CryptoBox 800 UHD

Polská rádia WAWA, Eska a VOX volně na 23,5E

| redakce | tisk

Z pozice česko-slovenské satelitní platformy Skylink se vysílají další bezplatné rozhlasové stanice z Polska. Společnost Grupa Radiowa Time zahájila na družici Astra 3B zkušební distribuci svých rozhlasových programů.

Rádiový multiplex společnosti Grupa Radiowa Time pracuje na satelitu Astra 3B (23,5°E), na kmitočtu 11,644 GHz. DVB-S2 multiplex operátora obsahuje celkem 58 programových pozic, z toho je v provozu 56 rádií. Reálně se vysílá jen několik stanic v mnoha lokálních a regionálních verzích. Konkrétně rozhlasová platforma obsahuje Rádio ESKA, VOX, WAWA, PLUS a Rádio Rodzina.

Stanice se vysílají ve formátu AAC-HE a pro příjem je nutný satelitní přijímač, který tento audio kodek podporuje.

technické parametry - multiplex Grupa Radiowa Time:

• Astra 3B (23,5°E), freq. 11,644 GHz, pol. H, SR 5500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK, FTA

Grupa Radiowa Time doposud využívala kapacitu na satelitu Amos 2 (4°W), který je na konci své životnosti. Provozovatel stanic se zřejmě rozhodl přesunout distribuční linku programů na satelit Astra 3B, kde se nacházejí i konkurenční rozhlasové stanice - RFM FM, RFM Maxxx, RFM Classic, Zlote Przeboje, Radio Gra Wroclaw. I tyto stanice jsou FTA.

Všechna polská rádia využívají kapacitu na satelitu Astra 3B v evropském svazku. Znamená to, že hlavní zóna pokrytí je nasměrována na střední Evropu a Německo. Příjem v tomto regionu je možný s parabolami o průměru cca 60 cm.