Recenze: Strong SRT6350
| TiskV posledních měsících se na našem trhu objevila celá řada zajímavých multimediálních receiverů, které si získaly pozornost i u našich čtenářů. Stranou zájmu nezůstávají ani "klasické" set top boxy pro příjem digitální satelitní televize a rozhlasu.
Japonská firma Strong představila novou modelovou řadu svých digitálních receiverů. Dnes Vám představíme zástupce z nové řady - model SRT-6355 (dále jen "Strong"). Přístroj je vybaven dvěma sloty Common Inteface pro vložení libovolného modulu (např. Cryptoworks, Conax, Irdeto, Alphacrypt aj.).
DODÁVANÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ
Spolu s receiverem Strong, v povedeném stříbrném designu, dostaneme uživatelský manuál v angličtině, němčině, francouzštině a ruštině. Součástí manuálu jsou několikastránkové základní informace. Ty zde nalezneme v angličtině, holandštině, polštině ale i češtině, bulharštině, maďarštině a rumunštině. Další částí příručky mají být technické specifikace přijímače. Píšeme měly by být. V příručce nejsou. Kapitola číslo 6 chybí. V další části příručky se nacházejí kódy pro dálkový ovladač. K přístroji je totiž dodáván universální ovladač, který umožňuje naprogramování a ovládání až pěti přístrojů. Lehce si tak můžeme naprogramovat např. analogový receiver Strong, televizor, hi-fi věž či CD přehrávač.
PŘEDNÍ PANEL
Na předním panelu se vlevo nachází tlačítko stand-by, další dvě pro přepínání programů, o kousek dál jsou tři barevné LED diody, které signalizují provoz přístoje, stand-by režim a zda je k dispozici signál. Na předním panelu se dále nachází 4 číslicový sedmi segmentový zelenožlutý displej. Úplně vpravo pod dvířky jsou 2 sloty standardu Common Interface pro vložení libovolného CAM modulu.
ZADNÍ PANEL
Zadní panel Strongu nabízí standardní vybavení. Vstup pro LNB a LNB OUT pro prosmyčkování s dalším digitálním či analogovým satelitním receiverem. Dále se zde nacházejí 3 konektory cinch (audio L+P, video), 2 zásuvky SCART, vstup pro terestrickou anténu a RF výstup. Je tu i konektor S-VHS a též klasické sériové devíti pinové rozhraní RS-232.
CHARAKTERISTIKA PŘIJÍMAČE
Strong je receiver pro příjem digitálních programů podle standardu MPEG2/DVB do kterého můžeme podle údajů výrobce uložit až 4000 televizních programů a to jak MCPC tak i SCPC kanálů v Ku ale i C pásmu v symbolových rychlostech 2 ~ 45 Ms/sec. Set top box podporuje automatické vyhledávání programů podle NIT informací, či dle předdefinovaných kanálů. Přijímač podporuje EPG (elektronický programový průvodce), teletext, OSD teletext, hry. Strong podporuje DiSEqC pouze ve verzi 1.0 a 1.1, což je v současné době vyšších verzí DiSEqC poměrně překvapivé.
MENU
Strong má 256-ti barevné multijazyčné menu, které s námi umí komunikovat v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, turečtině ale hlavně v češtině ale i slovenštině, čímž se přijímač stává zajímavým pro běžného satelitního diváka, který požaduje přístroj s menu v češtině/slovenštině.
Základní nabídku menu vyvoláme stiskem tlačítka menu na dálkovém ovladači. Hlavní menu obsahuje položky: Třídění programů (1), Třídění oblíbených programů (2), Časovač (3), Instalace (4), Hry (5), Podmíněný přístup (6). V menu (1) si může vybraný program přejmenovat, zamknout či smazat. Dále přijímač podporuje třídění programů podle názvu, typu a transpondéru. V menu (2) je možné upravovat favoritní skupiny (4): Movie, News, Sports a Music.
Menu Časovač (3) umožňuje naprogramování až osmi událostí. Menu Instalace (4) probereme v dalších odstavcích, stejně tak i Hry (5). Podmíněný přístup (6) zobrazuje informace o nainstalovaných modulech v přijímači.
