Quantcast
TereBox T2

AB CryptoBox 800UHD - přijímač s Auto FastScan, ALLSCAN, DVB-S2X a MIS

| Tisk

V dnešní recenzi Vám představím horkou novinku od slovenského distributora satelitní techniky firmy AB-COM, s.r.o. a to satelitní přijímač AB CryptoBox 800UHD. Na webu parabola.cz jsem představil postupně všechny modely předchozí řady AB CryptoBox 7XX. Model 800 již umí kromě SD a HD vysílání zpracovat i vysílání v Ultra HD kvalitě.

Přijímače AB CryptoBox jsou určeny pro méně náročné zákazníky a jsou mezi zákazníky velmi oblíbené pro svoji spolehlivost i zajímavé ceny.


obrázek

▲ Obr č. 1 - AB CryptoBox 800UHD, přední panel (foto dovozce)

AB CryptoBox 800UHD umožňuje satelitní příjem SD, HD a UHD programů v normách DVB-S, DVB-S2 a také v normě DVB-S2X s kompresí MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. Přijímač je schopen pracovat ve video rozlišení až 2160p (tzv. 4K).

Tento přijímač je také schopen přijímat televizní vysílání v režimu multistream.


obrázek

▲ Obr č. 2 - AB CryptoBox 800UHD, zadní panel (foto dovozce)

Srdcem přijímače je procesor ALIM 2661 s taktovací frekvencí 1GHz. Paměti přijímače se zdvojnásobily, flash paměť je 16MB a paměť RAM 512 MB (DDR3).

Software přijímačů AB CryptoBox obsahuje funkci Auto FastScan (automatické ladění programů) pro některé naše satelitní operátory a nově také funkci ALLSCAN. Funkce ALLSCAN je skutečně unikátní a značně zjednodušuje instalace satelitního přijímače. O tom jak pracuje, se dozvíte dále v recenzi.


obrázek

▲ Obr č. 3 - AB CryptoBox 800UHD, dálkové ovládání (foto dovozce)

Funkce FastScan je k dispozici pro celou řadu českých, slovenských i zahraničních satelitních operátorů. Z našich operátorů je zde Antik Sat, Skylink CZ, Skylink SK, Nová DIGI CZ, Nová DIGI SK, freeSAT CZ, freeSAT SK, Orange TV a dokonce i Fotelka TV.

Přijímač má jeden vestavěný univerzální dekodér, CI slot není k dispozici z důvodu hardwarového omezení na straně procesoru.


obrázek

▲ Obr č. 4 - AB CryptoBox 800UHD, info lišta - Markíza HD (Antik Sat)

Přijímač umožňuje nahrávání na externí USB pevný disk nebo flash disk. K dispozici jsou dva USB porty. Jeden je na předním panelu pod odklopným víčkem a druhý port nalezneme na zadním panelu přijímače.

K dispozici jsou i multimediální funkce. Multimediální přehrávač dokáže přehrát řadu AV formátů. U originálního softwaru jsou multimediální funkce omezené jen na DLNA, hry, kalendář, RSS čtečku zpráv, předpověď počasí apod.

Neoficiální software pro tento přijímač v době psaní této recenze ještě nebyl k dispozici.


obrázek

▲ Obr č. 5 - AB CryptoBox 800UHD, detailní informace o pořadu

Popis přijímače

Přijímač se dodává v černém provedení s rozměry 180 x 35 x 128 mm (Š x V x H). Na předním panelu se nachází čtyřmístný sedmisegmentový displej, základná tlačítka pro obsluhu přijímače a stavová LED dioda. Pod odklopným víčkem nalezneme čtečku dekódovacích karet vestavěného univerzálního dekodéru a jeden USB 2.0 port.

Na zadním panelu nacházíme vstup satelitního tuneru, analogový AV výstup SCART je nahrazen jack konektorem, optický audio S/PDIF konektor, USB 2.0 konektor, servisní RS232 port a kolébkový vypínač.


obrázek

▲ Obr č. 6 - AB CryptoBox 800UHD, seznam kanálů (Antik Sat)

Pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV je zde HDMI konektor a samozřejmostí je také síťové rozhraní Ethernet 10/100 Mbit/s.

Součástí balení je návod k obsluze v angličtině, češtině, slovenštině a polštině, HDMI kabel není součástí balení.


obrázek

▲ Obr č. 7 - AB CryptoBox 800UHD, denní EPG

Příjem programů a chování přijímače

Přijímač je horkou novinkou na trhu a obsahoval poslední tovární software 1.15.21048 (tzv. mcas verze) z 25.10.2019. Menu je k dispozici v mnoha jazycích včetně češtiny a slovenštiny. Aktualizaci softwaru přijímače můžete provést pomocí USB flash disku.

