Quantcast

Amiko VIPER 4K51 - rychlý UHD přijímač za skvělou cenu

| Tisk

Satelitní přijímače značky Amiko jsou na našem trhu zastoupeny již velmi dlouhou dobu. Ale až nyní se objevil linuxový UHD přijímač s operačním systémem Enigma 2, který nese označení Amiko VIPER 4K51.

Firma Amiko nejprve uvedla na trh svůj první satelitní linuxový UHD přijímač VIPER 4K a poté variantu VIPER 4K51, kterou si dnes představíme. Koncepce přijímače vychází z legendárních přijímačů Xtrend, mělo se jednat o model XT1X000. Projekt realizovala firma Amiko. Jak se jí to povedlo, se dozvíte v dnešní recenzi.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Amiko VIPER 4K51, přední panel (foto výrobce)

Přijímač mě ochotně zapůjčila firma Pluton elektroprodejna z Třebíče, která je prodejcem tohoto přijímače.

Amiko VIPER 4K51 je jednotunerový satelitní UHD přijímač, který umožňuje příjem satelitního vysílání v normě DVB-S2. Srdcem přijímače je výkonný dvoujádrový procesor Broadcom 7251s s hodnotou 10000 DMIPS a taktovací frekvencí 1,7 GHz. Přijímač obsahuje ohromnou paměť Flash 4 GB (eMMC) a RAM 1 GB (DDR3).

Přístroj umožňuje příjem SD, HD a UHD programů v kompresích MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. Přijímač pracuje ve video rozlišení až 2160p (tzv. 4K).


obrázek

▲ Obr č. 2 - Amiko VIPER 4K51, zadní panel

Přijímač má k dispozici jednu čtečku vestavěného univerzálního dekodéru a jeden CI slot pro vložení dekódovacího modulu. Amiko umožňuje nahrávání na externí USB pevný disk, flash disk nebo na vzdálené datové úložiště (NAS). K dispozici jsou dva rychlé USB porty ve verzi 3.0.

Předností přijímače je atraktivní cena, která je vůči konkurenci se stejným výkonovým vybavením nižší. K dispozici je i LAN s rychlostí 1Gbit/s. To u levných přijímačů nebývá zvykem.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Amiko VIPER 4K51, dálkové ovládání

Přijímač má podporu pro hybridní televizní vysílání HbbTV a je k dispozici také funkci HDMI CEC (současné ovládání přijímače a TV). Přístroj umožňuje přehrávání široké škály multimediálních AV souborů včetně videí s vysokým datovým tokem.

Přijímač je napájen externím napájecím adaptérem 12V/2A.

Popis přijímače

Přijímač je vyráběn v černém provedení s rozměry 220 x 180 x 40 mm (Š x H x V). Na předním panelu se nachází čtyřmístný fialový displej a vpravo pod odklopným víčkem čtečka vestavěného univerzálního dekodéru a jeden USB 3.0 port. Vlevo nalezneme tlačítko pro zapnutí/vypnutí přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 4 - Amiko VIPER 4K51, info lišta

Na zadním panelu je jeden F konektor (vstupy satelitního tuneru), digitální optický audio výstup S/PDIF, jeden USB 3.0 port, tlačítkový vypínač, CI slot pro vložení dekódovacího modulu a konektor pro připojení externího napájecího adaptéru.

Dále je zde ještě HDMI konektor pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV a síťové rozhraní Ethernet 1 Gbps.

Součástí balení je také průvodce nastavením přijímače, HDMI kabel a napájecí adaptér 12V/2A.


obrázek

▲ Obr č. 5 - Amiko VIPER 4K51, single EPG

Příjem programů a chování přijímače

Do přijímače jsem nahrál poslední alternativní image Open ATV 6.3. Pro tento přijímač je k dispozici podpora vývojových týmu Open ATV a Open ViX. Přijímač je horkou novinkou na trhu, takže podpora dalších týmů se dá do budoucna očekávat.

