Strong SRT-5155 - citlivý přijímač pro DVB-T
| Tisk
PŘEDNÍ PANEL
Na předním panelu najdeme zhruba uprostřed zelenožlutý 4číselný sedmi segmenový displej. Napravo od něj jsou standardní 3 tlačítka - 2 slouží pro přepínání programů a jedno pro uvedení přijímače do stavu standby. Nad tlačítky jsou 3 funkční diody - první signalizuje přítomnost signálu, druhá stav standby a poslední provoz přístroje. Není problém se v diodách vyznat i ve tmě - každá je totiž v jiné barvě - v oranžové, červené a zelené.

Vzadu je umístěn vstu pro terestrickou anténu, RF výstup, rozhraní RS-232, koaxiální výstup zvuku S/PDIF, 2 x SCART (jeden z nich pro senzor, viz. dále), 3x cinch (L+R audio, video) a konečně zdířka pro připojení externího stejnosměrného 12V zdroje (je součástí příslušenství).
DÁLKOVÝ OVLADAČ
Dodávaný dálkový ovladač (DO) je ve stříbrném provedení a celkově ladí k set top boxu Strong SRT-5155 (dále jen Strong). Zajímavostí ovladače je jeho multifunkčnost - s DO můžeme ovládat až pět zařízení - vedle set top boxu i další digitální přijímač, televizor, DVD a videorekordér. Jednotlivá zařízení lze "naučit" přes číselné kódy, které uživatel najde v přiloženém manuálu.
DODÁVANÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ
K set top boxu Strong je dodáván externí 12V zdroj, napájecí kabel pro cigaretový zapalovač, dálkový ovladač a vícejazyčný manuál včetně příručky v českém jazyce. K přijímači si lze dokoupit i externí dálkový senzor a barevné přední panely (viz. dále).
OSD MENU PŘIJÍMAČE
OSD menu terestrického Strongu je ve stejném grafickém provedení jako jsou satelitní boxy této firmy. Menu je multijazyčné - mj. v angličtině, němčině a v několika dalších jazycích. Nechybí ani české menu, čímž přijímač získává další plus hlavně u běžných uživatelů set top boxu, kteří anglickým výrazům příliš nerozumí. Bohužel české OSD má některé termíny nepřesně přeložené a v některých větvích menu mohou být i české položky OSD poměrně nesrozumitelné. Bohužel, tento problém má i řada jiných přijímačů, do kterých je implementován český OSD a kde jsou výrazy přeloženy "natvrdo" bez ohledu kde a k čemu je právě přeložený termín použit.

ZKUŠENOSTI S PŘÍJMEM
Ke Strongu jsem připojil terestrickou anténu, připojil externí zdroj a zapnul příjímač. Po několika základních nastavení, které požaduje přístroj při prvním uvedení do provozu, začal Strong vyhledávat multiplexy. Docela mne překvapila rychlost skenování VHF/UHF pásma, která byla velmi rychlá. Zjistil jsem, že skenování u terestrických Strongů probíhá ve dvou fázích - při první proskenuje celé pásmo a zjistí, zda jsou k dispozici nějaké digitální signály. Pokud nějaké najde, po letmém proskenování se k daným kanálům vrátí a poté vypíše na digitálních kanálech nalezené televizní a rozhlasové programy.

KVALITA OBRAZU
Při testech jsem se zaměřil i na kvalitu obrazu všech dostupných programů v rámci pražských sítí DVB-T. Testovaný vzorek vykazoval na programech paketů ČRa a CDG, kde se u některých programů používá nízký datový tok, horší obraz na tmavých plochách a přechodech mezi světlou a tmavou. Zde byl obraz horší v porovnání s ostatními testovanými boxy.
EPG
Strong samozřejmě podporuje i EPG (Elektronický programový průvodce). Základní informace (název pořadu) se zobrazuje při přepínání programů, průvodce programem až na sedm dnů (pokud se vysílá) se zobrazí až po stisknutí tlačítka "EPG". Podrobné informace k vybranému pořadu se zobrazí po stisknutí žlutého tlačítka. Je to trochu komplikované, ale k informacím se dostaneme.

