TereBox T2

Stý let Ariane 5: Vyneseny satelity Azerspace 2 a Horizons 3e

| Tisk

Nosná raketa Ariane 5 má za sebou již stý start. Do vesmíru při jubilejním letu úspěšně dopravila dva telekomunikační satelity - Horizons 3e a Azerspace 2/Intelsat 38. Pro diváky u nás bude zajímavá především ta druhá družice.

Byl to v pořadí již šestý letošní start Arianespace a 100. start nosné rakety Ariane 5. Tato raketa dosáhla za více než 22 let provozu vysokou spolehlivost (98,1%). Horizons 3e a Azerspace 2/Intelsat 38 jsou v pořadí 206. a 207. satelity dopravené Ariane 5 do vesmíru.▲ video č. 1 - Start nosné rakety Ariane 5 se satelity Horizons 3e a Azerspace 2/Intelsat 38 (video: YouTube)

Raketa Ariane 5 odstartovala z kosmodromu Kourou z Francouzské Gyuany 25. září 2018 v 19:38 hodin místního času (26.9.2018 v 0:38 hodin středoevropského letního času) ke své 100. misi. Na palubě měla dva pasažéry - telekomunikační družice Horizons 3e a Azerspace 2/Intelsat 38.

Horizons 3e

Satelit Horizons 3e vlastní společnosti Intelsat a SKY Perfect JSAT. Družice doplňuje globální pokrytí sítě Intelsat EpicNG a přidání další úroveň služeb s vysokou propustností do asijsko-pacifické oblasti a rozšíření pokrytí v Pacifiku. Horizons 3e nabízí propojení svazků v C a Ku pásmu a také podporuje multiportový zesilovač, který optimalizuje napájení přes satelit a umožňuje přizpůsobit výkon každému spot svazku, aby lépe vyhovoval požadavkům zákazníka. Funkce přináší dodatečnou efektivitu pro řešení regionálních požadavků pro širokopásmové, mobilní a vládní zákazníky v oblasti Asie a Tichého oceánu.

Satelit s hmotností 6.441 kg bude poskytovat propustnost 30 gigabitů za sekundu pro filní a mobilní zákazníky. Satelit bude pracovat na pozici 169°E, kde nahradí stávající družici Intelsat805.

Horizons 3e bude 60. satelitem Intelsatu a 20. pro SKY Perfect JSAT, který byl vynesen společností Arianespace.

Azerspace 2/Intelsat 38

Pro diváky (nejenom) v Evropě bude zajímavý druhý satelit, který nese název Azerspace 2/Intelsat 38. Kapacitu na nové družici bude využívat ázerbájdžánský satelitní operátor Azercosmos a americký satelitní operátor Intelsat. Každý z operátorů bude mít vlastní svazky pokrytí, jakoby se jednalo o dva různé satelity. Pro diváky v Česku a na Slovensku bude zajímavý svazek Evropa+Asie na Azerspace 2 a svazek Evropa na kapacitě Intelsat 38.


obrázek
▲ mapa č. 1 - Footprint satelitu Azerspace 2, Ku pásmo, svazek Evropa a Asie (mapy: Azercosmos)

Azerspace 2 bude v pořadí druhým geostacionárním satelitem Ázerbájdžánu, který rozšíří současnou kapacitu Azerspace 1 a spektrum poskytovaných služeb společností Azercosmos. Plánovaná pozice 45°E je vzdálena jen jeden stupeň od současné družice Azerspace 1 (46°E), což vytváří příležitosti pro stávající i nové zákazníky, aby mohli rozšiřovat své současné satelitní služby.


obrázek
▲ mapa č. 2 - Footprint satelitu Azerspace 2, Ku pásmo, svazek Afrika

Satelit poskytne zvýšenou kapacitu, pokrytí a nabídku služeb pro rostoucí poptávku po DTH, vládních a síťových služeb v Evropě, střední a jižní Asii, na Středním východě a v subsaharské Africe.


obrázek
▲ mapa č. 3 - Footprint satelitu Azerspace 2, Ku pásmo, svazek Pákistán a Afghanistán

Intelsat 38 bude poskytovat kapacitu v Ku pásmu pro kontinuitu služeb za satelit Intelsat 12 na pozici 45°E. Družice bude poskytovat přední televizní DTH platformy v rychle se rozvíjejících regionech střední a východní Evropy a v oblasti Asie a Tichomoří.


obrázek
▲ mapa č. 4 - Footprint satelitu Azerspace 2, Ku pásmo, svazek západní Afrika

Družice poskytne také kritické širokopásmové připojení pro firemní sítě a vládní služby v Africe.

Azerspace 2/Intelsat 38 byl vyroben společností SSL. Družice má 35 aktivních transpondérů v Ku pásmu s očekávanou životností vyšší než 15 let.


obrázek
▲ mapa č. 5 - Footprint satelitu Intelsat 38, Ku pásmo, svazek Evropa (mapy: Intelsat)


obrázek
▲ mapa č. 6 - Footprint satelitu Intelsat 38, Ku pásmo, svazek Srí Lanka


obrázek
▲ mapa č. 7 - Footprint satelitu Intelsat 38, Ku pásmo, svazek jižní Afrika


obrázek
▲ mapa č. 8 - Footprint satelitu Intelsat 38, Ku pásmo, směrovatelný svazek S1

vybrané technické parametry


satelit: Azerspace 2
plánovaná pozice: 45°E
výrobce satelitu: Space Systems / Loral


platforma: SSL-1300
nosná raketa: Ariane 5 ECA
počet transpondérů: 35 se šířkou pásma 36, 54, 72 a 76 MHz
kmitočtové pásmo (downlink): 11,450 až 12,750 GHz
polarizace: lineární
svazky: Evropa a Asie, Afghánistán, západní Afrika, střední Asie
plánované pokrytí: Evropa, střední a jihozápadní Asie, Střední východ a tropická Afrika
životnost družice: minimálně 15 let

redakce

Vybrané články