Přijímač umožňuje uložit do paměti 6100 programů. K dispozici je 26 favoritních skupin. Umožňuje uložit 4000 transpondérů a 100 družic. Samozřejmostí je podpora protokolu DiseqC 1.0, 1.1, 1.2, 1.3 (USALS) a Unicable 1 a 2.


obrázek

▲ Obr č. 8 - AB CryptoBox 800UHD, týdenní EPG

Úvodní průvodce instalací přijímače Vás nejprve vyzve k volbě jazyka menu. Nejprve jsem vyzkoušel provoz s kartou Antik SAT, slovenského telekomunikačního operátora Antik Telecom. Zde je uplatněna funkce ALLSCAN. Přijímač si zjistí, že jde o kartu Antik SAT a již vše probíhá zcela automaticky bez jakéhokoliv zásahu uživatele.

Automaticky se spustí funkce Auto DiseqC 1.0, která si zjistí, na kterém portu máte příjem z družice Eutelsat 16A. Poté dojde k naladění programů všech programů služby Antik SAT. Tato služba je k dispozici pouze pro slovenské zákazníky.

Při jakékoliv změně programové nabídky Antik SAT bude nabídka v přijímači automaticky aktualizována, kontrola probíhá vždy ve 3.00 hodin v noci. Přijímač tedy neustále udržuje aktuální nabídku programů operátora Antik Telecom bez zásahu uživatele. Tato funkce se jmenuje Auto FastScan a je k dispozici pouze u satelitních operátorů Antik SAT a Skylink.


obrázek

▲ Obr č. 9 - AB CryptoBox 800UHD, hlavní menu

Pokud vložíte do přijímače kartu Skylink, tak je důležité, jaký jazyk (CZ nebo SK) menu na začátku zvolíte, podle toho bude automaticky naladěna programová nabídka Skylinku pro region CZ nebo SK.

„Pseudo“ FastScan je k dispozici u satelitních operátorů freeSAT, Orange TV a Fotelka TV. V tomto případě se jedná o jednorázové naladění programové nabídky operátora s tím, že si aktualizaci provedeme opětovným ručním spuštěním funkce FastScan.

Funkce ALLSCAN funguje i pro satelitní televizi freeSAT, tedy jakmile použijete freeSAT kartu a zvolíte jazyk menu, tak se naladí programová nabídka tohoto operátora (CZ, SK, HU).


obrázek

▲ Obr č. 10 - AB CryptoBox 800UHD, nastavení antény

Kartu Orange TV nemám k dispozici. Příjem satelitní televize DIGI TV nelze realizovat v tomto přijímači, protože zde není CI Slot pro vložení dekódovacího modulu. Pokud zvolíte kartu od jiného satelitního operátora, tak zde již funkce ALLSCAN není k dispozici a proběhne standardní instalační průvodce.

Ale vraťme se zpět k příjmu satelitní televize Antik SAT. Dekódování všech programů bylo zcela bezproblémové včetně naposledy přidaného erotického programu Extasy 4K, ten je vysílán v Ultra HD kvalitě. Řada programů se vysílá s kompresí HEVC, i ty pracovaly zcela bez potíží.

Poté jsem vyzkoušel, co daný typ satelitního tuneru umožňuje naladit. Přijímač umí naladit i programy s velmi vysokou symbolovou rychlostí SR 45 Msym/s a poradí si s SCPC programy s nízkou symbolovou rychlostí.


obrázek

▲ Obr č. 11 - AB CryptoBox 800UHD, FastScan (Antik Sat)

Přepínání mezi programy je standardní (cca 2-3 sec). Obrazová kvalita byla výborná. Citlivost/selektivita satelitního tuneru byla vynikající, prověřeno při příjmu signálu britské BBC z družice Astra 2 na pozici 28,2° východně.

Přijímač umožňuje naladit i programy vysílané v režimu multistream (MIS v PLS módu root a gold). Režim T2-MI přijímač neumí. V paměti přijímače jsou uloženy parametry pro některé MIS multiplexy, co jsou na orbitu nyní dostupné.


obrázek

▲ Obr č. 12 - AB CryptoBox 800UHD, editace kanálů (Antik Sat)

Pokud by parametry některého multiplexu v MIS nebyly v paměti přijímače k dispozici, lze zapnout v menu unikátní funkci „PLSN Super scan“ pro automatické vyhledávání parametrů MIS! Tato funkce funguje naprosto perfektně.

