Quantcast

Diskuse

Archív diskusního fóra parabola.cz

Právě čtete stránku diskusního fóra serveru parabola.cz z archívu.
Do tohoto vlákna již nelze přidávat další reakce (režim READ-ONLY).
24.04.2008, 13:27.46

LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo experimentoval s chlazením konvertoru, jako možností jak zlepšit krátkodobě příjem. Všimnul jsem si, že v zimě mám na Astře 2D viditelně lepší signál, než na jaře nebo v létě. Ale nejsem si jistej, jestli je příčina v podchlazeném LNB nebo spíš prostě v okolním prostředí a v atmosféře. Samozřejmě test už probíhá a konvertor se právě nachází v mrazáku :) ale přesto bych uvítal případný náměty a zkušenosti.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 13:55.40

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

jo a jestli ho prasknes do kryo komory pak chytis i kuala lumpur nenenom astru 2d. :)))
schvalne, ja slysel ze kdyz vepchas klasickou treba 100 w zarovku do pusy, ze pry nejde vyndat ven .. nevyzkousis taky ??
uživatel
Vlado Fogo
24.04.2008, 14:01.15

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Tak to jsem slyšel taky s tou žárovkou, ale zatím jsem to netestoval, ale to chlazení těsně před fotbálkem mi příde docela zajímavý řešení (zlepšení tam je), ale chtělo by to aspoň tak odhadem -40 :) Je nějaká možnost, jak to vůbec v létě na takovou teplotu ochladit a chvíli udržet?
uživatel
vortimond
24.04.2008, 14:05.38

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

i ked v zime ako aj v lete su druzice okolo nas na rovnakom mieste, ale aj tak si myslim ze v zime je prijem lepsi z ineho dovodu. A to v tom ze vzduch je mozno vlhkejsi, mono sneh ako vodivi prvok zlepsuje prijem, postavenie slnka voci Zemi je ina,......ale zeby kvoli studenemu konvertoru :O
uživatel
tomko
24.04.2008, 14:06.01

@Vortimond

jsi borec je vidět že sat příjmem žiješ....
Pokud to bdue makat pak dopručuje instalovat chladící zařízení k parabole nebo klimatizaci :))) R^
uživatel
pat
24.04.2008, 14:10.13

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Údajně se tohle používá při vědeckejch projektech (astronomie a tak) tam se ten konvertor někdy chladí až na -100 a víc. Zlepšení příjmu je pak poměrně dramatický.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 14:13.04

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

doporucuji koupit kapalny dusik minus 170 bude stacit ;-))))))))))))))))))))
uživatel
cb21
24.04.2008, 14:15.09

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

No to je právě ono :laughing: ale ty levný krámy, kterejma nás tady zásobujou by to nepřežili ani vteřinu. Ani jeden.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 14:22.10

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Čím menší teplota, tím menší tepelný šum polovodičů (a nejenom polovodičů), který je jejich fyzikálním parametrem, který odstranit nelze. Takže čím menší teplota, tím lepší odstup signál/šum. Čím více ke vstupu, tím větší přídavek šumu, takže nejdůležitější je chladit vstupní obvody.

Nevěřím tomu, že by to mohlo při normálním příjmu k něčemu být. Nesmysl. Zvětšení průměru antény o 5 cm bude mít daleko větší dopad.

(Pro chlazení takových polovodičových částí, kde je šum citlivý, se používají různé postupy třeba Peltierův jev, ale chlazení dusíkem je taky možné, dusík není zase moc drahý, mohl bys tam namontovat i starou ledničku po kusech).

P.S. Osobně bych v případě, že vymražení v mrazáku zlepší příjem, uvažoval o tom, že mám vadný LNB...
uživatel
Antonín
24.04.2008, 14:23.47

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Ano,v sat.přijmu je hodně věcí,které by to mohli zlepšit,ale jsou nereálné z fin.důvodů.Co kdybys zkusil polarisátor,to bys měl asi lepší efekt.
uživatel
zzaner
24.04.2008, 14:33.46

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Možná nám časem vývoj v PC technice (kde se používaj neustále výkonnější a pořád víc topící procesory) dodá brzy levný řešení, jak to na těch -40 dostat.
www.sam-radford.me.uk/temp/cool_LNB.jpg :laughing:
uživatel
vortimond
24.04.2008, 14:41.27

