Quantcast

Zircon Twin HD - dvoutunerový přijímač s funkcí FastScan

| Tisk

Dalším přístrojem, který mně přistál na stůl, je Zircon Twin HD. Již podle názvu lze odhadnout, že se jedná o dvoutunerový přijímač s možností příjmu kanálů s vysokým rozlišením. Další parametry velmi rychle vyplynou z následující recenze. Ale začneme pěkně od začátku, jak jsme u mých popisů zvyklí.

Přijímač je zabalen v krabici s barevným potiskem, žádné upřesňující parametry na ní ale nehledejte.


obrázek

Po vybalení vám zůstane na stole přijímač o rozměrech 340 x 260 x 55 mm, externí napájecí adaptér s oddělenou napájecí šňůrou 230V a garantovanou spotřebou bez zátěže (přijímač ve spánkovém režimu) pod 1W, dálkový ovladač včetně dvou kusů AAA baterií a uživatelský návod s dodaným listem s popisem zadního panelu tohoto modelu. V tištěném manuálu chybí popis eSATA konektoru pro připojení externích pevných disků pomocí tohoto moderního rozhraní.


obrázek

Dálkový ovladač je přehledný, lehce se drží v ruce a snadno se ovládá. Nejčastěji používaná tlačítka jsou rozmístěna okolo středového kříže a palcem jsou snadno přístupná a lehce rozpoznatelná.


obrázek

Na předním panelu se nachází tlačítka zapínání, vyvolání Menu, OK, Exit a směrové šipky ovládání kurzoru. Vpravo vedle tlačítka Exit červená LED dioda, která upozorňuje, že je přijímač ve spánkovém módu. Uprostřed předního panelu je pak dovedně skryt alfanumerický 8-místný displej, který při zapnutí přijímače ukazuje jméno kanálu a ve spánkovém módu pak aktuální čas. Marně jsem v Menu Nastavení hledal ovládání jasu tohoto displeje a v noci ve spánkovém módu svítí displej velmi jasně a osvětluje celý obývací pokoj. Stejně nebo dokonce i více jasná je červená LED dioda indikující spánkový mód. To vše může mít rušivý vliv, zvláště když je přijímač umístěn v místnostech, kde očekáváme větší tmu (např. ložnice).


obrázek

V pravé části se pak nachází dvířka, pod kterými je ukryt slot pro vložení dekódovacího modulu (CAM) a USB 2.0 port pro připojení pevných nebo flash disků, které dokáže napájet max. 500mA. Tento model nemá žádné interní čtečky přístupových karet, případné vstupy jiných modelů jsou zaslepeny.


obrázek

Na zadní části se nachází všechny potřebné konektory pro připojení přijímače k ostatnímu vybavení. Zleva jsou to dva vstupy a výstupy satelitních tunerů, CINCH konektory pro připojení analogových nebo i digitálních televizorů (zajímavostí je malý přepínač ve spodní části mezi tunerem a výstupem zvuku, kterým volíme, zda je výstupní signál ve formáty YPbPr nebo RGB), dva SCART konektory pro připojení starších TV nebo VCR, HDMI konektor pro připojení TV s vysokým rozlišením, eSATA konektor pro připojení externích pevných disků, LAN konektor pro připojení přijímače do lokální počítačové sítě, další USB 2.0 konektor pro připojení pevných nebo flash disků (zde je možno napájet disk až 1 A), optický výstup digitálního zvuku S/PDIF, vstup napájecí adaptéru (12V, 4,5A – přijímač tedy může v maximální zátěži spotřebovat se všemi připojenými disky až více jak 50 W) a úplně vpravo se nachází vypínač. Po pravdě řečeno smysl tohoto vypínače nechápu, neboť i po vypnutí přijímače je napájecí adaptér stále v provozu (i když se spotřebou údajně pod 1W). O výhodě napájet přijímač standardními 12V se dnes již jistě nemusím zmiňovat.


obrázek

Po odšroubování krytu vidíme celkové uspořádání vnitřních komponent. Na základní desce jsou umístěny všechny potřebné prvky, vlevo je pak samostatný sokl pro uchycení pevného 3,5“ pevného disku s rozhraním SATA. Uchycení disku a napájecí/datový konektor nejsou ve standardní výbavě přijímače a pokud chcete instalovat interní HDD, je nutno si zakoupit instalační sadu. Zajímavostí je, že přijímač já pouze jeden interní SATA konektor pro připojení interního pevného disku, pokud jím přijímač není osazen, pak je na tento konektor připojen externí eSATA konektor zadního panelu. Pokud tedy máte namontován interní pevný disk, pak je zadní eSATA konektor nefunkční.