Přijímač umožňuje uložit do paměti neomezené množství televizních a radiových programů. Vyhledávání kanálů je rychlé a i přepínání mezi programy je cca 2 sec.

V přijímače je integrován satelitní DVB-S2 tuner, typ AVL6211. Tuner dokázal naladit programy v plném rozsahu symbolových rychlostí SR 1-45 Msym/s a to v obou normách DVB-S i DVB-S2 (QPSK/8PSK).


obrázek

▲ Obr č. 6 - Amiko VIPER 4K51, multi EPG

Citlivost/selektivita použitého satelitního tuneru byla standardní. Porovnávání proběhlo s referenčním přijímačem Dreambox DM8000 HD na transpondérech družice Badr 7 na pozici 26° východně.

Kvalitu signálu S/N lze zobrazit také v decibelech, nicméně zobrazovaná hodnota je značně poddimenzována. Tady se budou muset ještě odladit drivery, nicméně je to jen kosmetická záležitost. Vyhledávání programů s velmi vysokými přenosovými rychlostmi SR nečinilo tuneru žádné potíže. Typickým příkladem jsou multiplexy ruské placené televize MTS na družici ABS 2A na pozici 74,7° východně, kde se používá SR 45 Msym/s.

Také ladění programů s nízkými symbolovými rychlostmi nečinilo použitému tuneru žádné potíže. Obrazový výstup přijímače je velmi slušný. Analogový AV výstup již úplně chybí, tak jak to bývá již u UHD přijímačů dnes samozřejmostí.


obrázek

▲ Obr č. 7 - Amiko VIPER 4K51, detailní info o pořadu

Dálkové ovládání padne do ruky, je lehké, tlačítka jsou dostatečně velká a směrovost docela obstojná. IR kód je shodný se značkou Formuler, tedy opět se setkáváme s dalším výrobkem korejské formy Fortis (dnes pod názvem Aloys).

V menu přijímače je možné dálkové ovládání změnit na jiný typ. Vyzkoušel jsem úspěšně dálkové ovládání od satelitního přijímače VU+, nicméně to zatím ještě není ono, protože po uvedení do hlubokého spánku již přijímač nelze dálkovým ovládáním zapnout a je nutné ho zapnout tlačítkem na panelu přístroje.

Většinou tato funkce bývá nedokonalá u všech linuxových přijímačů, pokud je vůbec v menu k dispozici.


obrázek

▲ Obr č. 8 - Amiko VIPER 4K51, přehled programů

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a samozřejmě lze uložit levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku.

Zálohování image celého přijímače pracuje v Open ATV bez potíží. Používá se klasická metoda flashování s flash diskem vloženým do přijímače a při startu přijímače se na displeji objeví výzva, abychom stisknuli tlačítko pro zapnutí přijímače.

Elektronický programový průvodce je v Enigmě 2 perfektní. Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nijak oříznuty. Vše je otázkou skinu, který se rozhodnete používat.


obrázek

▲ Obr č. 9 - Amiko VIPER 4K51, informace o programu

České a slovenské znaky se na programech Skylink, freeSAT by Skylink a DIGI TV zobrazovaly v pořádku. Pouze je třeba mít aktuální soubor „encoding.conf“, který musí být doplněn o nové transpondéry. Azbuka na kanálech paketů NTV plus, Trikolor TV a MTS se zobrazovala korektně.

Přijímač umí zobrazit EPG na několik dní dopředu, pokud je provider vysílá. Načítání informací je bleskové, EPG data se ukládají automaticky do flash paměti přijímače. V menu lze nastavit jas displeje v provozním i pohotovostním stavu. V pohotovostním stavu svítí červená LED dioda, ta bohužel vypnout nejde.

Přenosová rychlost mezi přijímačem a PC dosahovala na 1 Gbit/s lince přes FTP cca 80 MB/s. S dřívějšími drivery ukazoval přijímač v menu pouze rychlost LAN 100 Mbit/s, ale jednalo se pouze o chybnou detekci, kterou již vývojáři Enigmy 2 opravili.


obrázek

▲ Obr č. 10 - Amiko VIPER 4K51, konfigurace tuneru

Přijímač má také funkci PIP (obraz v obraze). Funkce PIP funguje pouze s HD nebo SD programy.