TELETEXT
Strong "umí" i teletext vložený ve VBI (příjem teletextu na televizoru s dekodérem teletextu). Vedle této obvyklé možnosti nabízí Strong i OSD TXT, který podporuje i české znaky. Velkou výhodou tohoto teletextu je jeho velká paměť (800 stránek), což v praxi znamená, že během chvíle bude mít nakešovány všechny dostupné stránky. Uživatel pak nemusí čekat na načtení další strany. Prohlížení teletextu na Strongu je velmi pohodlné.
HRY
Vedle pasivního sledování televizních či rozhlasových programů vysílaných v sítích DVB-T výrobce Strongu pamatoval i na volné chvíle. Součástí menu jsou 3 jednoduché logické hry - Sobokan, Tetris a Snake. Nevýhodou je nemožnost ukládání výsledku hry (score).
AKTUALIZACE FIRMWARE, SETTINGU
Aktualizaci firmware a settingu je možné provést pomocí utilit a souborů z internetových stránek výrobce přijímačů Strong - www.strongsat.com přes sériové rozhraní RS-232.

K přijímačům Strong si lze pořídit i další komponenty, které značně rozšiřují možnosti použití a využití set top boxu. Jde o měnitelný přední panel, díky kterému může přístroj dostat víceméně nový kabátek. Jednoduše si můžete vzhled přijímače přizpůsobit Vašim požadavkům.
Druhým doplňkem vhodným pro tento přijímač je externí dálkový senzor, který je vhodný pro ovládání Strongu z míst odkud není možné standardně ovládat přístroj přes dálkový ovladač (set top box je např. v uzavřeném prostoru). Senzor slouží do vzdálenosti pěti metrů.
PO KOHO JE PŘIJÍMAČ URČEN?
I přes poměrně velké rozměry přístroje (280 x 40 x 190 mm) je přístroj napájen externím 12V zdrojem, který je součástí balení. Znamená to, že přístroj může být vhodným výrobkem pro mobilní příjem digitální terestrické televize (karavany, příroda).
Svoji poměrně velkou citlivostí je přijímač vhodný vzhláště v místech, kde je slabší či slabý signál digitální televize. S DO přijímače můžeme ovládat až 5 různých výrobků.
ZÁVĚR
Strong má ve své nabídce řadu výrobků pro příjem digitální terestrické televize. Dnes jsem Vám představil z přijímačů pro příjem nekódovaného digitálního terestrického vysílání model SRT-5155, které v této kategorii patří k nejlépe vybaveným přijímačům od Strongu. Cena popisovaného přístroje se na trhu pohybuje okolo 4000,-Kč včetně DPH.
Za zapůjčení přijímače Strong SRT-5155 k testům děkuji brněnské firmě ISAT ( www.isat.cz ).
HODNOCENÍ
+ OSD teletext včetně českých znaků
+ paměť na 800 stránek TXT
+ citlivý tuner (-87 až -20 dBm)
+ modulátor
+ hry
+ dálkový ovladač 5v1
+ měnitelný přední panel (viz. článek)
+ S/PDIF
+ možnost mobilního příjmu
- nepřesný překlad některých částí v OSD
- chybí textový ukazatel signálu
- "těžkopádnost" vyhledávání nových digitálních signálů (viz. článek)
- nemá sloty CI ani vestavěný dekodér
VYBRANÉ TECHNICKÉ PARAMETRY PŘIJÍMAČE STRONG SRT-5155
* 1000 předvoleb pro TV a R programy
* vstupní rozsah kmitočtů 147 - 858 MHz
* demodulace COFDM 2k/8k
* ochranný interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
* modulace: QPSK, 16-QAM, 64-QAM
* vstupní úroveň signálu -87 až -20 dBm
* video dekódování MPEG-2 MP@ML
* video rozlišení: 720 px x 576 řádků
* obrazový formát: 4:3, 16:9
* audio dekódování: MPEG/ Musicam Layer I a II (dual, stereo, joint stereo)
* A/V vstupy: 2x SCART, 3xcich
* odběr 25 W (v provozu), 13 W (standby)
* napájení DC 12/24V
* hmotnost cca 2 kg
* rozměry 280 x 40 x 190 mm
Martin Vyleťal