Quantcast
TereBox T2

Amiko Alien 2+ - třítunerový Spark

| Tisk

Čínský Fulansoft, jakožto výrobce přijímačů s operačním systémem Spark rozšířil v nedávné době škálu svých výrobků o satelitní přijímač s CPU STi7162 o rychlosti 450 MHz a třemi tunery, v případě Amiko Alien 2+ se jedná o 2 x DVB-S2 a 1x hybridním tunerem DVB-C/T/T2. Protože Spark patří také mezi jinými k mým oblíbeným systémům, chtěl jsem se osobně přesvědčit, jak si nové přijímače poradí s novým rychlejším CPU a s dalšími vychytávkami zejména však 3 tunery. Vše jsem testoval na originalním firmwaru 1.2.61


obrázek


obrázek


Základní technická data přístroje:
- Plně kompatibilní s MPEG2/MPEG4
- 3 tunery (S2+S2+T/T2/C)
- Dual Boot - OS Linux
- Dvě čtečky karet Conax
- HbbTV - interaktivní televize
- Interaktivní webové aplikace přímo na vaší televizi
- Youtube, SHOUTcast, Picasa, Twitter, Google Talk!, RSS čtečka - Webový prohlížeč Opera s FlashLite
- Možnost připojení USB WiFi k internetu a 3G modemu
- Možnost připojení USB Bezdrátová klávesnice
- Ethernet konektor
- Multi-Satelitní příjem s DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 a USALS (podpora natáčení paraboly)
- S/PDIF pro PCM Audio, Dolby Digital a DTS bit-stream výstup
- FullHD 1080p výstup přes HDMI
- Neomezený počet uložených kanálů (TV a rádio)
- Dva porty USB 2.0 Vysokorychlostní (s podporou USB HUB!)
- AVI, MKV, MPG, TS, WMA, WMV, M2TS, FLV, DAT, ASF, přehrávání MP3
- On-line stahování titulků
- TimeShifting a nahrávání na různých kanálech současně
- Snadná on-line aktualizace softwaru a seznamů kanálů
- On-line Uživatelská příručka & Videa F.A.Q
- Alfanumerický VFD displej
- Možnost rozšíření software pomocí Plug-In
- Možnost kopírování nastavení a seznamu programů z přijímače do přijímače
- Aktualizace softwaru přes USB nebo Internet
- <0,5 W Spotřeba energie v pohotovostním režimu
- Rozměry (WxHxD): 300x64x231 mm
- Hnotnost: 2 kg
zdroj:www.amikostb.com

Protože Spark jako takový jsem popisoval v recenzích věnovaných přijímači Edison Argus Pingulux, zaměřím se pouze na rozdíly u tohoto nového výrobku včetně použití Enigmy 2. K přijímači je již dodáván pouze nový typ dálkového ovladače, konstruovaný přesně pro použití s přijímačem Spark, velmi příjemného ergonomického tvaru, s intuitivně rozmístěnými tlačítky a dostatečným dosahem a směrovostí.


obrázek


obrázek


Upgrade Sparku na nový software je možné buď přes USB, ale také přes online server. Nevím zdali je to jeden server pro všechny Sparky, ale u Amika je tento upgrade jednoznačně nejrychlejší.


obrázek

Po zapnutí trvá boot do Sparku přibližně 120 vteřin, struktura menu i český jazyk je stejná, tzn. má i stejné chyby v překladu, raději proto používám angličtinu. V položkách přibyla možnost vybírat ze tří tunerů, satelitní tunery jsou bezproblémové s dobrou citlivostí, prohledání Astry 19°E a 23,5°E cca 12 min s NIT off, DVB-T tuner je universálně nastaven a tak je nutné skenovat celé pásmo nebo je možné zadat technické parametry vysílaných kanálů ručně, naladěno je pak během 3 minut. DVB-T2 jsem nemohl vyzkoušet, neboť tuto možnost nemám.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Po naladění jsem vyzkoušel jak se přijímač bude chovat v provozu se třemi tunery, a je to úplně jednoduché, tunery nám fungují pouze pro nahrávání, můžeme nahrávat dva programy z různých zdrojů a na třetí se dívat. Např 2 x DVB-S/1x DVB-T, pokud chceme nahrávat další program předchozí se odpojí. PIP výrobce nenabízí. Pokud chceme sledovat programy na dvou TV, lze to do rozlišení 576i.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

obrázek

Přístupové karty a jejich použití je bezproblémové, stažením a instalováním pluginu s příslušným softwarem můžeme vybírat jen co je libo. Pluginy jsou volně dostupné na internetu. Přístroj podporuje Ice, Irdeto i karty dalších systémů včetně dalších rozšiřujících funkcí. Všechny potřebné informace jsou zobrazovány na displeji přijímače