V online pluginech samozřejmě naleznete funkci FastScan pro rychlé vyhledávání programů satelitního operátora Skylink. Multimediální prostředí KODI nebo webový prohlížeč zde nehledejte, to by musel být přijímač úplně v jiné cenové kategorii. Funkci transcoding použitý chipset nepodporuje.

Doba startu přijímače (bootování) z hlubokého spánku je cca 24 sekund. Na editaci programů v PC lze použít program Dreamset nebo DremboxEdit. Pro komunikaci přes FTP s linuxovými přijímači lze použít libovolného FTP klienta.


obrázek

▲ Obr č. 11 - Amiko VIPER 4K51, hledání signálu

Ventilačních otvory naleznete na všech stranách přijímače. Zahřívání je minimální. Napájení přijímače je zajištěno pomocí dodaného napájecího adaptéru 12V/2A. Výkonný procesor je osazen masivním pasivním chladičem.

S originálním image Open ATV se na displeji zobrazí číslo programu jen na chvíli a ihned se objeví hodiny, to většině zákazníků nevyhovuje a hodiny chtějí mít pouze v pohotovostním stavu. Úprava je jednoduchá a zkušený prodejce si s tím hravě poradí a zákazník dostane nainstalovaný přijímač podle jeho požadavků.


obrázek

▲ Obr č. 12 - Amiko VIPER 4K51, plugin FastScan

Nahrávání, multimédia

Pevný disk nelze do přijímače zabudovat. K dispozici jsou dva rychlé USB 3.0 porty. Pro účely testování jsem použil externí USB disk Western Digital My Passport 500 GB.

Spolupráce s diskem byla zcela bez problémů. Nahrávání i přehrávání SD, HD i UHD programů bylo také v pořádku.

Samozřejmostí je možnost přímého nahrávání na síťové úložiště NAS. Podporovány jsou formáty disků EXT4, EXT3, EXT2, NTFS a FAT32. Celkový počet současně nahrávaných programů závisí na celkovém datovém toku nahrávaných programů a na vlastnostech HW daného přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 13 - Amiko VIPER 4K51, prohlížeč pluginů

Přijímač umožňuje z jednoho transpondéru nahrávat několik programů současně. Tradiční omezení je u kódovaných programů, kde můžeme v tomto případě nahrávat až 8 kódovaných programů současně.

Samozřejmě přijímač umí interně sdílet dekódovací kartu, takže si nemusíte dělat starosti se současným záznamem více kódovaných programů. Všechny nahrávky máte vždy dekódované.


obrázek

▲ Obr č. 14 - Amiko VIPER 4K51, informace o síti

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x, 32x a 64x a 128x. Zpomalené přehrávání je v rychlostech 1/2x, 1/4x a 1/8x. Tyto rychlosti lze změnit přes menu. Navíc je možné si v záznamu vytvářet záložky a pohybovat se mezi nimi.

Převíjení SD, HD a UHD záznamů je v pořádku. Pro rychlý přesun lze použít i numerická tlačítka na dálkovém ovládání, vhodné pro přeskakování reklamy. Názvy záznamů lze přejmenovat dodatečným pluginem, záznam lze také stříhat a poté přenášet po síti kam potřebujete.

K dispozici je také funkce časového posunu - Timeshift. Programování záznamů je možné buď ručně přes časovač nebo přímo pomocí EPG. Přijímač můžete ovládat přes webové rozhraní, funguje také streamování SD, HD a UHD kanálů po síti např. do PC nebo do jiného satelitního přijímače. Přijímač samozřejmě umožňuje příjem IPTV vysílání.


obrázek

▲ Obr č. 15 - Amiko VIPER 4K51, základní nastavení obrazu

Pro zprovoznění podpory hybridní televize HbbTV je třeba nainstalovat příslušný plugin, který je k dispozici online. Pozitivně jsem otestoval HbbTV České televize na aplikaci „iVysílání“, vše pracovalo bezchybně.