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Nezlepsis nic. LNB, ako kazde ine technologicke zariadenie ma svoju prevadzkovu teplotu, v ramci ktorej su garantovane nejake parametre. Pokial by si aj nejak vlastnosti zmenil, zbada ich len nejaky velmi presny meraci pristroj, ty v prevadzke iste nie. Prekrocenim tychto medzi mozes zariadenie akurat tak zlikvidovat. Nie ze by sa ti to malo v pripade LNB podarit v mrazaku, ten ma este stale prilis "vysoku" teplotu, ale hovorim vseobecne.
Ak chces vylepsit prijem, jedina cesta je zvacsit priemer paraboly, dbat na precizne nastavenie, pouzit nizkoutlmovy kabel, kvalitne konektory ...
uživatel
JanoHels
24.04.2008, 14:47.55

@JanoHels

Jano, já ti povídám, že ten mrazák má na to mnohem větší vliv, než kvalitní konektory nebo výměna kabelu za lepší. Věř tomu nebo ne. V létě když je +20 tak mám při solidním počasí BBC asi 90 minut, v zimě když je kolem nuly, tak v průměru skoro dvojnásobek.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 14:59.11

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Zkus to v době letní, kdy BBC už vypadne, prohodit za vymražené LNB, jestli ti to naskočí. Jinak to může být mnoha jinými věcmi, než teplotou LNB, třeba větším útlumem atmosféry v létě (což bych si myslel, ale nezkoušel jsem to, tak se nevsadím).
uživatel
Antonín
24.04.2008, 15:03.58

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Zkusím to večer. Nejsilnější signál začíná pravidelně asi v 19:40 a drží se asi tak do 21:00. Sledovatelné bez výpadků na 120 offset (Praha).
uživatel
vortimond
24.04.2008, 15:14.56

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Ja si teda myslim, ze skor je to utlmom v atmosfere, pripadne fluktuaciou druzice, ako teplotou ... Ale vyskusaj a daj vediet, zaujima ma to.
AJ ked technicky si to neviem predstavit, lebo kym to LNB namrznute donesies a nastavis, uz bude teplota pomaly v normale ...
uživatel
JanoHels
24.04.2008, 15:16.33

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

no neviem nechcem vam do toho velmi kecat, ale ked vymrazene LNB da na slnko jedine co sa moze stat je to ze sa mu vyzraza voda a vyskratuje LNB ale aj napajanie LNB v prijimaci ..
uživatel
Vlado Fogo
24.04.2008, 15:18.20

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Položím na to aspoň jedno balení mražený kukuřice :laughing:
uživatel
vortimond
24.04.2008, 15:20.56

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Nebo LNB polejt rozteklou zmrzlinou. Když se ještě polije karamelovou polevou s oříšky, jde i arabský porno!
uživatel
Dejf
24.04.2008, 15:25.29

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Nebo takový ty dětský nafukovací nárameníky s kachničkama, jak se s tím učí plavat :laughing: A do toho mraženou vodu.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 15:27.32

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Každopádně je zmrazení LNB vyhlášeno jako blbost dne! :laughing: :laughing:
uživatel
Dejf
24.04.2008, 15:29.15

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Tak to rozhodně :laughing: aspoň dokud se nepotvrdí, že to opravdu funguje.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 15:39.58

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Tady je to jako na Silvestra!
Vortimonde, jedeš stále na tu starou dobrou skorostodvacítku, ze který jsi posílal vloni screen shoty A2D a chystal se ji nabarvit?
uživatel
knawi
24.04.2008, 15:47.42

knawi

Have FUN! and, stay COOL, too!
uživatel
vortimond
24.04.2008, 15:52.01

vortimond

Yeah!
uživatel
knawi
24.04.2008, 16:36.10

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

No, když ten konvertor bude mít třeba -15 stupňů, tak jediné, čeho dosáhneš při instalaci do současné venkovní teploty je to, že ti na něm a v něm začne kondenzovat vzdušná vlhkost. A vlhkost může způsobit dvě věci - útlum a zkrat.
uživatel
kubisek
24.04.2008, 16:59.54