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

V nových firmwarech je již implementován plugin Cross EPG, který nám pomůže stáhnout programového průvodce např pro Skylink na 7 dní dopředu


obrázek


obrázek


obrázek

Přístroj přehrává standardní soubory i ze síťového disku, dosud si však neporadí s kódováním titulků UTF-8, které zase podporují jiné přijímače, pokud budete mít doma pouze tento přijímač ukládejte titulky *srt ve formátu ANSI.


obrázek

Za dobu prodeje Sparku byla provedena významná aktualizace Spark portalu a také zejména WebTv, kde je možné po updatu sledovat IPTV až 800 kanálů tématicky členěných včetně českých, HD, 3D a několika set kanálů VOD (video on demand). Pokud máte rychlý internet máte o zážitky postaráno


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Nezmiňuji se o Youtube, Shoutcast a dalších síťových pluginech, které jsou všechny funkční bez jakéhokoliv problému


obrázek


obrázek

Kvalitu obrazu jsem tentokráte netestoval na svém 55“ Sony, ale pouze na 22“ monitoru s rozlišením Full HD 1920x1080, výsledek je takový, že přístroj dle mého subjektivního názoru velmi slušně upscaluje SD programy, a na HD programech je kvalita opět vynikající.
K přístroji lze zakoupit original wifi usb stisk a usb wifi klávesnici Amiko. Otestoval jsem miniaturní USB WIFI Amiko Nano v provozu, všechny bezdrátové sítě v dosahu byly nalezeny, načtení konfigurace během okamžiku, šifrování WEP, WPA a WPA PSK bez problémů, dokonce i WPA -Auto personal, vzdálenost od zdroje cca 15m. Klávesnicí můžete ovládat celý Váš přístroj, nejenom prohlížeč Opera. Otázkou je jak dále, když máte použít barevná tlačítka, která jsou stiskem na dálkovém ovladači nutná pro další pohyb v menu.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

USB porty podporují i USB HUB, vyzkoušel jsem tedy připojení 2 zařízení na jeden port přes pasivní USB HUB a to usb wifi a klávesnici, vše fungovalo, tak jak má.


obrázek


obrázek


obrázek

zdroj: www.amikostb.com

Se Sparkem jsem byl nadmíru spokojen, druhý systém Enigma 2 pro SPARK 7162 tady bych označení výrobce vynechal, neboť je to myslím úplně jedno pod jakou značkou se přístroje distribuují, však potřebuje ještě mnoho času na doladění a zásadní softwarové úpravy. Mě trvalo téměř celý týden než jsem jednak vyzkoušel vše dostupné pro přístroje Amiko Alien 2+, GM Triplex,, GI Avatar 2+, SAB Triplex a vybral také to s čím je objektivně nejméně problémů. Otestoval jsem osobně všechny dostupné Enigmy 2 SH4 pro tyto přístroje včetně HDMU, Nebula, ruského OpenPli AR-P, Hrnigmu, Protoplex, polský Hybrid, SAB Triplex HD toto vše firmwary kompilované na základě open-duckbox-project-sh4 a také Neutrina Evolux a NHD2. Nakonec jsem skončil u OpenPli AR-P, který splňoval velkou většinu mých požadavků na funkčnost celého systému.


obrázek


obrázek


Samotné získávání informací je hodně složité, odborných fór zabývajících se 7162 zase tolik není a pokud již informace najdete jsou neúplné, mnohdy si velmi odporují a šíří se systémem CTRL+C a CTRL+V. Při pročítání těchto fór jsem také nabyl dojmu, že systém pro STi7111 je velmi často zaměňován s STi7162 a naopak, výsledkem jsou potom poškozené přístroje. Každý by si měl uvědomit, že opravdu platí dvakrát měř a jednou řež, a že vše co děláte s přístroji, děláte pouze na svou vlastní zodpovědnost. To co nefungovalo u mne ani v jednom firmwaru Enigma2/Neutrino byl DVB-T tuner, vše jsem si samozřejmě ověřil funkčností ve Sparku na přístrojích dvou různých značek i na dvou místech příjmu, editoval jsem také soubor terestrial.xml, ale Enigma ani Neutrino si s DVB-T signálem neporadily. Také teletext si v E2 nespustíte. U některých firmwarů mi vypadával Diseqc a tak byl tuner po rebootu bez signálu, stačilo však přepnout na jiný kanál a hned bylo vše v pořádku. Kromě OpenPli AR-P měly všechny image problém s externím USB diskem v rámečku Sharkoon, což se mi ještě také nestalo. Samotné image Enigma se instaluje velmi jednoduše buď přímo ze Sparku nebo druhá možnost je přes USB disk a kombinací tlačítek spustit bootovací proces Emigmy 2. Pokud si chceme udělat zálohu své Enigmy, lze to velmi jednoduše, stačí se přepnout do Sparku, přejít na záložku pluginy a zvolit možnost E2upgrade. Na USB flash disk Vám systém vytvoří zálohu 1:1. U žádného image se mi nepodařilo alespoň to co ve Sparku - 2 programy nahrávat a na třetí se dívat, rovněž PIP nefunguje kromě OpenPli AR-P, toto ovšem za cenu instalace obstarožního virtuálního PIPu. Neutrina od Evolux a NHD2 to je dle mého přímo neštěstí, jsou totiž vytvořeny přesně pro německého uživatele, a tak jakákoliv manipulace je velmi složitá. Mě tvrdošíjně např Evolux odmítal přepnout alespoň na angličtinu, naopak NHD2 zase odmítal možnost přidat nějakou družici. Instalace Evoluxu je rovněž složitější neboť se instaluje ze Sparku ve formátu yaffs2. Vzhledem ale k tomu, jak často vycházejí updaty na neutrino, je to vše pouze otázka času a schopností autora a testerů. Určitě na tyto problémy existují možná i triviální řešení, ale z pohledu koncového uživatele jsem se tímto dále nezabýval.


obrázek


obrázek


obrázek

Ale abych nebyl jenom negativní ve svém hodnocení, ve všech testovaných firmwarech Vám budou fungovat bezproblémově karty našich providerů tzn Skylink i Freesat by UPC, stačí si zvolit jen správný software, v mnohých případech již předistalovaný. Přepínání mezi programy a pohyb v menu je jednoznačně nejrychlejší u Open Pli AR-P, kanály přepíná do 1,5 vteřiny. Bezproblémové je dálkové ovládání, každému tlačítku je přiřazena správná funkce, keymap.xml je bezchybný.Využijete funkci časovače, timeshifu, i HDMI CEC. Ostatně u některých dalších pluginů bych rád pozastavil. Především je to EMicro panel - nástroj pro instalaci, odinstalaci pluginů, vytváření SWAP atd. Dalším nezbytným je HDD mount pro připojení externího disku, a to proto, že ten v systémových nastaveních není funkční.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Mezi velmi zajímavé multimediální pluginy u OpenPli AR-P patří nStreamVOD a 1channel. nStreamVOD je propracován téměr k dokonalosti - slouží pro přehrávání streamů z internetu a to i v kvalitě 720P, ale jak jsem uvedl výše chce to velmi rychlé internetové připojení. Pomocí 1channel se dostanete do celosvětové filmové databáze čítající obrovské množství filmů a seriálů všech žánrů. Podobné tuzemské pluginy jako Archiv CZSK a Databáze CSFD, v některých firmwarech fungují, v některých naopak ne.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Streamování a využití Web interface je u všech testovaných firmwarů bezproblémové. Velmi graficky podařený je u OpenPli AR-P a HDMU skin Techno, zobrazující přesně to co je u satelitního příjmu důležité. Přístroj se i v dlouhodobém provozu nezahřívá, čelní VFD displej zobrazuje korektně všechny potřebné informace a je i velmi dobře čitelný z větší vzdálenosti.
obrázek


obrázek

Závěr
Amiko Alien 2+ s firmwarem Spark, je bezproblémový, jednoduchý, hardwarově kvalitní přístroj za zajímavou cenu, splňující bezezbytku současné nároky na multimedia. Nevtíravý design, podpora a spousty softwarových funkcí by z něj mohly udělat leadera na satelitním poli. K přístroji je možné dokoupit originální miniaturní USB wifi stisk a klávesnici Amiko. Pokud se týká Enigmy 2 nebo Neutrina, vzhledem k tomu, že Spark je duální systém tak proč ne, na testování a zkoušení je to ideální. Jinak se všechny Enigmy 2 nebo i Neutrina pro přístroje a architekturou SH4 stále potýkají se stejnými problémy, neboť zdroj vývoje je jenom jeden - open duckbox a to je možná na škodu.

Přístroje Amiko dováží do České republiky firma INTER-SAT LTD org.sl. Doručená maloobchodní cena pro Amiko Alien 2+ je 4490,- Kč, klávesnici Amiko zakoupíte za 1007,- Kč a WIFI Nano stisk Amiko za 328,- Kč

Ing.Miroslav Pavelka
olmiSat s.r.o.

Reklama
Vybrané články