INSTALACE
Menu Instalace (4) obsahuje nabídku Nastavení systému (a), Nastavení konvertoru (b), Nastavení programu (c) a Rodičovský zámek (d). V menu (a) můžeme nastavit jazyk menu, 2 preferované audio podnosné a titulků. Dále pak nastavení OSD, času a též i možnost uvést receiver do nastavení z výroby. Součástí menu (a) je i možnost update firmware přímo ze satelitu, je zde i informace o nainstalovaném firmware v přijímači. V menu (b) lze nastavit až 16 různých nastavení konvertoru. Menu (c) slouží pro nainstalování transpondéru(-ů) podle síťového vyhledávání, příp. jen z transpondérů, které má uložené ve své databázi.
ZKUŠENOSTI S PŘÍJMEM
Dodaný přijímač měl již nainstalované televizní a rozhlasové programy na dvou nejsledovanějších družicích - Astra 19.2°E a Hot Bird 13°E. Chceme-li mít ve výpisu naladěných programů jen stanice ze satelitu Astra, stačí když stiskneme tlačítko "SAT" a vybereme "Astra 1E-2C 19.2E". Ve výpisu se pak zobrazují jen programy z pozice 19.2°E. Tlačítkem "TV/RAD" můžeme vyvolat výpis nainstalovaných televizních nebo rozhlasových programů na vybrané družici. Vlevo se zobrazují čísla předvoleb a jména programů, vpravé části obrazovky pak náhledové okno z programu s informací o družici, typu (volný, kódovaný) a frekvenci transpondéru. Ve výpisu můžeme standardně listovat tlačítky "Channel+" a "Channel-" (po jednom), po větších krocích pak tlačítky "Page+" a "Page-". Při stisku tlačítka "Channel" či "Page" okamžitě receiver zobrazuje náhled z programu a též informace.
Dvě nejsledovanější družice Astra 19.2°E a Hot Bird 13°E jsou již přednastavené, proto jsme z menu Instalace - Nastavení programu - Družice vybrali položku "Astra 2A, 2B, 2D", napravo se graficky zobrazuje hrubý a jemný signál, podle kterého ještě můžeme případně parabolu nastavit. Poté již stačilo vybrat zda má vyhledat všechny programy nebo jen nekódované a zda má využít síťové vyhledávání programů. Poté již stačí stisknout červené tlačítko ("Automatické") a přístroj do několika minut vyhledá podle požadavku televizní a rozhlasové programy na pozici 28.2°E včetně interaktivních programů BBC. Přístroj sice našel i programy Sky Digital z Eurobirdu-1, ale bohužel, ne Czech Link a Slovak Link. V databázi transpodnérů totiž nebyly kmitočty 12,607 a 12,643 GHz, s polarizací horizontální, SR 27500, FEC 3/4. Tyto hodnoty proto byly nutné do databáze doplnit (Instalace - Nastavení programu - Kmitočet - OK - Přidat - 12607 - H 27500 - Vložit - Vyhledávání transpondéru). Při vkládání dalších transpondérů nezadáváme FEC. Přístroj si jej dokáže nalézt sám, podobně i identifikátory PIDy - video a audio, které v případě potřeby můžeme u problémových kanálů zadat i ručně. Přístroj si pamatuje nastavenou zvukou stopu.
EPG
Strong podporuje i EPG (elektronický programový průvodce). Test jsme provedli na programech domácí placené satelitní televize UPC Direct (družice Astra 19.2°E) a zajímalo nás, jak si poradí s EPG u U.D. zvláště s komplexnosní informací a taktéž i "čitelností" EPG. Strong zobrazí POUZE základní informaci o pořadu, tj. název pořadu a též i krátký subtitulek. Nezobrazují se podrobné informace - např. u filmového kanálu HBO. Na druhou stranu je EPG čitelné a bez diakritiky, nezobrazují se tedy žádné nestandardní znaky jako je běžné u většiny digitálních receiverů.
TELETEXT
Strong podporuje i teletext, který můžeme přijímat klasicky přes dekodér teletextu v televizoru. Nemáte televizor s teletextem? Nevadí. Strong podporuje i tzv. OSD Teletext, tj. teletext přímo z receiveru. Výhodou tohoto teletextu je neobvykle vysoká pamět na 800 teletextových stránek. Stačí na chvíli zobrazit teletext a receiver si načte kompletní teletext. Bez zbytečného čekání na načtení stránky si můžeme listovat v teletextu např. ČT1, který se zobrazuje korektně, bez chyb. Test byl proveden i u programů Slovak Linku (STV1, STV2 a TV Markíza), kde teletext pracoval taktéž korektně.
