Quantcast
Konference Radiokomunikace

Apebox C2 4K - malý combo přijímač s příjmem multistreamů

| Tisk

V dnešní recenzi si představíme novinku na našem trhu, která nese označení Apebox C2 4K. Jedná se o kombinovaný přijímač s možnosti příjmu jak satelitního, tak i pozemního digitálního vysílání a to až v Ultra HD kvalitě. Přijímač je jednotunerový a kromě příjmu běžných satelitních programů umožňuje také příjem programů vysílaných v režimu multistream (MIS).


obrázek

▲ Obr č. 1 - Apebox C2 4K, přední panel (foto dovozce)

Díky dovozci těchto přijímačů firmě Sapro s.r.o. z Třince, máte nyní možnost se s tímto přijímačem podrobně seznámit.

Jedná se o docela malý přijímač, který je založený na vlastním operačním systému s procesorem ALI. Paměť Flash je o velikosti 8 MB a RAM 256 MB (DDR3). K dispozici je jedna čtečka vestavěného univerzálního dekodéru.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Apebox C2 4K, boční pohled (foto dovozce)

Apebox C2 4K umožňuje přijímat SD, HD a UHD programy v kompresích MPEG-2, MPEG-4/H.264 a v kompresi HEVC/H.265 s možností příjmu norem DVB-S2 i DVB-S2X. Přijímač je schopen pracovat ve video rozlišení až 2160p (tzv.4K).

Přijímač umožňuje jednoduchý zcela automatický příjem programů vysílaných v režimu MIS bez zadávání jakýchkoliv dodatečných technických parametrů, jako je ID streamu apod.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Apebox C2 4K, zadní panel (foto dovozce)

Kromě satelitního tuneru je zde k dispozici také tuner hybridní, který umožňuje příjem digitálního pozemního vysílání v normách DVB-T a DVB-T2 a příjem digitálního kabelového vysílání v normě DVB-C.

Cílem výrobce bylo vyrobit jednoduchý, levný a přitom rychlý a spolehlivý combo přijímač. K přijímači můžete připojit externí IR čidlo (je součástí balení) a díky jeho malým rozměrům přijímač snadno schovat za televizor.


obrázek

▲ Obr č. 4 - Apebox C2 4K, dálkové ovládání (foto dovozce)

Přijímač má také řadu multimediálních funkcí, jako je příjem IPTV, Youtube, YouPorn, Xstream, IPTV Stalker, počasí a řadu dalších aplikací. K dispozici je také funkce DLNA.

Přijímač disponuje i oblíbenou funkcí FastScan, která slouží pro rychlé vyhledávání programů satelitních operátorů, z našich operátorů je zde zastoupen Skylink.


obrázek

▲ Obr č. 5 - Apebox C2 4K, balení přijímače (foto dovozce)

Popis přijímače

Přijímač je vyráběn v černém provedení s velmi malými rozměry 145 x 30 x 110 mm (Š x V x H). Na předním panelu naleznete čtyřmístný 7-segmentový displej v zeleném provedení a jednu stavovou LED diodu. Nechybí zde ani čtečka vestavěného univerzálního dekodéru, která je netradičně umístěna na spodu přijímače.

Na levém boku přijímače nalezneme dva USB 2.0 porty.


obrázek

▲ Obr č. 6 - Apebox C2 4K, info lišta

Na zadním panelu nacházíme jeden F konektor (vstup satelitního tuneru), IEC konektor (vstup hybridního tuneru), digitální optický audio výstup S/PDIF, SCART konektor je nahrazen konektorem jack, v provedení jack je také servisní RS 232 konektor.

Nakonec zde najdeme ještě konektor pro připojení externího IR čidla a konektor pro připojení externího napájecího adaptéru. Nechybí zde ani HDMI konektor verze 2.0 pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV a síťové rozhraní Ethernet 100 Mpbs.


obrázek

▲ Obr č. 7 - Apebox C2 4K, podrobné informace o pořadu

Součástí balení je také stručný návod k obsluze přijímače, externí IR čidlo, HDMI kabel a napájecí adaptér 12V/1,5A.