obrázek

Rozmístění všech komponent je jednoduché a vše je na jedné základní desce. Uprostřed se nachází procesor Broadcom BCM7405, okolo něj jsou pak operační paměti DDR velikosti 4 GB. Flash čip s velikosti 256 MB se nachází blízko konektoru pro připojení UBS rozhraní předního panelu. Pozornému oku jistě neujdou i některé neosazené konektory (dva vpravo od procesoru a dva pod ním). CAM modul pak obsluhuje univerzální čip CORERIVER CICore1.0 MQ128IP.


obrázek

Základní deska je univerzální a mé v pravé horní části vykrojení a konektor pro umístění a připojení samostatného modulu s tunery. V našem případě jsou na něm dva DVB-S/S2 tunery, které dokážou obsloužit běžné doplňky satelitních antén, jako jsou DiSEqC switche nebo motory.


obrázek

Přijímač jsem zakrytoval, připojit k anténě a TV a po zapnutí se objevil průvodce prvním nastavením. První dva kroky (nastavení jazyka Menu a časového pásma) jsou jasné, že mně ale přijímač poté nabídnul nastavení Skylinku CZ nebo SK a poté dokonce řazení kanálů pro příslušnou zemi mně hodně překvapilo. Musel jsem tedy sáhnout po Skylink modulu a kartě, abych viděl výsledek tohoto nastavení. Čekal bych spíše, že se přijímač jen dotáže na nastavení parametrů antény a poté nabídne i obecné vyhledání kanálů. Zřejmě cílová skupina uživatelů bude z řad zákazníků této společnosti, některá omezení nahrávání by tomu nasvědčovala, je však s podivem, že na tuto okolnost prodejce významněji neupozorňuje.


obrázek

Nastavení a prohledání proběhlo bleskurychle, možná právě díky přednastaveným parametrům tohoto poskytovatele. Přijímač je něco jako semi-twin tuner. Parametry a seznam programů jednoho tuneru se pro jednoduchost automaticky přenáší do druhého tuneru.


obrázek

Celkový přehled programů, vyvolaný tlačítkem OK, je přehledný a čistý, možná by ale více zákazníků uvítalo i informace o tom, jaký program na každém kanálu právě probíhá. Odpadlo by tak zdlouhavější prohledávání EPG. Místa na obrazovce je dost a dost. Mile mě překvapilo pozvolné zobrazování se a mizení voleb Menu a obrazovek seznamů, je to opět něco jiného oproti známému BAF Nabídka – PRYČ Nabídka… V některých fázích ovládání to na mě působilo až uklidňujícím dojmem.


obrázek

Menu je jednoduché a přehledné, za každou volbou se pak nachází samostatné obrazovky. Seznam stanic jsme si ukázali na předchozím obrázku, Správce souborů se vyvolává přes Menu nebo přímo tlačítkem File na dálkovém ovladači. Jeho obsah si ukážeme níže, až budeme rozebírat možnosti nahrávání.


obrázek

Elektronický programový průvodce má dva módy zobrazení informací – jeden rozšířený na více stanic a jeden detailní pohled na všechny následující pořady jedné stanice. Rozšířený pohled mně přijde i tak zbytečně roztažený, vzhledem k rozlišení obrazu by se na plochu jistě vlezlo mnohem více kanálů třeba v řádkovém zobrazení. Možnost přidání zobrazeného pořadu do časovače nahrávání je dnes již samozřejmost.


obrázek

Rodičovské řízení definuje, které pořady se mají zobrazovat podle nastavené věkové hranice (tuto informaci musí vysílat provider u každého pořadu), jak dlouho má přijímač běžet po přepnutí, které oblíbené seznamy mají být přístupné, které kanály se mají po označení zamknout, které se mají skrýt úplně nebo na které médium bude povolen přístup. Zajímavou a přesnou kombinací rodičovského řízení lze v klidu pouštět mládež libovolného věku k plně naladěnému a nastavenému přijímači.


obrázek

Nabídka hledání stanic umožňuje proladit přednastavené satelity, lze na nich také upravovat i přidávat nové transpondéry. Tuto volbu jsem velmi záhy použit po prvotním průvodci nastavení tak, abych měl v přijímači všechny kanály na testování.


