Quantcast

Diskuse

Archív diskusního fóra parabola.cz

Právě čtete stránku diskusního fóra serveru parabola.cz z archívu.
Do tohoto vlákna již nelze přidávat další reakce (režim READ-ONLY).
01.08.2008, 07:25.37

krásné barvy na ČT

Kolem půlnoci - oproti tomu co bylo původně oznámeno (na teletextu ČT se dokonce objevila s předstihem informace o navýšení bitrate a zlepšení obrazu ještě dřív než k němu vůbec došlo) - se vůbec nic nestalo. Ale brzy ráno přece jenom něco se děje a je to hodně vidět. Galaxii Sport se sice z toho transpondéru nějak nechce (vysílá nadále ale s malým bitrate) a zabírá pořád podstatnou kapacitu (už aby vypadla). Ale i tak jsou na všech programech ČT teď mnohem jasnější barvy a trochu přibylo detailů.
uživatel
vortimond
01.08.2008, 07:30.28

RE: krásné barvy na ČT

áno som to skúšal aj ja a je to velký rozdiel obraz jak víno R^ kónečne
uživatel
Jupi
01.08.2008, 07:53.46

RE: krásné barvy na ČT

škoda že přece jenom to SD vysílání se nemůže rovnat ani horšímu HD. možná výjimečně u kvalitně nasmímaného pořadu v klasickém formátu 4:3. ale jinak když se vysílá 16:9 tak je vidět, že prostě tohle není na širokoúhlý záběry dělaný a neumožňuje to bez ztráty rozlišení takové věci vysílat. s tím už se počítá od základu jenom u těch vyšších HD formátů.
uživatel
vortimond
01.08.2008, 08:14.47

RE: krásné barvy na ČT

SD/HD nemá vůbec nic společného s 4:3/16:9, to tě mámí zrak.
Z hlediska kódování mpeg2 nebo mpeg4 je to úplně lhostejné.
Ledaže se ti do toho motá fakt, že prostě 16:9 jsou plošně větší, a tedy že na nich je logicky nekvalita dat vidět více.
Ale to bys viděl na obrovské 4:3 (kdyby ji někdo vyrobil) v podstatě stejně. Malinko si to můžeš ověřit na počíatčovém monitoru.
uživatel
Antonín
01.08.2008, 09:19.09

RE: krásné barvy na ČT

SD rozlišení 720x576 je úplně jiný formát než 1280x720
to snad uznáš, ne? kdyžtak si to můžeš ověřit prostým dělením těch dvou čísel. kdyby se jednalo o stejný formát obrazu, tak by ti mělo vyjít to samé. což nevyjde.
už se moc těším na ORF HD na tu olympiádu. tohle bude mimořádně povedená akce. čína proinvestovala neskutečný miliardy aby ukázala svojí novou sílu. všechno ve velkém stylu, to už je vidět. olympijský stadión je možná nejkrásnější stavba svého druhu.
uživatel
vortimond
01.08.2008, 09:28.08

RE: krásné barvy na ČT

prostě rozlišení běžně používaná v případě HD vysílání (1280x720 a vyšší) jsou nativně vhodná pro formát 16:9. běžné SD rozlišení 720x576 zaplní celou širokoúhlou obrazovku jenom díky tomu, že se "vysílají protáhlé ksichty" a pak se to roztáhne na celou plochu (čímž se ztrácí barevnost a ostrost oproti 4:3 pillarbox formátu).
uživatel
vortimond
01.08.2008, 09:38.06

Taky se

přidám.Asi před rokem sem četl docela dobré odborné povídání o HDTV.A v něm se jako základní věc zduraznovalo použití formátu 16:9.O 4:3 nebyla vubec řeč,nebot je to vlastně dost velký nesmysl.
uživatel
hobo
01.08.2008, 09:54.27

RE: krásné barvy na ČT

přesně. všechny běžně používané HDTV formáty jsou jako širokoúhlý filmový pás. naopak běžně používané SD formáty jsou jako když by se širokoúhlý film natočil zkresleně na políčka skoro čtvercová a potom se roztáhnul elektronicky do nezkreslené podoby až v projektoru v kině.
uživatel
vortimond
01.08.2008, 10:16.05

RE: krásné barvy na ČT

Tos ještě neviděl HD v 4:3 tak se koukni tady na France
http://ss2.webz.cz/hdtv_programy.htm
A roztáhnutý či neroztáhnutý, vždyť je to jedno prt. většina televizorů 16:9 je nastavena tak (správně: lidi to maj nastavený tak) že když se vysílá formát 4:3 tak to je pěkně roztažený do šířky a že je to vlastně "degradované" to nikoho nezajímá.
uživatel
Standa2
01.08.2008, 10:24.38

@Standa2

mně je jasný, že to rozlišení je volitelný. to asi antonín myslel, že tohle nevím. ale prostě když vezmeš maximální rozlišení které je klasický starý SD přijímač schopen zpracovat, tak je to 720x576. proto je NUTNÝ (rozumíš mi?) aby se využila maximální možná kvalita to vysílat zkresleně a potom roztáhnout na přijímací straně.
uživatel
vortimond
01.08.2008, 10:42.41

RE: krásné barvy na ČT

maximální rozlišení u HD set-top-boxů je standardně
1920 / 1080i = 1.77777
1280 / 720p = 1.77777
a maximum SD je
720 / 576 = 1.25
uživatel
vortimond
01.08.2008, 10:48.48

RE: krásné barvy na ČT

Nechci se přít s nesmysly...tak jenom pár konstatování, o kterých si můžete myslet celkem co chcete.