HRY
Součástí hlavní nabídky MENU jsou i tři jednodušší logické hry (Tetris, Snake, Sokoban), které se objevují i v obodobných receiverech ostatních výrobců.
AKTUALIZACE FIRMWARE
Aktualizace firmware a settingu je možná přes sériové rozhraní RS-232 pomocí kabelu null modem. Firmware lze aktualizovat i ze satelitu Astra 19.2°E (tzv. služba OTA - Over the Air). Přístroj má již parametry transpondéru přednastavené.
ZÁVĚR
Japonská firma Strong dodala na trh novou modelovou řadu receiverů. Z nové řady jsme Vám představili přístroj Strong SRT-6355. Výhodou přístroje je menu v češtině a slovenštině, výstup zvuku v Dolby Digital, teletext s velkou pamětí a též i částečné vyřešení problému s EPG u programů UPC Direct. Nevýhodou je chybějící DiSEqC ve verzi 1.2, případně USALS pro jednoduché nastavení natáčecího zařízení a chybějící technická specifikace v příručce. Při našem krátkém testu nebylo možné vyzkoušet chování přístroje s obsazenými CI sloty přídavnými moduly, např Magic, či jinými.
Testovaný přístroj Strong SRT 6350 zapůjčila pražská firma Satcom (adresa: Za Strašnickou vozovnou 2, 110 00 Praha 10, webovské stránky www.satcom.cz ).
HODNOCENÍ:
+ české i slovenské OSD
+ podpora vlastního teletextu s pamětí na 800 stránek
+ 3 jednoduché hry
+ konektor S-Video
+ universální dálkové ovládání 5v1, možnost naprogramování dalších přístrojů (televizoru, dalšího satelitního receiveru apod.)
- chybí podpora DiSEqC 1.2, USALS
- chybějící písmena ž,š v českém OSD
- ukazatele hrubého a jemného signálu 'ukryty' uvnitř menu
VYBRANÉ PARAMETRY
* 4000 míst pro televizní a rozhlasové programy
* UHF modulátor
* 3 hry (Tetris, Snake, Sokoban)
* multijazyčné menu (též v češtině a slovenštině)
* podpora OSD teletextu s pamětí na 800 stránek
redakce
Japonská firma Strong představila novou modelovou řadu svých digitálních receiverů. Dnes Vám představíme zástupce z nové řady - model SRT-6355 (dále jen "Strong"). Přístroj je vybaven dvěma sloty Common Inteface pro vložení libovolného modulu (např. Cryptoworks, Conax, Irdeto, Alphacrypt aj.).
DODÁVANÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ
Spolu s receiverem Strong, v povedeném stříbrném designu, dostaneme uživatelský manuál v angličtině, němčině, francouzštině a ruštině. Součástí manuálu jsou několikastránkové základní informace. Ty zde nalezneme v angličtině, holandštině, polštině ale i češtině, bulharštině, maďarštině a rumunštině. Další částí příručky mají být technické specifikace přijímače. Píšeme měly by být. V příručce nejsou. Kapitola číslo 6 chybí. V další části příručky se nacházejí kódy pro dálkový ovladač. K přístroji je totiž dodáván universální ovladač, který umožňuje naprogramování a ovládání až pěti přístrojů. Lehce si tak můžeme naprogramovat např. analogový receiver Strong, televizor, hi-fi věž či CD přehrávač.
PŘEDNÍ PANEL
Na předním panelu se vlevo nachází tlačítko stand-by, další dvě pro přepínání programů, o kousek dál jsou tři barevné LED diody, které signalizují provoz přístoje, stand-by režim a zda je k dispozici signál. Na předním panelu se dále nachází 4 číslicový sedmi segmentový zelenožlutý displej. Úplně vpravo pod dvířky jsou 2 sloty standardu Common Interface pro vložení libovolného CAM modulu.
ZADNÍ PANEL
Zadní panel Strongu nabízí standardní vybavení. Vstup pro LNB a LNB OUT pro prosmyčkování s dalším digitálním či analogovým satelitním receiverem. Dále se zde nacházejí 3 konektory cinch (audio L+P, video), 2 zásuvky SCART, vstup pro terestrickou anténu a RF výstup. Je tu i konektor S-VHS a též klasické sériové devíti pinové rozhraní RS-232.
CHARAKTERISTIKA PŘIJÍMAČE
Strong je receiver pro příjem digitálních programů podle standardu MPEG2/DVB do kterého můžeme podle údajů výrobce uložit až 4000 televizních programů a to jak MCPC tak i SCPC kanálů v Ku ale i C pásmu v symbolových rychlostech 2 ~ 45 Ms/sec. Set top box podporuje automatické vyhledávání programů podle NIT informací, či dle předdefinovaných kanálů. Přijímač podporuje EPG (elektronický programový průvodce), teletext, OSD teletext, hry. Strong podporuje DiSEqC pouze ve verzi 1.0 a 1.1, což je v současné době vyšších verzí DiSEqC poměrně překvapivé.
MENU
Strong má 256-ti barevné multijazyčné menu, které s námi umí komunikovat v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, turečtině ale hlavně v češtině ale i slovenštině, čímž se přijímač stává zajímavým pro běžného satelitního diváka, který požaduje přístroj s menu v češtině/slovenštině.
Základní nabídku menu vyvoláme stiskem tlačítka menu na dálkovém ovladači. Hlavní menu obsahuje položky: Třídění programů (1), Třídění oblíbených programů (2), Časovač (3), Instalace (4), Hry (5), Podmíněný přístup (6). V menu (1) si může vybraný program přejmenovat, zamknout či smazat. Dále přijímač podporuje třídění programů podle názvu, typu a transpondéru. V menu (2) je možné upravovat favoritní skupiny (4): Movie, News, Sports a Music.
Menu Časovač (3) umožňuje naprogramování až osmi událostí. Menu Instalace (4) probereme v dalších odstavcích, stejně tak i Hry (5). Podmíněný přístup (6) zobrazuje informace o nainstalovaných modulech v přijímači.
INSTALACE
Menu Instalace (4) obsahuje nabídku Nastavení systému (a), Nastavení konvertoru (b), Nastavení programu (c) a Rodičovský zámek (d). V menu (a) můžeme nastavit jazyk menu, 2 preferované audio podnosné a titulků. Dále pak nastavení OSD, času a též i možnost uvést receiver do nastavení z výroby. Součástí menu (a) je i možnost update firmware přímo ze satelitu, je zde i informace o nainstalovaném firmware v přijímači. V menu (b) lze nastavit až 16 různých nastavení konvertoru. Menu (c) slouží pro nainstalování transpondéru(-ů) podle síťového vyhledávání, příp. jen z transpondérů, které má uložené ve své databázi.
ZKUŠENOSTI S PŘÍJMEM
Dodaný přijímač měl již nainstalované televizní a rozhlasové programy na dvou nejsledovanějších družicích - Astra 19.2°E a Hot Bird 13°E. Chceme-li mít ve výpisu naladěných programů jen stanice ze satelitu Astra, stačí když stiskneme tlačítko "SAT" a vybereme "Astra 1E-2C 19.2E". Ve výpisu se pak zobrazují jen programy z pozice 19.2°E. Tlačítkem "TV/RAD" můžeme vyvolat výpis nainstalovaných televizních nebo rozhlasových programů na vybrané družici. Vlevo se zobrazují čísla předvoleb a jména programů, vpravé části obrazovky pak náhledové okno z programu s informací o družici, typu (volný, kódovaný) a frekvenci transpondéru. Ve výpisu můžeme standardně listovat tlačítky "Channel+" a "Channel-" (po jednom), po větších krocích pak tlačítky "Page+" a "Page-". Při stisku tlačítka "Channel" či "Page" okamžitě receiver zobrazuje náhled z programu a též informace.