Plugin pro přehrávání videí z Youtube je k dispozici online k nainstalování z menu pluginů. Přehrávání videí bylo také bez potíží. Plugin na zobrazení live bitrate je plně funkční.


obrázek

▲ Obr č. 16 - Amiko VIPER 4K51, konfigurace CI slotu

Přístroj umí zobrazit fotografie ve formátu JPEG nebo BMP a přehrát hudbu ve formátu MP3 nebo WAV. Přijímač přehraje AV soubory typů avi, divx, xvid, mov, mkv, m2ts, ts, wmv, mpeg-4 a flv. Protože přijímač podporuje kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 2160p. Vyzkoušel jsem řadu testovacích videí v HEVC s různým video rozlišením, všechny videa přijímač přehrál.

Přijímač si také bez problému poradil s testovacími MKV soubory s vysokým datovým tokem jako např. „Jellyfish-40-Mbps 10bit.mkv“ nebo „Samsung Demo Oceanic 40 Mbps“ v rozlišení 1080p.


obrázek

▲ Obr č. 17 - Amiko VIPER 4K51, CI rozhraní

Samozřejmě záleží na jakém video a audio kodeku je soubor vytvořen. Tedy ne všechny soubory přehrajete úspěšně.

Zpracování AAC audio stop bylo bez potíží. Audio HE-AAC bylo bez problémů (zkoušeno na některých rádio kanálech Českého rozhlasu). Také audio Dolby Digital+ (E-AC3) zvládnul přijímač bez potíží zpracovat (testováno na polském hudebním programu „4Fun Gold Hits“ na družici Hot Bird, kde se na tomto programu používá druhá audio stopa právě v Dolby Digital+).

Spolupráce s vestavěným univerzálním dekodérem a CI slotem

V přijímači je vestavěna jedna čtečka dekódovacích karet a jeden CI slot pro vložení dekódovacího modulu. Dekodér je třeba softwarově oživit, používá se ARM architektura. Bez problému funguje softcam OScam, který je však třeba řádně nakonfigurovat.


obrázek

▲ Obr č. 18 - Amiko VIPER 4K51, záznamy na HDD

Pod vhodnou verzí OScamu fungují bez problémů naše dekódovací karty ICE Irdeto Skylink (na kterých ještě nebylo aplikované zvýšené zabezpečení), karty ICE Irdeto freeSAT, karty Irdeto slovenské veřejnoprávní televize RTVS a Conax karty Antik Sat.

Karty M7 Irdeto Skylink nelze použít v interním dekodéru z důvodu aplikovaného vyššího zabezpečení na kartě! Pro takovéto karty operátor Skylink doporučuje používat dekódovací moduly s certifikací Skylink Ready. Ten pak vložíte do CI slotu tohoto přijímače, který se nachází na zadním panelu přijímače. Je zde k dispozici i tlačítko pro vyjmutí modulu.

Z CI+ modulů Irdeto Skylink Ready jsem vyzkoušel dekódovací moduly SMIT Irdeto CI+ a Neotion DUAL Skylink Ready (funkční funkce dualdecrypt). Oba moduly pracovaly zcela bez potíží. Nahrávky jsou samozřejmě nešifrované.


obrázek

▲ Obr č. 19 - Amiko VIPER 4K51, HbbTV ČT - aplikace iVysílání

Vyzkoušel jsem také CI+ modul DIGI Nagra pro satelitní platformu Nová DIGI SK provozovanou společností DIGI Slovakia. Modul pracoval perfektně. Stejný modul používá i náš satelitní operátor DIGI CZ pro svoji platformu Nová DIGI CZ. Modul umožňuje nahrávat až 4 programy z jednoho transpondéru. Většinou s podporou nahrávání více programů současně bývají časté problémy u řady přijímačů, i když to modul podporuje.