1. protáhlé ksichty nejsou vůbec otázka 720x576.
2. pixel v mpeg2 nemusí mít a nemá rozměr 1:1
3. Je úplně jedno z hlediska kódovaní a jeho účinnosti, jestli je poměr 4:3 nebo 16:9. Podstatné je, aby to byly násobky 8 resp. 16.
4. HDTV se vysílá v 720i nebo i 1080i.
5. Existují 720x576 v 16:9 stejně jako 720x576 v 4:3, rozdíl je jediný bit v hlavičce každého paketu. Jsou primární snímače v 720x576, které mají fyzický rozměr 16:9 - jednu takovou kameru jsem shodou okolností užíval. To nemá nic společného s rozměrem apriori. Jsou jiné snímače, které mají 720x576 pixelů fyzicky v poměru 4:3.
6. Jak nastavit televizor, který je fyzicky 16:9, když má zobrazit 4:3 data?
To vůbec nesouvisí ani s HD, ani s rozlišením, ani s ničím jiným, co se tady píše, platí to stejně dobře pro 480x576, jako pro 720x576, jako pro 1024x576, nebo 1280x720, nebo 1920x1080...
Možnosti jsou tyto:
a. nechat okraje černé - nejsprávnější řešení.
b. roztáhnout to zoomem tak, že neuvidíte horní a dolní část obrazu - přinese výrazné zhoršení kvality a nejsou vidět titulky atp.
Jiná možnost není. Roztáhnout kolečka do elips není sledovatelné. Je jeden kompromisní formát - jmenuje se 14:9 zoom. Trochu udělá elipsy a trochu ořeže okraje, nezhorší tolik kvalitu obrazu. Ale levné televize ho většinou vůbec neumí.
6a. Otázka zobrazování 4:3 n azobrazovačích 16:9 zmizí poměrně rychle. 4:3 se nic podstatného nebude vysílat během tři až pěti let. Možná i dříve.
7. I na nejstarším televizoru Tesla Color zobrazím HDTV z přijímače HDTV DVBS. Uvidíte poměrně hezký obraz v porovnání s tím, co na něm bude hrát jinak. Obecně to bude jistě šunt.
8. Žádný CRT přijímač není schopen zobrazit 720 vodorovných bodů, a to ani přes komponentní vstupy. To by musely mít koncové zesilovače šířku pásma aspoň okolo 15-20 MHz (což možné je, ale nedělalo se to u ždáného typu.) Málokterá televize má šířku pásma zesilovačů RGB přes 6MHz.
uživatel
Antonín
01.08.2008, 10:57.24

RE: krásné barvy na ČT

no ty ze mě musíš prostě dělat za každou cenu idiota i když moc dobře víš, jak to myslím a že mám svým způsobem naprostou pravdu. a ty taky pochopitelně. už mi to ale nudí. přesně jak píšeš: nemá smysl se hádat o nesmysly. já s tím nezačal. jdu si radši zahrát black na ps2 :laughing:
uživatel
vortimond
01.08.2008, 11:05.07

RE: krásné barvy na ČT

Antonín: mám "monitor"(vypadající jako CRT)Sony ,ten umí necelých 700vod.bodů,ale to taky chce dobré"buzení"(kvalitní kamera a pod.)Jinak skutečně klasické CRT opravdu nezobrazí tolik bodů.A pravdou jest,že jestli 4:3 nebo 16:9 kvalitu neovlivnuje.
Spíše mě posl. dobou začíná štvát ty teletextové informace ve 4:3 v horním černém pruhu

:fuming:
uživatel
cb21
01.08.2008, 11:08.53

vortíku

tak se hned neurážej,Antoni(ouplnej robot z IkarieXB1) to taky nemyslí zle! R^
uživatel
cb21
01.08.2008, 11:55.16

RE: krásné barvy na ČT

Antonín: Max rozlišení není otázka CRT technologie, ale CRT televizorů pro spotřební trh.
Jinak na CRT se dá zobrazit určitě víc, než 720*576. Zkuste si někdo sehnat starší CRT Barco monitor a můžete si do něj pouštět rozlišení, že vám bude přecházet zrak. Ale je jisté, že Barco je něco jako Bentley mezi auty. Na nový by ani Antonín
uživatel
HaryFotr
01.08.2008, 22:12.34

RE: krásné barvy na ČT

Ještě se dá vysílat 4:3 přímo "natvrdo do formátu" 16:9 a kraje budou prostě s pruhy. Vysílá tak odedneška i m2 na 13°E 12130,H,27500 ve třech verzích 4:3, 16:9, a HD - zkoukněte to (akorát teď běží film 4:3). Podobně vysílá i Bliss na 28.2°E - někdy ty videoklipy jsou 16:9 a někdy 4:3 ale identifikace formátu je vždy 16:9
uživatel
Standa2
02.08.2008, 12:32.23

RE: krásné barvy na ČT

CRT technologie jistě není překážkou zobrazování libovolného pčtu bodů sama o sobě. Jde o šířku pásma zesilovačů a rozmítání. Proto jsem psal CRT přijímač - ty obvody jsou v nich konstrukčně řešeny pro starý PAL.
uživatel
Antonín
02.08.2008, 16:43.36

RE: krásné barvy na ČT

a jaky doporucujete CRT prijimac?

nechce se mi kupovat LCD TV :-)

Slo by nejak vzit starsi monitor, treba IIYAMA 19" a pripojit na nej RGB z DVB-S? On teda ma asi YUV (a VGA) vstupy.
uživatel
gorro