Příjem programů a chování přijímače

Řídící software přijímače jsem aktualizoval na poslední verzi dostupnou na webu dovozce zde. Dovozce se také postaral o kompletní českou lokalizaci. Verze software byla 0.01. Menu je k dispozici v mnoha jazycích včetně češtiny a slovenštiny. Graficky je velmi povedené.


obrázek

▲ Obr č. 8 - Apebox C2 4K, seznam programů

Do přijímače lze uložit 6000 televizních a radiových programů. Vyhledávání kanálů je rychlé a přepínání mezi programy trvá cca 2 - 3 sekundy. Použitý satelitní tuner je schopný vyhledat kanály v rozsahu symbolových rychlostí SR 1-45 Msym/s v normě DVB-S i v DVB-S2 při obou modulacích QPSK a 8PSK.

Takže naladit multiplexy s velmi vysokou přenosovou rychlostí SR není pro přijímač žádný problém. Typickým příkladem takového vysílaní je multiplex BBC na družici Intelsat 907 na pozici 27,5° západně nebo multiplexy ruské placené televize MTS se SR 45Msym/s na družici ABS 2A na pozici 75° východně.

Ladění programů s nízkými symbolovými rychlostmi proběhlo bez potíží. Citlivost/selektivita satelitního tuneru byla výborná, kontrola proběhla na satelitu Badr 6/7 na pozici 26° východně, kde ve svazku MENA je už u nás signál dost slabý. Úroveň a kvalita signálu je zobrazena klasickým teploměrem a v procentech.


obrázek

▲ Obr č. 9 - Apebox C2 4K, single EPG

Nejprve jsem si vyzkoušel funkci FastScan pro satelitní televizi Skylink. Ta je v menu přijímače k dispozici a za pár sekund komplet naladí všechny programy Skylinku. K dispozici je nabídka Skylinku pro Česko i Slovensko. Poté jsem si vyzkoušel příjem programů v režimu multistream.

Tento režim vysílání je velmi výhodný pro satelitní operátory, kteří používají tuto technologii jako distribuční linky pro kabelové rozvody nebo pro pozemní vysílače. Přijímač má k dispozici v menu funkci „Multistream Auto PLSN“, díky které naladíte programy v režimu MIS bez zadávání dodatečných technických parametrů jako je PLS mód, PLS kód a číslo streamu.


obrázek

▲ Obr č. 10 - Apebox C2 4K, multi EPG

Přijímač by měl umět i příjem programů v režimu T2-MI, nicméně se současným softwarem to není pravdou. Programy v režimu MIS jsou aktuálně k dispozici na satelitních pozicích 39°E, 33°E, 21,5°E, 9°E, 4,8°E, 5°W a 30°W.

Asi největším lákadlem pro příjem programů vysílaných v režimu multistream je pozici 5° západně, kde najdete zcela volně řadu italských a francouzských stanic v HD kvalitě, které jsou v běžném vysílání jinak kódované.

Obrazová kvalita na SD, HD a UHD programech byla výborná. Dálkové ovládání je také perfektní, robustní, tlačítka se dobře mačkají, směrovost dostatečně široká.


obrázek

▲ Obr č. 11 - Apebox C2 4K, hlavní menu

Přijímač umožňuje naladit i programy vysílané v nové normě DVB-S2X. Norma DVB-S2X se zatím používá zejména pro přenosové kanály. Je zde však jeden transpondér s pravidelným vysíláním a to na družici Eutelsat 33E na pozici 33° východně. Zde se vysílá multiplex složený z nekódovaných HD francouzských kanálů TF1, TFX a TMC, které jsou na jiných družicích kódované.

Poté jsem vyzkoušel příjem pozemních digitálních televizních programů. Hybridní tuner naladil všechny pozemní digitální multiplexy v normách DVB-T a v DVB-T2 dostupné v mé lokalitě příjmu. Naladil jsem všechny přechodové multiplexy v DVB-T2 a to multiplex č.11 a č.12, které provozuje společnost ČRa a přechodový multiplex č.13, který provozuje společnost Digital Broadcasting s.r.o.

