Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Technika

Audiokazeta slaví šedesátiny

BERLÍN První audiokazetu představila před 60 lety, 28. srpna 1963, nizozemská firma Philips na tradiční výstavě rozhlasové a televizní techniky IFA v Berlíně. Firma Philips sem přivezla i první přenosný kazetový magnetofon EL 3300. Tento umělohmotný přístroj vážil 1,5 kilogramu, stál 299 marek a byl napájen z baterií. Příslušenství tvořily mikrofon, taška a takzvaná compact cassette s kapacitou dvakrát 30 minut. O dva roky později představila svůj „kazeťák“ i německá firma Grundig. K následnému velkému rozšíření audiokazet přispěly počátkem 70. let i autorádio s přehrávačem a později walkmany. V 90. letech audiokazetě velmi ztížil život rozvoj digitálních technologií. Nejdříve to byl kompaktní disk, jenž se na trhu poprvé objevil v roce 1982, posléze audiokazeta začala bojovat s vypálenými skladbami ve formátu mp3 a následně s poslechem hudby z internetu.

Kdo je má, tak si určitě pamatuje i nutnou tužku na přetáčení zmuchlané pásky. A také líh a vatu na čištění hlavy.......

Vždy může být hůř....

Jimmy
Registrace: 4/2003
Příspěvků: 1 936
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 29
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Jo, jo. Páskové technologie, kde jsou ty časy! Já žil s kotoučákem 20let a nedám na něj dopustit. Kazety byly praktičtější, o tom není pochyb!

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 663
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Z nostalgie si nechávám Technics RS-TR 333 a s ním několik desítek kazet. Stejně tak videokazety a S-VHS recorder Panasonic. Manželku s tím sice prudím, ale copak to můžu vyhodit??

koaxial & utp

Diaboltp
Registrace: 3/2006
Příspěvků: 434
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

Jo takový Revox B77 to byla mašina! Kam se na něj cokoliv hrabalo. Dokonce měl i redukci na studiové středovky. Lepší byl asi jen STUDER A810. To byla doba mých technických začátků. Mašiny z NDR Jansen 100,103 velký studiový 8stopý Studer,tuším A840 a k tomu vymazlený Sonet Duo pro nahrávání ukázek pro externí použití mimo studio.

konas
Registrace: 12/2014
Příspěvků: 3 920
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Technics RS-474. Cca před 10 lety nové kladky. Občas ho provětrám. Ještě musím zdigitalizovat některé jedinečné nahrávky.

krupino
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 725
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Našel jsem, že první kazetový magnetofon vyrobila Aiwa v r.1964

konas
Registrace: 12/2014
Příspěvků: 3 920
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

..první dost rozšířený.

konas
Registrace: 12/2014
Příspěvků: 3 920
Odpověď v diskusním vlákně
 

@konas

Nevím jak teď, ale donedávna Revox B77 a A77 nepřekonatelné stroje pro záznam elektrické kytary.
Obdivoval jsem za starých časů střih nůžkama a lepení pásky při natáčení ve studiu.
V mládí jsem zkusil slepit ruskou kazetu jedním nepublikovatelným lepidlem. Vydrželo to cca týden.

krupino
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 725
Odpověď v diskusním vlákně
 

@konas

Sonet Duo byl dlouhá léta náš rodin ný magnetofon. Já jsem si 79 pořídil vlastní B73, pak 113 atd. Mým snem byl Grundig TS945! Ale i naše 113 nebo 115 se daly vymazlit na perfektní zvuk. V té době se dalo těžko sehnat něco lepšího. :-)

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 663
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

Jj. A daly se kupodivu koupit pásky BASF, Agfa, Maxel (1970 léta). Emgeton jsem nekoupil ani jednou ¨ ;) Koupil jsem B56 po chmelové brigádě 1975.

torny
Registrace: 3/2018
Příspěvků: 479
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Studer/Revox delali i svoje kazeťáky. V profi rackovém rozměru. Neměli vyklápěcí dvířka na kazetu, neměli řemínky, nesmrtelné stroje.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 634
Odpověď v diskusním vlákně
 

Audiokazeta

U nás doma na stolku Sony Cassette Deck stále funkční a
v šuplíku asi 200 nahraných audo kazet, retro nahrávky.
Pouští se málo protože ho nahradil nový Deck:.. SPOTIFY...

:)

Bazilišek
Registrace: 10/2021
Příspěvků: 17
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Revox B77 fungujú doteraz a špičkovo. Na kazety mám Marantz 5025, je síce po servise motora ale funguje naparádu. On ten analóg ma niečo do seba, hlavne nahrávky z LP zo 70?-80?s. R^

Kimlo
Registrace: 1/2017
Příspěvků: 491
Odpověď v diskusním vlákně
 

@torny

"Emžeton šmirgles" jsem taky nikdy nekupoval. Byly to šílené šmejdy. Během jednoho přehrátí dokázaly zaprasit celou páskovou dráhu a "přebrousit" hlavy! Přesně jak píšeš, kupoval jsem MAXELLky, BASFy nebo AGFy, občas se daly sehnat i v normální elektře.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 663
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

https://www.parabola.cz/album/foto-1760/

S těmi dvěmi uprostřed jsem strávil několik let své praxe v jednom médiu veřejné služby:))
sekce Album: 60 let audiokazety MC.
Popis fotografií:
[1] 60 let audiokazety MC.


