Quantcast

Multiplex polské TVP skončí na Astře 19,2E

| Tisk

Pouze do konce tohoto roku bude polská veřejnoprávní TVP (Telewizja Polska) využívat kapacitu na satelitu Astra na pozici 19,2°E. Signál z této pozice využívají kabeloví operátoři, některé stanice jsou FTA a tedy dostupné i pro DTH. Konec multiplexu TVP proto není dobrou zprávou pro diváky pozice 19,2°E, kteří vyhledávají stanice v polském jazyce.

TVP si pronajala transpondér na satelitu Astra na této pozici v roce 2005. V současné době zde šíří 10 televizních stanic. Některé se vysílají volně. Stávající dohoda s provozovatelem satelitů SES (Astra) končí 31.12.2014.

parametry distribučního multiplexu TVP:

satelit: Astra 1KR (19,2°E)
kmitočet: 10,862 GHz
polarizace: horizontální
SR: 22000
FEC: 7/8
norma: DVB-S
modulace: QPSK

šířené stanice:

TVP1 (MPEG-4/SD, CA Videoguard)
TVP2 (MPEG-4/SD, CA Videoguard)
TVP Info (MPEG-2/SD, FTA - některé pořady jsou v CA Videoguard)
TVP Sport (MPEG-4/SD, CA Videoguard)
TVP Polonia (MPEG-2/SD, FTA)
TVP Historia (MPEG-2/SD, FTA)
TVP Kultura (MPEG-2/SD, FTA)
TVP Seriale (MPEG-4/SD, CA Videoguard)
TVP Rozrywka (MPEG-4/SD, CA Videoguard)
TVP HD (MPEG-4/HDD, CA Videoguard)

"Telewizja Polska se rozhodla neprodlužovat od 1. ledna 2015 žádný satelitní transpondér k distribuci programů TVP s výjimkou jediného slotu pro kapacitu na šíření programu TVP Polonia na satelitu na pozici 13°E," říká v rozhovoru s portálem wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, tiskový mluvčí TVP. Vysvětluje, že za tímto rozhodnutím stojí eliminace zbytečných nákladů.Veřejnoprávní vysílatel TVP považuje za dostatečné tři jiné způsoby distribuce stanice pro kabelové operátory. Mluvčí TVP uvádí, že kanály polského vysílatele jsou pro kabelovky dostupné ze satelitních platforem na satelitech Eutelsat Hot Bird 13°E. Operátoři služeb nc+ a Cyfrowy Polsat šíří programy TVP na svých transpondérech. Pro kabelové sítě jsou programy TVP dostupné také v digitální pozemní síti (mimo TVP HD, TVP Seriale a TVP Sport) a také přes multicasty IP realizované TVP (tj. využitím optických sítí).

O chystaném ukončení distribuce stanic TVP na pozici 19,2°E již informovala místní kabelové operátory. Připomeňme, že TVP začátkem tohoto roku sondovala situaci u kabelových operátorů, zda využívají signál programů TVP ze satelitů Astra na pozici 19,2°E.

Po vypnutí stanic TVP na 19,2°E zde zůstanou dva programy v polském jazyce - společensko-náboženská stanice TV Trwam (vysílatelem je Fundacja Lux Veritatis, vysílání je FTA) a erotická HalloTV Polska (The Niessl Telecommunication GmbH, vysílání je částečně kódováno).

S využitím informací satkurier.pl

redakce

Reklama
Vybrané články