Přijímač také naladil rakouský multiplex A v DVB-T2, který je již v mé příjmové oblasti na hranici příjmu.


obrázek

▲ Obr č. 12 - Apebox C2 4K, vyhledávání satelitních kanálů

Apebox C2 4K má i vestavěný OSD teletext. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku včetně diakritiky na velkých písmenech. Editace programů je velmi snadná, transpondéry lze také editovat, přidávat, tak jako celé družice. Přijímač podporuje protokoly DiseqC 1.0, 1.1, 1.2 a 1.3 (USALS).

Elektronický programový průvodce je k dispozici ve dvou režimech. Jedná se klasickou mřížku s pěti programy s událostmi v časové ose a přehled událostí jednoho programů na několik dní dopředu.


obrázek

▲ Obr č. 13 - Apebox C2 4K, vyhledávání pozemních kanálů

Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou oříznuty. České a slovenské znaky se na programech Skylink a freeSAT zobrazovaly v pořádku. Azbuka na kanálech paketů NTV plus, Trikolor TV a MTS se zobrazovala korektně. Přijímač si hravě poradil i s arabským EPG.

Doba startu přijímače (bootování) z hlubokého spánku je cca 15 sekund. Jas displeje regulovat nelze, to ani od tak levného přijímače nelze očekávat. Nicméně to myslím ani není třeba, jas displeje je tak akorát.


obrázek

▲ Obr č. 14 - Apebox C2 4K, FastScan)

Přijímač má k dispozici sítové rozhraní ethernet 100 Mbps a pomocí externího WI-FI adaptéru (není součástí balení) se můžete připojit k síti bezdrátově.

Zahřívání přijímače je standardní, ventilační otvory jsou na všech stranách přijímače. Napájení přijímače je externí pomocí dodaného napájecího adaptéru 12V/1,5A.


obrázek

▲ Obr č. 15 - Apebox C2 4K, příjem ČT2 HD v DVB-T2

Multimédia

V přijímači je k dispozici celá řada multimediálních funkcí. K dispozici je přehrávač Youtube, přehrávač YouPorn, RSS čtečka, aplikace pro počasí, Stalker TV portály (možnost zadat až čtyři portály), Xtream TV, DLNA. Do přijímače lze naimportovat playlist pro IPTV.

Funkci HbbTV zde nehledejte, to by se takovýto kombinovaný přijímač nacházel v mnohem vyšší cenové hladině.


obrázek

▲ Obr č. 16 - Apebox C2 4K, příjem italského programu LA7 HD (multistream, pozice 5°W)

Úspěšně jsem vyzkoušel přehrát tyto typy AV souborů: avi,, mov, mkv, m2ts, ts, mpeg-4 a wmv. Přijímač nepodporuje DivX. Protože přijímač podporuje kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 2160p.

Přijímač si také bez problému poradil s testovacím MKV souborem s vysokým datovým tokem „Samsung Demo Oceanic 40 Mbps“ v rozlišení 1080p.

Samozřejmě záleží na jakém video a audio kodeku je soubor vytvořen. Tedy ne všechny soubory přehrajete úspěšně. Přijímač umí zobrazit fotografie ve formátu JPEG a přehrát hudbu ve formátu MP3.


obrázek

▲ Obr č. 17 - Apebox C2 4K, nastavení PVR

DTS audio není funkční. Zpracování AAC audio stop bylo bez potíží. Audio HE-AAC bylo bez problémů (zkoušeno na radiích Českého rozhlasu). Audio Dolby Digital+ (E-AC3), které používá většina francouzských programů v multistreamech pracovalo bez problémů.

