybavení a funkcí přijímače.
Po zapnutí se objeví uvítací obrazovka oficiálního firmwarového vybavení značky CubeRevo.


obrázek

Menu má 5 základních položek, do kterých jsou tematicky seskupeny jednotlivé položky ovládání a nastavení. Některé výrazy jsou nejasně, nepřesně nebo nejsou vůbec přeloženy do českého jazyka, dodavatel však přislíbil nápravy v dalších verzích firmwaru. To se týká i některých dalších položek uvnitř nabídek nebo systémových hlášek při běhu přístroje.


obrázek

Pro nastavování některých funkcí se objevuje virtuální klávesnice, která je přehledná, její obsah se přizpůsobuje požadavkům zadávaných informací a intuitivně se ovládá i pomocí barevných tlačítek dálkového ovladače (červené tlačítko mění znaky, malá a velká písmena, zelené maže poslední znak, žluté vloží znak, na kterém je žlutý kurzor a modré potvrdí celou volbu a ukončí zadávání).


obrázek

Všechna běžná nastavení jsou velmi podobná, jako u jiných přijímačů a není nutno je šířeji vysvětlovat nebo popisovat. Zde je jen pár příkladů, jak vypadá grafika a rozmístění nabídek.

Nastavení antény je také již běžnou záležitostí, satelitní tunery umí ovládat dnes již prakticky všechny komponenty včetně řídících signálů DiSEqC verzí 1.0/1.1/1.2/USALS. Také vyhledání kanálů bylo přesné a rychlé.


obrázek

Přijímač umí zobrazit rozlišení 1080i, 720p a 576i. Já jsem zkoušel to maximální a obraz byl plynulý a ostrý, hlavně na kanálech s vysokým rozlišením. Informační pruh obsahoval všechny potřebné komponenty jak o programu, kanálu, tak i o čase, družici a transpondéru.


obrázek

Protože jsem měl namontovaný interní pevný disk, zajímaly mě hlavně možnosti nahrávání, přehrávání a časového posunu. Nejprve jsem spustil nahrávání jednoho HD kanálu (ZDF HD), pak i druhého (Das ERSTE HD). Při každém zapnutém nahrávání se zobrazí ikonka v pravém horním rohu obrazovky, která nám připomíná, co vlastně nahráváme a jak to bude dlouho ještě trvat (v závislosti na volbě při spuštění nahrávání). Aktuální nahrávaný kanál má pak i další posuvník nahrávání v informačním pruhu.


obrázek

Při přepínání na další kanál, který jsem chtěl sledovat, přijímač sám omezuje možný výběr podle konfigurace tunerů a jejich antén. V mém případě mi zůstal jen stejný transpondér.


obrázek

Přepnout šlo bez problémů, obraz naskočil ihned a při nahrávání dvou HD kanálů jsem mohl sledovat program na třetím kanálu s vysokým rozlišením. Opět jsem měl v pravém horním rohu informaci, které kanály aktuálně nahrávám.


obrázek

Pokud nás zajímá přesněji, co právě nahráváme, stačí stisknout modré tlačítko dálkového ovladače. Ukáže se nám seznam aktuálně běžícího nahrávání, jména kanálů a kolik už je nahráno času z celkového požadovaného nahrávacího času.


obrázek

Další možností využití interního HDD je tzv. časový posun programu. Jde o funkci, kdy aktuálně běžící živý pořad pozastavíte, ten se však bude i nadále nahrávat na HDD a vy si jej můžete kdykoliv pustit dále od zastaveného momentu a pokračovat v jeho sledování. Pořad je přehráván z pevného disku a zároveň je na něj nahráván z živého přenosu kanálu. V praxi to vypadalo následovně: po stisku tlačítko Pauza na DO se zastaví obraz aktuálního pořadu a ten se začne nahrávat. V informačním pruhu vidíme, kde jsme pořad zastavili a kolik se ho stačilo uložit na pevný disk. Stiskem tlačítka Play bude pořad pokračovat od místa, kde jsme jej zastavili. Můžeme přehrávání opět zastavit, zpomalit, zrychlit nebo libovolně přeskakovat dopředu i zpět v nahrávce.