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Ináč-nie je to nová téma-niekedy v r.2003 to bolo tiež v debate tu! Vlado F. sa asi pamätá.Že výsledok bol aký,už sa nepamätám,ale pravdepodobne to bolo zničenie konvertora.
uživatel
theo77
24.04.2008, 17:06.05

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Pravděpodobně to nebolo zničenie konvertora, jelikož takový konvertor musí venku vydržet podobný (i když možná trošku menší) teplotní rozdíly po celý dlouhý roky.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 17:07.27

Abych řekl pravdu

už jsem to osobně dokonce v zimě při -30ti zkoušel několikrát. Bavilo mě to víc než na gauči doma v teple. Výsledek? Nefunguje to. Můžu se vsadit. Hello
uživatel
Tomik535
24.04.2008, 17:16.17

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

mne zas napriklad na 26E ked je teplejšie 95% stanic ma kvalitnejši prijem...darmo su naučeny na "TEPLO"..... :)))
uživatel
mat
24.04.2008, 17:17.24

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Kdyby uvnitř tak snadno kondenzovala vlhkost, nevydržel by venku ve fungujícím stavu ani měsíc.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 17:23.29

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Ale opravdu ta okolní teplota (a tedy i teplota LNB) má na příjem vliv, na tom se shodnou všichni vzdělaní lidé :laughing: samozřejmě při sledování CSlinku to není vidět, proto taky takovouhle samozřejmou věc spousta lidí neví.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 17:27.37

vortimond

Blbost. Já to poznám i z Astry1. Když je teplo, nevidím nic :-(. Jestli to nebude tím, že se rochním někde u vody..
uživatel
Tomik535
24.04.2008, 17:39.30

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Když sledujeme s přítelem Blue Movie Gay, tak je nám tepleji, než kdekoliv na pláži. On přinese třeba trávu, já usmažím zelený bramboráky a trávíme takhle nezapomenutelné večery. Nejlepší zážitky jsou vždycky na drogách.
uživatel
vortimond
24.04.2008, 18:56.25

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Já bych tam dal 2 hluboce zamražená listová těsta,z každé strany koventoru a výsledek je zaručen.
uživatel
hobza
24.04.2008, 19:24.53

@vortimond

teagujem na tento tvoj prispevok:
Pravděpodobně to nebolo zničenie konvertora, jelikož takový konvertor musí venku vydržet podobný (i když možná trošku menší) teplotní rozdíly po celý dlouhý roky.

1,zrejme si pozabudol ze konvertor je neustale napajany bud 13 alebo 18 V aj ked je pristroj v stantby mode, takze da sa povedat ze si drzi aku taku pracovnu teplotu
2, vonku nikdy nenastane z minuty na minutu teplotny skok + 40 stupnov ale deje sa to postupne, cize teplota skoro plynule klesa k veceru a v noci a od rana narasta, kdezto ty ked vyberies ten konvertor z mrazaka budem mat okolo -30 a das ho na slnko kde je pomaly + 20 stupnov takze urcite to neprezije
uživatel
Vlado Fogo
24.04.2008, 19:36.46

vortimond

Rozdíl mezi zimou venku a zimou z mrazáku je v tom, že v zimě venku ti nikdy uvnitř vlhkost nezkondenzuje, protože teplota konvertoru nikdy není nižší, než rosný bod okolního vzduchu. Pokud ho zchladíš na -15, dáš do +20 na vzduch, tak na všech vnitřních částech se začne srážet vlhkost, protože teplota vnitřku bude pod rosným bodem. Konvertor je chráněn proti dešti, ne proti vnitřní kondenzaci.
Pokud to nechápeš, tak si někde v létě dej v hospodě pivo.
Co to vychlazené pivo udělá?
Orosí se.
Kde se tam ta voda na sklenici vzala?
Zkondenzovala z atmosféry na chladnější sklenici.
To samé se stane v konvertoru.
uživatel
kubisek
24.04.2008, 20:14.01