Dvě nejsledovanější družice Astra 19.2°E a Hot Bird 13°E jsou již přednastavené, proto jsme z menu Instalace - Nastavení programu - Družice vybrali položku "Astra 2A, 2B, 2D", napravo se graficky zobrazuje hrubý a jemný signál, podle kterého ještě můžeme případně parabolu nastavit. Poté již stačilo vybrat zda má vyhledat všechny programy nebo jen nekódované a zda má využít síťové vyhledávání programů. Poté již stačí stisknout červené tlačítko ("Automatické") a přístroj do několika minut vyhledá podle požadavku televizní a rozhlasové programy na pozici 28.2°E včetně interaktivních programů BBC. Přístroj sice našel i programy Sky Digital z Eurobirdu-1, ale bohužel, ne Czech Link a Slovak Link. V databázi transpodnérů totiž nebyly kmitočty 12,607 a 12,643 GHz, s polarizací horizontální, SR 27500, FEC 3/4. Tyto hodnoty proto byly nutné do databáze doplnit (Instalace - Nastavení programu - Kmitočet - OK - Přidat - 12607 - H 27500 - Vložit - Vyhledávání transpondéru). Při vkládání dalších transpondérů nezadáváme FEC. Přístroj si jej dokáže nalézt sám, podobně i identifikátory PIDy - video a audio, které v případě potřeby můžeme u problémových kanálů zadat i ručně. Přístroj si pamatuje nastavenou zvukou stopu.
EPG
Strong podporuje i EPG (elektronický programový průvodce). Test jsme provedli na programech domácí placené satelitní televize UPC Direct (družice Astra 19.2°E) a zajímalo nás, jak si poradí s EPG u U.D. zvláště s komplexnosní informací a taktéž i "čitelností" EPG. Strong zobrazí POUZE základní informaci o pořadu, tj. název pořadu a též i krátký subtitulek. Nezobrazují se podrobné informace - např. u filmového kanálu HBO. Na druhou stranu je EPG čitelné a bez diakritiky, nezobrazují se tedy žádné nestandardní znaky jako je běžné u většiny digitálních receiverů.
TELETEXT
Strong podporuje i teletext, který můžeme přijímat klasicky přes dekodér teletextu v televizoru. Nemáte televizor s teletextem? Nevadí. Strong podporuje i tzv. OSD Teletext, tj. teletext přímo z receiveru. Výhodou tohoto teletextu je neobvykle vysoká pamět na 800 teletextových stránek. Stačí na chvíli zobrazit teletext a receiver si načte kompletní teletext. Bez zbytečného čekání na načtení stránky si můžeme listovat v teletextu např. ČT1, který se zobrazuje korektně, bez chyb. Test byl proveden i u programů Slovak Linku (STV1, STV2 a TV Markíza), kde teletext pracoval taktéž korektně.
HRY
Součástí hlavní nabídky MENU jsou i tři jednodušší logické hry (Tetris, Snake, Sokoban), které se objevují i v obodobných receiverech ostatních výrobců.
AKTUALIZACE FIRMWARE
Aktualizace firmware a settingu je možná přes sériové rozhraní RS-232 pomocí kabelu null modem. Firmware lze aktualizovat i ze satelitu Astra 19.2°E (tzv. služba OTA - Over the Air). Přístroj má již parametry transpondéru přednastavené.
ZÁVĚR
Japonská firma Strong dodala na trh novou modelovou řadu receiverů. Z nové řady jsme Vám představili přístroj Strong SRT-6355. Výhodou přístroje je menu v češtině a slovenštině, výstup zvuku v Dolby Digital, teletext s velkou pamětí a též i částečné vyřešení problému s EPG u programů UPC Direct. Nevýhodou je chybějící DiSEqC ve verzi 1.2, případně USALS pro jednoduché nastavení natáčecího zařízení a chybějící technická specifikace v příručce. Při našem krátkém testu nebylo možné vyzkoušet chování přístroje s obsazenými CI sloty přídavnými moduly, např Magic, či jinými.
Testovaný přístroj Strong SRT 6350 zapůjčila pražská firma Satcom (adresa: Za Strašnickou vozovnou 2, 110 00 Praha 10, webovské stránky www.satcom.cz ).
HODNOCENÍ:
+ české i slovenské OSD
+ podpora vlastního teletextu s pamětí na 800 stránek
+ 3 jednoduché hry
+ konektor S-Video
+ universální dálkové ovládání 5v1, možnost naprogramování dalších přístrojů (televizoru, dalšího satelitního receiveru apod.)
- chybí podpora DiSEqC 1.2, USALS
- chybějící písmena ž,š v českém OSD
- ukazatele hrubého a jemného signálu 'ukryty' uvnitř menu
VYBRANÉ PARAMETRY
* 4000 míst pro televizní a rozhlasové programy
* UHF modulátor
* 3 hry (Tetris, Snake, Sokoban)
* multijazyčné menu (též v češtině a slovenštině)
* podpora OSD teletextu s pamětí na 800 stránek
redakce