obrázek


obrázek

Pokud právě nevyužíváme nahrávání více kanálů, můžeme využít funkce PIP – Obraz v obrazu – můžeme sledovat dva kanály současně – jeden hlavní na celé ploše obrazovky i se zvukovým doprovodem a druhý v malém oknu v pravé horní části obrazu (bez zvuku). Tuto funkci můžeme často využít, pokud na některém kanále čekáme na oblíbený pořad, ale chceme si vyplnit zbývající čas jiným programem bez toho, abychom „se zadívali“ a očekávaný program na jiném kanále nám utekl (začátek nebo i celý) – což se často stává u přijímačů, které funkci PIP nenabízí.
Umístění menšího obrazu si můžeme vybrat speciálním tlačítkem DO (levý horní, pravý horní, levý dolní, pravý dolní roh), nebo můžeme oba obrazy umístit vedle sebe – zvuk jde u obrazu většího anebo levého.


obrázek


Přijímač vlastní dva sloty pro vložení přístupové karty, originální firmware je však nedokáže obsloužit. V závislosti na systému karty je nutno stáhnout příslušný plugin ze stránek podpory přijímače a tento do něj nainstalovat. Po stažení archivního souboru rozbalíme jeho obsah a soubor usb_update.img uložíme do hlavní složky prázdného flash disku. Zazálohujeme si nastavení kanálů přijímače a v Menu zvolíme „Instalation - Aktualizace software“, vybereme USB flash disk a soubor. Přijímač začne provádět aktualizaci. Jakmile se na VFD displeji objeví hláška „DONE“, flash disk vyjmeme a přijímač zapneme tlačítkem Power. Tím se spustí přijímač v továrním nastavení – provedeme nezbytná nastavení pomocí průvodce, obnovíme kanály ze zálohy nebo si je znovu necháme vyhledat a vložíme kartu do spodního slotu čipem dolů. Po chvíli naběhne obraz (v mém případě Skylink Irdeto karta).


obrázek

Poslední významnou funkcí je přehrávání multimediálních souborů. Lze je přehrávat přímo z připojených flash a pevných disků na USB anebo si je uložit pomocí FTP přístupu (jméno: root, heslo: pw) na interní pevný disk. Zkoušel jsem přehrávat MP3 hudbu, JPG obrázky a AVI filmy. Mezi nahrávkami, video souboru, audio soubory a obrázky se přepínáme barevnými tlačítky, opakovaným stiskem stejného tlačítka volíme umístění souborů (Interní HDD, USB, Síť)


obrázek

Standardní funkce jako je český teletext, výběr jazyka zvuku, titulků, podkanálů, sledování počasí, čtečka RSS kanálů, úprava, třídění, favorizování, záloha a obnova kanálů na USB flash disk, připojení síťových disků okolních počítačů, rodičovská ochrana podle kanálů nebo ratingu vysílaných pořadů a podobně nebudu ukazovat, protože pracovaly normálně, což se u podobných přístrojů předpokládá automaticky. Mile mě překvapila možnost vyhledání internetového rádia podle žánrů, množství jednotlivých rádií přesahuje tisíce v celosvětovém měřítku a každý si jistě vybere podle svých zájmů nebo aktuální nálady.


obrázekPřijímač má sice ještě své „mouchy“, věřím a dodavatel mně to potvrdil, že další verze firmwaru neduhy odstraní, zdokonalí a končí plný český překlad a vylepší i stávající funkcionality. Vzhledem k ceně je vybavení tohoto přijímače vynikající a jistě si najde své příznivce, zvláště v řadě zvídavých uživatelů Linuxu, kteří také hodně pořadů nahrávají a nechtějí si nechat uniknout i paralelně běžící programy. Právě díky vícenásobnému nahrávání a jednoduchému, zdařilému a plně funkčnímu časovému posunu (ale nejen díky tomu) se dostává přijímač Homecast Magic PRO+ na vrcholky žebříčků v poměrech výkon/cena.

Za zapůjčení přijímače děkuji firmě AB-COM (pro ČR: www.abcomcz.cz , pro SK: www.abcom.sk ). Ta má v nabídce standardně jedno-tunerovou verzi DVB-S2. K té lze pak dokoupit samostatně i libovolný druhý tuner DVB-S2, DVB-T nebo DVB-C (satelitní, terestrický nebo kabelový), který vám servisní technik ochotně po objednávce namontuje.

* CZ odkaz na jedno-tunerový přijímač (doporučená cena MOC: 3160,- CZK s DPH)

* SK odkaz na jedno-tunerový přijímač (doporučená cena MOC: 123,- Eur s DPH)

Exklusivně pro server Parabola.cz
K. S. Ječný - www.jecny.cz .

Reklama
Vybrané články