Quantcast

ČRa ukončí DAB v Praze na bloku 7A a připravují finální síť

| Tisk | komentáře

Společnost České Radiokomunikace se chystá na zahájení pravidelného regionálního digitálního pozemního rozhlasového vysílání ve standardu DAB (Digital Audio Broadcasting).

Firma pro ostré vysílání regionální DAB sítě použije kmitočty, které získala letos v aukci, kterou organizoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ).


obrázek

▲ Obr č. 1 - DAB multiplex R15 (foto: ČTÚ)

Jako první hodlá firma spustit regionální vysílací síť pod označením R15 z vysílače Praha - Žižkov v Mahlerových sadech. Právě tento vysílač využívá ČRa i u stávajícího experimentálního DAB vysílání na bloku (kmitočtu) 7A.

VysílačBlokERP max (dBW)Výška AS nad zemí (m)
Praha - město6B43185

▲ Tabulka č. 1 - Povolené parametry pro DAB multiplex R15

Z důvodu ukončení platnosti stávající kmitočtové licence vypne společnost ČRa v pátek 31. května ve 23:59 stávající pilotní DAB vysílání z vysílače Praha - Žižkov na kmitočtu 7A.

DAB: Multiplexy, frekvence a jejich budoucí provozovatelé

Pro žižkovský vysílač získala ČRa nový finální kmitočet 6B, na kterém, zahájí vysílání nejpozději do 14. června 2024. Finální frekvenci získala společnost v aukci s dobou platností do roku 2040. Vysílač bude zařazen do regionální vysílací sítě R15.

Ve finální DAB síti R15 se objeví všechny komerční stanice, které nyní vysílají v pilotní síti. Signálem této sítě, ve které vysílá 14 rozhlasových stanic, bude pokryto více než 1,5 miliónu obyvatel Prahy a středních Čech.
obrázek

▲ Obr č. 2 - Přijímače pro DAB+ (foto: parabola.cz)

Společnost ČRa tak spustí první z DAB sítí na základě kmitočtového přídělu ve zmíněné elektronické aukci. Další DAB sítě hodlá operátor sítě spustit ve druhé polovině letošního roku.

V současné době je v České republice v provozu jediná DAB síť s pravidelným vysíláním. Celoplošnou síť provozuje veřejnoprávní Český rozhlas. Vedle toho jsou v provozu také pilotní DAB sítě dalších společností RTI cz, TELEKO či JOE Media.

Začátkem letošního roku skončil tendr ČTÚ na provozovatele jednotlivých DAB sítí. Výsledkem elektronické aukce je, že v Česku bude fungovat celkem 30 vysílacích sítí, z toho 2 nové celoplošné a 27 nových regionálních.

redakce

komentáře čtenářů
Reklama
Vybrané články