Bohužel si přijímač neporadí s programy ve slovenské DIGI TV, které používají PIN kód (velmi častý problém u linuxových satelitních přijímačů). V české DIGI TV se PIN kód na žádném programu nepoužívá.

Dále jsem vyzkoušel dekódovací CI+ modul Skylink Viaccess CAM701 s integrovanou „kartou“ Skylink. Ten pracoval pouze v režimu CI, v režimu CI+ nepracoval vůbec. Nakonec jsem vyzkoušel bezkartový modul SMIT Panaccess pro příjem slovenské satelitní televize Fotelka TV na družici Hispasat, opět dekódování programů bylo bezproblémové.


obrázek

▲ Obr č. 20 - Amiko VIPER 4K51, YouTube player

V image Open ATV lze po doinstalování patřičné „podpory“ provozovat dekódovací moduly v CI+ rozhraní. U nás používané CI+ moduly Irdeto Skylink Ready, Skylink Viaccess CAM701, DIGI Nagra, Panaccess CAM jsou zpětně kompatibilní s rozhraním CI. Tedy není důvod CI+ rozhraní používat.

Tradičně jsem vyzkoušel některé zahraniční CI+ dekódovací moduly, které musí být provozovány v CI+ rozhraní. Funkční byl modul DRE-Crypt Trikolor TV CI+ 1.3 pro ruský paket Trikolor TV na pozici 36° východně. Naopak modul Neotion Fransat CI+ 1.3 pro příjem francouzského paketu Fransat na pozici 5° západně nefungoval.

Dekódovací modul MTS Irdeto CI+ 1.3 pro příjem ruského paketu MTS na pozici 75° východně pracoval s přijímačem bez problémů (v režimu CI). Dokonce, a to se jen tak nevidí, přijímač zvládnul správné dekódování kódovaných programů MTS, kde se používá velmi vysoká symbolová rychlost 45 Msym/s.


obrázek

▲ Obr č. 21 - Amiko VIPER 4K51, o přijímači

Bezkartový modul Viaccess CAM701 pro příjem rakouské televize HD Austria bohužel v CI+ režimu nepracoval (většina rakouských programů CI+ režim vyžaduje). Na závěr jsem ještě vyzkoušel bezkartový modul Irdeto SMIT pro příjem rakouské televize ORF a rakouské televize Simpli TV. Ten pracoval v režimu CI+ bez potíží.

Nastupujícím standardem se začínají stávat bezkartové dekódovací moduly. Vidíme to u nás i po celé Evropě. Nebo operátor používá párování dekódovacích karet s CI+ modulem.

Závěr

Amiko VIPER 4K51 je rychlý UHD satelitní přijímač určený nejen pro méně náročného zákazníka. Svým výkonem zdatně může konkurovat mnohem dražším satelitním přijímačům. Přijímač umožňuje současné nahrávání několika programů na externí pevný disk nebo flash disk, přehrává širokou škálu multimediálních souborů včetně videí s vysokým datovým tokem.

Kromě jedné čtečky vestavěného dekodéru je zde k dispozici CI slot pro vložení dekódovacího modulu. S tímto přijímačem můžete rychle a pohodlně využívat výhod HbbTV a přehrávaní videí z portálu Youtube.Prodejce těchto přijímačů firma Pluton elektroprodejna nabízí tento přijímač svým obchodním partnerům i koncovým zákazníkům buď přímo v jejich kamenné prodejně nebo prostřednictvím e-shopu:

* Amiko VIPER 4K51

Maloobchodní cena: 2395,- Kč s DPH (doprava zdarma!)

Firma Pluton elektroprodejna dodává linuxové přijímače také na základě přání zákazníka v jejich standardní úpravě CZ EDITION, kde v přijímači je již nainstalován alternativní image s řadou užitečných pluginů a podporou dekódovacích karet ICE freeSAT a karet Conax Antik Sat nebo dle individuálních požadavků tzv.na míru.
Samozřejmostí u tohoto prodejce je také poprodejní zákaznická softwarová a technická podpora.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články