On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 634
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

kazety aj príslušenstvo , žije . niečo mi ešte zostalo .
https://postimg.cc/301XV7Qp

vuplus 4k , oled 4k

Brumo
Registrace: 4/2019
Příspěvků: 1 523
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

https://www.parabola.cz/album/foto-1761/

A tihle dva koucouři jsou se mnou v práci dodnes. 38cm/sec na tvrdý BASF a nic se tomu nevyrovná.
sekce Album: Audiokazeta slaví 60let
Popis fotografií:
[1] Audiokazeta slaví 60let


On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 634
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Varos107

ta kazeta co je v revox b215 je nejaka imitace ??? ja si nejak nepamatuju ze bych typ s takovejma civkama nekdy videl
nevis ?

Dreambox DM520-OpenATV 6.2, Cloudibox3-MBMini-OpenATV 6.3 a 6.4, Vu+ Zero4K-OpenATV 6.4, T-90 5W-42E

bublajs
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 8 816
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Nevím co to je. Ale jsou zvedlé hlavy, možná nějaká čistící...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, UNAOHM EP3000

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 634
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

aha , tak že nevieme čo to je za kazetu , ale vieme okolo toho natárať . s takými vedomosťami , by som sa moc nechválil .
nejdem sem dávať odkazy . postačí do google zadať reel cassette a ste v obraze .

vuplus 4k , oled 4k

Brumo
Registrace: 4/2019
Příspěvků: 1 523
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Brumo

Klídek chlapi, sak bavme sa normálne, verím že v tomto vlákne sa týmto veciam venujeme a radi uvítame skúsenosti a pochvaly kto má aké aparáty, veď je to kus nezabudnutelnej a doteraz fungujúce historie... 😉

Kimlo
Registrace: 1/2017
Příspěvků: 491
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Kimlo

Tak to se musím pochlubit svými prvními kazeťáky: Томь401 a pak jsem dostal k patnáctinám od babičky Електроник 321. Ten měl ruční regulaci hlasitosti a když se otočil potík úplně doleva a cvakl spínač, tak nastoupila automatika (аруз). Taky měl vypínatelný vestavěný mikrofon, výstup na reprobednu a výkon 1,5W. Přes něj jsem poprvé ozvučil španělku se snímačem Brilant de luxe za 75Kčs.

krupino
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 725
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Ha! Jsem starší než audiokazeta. O pár měsíců .
Tím se nechci chlubit, to spíše na**re.:((
Je hezký, jak tady všichni prezentujete svoje aparáty.
No já měl v 8 letech B70. Audiokazety mě nikdy nebraly. Moc pomalu se "hébaly". Pak jsem koupil B116 -19cm posuv, to už šlo. Fajnšmekři ví, že to nebylo žádný letadlo.
Pro "mladé". V 70 tých i v 80 tých letech koupit kvalitní audio byl to podpultový problém. A i finanční.
Člověk věděl, že přísroje existují, ale jen pro někoho.
Chtěl jsem B113, sehnal jsem B116.
Chtěl jsem Teslu 814A a ARS840 bedýnky, sehnal jsem Soprána. Prostě nebylo. Kdo neměl známosti, bony,tak byl pérdeli.
Nechci diskuzi co bylo,co kdo mohl, nebo měl.
Stejně si neodpustím:
V roce 1976 přijde zákazník do prodejny Tesla a říká:
Dobrý den, prosil bych dva pazourky ,hliněnou misku a svazek šípů.
Prodač: ale tady jste v prodejně elektro!
Aha,tak bych prosil Hifi tesla 814.
Nemáme.
Tak gramorádio SEXTET.
Nemáme.
A co tranzistorový přijímač IN70.
Nemáme.
Tak bych si vzal ty dva pazourky, hliněnou misku a svazek šípů.
Pamětníci ví, vo co go.
A nekamenujte mě. Sleduju tento WEB od prvpočátku a sem-tamn ěco plácnu.
:))) :))) :)))

croco
Registrace: 4/2007
Příspěvků: 57
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

Jo. Vím že 814 se začala vyrábět později...

croco
Registrace: 4/2007
Příspěvků: 57
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Audiokazeta slaví šedesátiny

ja mam nekde audiokazety jeste zabaleny v celofanu :) myslim ze i TDK tam je :)

Dreambox DM520-OpenATV 6.2, Cloudibox3-MBMini-OpenATV 6.3 a 6.4, Vu+ Zero4K-OpenATV 6.4, T-90 5W-42E

bublajs
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 8 816
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Jimmy

nějak jsi opomněl zmínit MD disk,ten tu kazetu pohřbil dřív,než CD-R

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 28 065
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 29
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra