ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

eMTech 1150 - přijímač pro DVB-T

| Tisk

Emtech Homecast eM-1150Z modelové řady korejského výrobce set top boxů Emtech jsem si k testům tentokrát vybral přijímač Emtech eM-1150 z edice Homecast (dále jen Emtech), což je přístroj pro příjem digitální pozemní televize. Přístroj mne zaujal především svoji vysokou citlivostí a tak mne zajímalo, jak bude přijímač reagovat na slabý signál v porovnání s méně citlivým přijímačem Humax F2-1000T, jehož recenzi jste si mohli přečíst v minulých týdnech.

PŘEDNÍ PANEL
Na předním panelu stříbrno-černém Emtechu najdeme celkem 3 tlačítka: Standby a 2 pro přepínání programů. Zhruba uprostřed panelu se nachází 4 číslicový 7mi segmentový žlutozelený displej.

ZADNÍ PANEL
Na zadním panelu se nachází vstupní konektor SIGNAL IN (IEC konektor) pro připojení antény, výstupní konektor LOOP OUT pro připojení k dalšímu televizoru, výstup TV OUT pro propojení s televizorem. Dále jsou tu standardní A/V dva výstupy SCART (TV, VCR) a cinch (video a audio levý/pravý), sériové rozhraní RS-232, optický výstup S/PDIF a kolébkový síťový vypínač.

DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ A PŘÍSLUŠENSTVÍ
Dálkový ovladač (DO) barevně ladí s předním panelem set top boxu, neboť je také ve stříbrném provedení. V horní části dálkového ovladače je tlačítko Power, mute (potlačení zvuku), TV/SAT, numerická tlačítka. Uprostřed DO je standardní tlačítko OK, šipky vlevo/vpravo, nahoru/dolu, dále tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínání programu. Najdeme zde i tlačítka MENU, EPG, I, EXIT. V dolní části ovladače jsou barevná a multifunkční tlačítka.

K přijímači je vedle DO včetně baterií dodáván propojovací kabel a manuál.

Emtech Homecast eM-1150OSD MENU
Výrobce boxů Emtech vsadil na osvědčené grafické OSD menu ze satelitních modelů a proto i u terestrické varianty přijímače se setkáme s graficky povedeným multijazyčným OSD, které bude řadě uživatelů SAT přístrojů známé. Vedle anglického a německého menu zde nechybí ani české, což potěší především běžného uživatele.

Základní menu obsahuje 4 položky: Instalace, Uživatelské preference, Nastavení systému a Systémové informace. Menu Instalace slouží pro automatickou či ruční instalaci nových multiplexů (tj. s možností proskenování celého VHF/UHF pásma nebo výběrem příslušného kanálu). V tomto submenu je i možnost uvedení přístroje do továrního nastavení. Toto menu slouží také pro přenos dat mezi stejnými modely značky Emtech.

Submenu Uživatelské preference umožňuje nastavit program(y) do některé ze tří favoritních skupin, dále je zde možnost programy vymazat, přesouvat či přejmenovávat. Poslední položka umožňuje změnit heslo pro přístup k některým nastavením přijímače.

V podmenu Nastavení systému si může uživatel nastavit jazyk OSD menu, zvukového doprovodu, video výstupu, časový posun, číslo kanálu modulátoru, výstupní režim modulátoru a další. V submenu Systémové informace jsou pouze informace o nainstalovaném firmwaru v přijímači.

ZKUŠENOSTI S PŘÍJMEM
Na test přijímače Emtech jsem se obzvlášť těšil. Podle manuálu má totiž přijímač velmi dobrou citlivost - až -90dBm. Zajímalo mě, jak si přijímač poradí se slabým signálem a s anténou, ve které je nainstalován předzesilovač. Do zásuvky SIGNAL IN jsem připojil terestrickou anténu speciálně určenou pro příjem pražských digitálních signálů v DVB-T.

V OSD menu "Instalace" jsem vybral "Automatické prohledávání". Přijímač začal sám skenovat kmitočtové pásmo VHF a UHF. Při skenování mi chyběly některé informace - např. právě skenovaný kanál (kmitočet) a číselný ukazatel stavu vyhledávání programů. Musel jsem se spokojit s grafickým indikátorem, podle kterého jsem mohl posoudit, který kanál přístroj přibližně vyhledává. Při vyhledávání programů se zobrazují nalezené programy. Nelíbilo se mi, že po skončení vyhledávání přijímač nevypsal informaci kolik našel (nových) televizních či rozhlasových programů. Po ukončení skenování přístroj se vrátí do menu Instalace.