obrázek

Poslední volbou Menu je Nastavení. Zde najdeme všechny běžné položky pro nastavení základních parametrů přijímače, jeho fungování a zobrazování. V nabídkách Jazyk, Čas a Obrazové parametry jsou notoricky známé volby, u zobrazení přijímač zvládá maximální rozlišení 1080i. A právě díky prokládání obrazu se mnohdy vyskytne nešvar viditelných řádků, evidentně grafický čip nevyhlazuje hrany obrazu. Proto je zobrazení 720p často čistější a ostřejší, než při stejném pořadu v nastavení 1080i. Počítačovou síť pak lze nastavit tak, že přijímač ukládá záznamy pořadů přímo do počítače. A zde přichází předzvěst jistým omezení nahrávek. Na externí disky (USB a PC) lze nahrávat FTA (volné) i kódované (jeden kódovaný pořad nahrávám, druhý sleduji z druhého tuneru) kanály. Na interní HDD lze nahrávat 2 kódované pořady a třetí sledovat. Nahrávky jsou ukládány dekódovaně za předpokladu, že během záznamu nedojde k přepnutí na jiný program nebo nedojde ke spuštění dalšího záznamu. Přijímač nemůže v reálném čase nahrávat/přehrávat 2 nebo 3 pořady nezakódované. Zakódovaný pořad je v seznamu nahrávek označen zkratkou SC (scrambled) před názvem pořadu. Jedná se o kódování v návaznosti jen na klíče ve vysílání. Nekódované nahrávky lze přehrát i bez vložené karty. Zakódované pořady lze přehrávat jen s vloženou kartou a za předpokladu aktuálnosti klíče ve vysílání. Pro dešifrování nahrávek slouží funkce Automatické dekódování nahrávek, kterou naleznete v menu Nastavení/Systém a síť. Uživatel si nastaví dobu, kdy přijímač každý den projíždí obsah disku a dešifruje nahrávky. Takto dešifrované nahrávky lze přehrát v PC. U Skylink certifikovaných přijímačů jsou nahrávky taky dešifrovány v návaznosti na klíče ve vysílání, ale do hry vstupuje šifrování nahrávek algoritmem přijímače tak, aby nahrávka nešla přehrát v PC a ani v přijímači s jiným výrobním číslem. Prodejce uvedl, že přijímač nemůže být Skylink Ready proto, že neobsahuje secure silicon čip a výrobci se nevyplatí ani drahá certifikaci od vlastníka kódovací licence Irdeto. U 2-tunerových přijímačů se to nevyplatí, protože mají malý objem prodeje.


obrázek

Pro zadávání veškerých znakových stupů se objevuje jednoduchá klávesnice bez diakritiky.


obrázek

V informacích lehce vyčteme interpretaci názvu modelu a výrobce podle aktuálního firmwaru. Ve stejné nabídce pak můžeme obsluhovat vložený modul podmíněného přístupu a obsah a nastavení samotné přístupové karty.


obrázek

Tovární nastavení a formátování HDD opět dělají, co mají a není potřeba je rozebírat. Aktualizovat firmware umí přijímač z Internetu, USB nebo přímo ze satelitního transpondéru (OTA).


obrázek

Samotné vykreslení obrazu je dobré (až na některé výjimky, které jsem popsal výše) umístění informací o kanálu a programu je netradičně vpravo nahoře a v první moment je mírně nepřehledné. Opět je to ale jen otázka zvyku a navíc lze v přijímači nastavit zobrazování doplňkových informací, v mém případě jsem si přidal náhled na aktuální počasí. Mínus body ale zaslouží nemožnost nastavení průhlednosti Menu, takže v některých případech intenzivního obrazu jsou informace hůře čitelné.


obrázek

Po dvojitém stisknutí tlačítka INFO se pak zobrazí detailní informace o programu. Zde je vidět, že přijímač nemá žádné problémy se zobrazováním českých znaků. Na druhou stranu mě trochu překvapily nestandardní znaky obdélníků, které zřejmě mají fungovat jako nový řádek. S tímto problémem si výrobce jistě poradí v dalších verzích firmwaru. Přepínání mezi volnými kanály bylo do jedné sekundy, u kódovaných HD kanálů jsem se v průměru dostal na 3 sekundy (možná právě díky tomu, že se přijímač spoléhá na dekódovací modul).


obrázek

Dalším krokem testů bylo nahrávání. Po stisku příslušného tlačítka DO se okamžitě spustilo nahrávání. Při dalším stisku stejného tlačítka pak můžeme nastavit další parametry této nahrávací seance. Stiskem tlačítka STOP pak nahrávání ukončíme až po potvrzovacím dialogu.