Spolupráce s externím pevným diskem, nahrávání

Pevný disk nelze do přijímače zabudovat. Externí pevný disk lze připojit do jednoho ze dvou USB 2.0 portů. Pro účely nahrávání jsem použil externí pevný disk Western Digital 500 GB naformátovaný systém NTFS. Naformátování disku lze provést přímo přijímačem. K dispozici je souborový systém FAT32 nebo NTFS. Samozřejmě lze nahrávat i na flash disk.

Přijímač umožňuje i orientačně změřit rychlost vašeho disku. Spolupráce s externím pevným diskem byla bez problémů.


obrázek

▲ Obr č. 18 - Apebox C2 4K, test rychlosti USB disku)

Přijímač umožňuje jeden kódovaný program nahrávat a zároveň druhý (ale již FTA) program z téže frekvence (transpondéru) sledovat nebo sledovat program z pozemního vysílání (nebo také nahrávat). Maximum je tedy nahrávání dvou programů současně, přičemž pouze jeden z nich může být kódovaný.

Nahrávky jsou ve formátu TS (pokud neurčíte v mene přijímače jinak). Pozor v této verzi softwaru je v menu přijímače „Nastavení PVR“ zapnuta funkce „nahraje jako kódovaný“ na hodnotu „ano“. Tutu hodnotu je nutné nejprve přepnout na hodnotu „ne“, abychom nahrávali nekódovaně, jinak by záznam z kódovaného programu nešel přehrát ani na samotném přijímači. Na tuto skutečnost jsem upozornil dovozce s návrhem, aby výchozí hodnota byla změněna výrobcem na hodnotu „ne“.

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x a 24x. Zpomalené převíjení záznamů není k dispozici. Převíjení záznamů není plynulé.


obrázek

▲ Obr č. 19 - Apebox C2 4K, záznamy na HDD

Přijímač také podporuje funkci timeshift - časový posun (nutno nejprve zapnout v menu). Nahrávky lze přenášet do PC. Nahrávky z volných programů lze rovnou přehrávat a dále zpracovávat.

Bohužel nahrávky z kódovaných programů jsou šifrované, díky použitému chipsetu ALi. V PC je nutné nejprve takovéto nahrávky dekódovat pomocí speciálního programu “PC Tool ALI“. Poté je již možné tyto nahrávky přehrávat a dále zpracovávat v PC.

Spolupráce s vestavěným univerzálním dekodérem

Apebox C2 4K disponuje jednou čtečkou dekódovacích karet vestavěného univerzálního dekodéru. V menu přijímače není třeba nic nastavovat.


obrázek

▲ Obr č. 20 - Apebox C2 4K, YouTube přehrávač

Bez problémů fungují naše dekódovací karty ICE/Irdeto Skylink (na které nebylo aplikováno zvýšeného zabezpečení operátorem Skylink), ICE Irdeto freeSAT, karta Irdeto slovenské veřejnoprávní televize RTVS a karta Conax satelitního operátora Antik Sat.

Karty M7 Irdeto Skylink nebo karty ICE/Irdeto Skylink na které již bylo aplikované zvýšené zabezpečení nelze použít v interním dekodéru! CI slot pro vložení dekódovacího modulu není u tohoto přijímače k dispozici.


obrázek

▲ Obr č. 21 - Apebox C2 4K, informace o přijímači

Závěr

Apebox C2 4K je jednoduchý kombinovaný Ultra HD přijímač, který nám umožňuje příjem satelitní televize i pozemně vysílaných programů. Umí zpracovat vysílání v režimu multistream a to bez zadávání nějakých dodatečných technických parametrů.Má k dispozici multimediální funkce, k dispozici je široká podpora příjmu internetové televize IPTV. K dispozici je jedna univerzální čtečka dekódovacích karet.

Přijímače Apebox C2 4K můžete zakoupit buď u specializovaných prodejců se satelitní technikou nebo u dovozce těchto přijímačů firmy Sapro, s.r.o., která tento přístroj prodává obchodním partnerům i koncovým zákazníkům v kamenné prodejně, nebo prostřednictvím e-shopu:

* Apebox C2 4K

Doporučená maloobchodní cena: 1999,- CZK s DPH

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články