Dokonce bez problémů pracoval i multistream na frekvenci 11496 H na družici Hispasat (30° západně), kde se používá nestandardní vysílání, které většina linuxových přijímačů zpracuje jako trhané obrazy s výpadky signálu. Zde naprosto plynulé vysílání bez potíží.


obrázek

▲ Obr č. 13 - AB CryptoBox 800UHD, systémová nastavení

V režimu MIS se často vysílají velmi atraktivní programy nekódovaně. Toto vysílání není určeno pro běžný DTH příjem, ale pro potřeby kabelových operátorů nebo jako zdrojová trasa pro vysílače, které šíří pozemní digitální vysílání.

Za zmínku určitě stojí, že v tomto přijímači je už použit tuner, který umožňuje naladit také vysílání v nové normě DVB-S2X. Norma DVB-S2X se zatím používá zejména pro přenosové kanály. Je zde však jeden transpondér s pravidelným vysíláním a to na družici Eutelsat 33E na pozici 33° východně. Zde se vysílá multiplex složený z nekódovaných HD francouzských kanálů TF1, TFX a TMC, které jsou na jiných družicích kódované. FEC necháte na hodnotě „auto“ a tuner bez problémů tento multiplex naladí. Družice Eutelsat 33E není ve výchozím seznamu družic v přijímači, takže je potřeba ji ručně doplnit, což je velmi jednoduchý úkon.

Programy lze přidávat do 26 favoritních skupin. Dálkové ovládání se používá stejné jako u předchozích modelů AB CryptoBox. Směrovost dálkového ovládání je dostatečně široká, tlačítka se dobře mačkají a ovládání je přehledné.


obrázek

▲ Obr č. 14 - AB CryptoBox 800UHD, France 4 - příjem multistreamu z Eutelsat 5 West A

Kvalita signálu je zobrazována v info banneru grafem a hodnotou v procentech. Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a samozřejmostí je i uložení levého nebo pravého audio kanálu na předvolbu. Titulky lze uložit na předvolbu za předpokladu, že nejprve povolíte zobrazování titulků v hlavním menu (výchozí stav je vypnuto).

Seznam programů lze editovat, programy lze přesouvat, mazat a zamknout. Je možné přesouvat i skupinu programů. Seznam programů si můžete zálohovat na USB flash disk.


obrázek

▲ Obr č. 15 - AB CryptoBox 800UHD, TFX Suisse - příjem normy DVB-S2X ze satelitu Eutelsat 33E

Po dobu testování se přijímač choval stabilně. Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném programu. Podrobné informace o pořadu nejsou oříznuty. Informace jsou pěkně čitelné a jsou umístěny přes celou šířku obrazovky.

Elektronický programový průvodce EPG je docela slušně zpracovaný. Je k dispozici klasická mřížka s několika programy v časové ose, tak i EPG samostatného programu na několik dní dopředu. České a slovenské znaky se na programech Antik SAT, Skylink a freeSAT zobrazovaly v pořádku. Přijímač umí zobrazit EPG až na 7 dní dopředu, pokud je provider vysílá.

Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku. Přijímač se minimálně zahřívá, ventilační otvory jsou na všech stranách přijímače. V menu lze také nastavit jas displeje. Červená LED dioda v noci neruší, její svit je decentní.


obrázek

▲ Obr č. 16 - AB CryptoBox 800UHD, měření rychlosti HDD (USB) disku

Multimédia

Multimediální přehrávač si poradil s přehráváním souborů avi, 3gp, divx, xvid, mov, mkv, m2ts, ts, vob, mpg, mp4, flv. Protože přijímač podporuje kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 2160p. Přijímač si také bez problému poradil s testovacím MKV souborem „Jellyfish-40-Mbps.mkv 10bit“ 1080p s vysokým datovým tokem 40Mbps nebo s testovacím videem „Samsung Demo Oceanic 40 Mbps“ v rozlišení 1080p.

Samozřejmě záleží na jakém video a audio kodeku je soubor vytvořen. Tedy ne všechny soubory přehrajete úspěšně.


obrázek

▲ Obr č. 17 - AB CryptoBox 800UHD, přehrávač hudby

Zpracování AAC audio stop bylo bez potíží. Audio HE-AAC bylo bez problémů (zkoušeno na rádiích Českého rozhlasu). Také audio Dolby Digital+ (E-AC3) zvládnul přijímač bez potíží zpracovat (testováno na francouzských programech vysílaných na družici Eutelsat 5W v režimu MIS).

Přijímač rovněž umí zobrazit fotografie ve formátu JPEG, BMP nebo GIF a přehrát hudbu ve formátu WAV nebo MP3. DTS audio není podporováno. Načítání obrázků bylo rychlé, přechodové efekty mezi obrázky nelze deaktivovat.

