Quantcast

Veksláci, kolaboranti a disidenti v novém dokumentárním cyklu ČT

| redakce | tisk

Jak se dopracovali ke sportovním úspěchům někteří vrcholoví sportovci? Jakými prostředky vydíral evangelické faráře bývalý major StB? Jakým bizarním momentům čelila „šlechta vládnoucí dělnické třídy“? Co zažívali učitelé a jejich studenti?

V šestnácti dílech dokumentárního cyklu Příběhy 20. století bude mít divák možnost skrze autentické výpovědi samotných aktérů poznat dosud filmově ani historicky nezpracované fenomény, které byly „denním chlebem“ obyčejných lidí v období tzv. normalizace. První díl cyklu uvede Česká televize 3. září v 18:05 hodin na ČT2.

Nejvíce mne na tom zaujala možnost pustit se do témat, která jsou zatím historicky zcela nezpracovaná nebo jsou pojímána velmi ploše. Kolik příběhů lidí s odlišnou sexuální orientací, spolupracovníků StB či obyčejných ostravských horníků jsme totiž doposud slyšeli?“ popisuje jeden z režisérů projektu Viktor Portel.

Veksláci, kolaboranti a disidenti v novém dokumentárním cyklu ČT
▲ Veksláci, kolaboranti a disidenti v novém dokumentárním cyklu ČT

Ústředním motivem cyklu jsou výpovědi shromážděné v projektu Paměť národa a velké množství archivních materiálů, které ilustrují život v tehdejším Československu. V dokumentárním cyklu se věnují například horníkům jako tehdejší „šlechtě“, státem posvěcenému dopingu vrcholných sportovců, životnímu prostředí zničenému těžkým průmyslem, ale také podpisu Charty 77, disentu i emigrantům. Divák tak bude mít šanci vidět intimní výpovědi účinkujících a pochopit motivace, pohnutky a kontext jejich jednání a činů. „Musím říct, že moje přiznání viny mne osvobodilo. Cítím se svobodný, ale ta vina je trvalá, to můžu přiznat, že s tím žiju a budu žít do konce života,“ komentuje například v dokumentu své prozření v listopadu 1989 jeden z účinkujících Bohumil Řeřicha, zemědělec a dřívější funkcionář KSČ.

Chceme postihnout období takzvané normalizace, ale jinak. Východiskem tematicky laděných dílů budou příběhy lidí, které z různých úhlů umožní nahlédnout na způsob života v sedmdesátých a osmdesátých letech, jeho každodennost, smíření i nesmíření s ním, snahu vymanit se z něj i nevyhnutelné prohry,“ prozrazuje kreativní producent Petr Kubica a dodává: „Tvůrci poprvé v českém dokumentu využijí metodu a techniku rozpracovanou slavným americkým dokumentaristou Errolem Morrisem, která je založena na očním kontaktu a soustředěných výpovědích. Bohatství archivního materiálu pak umožní komplexní řez normalizovanou společností.“

Snažíme se sledovat nejen to, jak lidé smýšleli tehdy a jak si v určitých situacích počínali, ale je pro nás důležité, co se s nimi stalo, jak je ovlivnilo pětadvacet let svobody, jak svou minulost reflektují,“ uzavírá jeden ze scenáristů cyklu Adam Drda. Příběhy 20. století vznikly ve spolupráci České televize a neziskové organizace Post Bellum.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články