vortík

víš jak to na mne působí?...když změníš teplotu LNB a máš jiné výsledky v -15 nežli v +30 tak jako kdyby se místní oscilátor trocha přeladil....pak opravdu může nastat změna...ovšem oscilátoty této katrgorie by měli býti teplotně méně náchylné(tcxo systém,né li lepší),leč:-) tato změna by LNB nemusela býti rozdýchatelná:-)))))))))))))))
ale tyto změny se projevují více na jiných věcech..toto jsem fakt ještě nezkoušel:-))) ale nevim...bfr96(např.) žeby při -15 měl jiný poměr S/N nežli v +30???to nevííím :8)
uživatel
cb21
24.04.2008, 20:22.27

vortimond

...kolego,dávat LNB do lednice je dobrá akce :)) ,jseš expert!!
Já jsem nedávno dal do lednice GPS navigaci,ale to bylo naprosto nechtěné a v děsném návalu startostí.....
Kvalitnější signál za mrazivého počasí bych spíše přisuzoval vlastnostem éteru.Toto mám naprosto jasně odzkoušené z dálkového příjmu signálu DVB-T z Rakouska.
uživatel
Saxon
24.04.2008, 20:31.58

saxon

pochopitelně.....na 12giga záleží na každém prdu mezi dvěma anténama....ono to záleží už od cca 50MHz...vždyt to znáš,..:-)
uživatel
cb21
24.04.2008, 20:55.15

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

najlepšie sú dve chladené dvanástky a jedna horúca osemnastka R^
uživatel
mirop
24.04.2008, 21:24.47

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

GSM jde také perfektně při mínus deseti......
Stačí podělaná Nokie s netmonitorem.....
uživatel
mirasat
24.04.2008, 21:32.41

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

mirasat :-))))))))))jj máme máme....dokonce je tam i chybovost...vidíš...ani nemusíme zkoušet LNB :-)))))))))je tu akorát problém,že každá Nokie má svou citlivost na signál(když nepočítám berovost a poměry hodnot c1 c2:-))ale rozdíl je malej....navíc při vykrytí BTS každý 1km...aneb jsme chyceni v radiové síti:-)))))
uživatel
cb21
24.04.2008, 21:34.48

LBN a mrazák

Pořiď mu klimatizaci. Zdar nic ve zlém jen odreagování. :laughing:
uživatel
Walt66
24.04.2008, 22:00.03

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Je to na 99procent naprosto nepodstatný jev. Zejména když rozdíl teplot bude v desítkách stupňů jenom. Kondenzace nastane, ale ne hned, protože vevnitř se udrží i nízká teplota vzduchu (zalep to), takže ten pokus se udělat dá. Po pokusu se možná LNB skutečně bude muset vyhodit, ale com, věda chce oběti ne?
Navíc bych si spíše myslel, že i kdyby to mělo vliv, že to bude tepelná závislost oscilátoru, než samotné zvětšení odstupu snížením tepelného šumu.
uživatel
Antonín
24.04.2008, 22:11.12

vortimond

Dosť som sa pobavil: Aby som chodil na rebrík, odmontoval LNB, dal do mrazáka, zas vybral, namontoval .... čo máš za diagnózu ???
uživatel
jklajban
24.04.2008, 22:46.31

@jklajban

Já se tu dost pobavil, ale že by někde vortimond psal, že musí mít žebřík aby se dostal k parabole jsem nikde nečetl a podle mého používat žebřík z jiného důvodu než že není dostupné vhodné místo, je právě na tu diagnozu u Chocholouška. Jinak si ovšem myslím, že na to má vliv atmosféra, ale fandím mu. R^
uživatel
poky1
24.04.2008, 22:58.15

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

jeden můj kolega to zkoušel,ke zlepšení dochází,měl na LNB zezadu nasazenou polystirénovou krabičku a do ní dával suchý led.Je to ale magořina.
uživatel
pierrepetr
25.04.2008, 08:29.31

RE: LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Tekutý dusík do termosky můžu dodat.Teplota cca-190°C
uživatel
viliam
25.04.2008, 10:02.02

viliam

to je nějak moc...v praxi to býva okolo -170 až -176 :8)
uživatel
cb21
30.04.2008, 10:30.31

LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Vortimond je (nevhodné slovo) treba ho zavret do mrazaku aspon na -40.
uživatel
orim82
30.04.2008, 10:32.38

LNB na dvě hodiny do mrazáku?

Nevjem co je nevhodne na slove (nevhodné slovo)?
uživatel
orim82