Z aplikací je v oficiálním softwaru k dispozici kalendář, nepřeberné množství jednoduchých her, počasí, RSS čtečka, internetová rádia, síťový přehrávač (DLNA DMP).


obrázek

▲ Obr č. 18 - AB CryptoBox 800UHD, nahrávky na HDD

Přijímač má k dispozici síťové rozhraní Ethernet 100 Mbps a je možné připojit i WI-Fi dongle (není součástí balení). Přístroj má také podporu některých 3G adaptérů.

Samozřejmostí je streamování live vysílání do mobilního zařízení s OS Android nebo iOS. Příslušná aplikace se jmenuje „G-MScreen“ a je k dispozici zcela zdarma ke stažení v Google Play obchodu nebo v App Store. Pomocí mobilního zařízení můžete přijímač také ovládat, naplánovat si nahrávání atd.

Nahrávání, spolupráce s externími zařízeními v síti

Do přijímače nelze vestavět pevný disk. Přijímač má k dispozici dva USB 2.0 porty. Pro účely nahrávání jsem použil USB pevný disk Western Digital My Passport s kapacitou 500 GB, který jsem připojil k zadnímu USB 2.0 portu přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 19 - AB CryptoBox 800UHD, přehrávání video Samsung s vysokým datovým tokem 40 Mbps

Formátování disku lze provést přímo přijímačem a zvolíte si, jakým souborovým systémem to má být provedeno, k dispozici je FAT32 a NTFS. Přijímač umožňuje také detekci rychlosti disku. Můžete nahrávat jeden kódovaný program a na druhý kódovaný se dívat nebo ho také nahrávat (omezeni jste jen jedním transpondérem).

Přijímač také podporuje funkci timeshift - časový posun. Vytvořené nahrávky jsou s příponou „ts“ (výchozí nastavení). Nahrávky lze přenášet do PC. Nahrávky z volných programů lze rovnou přehrávat a dále zpracovávat.

Bohužel nahrávky z kódovaných programů jsou šifrované, díky použitému chipsetu ALi. V PC je nutné nejprve takovéto nahrávky dekódovat pomocí speciálního programu “PC Tool ALI“. Poté je již možné tyto nahrávky přehrávat a dále zpracovávat v PC.


obrázek

▲ Obr č. 20 - AB CryptoBox 800UHD, CA menu s vloženou kartou Antik Sat

Pro přehrávání v PC jsem použil program Media Player Classic, lze použít i program VLC media player. Nahrávky obsahují všechny audio stopy, titulky, EPG a TXT data.

Převíjení záznamů na přijímači je možné v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x a 24x. Převíjení ale není plynulé. Zpomalené převíjení záznamů není k dispozici. Vestavěný přehrávač umožňuje rychlý přesun po časové ose a vytváření záložek v záznamu.

Spolupráce s vestavěným univerzálním dekodérem

AB CryptoBox 800UHD má vestavěnou jednu čtečku univerzálního dekodéru. Bez problémů pracují naše dekódovací karty ICE Irdeto Skylink (na kterých ještě nebylo aplikované zvýšené zabezpečení), karty ICE Irdeto freeSAT, karty Irdeto slovenské veřejnoprávní televize RTVS a Conax karty Antik SAT.

Dekódovací karta ICE Irdeto Skylink automaticky pracuje v režimu Irdeto. Karty M7 Irdeto Skylink nebo karty ICE/Irdeto Skylink na kterých již bylo aplikované zvýšené zabezpečení nelze použít v interním dekodéru!


obrázek

▲ Obr č. 21 - AB CryptoBox 800UHD, informace o přijímači

Závěr

AB CryptoBox 800UHD je jednoduchý satelitní přijímač, který již umí zobrazit programy vysílané v Ultra HD rozlišení. Přijímač je určený zejména pro méně náročnější zákazníky, kteří požadují bezproblémové sledování nebo případné nahrávání satelitních programů.

Přijímač zaujme unikátní funkcí ALLSCAN pro satelitní operátory Antik SAT, Skylink, freeSAT a Orange TV, která umožňuje bezproblémovou a rychlou prvotní instalaci přijímače bez zásahu zákazníka.

K dispozici je i funkce Auto FastScan pro satelitní operátory Antik SAT a Skylink, která zajistí, že zákazník má neustále aktualizovanou nabídku programů těchto operátorů.

Přijímače AB CryptoBox se vyznačují vysokou softwarovou podporou ze strany dovozce, který úzce spolupracuje na vývoji softwaru s výrobcem.Za zapůjčení přijímače děkuji společnosti AB-COM, s.r.o.

Tento satelitní přijímač mohou zákazníci z Česka i Slovenska zakoupit na novém e-shopu dovozce zde:

* AB CryptoBox 800HD

Doporučená maloobchodní cena: 2050,- CZK s DPH nebo 79,- € s DPH

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články