CryptoBox 800 UHD

První tuniský satelit vynesen z Bajkonuru

| redakce | tisk | názory

V pondělí 22. března 2021 byl z kosmodromu Bajkonur za pomocí ruské rakety Sojuz 2.1a úspěšně vynesen jihokorejský satelit pro dálkový průzkum Země CAS500-1, tuniský satelit Challenge One a dalších 36 satelitů.

Všech 38 satelitů z 18 zemí bez problémů dosáhlo plánované oběžné dráhy. Tunisko se těší z prvního satelitu, který zamířil na orbitální dráhu.

První tuniský satelit „Challenge One“ vypustila do vesmíru ruská nosná raketa.
Družice z Tuniska byla vyrobena společností Telnet Holding. Družice byla plně vyvinuta a vytvořena tuniskými vědci a inženýry - úspěšně prošla všemi funkčními testy a řadou startovacích testů.

Původní plán počítal s vypuštěním satelitu „Challenge One“ na oběžnou dráhu v listopadu 2020, ale kvůli pandemii koronaviru bylo vynesení odloženo na březen 2021.

V červnu 2019 podepsaly ruské společnosti Sputnik a Glavkosmos Launch Services a tuniský Telnet Holding dohodu, na jejímž základě se partneři dohodli na spolupráci při vytváření malých satelitů a jejich komponent, jakož i při vypouštění malých satelitů na oběžnou dráhu.

Tuniský satelit je navržen pro aplikace internetu věcí (IoT) a jako první na světě bude používat vesmírný komunikační protokol LoRa. Challenge One je malý satelit, který váží přibližně 3 kg.

zdroj: satkurier.pl + info.tn

názory čtenářů