freeSAT vypnul Prima ZOOM v SD, pokračuje v HD

| Tisk

logo Operátor satelitní platformy freeSAT ukončil distribuci programu Prima ZOOM v SD rozlišení. Zákazníci mohou nyní sledovat tento program v HD. Prima ZOOM HD byla do nabídky zařazena relativně nedávno - 1.3.2018.

Prima ZOOM, dokumentární televizní stanice české komerční skupiny Prima, ukončil souběžnou distribuci v původním MPEG-2/SD a MPEG-4/HD rozlišení. Od dnešního dne mohou tuto stanici sledovat abonenti operátora je v technicky lepší kvalitě - v HD rozlišení. Pro příjem je nyní nutný novější satelitní přijímač s podporou MPEG-4 a HD.

Na původní SD pozici Prima ZOOM (freq. 11,958 GHz, pol. V, SR 28000, FEC 7/8) je nyní informace o ukončení distribuce programu v klasickém rozlišení v anglickém, českém a slovenském jazyce a možnosti příjmu stanice v HD kvalitě.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Informace o ukončení SD distribuce Prima ZOOM v síti freeSAT

technické parametry - Prima ZOOM:

logo satelit: Thor 6 (0,8°W)
frekvence: 12,380 GHz
polarizace: vertikální
SR: 30000
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK

Prima ZOOM HD
service ID: 6031
video PID: 3102 (MPEG-4/HD)


audio PID: 3103 (MPEG, česky)
CA systémy: Irdeto (CAID 0653, 0D97), Conax (CAID 0B02, 0B1C), Nagra MA (CAID 1815, 1882)

Společnost UPC DTH pokračuje v technologickém upgrade - původní SD programy nahrazuje HD verzemi. Začátkem března byla takto překlopena filmová stanice Prima MAX z SD do HD. Oba programy jsou poskytovány z kapacity společnosti Slovak Telekom (ST), se kterou UPC DTH spolupracuje ve sdílení některých programů a zefektivnění nákladů na provoz programů.

Vedle hlavního programu Prima a Prima ZOOM mohou abonenti freeSATu sledovat z programů televizní skupiny Prima v HD kvalitě i zmíněný program Prima MAX.

Prima ZOOM HD a Prima MAX HD nejsou jedinými HD novinkami v síti freeSATu. Nedávno provozovatel zařadil také Discovery Channel HD, což je regionální verze programu Discovery pro střední Evropu. Vedle Discovery Channel HD mohou abonenti sledovat i stanici Discovery Showcase HD.

redakce