obrázek

Přepnutí na jiný kanál je závislé od toho, kolik tunerů máme připojených na antény. Pokud je využit jen jeden tuner, pak se v seznamu kanálů vysvítí pouze ty kanály, které jsou na stejném transpondéru.


obrázek

Zvolil jsem tedy další HD kanál a spustil další nahrávání. Začalo bez dalších dotazů nebo problémů. I přepnutí na další kanál proběhlo – zde už ale nahrávat nelze – narazil jsem na SW omezení:


obrázek

Nahrávat lze tudíž jen dva pořady najednou, je jedno v jaké kombinaci SD/HD rozlišení. Při nahrávání je ale ještě možnost přehrávat již uložené nahrávky. Pokud vyvoláme seznam nahrávek, vidíme je včetně ikon, které z pořadů se stále ještě nahrávají. Není problém si vybrat libovolnou nahrávku a začít ji přehrávat i v momentu, kdy stále běží nahrávání 2 jiných pořadů. V návodu výrobce dokonce tvrdí, že pokud na nahrávání používáme jen externí disky, pak můžeme najednou nahrávat jen jeden pořad a druhý z HDD sledovat.


obrázek

Pokud chceme ukončit přehrávání, zobrazí se společný dotaz pro zastavení nahrávání i přehrávání. Po výběru kurzorem stačí stisk tlačítka OK a nahrávání/přehrávání se ukončí.


obrázek

Tímto ale multimediální funkce nekončí. Ve složce Audio na interním disku najdeme nahrávky rozhlasových stanic, jejich pořizování i přehrávání je stejné jako u TV pořadů. Pokud si na externí HDD uložíme hudební MP3, video soubory AVI, MP4 a MKV nebo obrázky JPG, můžete je přehrávat stejně jako pořady uložené ze satelitu. Se všemi soubory pak lze i manipulovat jednoduchou sadou standardních příkazů.


obrázek

U obrázků je možno volit pořadí prezentace snímků (sekvenční/náhodné), 3 rychlosti přechodu na další obrázek a nebo přepínat mezi obrázky ručně pomocí kurzorových tlačítek DO.


obrázek

Při spuštění MP3 zvukových souborů se uprostřed horního pruhu objeví název a posuvník právě přehrávané hudby, po dokončení přehrávání skladby systém pokračuje v přehrávání následujícího hudebního souboru. Je možno také nastavit, jestli se po přehrání posledního souboru přehrávání zastaví, nebo bude pokračovat od souboru prvního.


obrázek

Přehrávání videa s vysokým rozlišením probíhalo velmi plynule a obraz byl čistý a bezchybný.


obrázek

I zde jsem narazil na jedno ALE – k USB portům lze připojit pouze disky naformátované systémem FAT32 – je to starší PC formát, které nám nedovolí uložit soubory větší jak 4 GB – většina filmů ve vysokém rozlišení má však velikost mnohonásobně větší a k jejich přenosu se používají disky s formátem NTFS nebo exFAT. Škoda, že tyto formáty přijímač neumí číst. Tím je uživatel odkázán jen na přehrávání souborů do maximální velikosti 4 GB. Výrobce dokonce pozapomněl toto chybové hlášení přeložit do českého jazyka. Podle prodejce hláška o formátování HDD nebyla přeložena z důvodu opomenutí této hlášky v seznamu výrobce. Hláška bude v další verzi firmwaru opravena.




obrázek

Přijímač Zircon Twin HD je dnes již standardně vybavovaný a průměrně výkonný dvoutunerový satelitní přijímač pro příjem kanálů s vysokým rozlišením. Jak vyplynulo z testů, má některé zajímavé přednosti a vychytávky, na druhou stranu je výkon a použitelnost omezována nedostatky v aktuálním firmwaru nebo dokonce úmyslnou degradací funkčností. Vzhledem k cenové hladině tohoto přijímače věřím, že se výrobci brzy podaří odstranit nedostatky a dovybavit firmware dalšími zajímavými funkcemi a parametry nastavení.

Za zapůjčení přijímače děkuji firmě INTER-SAT - www.inter-sat.cz.
* Zircon Twin HD - doporučená maloobchodní cena: 4799,- Kč včetně DPH
* Instalační sada HDD - doporučená maloobchodní cena: 59,- Kč včetně DPH

Exklusivně pro server Parabola.cz

K. S. Ječný ( www.jecny.cz )





Reklama




Vybrané články