Místo pro Vaši reklamu

Vysílače Kleť a Mařský vrch s multiplexem PS12. Výstavba přechodové sítě dokončena

| Tisk

logo Komerční programy z druhé generace pozemního vysílání mohou naladit domácnosti i v jižních Čechách. Společnost České Radiokomunikace (ČRa) uvedla do provozu vysílače velkého výkonu České Budějovice - Kleť a Vimperk - Mařský vrch pro PS12. Vedle těchto hlavních vysílačů byly zprovozněny další dokrývače a na mapě pokrytí PS12 mizí poslední bílá místa.

Dvanáctý přechodový multiplex společnosti ČRa dnes odstartoval z vysílačů České Budějovice a Vimperk - Mařský vrch. Oba vysílače pracují v rámci SFN sítě na stejném vysílacím kanálu 27. Vysílač Kleť funguje na K27 se sníženým výkonem 10 kW z důvodu kolize s bavorským multiplexem z vysílače Brotjacklriegel. Omezení potrvá do března 2019, kdy skončí DVB-T vysílání na zmíněném německém vysílači a K27 se uvolní.

technické parametry nových vysílačů PS12:

* České Budějovice - Kleť, K27, polarizace H, výkon ERP 10 kW (dočasně snížený výkon)
* Vimperk - Mařský vrch, K27, polarizace H, výkon ERP 20 kW

Po spuštění dvou jihočeských vysílačů pro PS12 je dokončeno rozšiřování pokrytí a spouštění vysílačů. Aktuálně PS12 již pokrývá 99,6 procent domácností České republiky.

Spolu se spuštěním hlavních vysílačů došlo ke zprovoznění dalších dokrývačů pro PS12 - konkrétně v lokalitách Zdíkov, Loučovice, Volary a Týn nad Vltavou.

technické parametry nových dokrývačů PS12:

* Zdíkov, K27, polarizace H, výkon ERP 10 W
* Loučovice, K27, polarizace H, výkon ERP 10 W
* Volary, K27, polarizace H, výkon ERP 19 W
* Týn nad Vltavou, K27, polarizace H, výkon ERP 10 WTéměř všechny české domácnosti již mohou na klasickou pozemní anténu přijímat dva přechodové multiplexy v DVB-T2 - PS11 s HD programy České televize a komerční PS12 s nejsledovanějšími programy soukromých TV stanic. Na většině území ČR je dostupný také třináctý přechodový multiplex (PS13) operátora Digital Broadcasting.

Budování základní vysílací sítě PS12 je u konce. Za rok - na podzim 2019 bude zahájeno vypínání stávajících DVB-T sítí. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty v červnu 2020. Během celého tohoto období budou v provozu přechodové nebo už finální DVB-T2 sítě, takže diváci budou mít zajištěn nepřerušený TV příjem.

Podle nezávislých průzkumů je již čtvrtina domácností ČR vybavena DVB-T2/HEVC přijímači. Nejlevnějším způsobem pro zachování příjmu programů na klasickou pozemní anténu je pořízení set top boxu, jehož cena začíná na 550 Kč.

Pozemní digitální televizní vysílání je nejvyužívanější platformou příjmu televize v České republice, ale i v Evropě. Jenom v ČR jej využívá téměř 60 % diváků. Pro diváky je to jediný způsob, jak mohou televizi přijímat bezplatně a díky přechodu na modernější způsob vysílání budou moci využívat například přístupy do televizních archivů, videa na přání a mnoho dalších interaktivních služeb. Aktuálně jsme dokončili výstavbu hlavních vysílačů přechodové sítě a do konce tohoto roku spustíme všechny dokrývače, které zajistí pokrytí i v odlehlých oblastech České republiky. Zároveň intenzivně připravujeme naše vysílací sítě na finální přechod tak, aby vše proběhlo hladce a bez problémů,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel ČRa.

redakce

Vybrané články