Bohužel jsem měl možnost otestovat příjem pouze s anténou s předzesilovačem, takže jsem nemohl dostatečně otestovat citlivost tuneru, která je uváděna v manuálu přístroje, pomocí pasivní antény. S anténním předzesilovačem měl přijímač problémy a signál paketů vypadával. Největší problémy byly s příjmem 25.kanálu, který je v mém případě silně rušen jinými signály. Citlivý tuner přijímače problémy s paketem ČRa ještě zvýšil. Předpokládám, že nejlepších výsledků s citlivým tunerem bych dosáhl v místě lepšího signálu a bez anténního předzesilovače. Stabilita a příjem programů zkušebního vysílání je jinak velmi dobrá. Pokud začne jemný signál klesat, začne vypadávat nejdříve zvuk, poté i obraz.

U Emtechu jsem silně postrádal číselný ukazatel jemného a hrubého signálu. Pro lovce signálů a experimentátory je to poměrně zásadní nedostatek; pro běžný příjem však není číselný ukazatel důležitý.

EPG
Emtech podporuje i elektronického programového průvodce (EPG). Vzhledem k tomu, že DVB-T pakety testují i EPG, byla možnost otestovat i zobrazování EPG a fungování české diakritiky. Při přepínání programů se zobrazuje pouze název pořadu, chceme-li více informací o právě vysílaném pořadu, musíme stisknout tlačítko "I" (info). Překvapilo mne, jak poměrně dlouho Emtech načítal informace o pořadu. EPG české znaky nepodporuje. V tuto chvíli je nutno poznamenat, že provozovatelé testují několik variant EPG s českými znaky a je otázkou, jak bude vůbec vypadat EPG při startu regulérního vysílání v České republice.

K elektronickému programovému průvodci se dostaneme i po stisknutí tlačítka EPG. Zobrazí se nám výpis šesti programů a základní programové informace. Aktivní kanál se zobrazí v náhledu.

Emtech Homecast eM-1150TELETEXT
Emtech podporuje i teletext vložený ve VBI (příjem přes dekodér teletextu v televizoru) a také tzv. OSD teletext. Druhá možnost přináší uživateli možnost příjmu teletextu s českými znaky. Problémové je pouze písmeno "ý", které přístroj chybně zobrazuje jako tvrdé "y" s háčkem. Až na tento drobný problém je OSD teletext použitelný. Nevýhodou je, že nemá paměť na teletextové stránky. Při každé vybrané stránce musí divák čekat, než se konkrétní stránka načte.

ZÁVĚR
Set top box Emtech eM-1150 (Homecast) je přístroj určený pro příjem digitální pozemní televize. Velkou výhodou je velmi citlivý tuner, který najde uplatnění v místech se slabším signálem. Přijímač je určen pro příjem FTA (nekódovaných) programů DVB-T. Emtech eM-1150 můžeme v současnosti pořídit za cenu kolem 4500,-Kč.

Přístroj k testům zapůjčila brněnská firma Omko ( www.omko.cz ).

Hodnocení:
+ velmi dobrá citlivost (od -85 dBm)
+ české OSD menu
+ modulátor+ OSD teletext
+ S/PDIF
- pomalé načítání informací EPG
- problémy s českými znaky v EPG
- problémový znak "ý" v OSD teletextu
- nemá paměť na TXT stránky
- pouze grafický ukazatel jemného a hrubého signálu
- po vyhledání programů nevypíše výsledek vyhledávání

Vybrané vlastnosti přijímače:
* 4000 předvoleb pro TV a R programy
* demodulace COFDM 2k/8k
* ochranný interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
* modulace: QPSK, 16-QAM, 64-QAM


* video rozlišení: 720 px x 576 řádků (PAL, 720 px x 480 řádků (NTSC)
* obrazový formát: 4:3, 16:9
* audio dekódování: MPEG/ Musicam Layer I a II (dual, stereo, joint stereo)
* A/V vstupy: 2x SCART
* odběr 7 W (standby ), 30W (v provozu)
* napájení 90V...240V / 50 Hz (± 5%)
* hmotnost cca 3,4 kg
* rozměry 60 x 360 x 260 mm

Martin Vyleťal

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 02.10.2022 - IT support L2 s němčinou | Home office!! (Ref. č.: A7404) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Projektový specialista (Ref. č.: A7403) (Plzeň, Česká republika)
• 02.10.2022 - Logistics Application Manager (Ref. č.: A7023) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Pracovník měřemí a regulace v potravinářském průmyslu (Ref. č.: A7370) (Jilemnice, Česká republika)
• 02.10.2022 - Specialista digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7226) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Manager digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7224) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Site Manažer s němčinou (Ref. č.: A7204) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník vodárenského zařízení (Ref. č.: A7402) (Příbram, Česká republika)
• 02.10.2022 - Pracovník ve výrobě (m/ž) (Ref. č.: A5940) (Staňkov, Česko, Domažlice - Staňkov)
• 02.10.2022 - Pracovník s ŘP skupiny B, mzda 32.000 Kč, ranní směna (Ref. č.: A371) (Jihlava, Česko)
• 02.10.2022 - Montážník, mzda 38.000 Kč, dotované stravování (Ref. č.: A199) (Olomouc, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A356) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A357) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník zakázkové výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A81) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A82) (Havlíčkův Brod, Okres Jihlava, Česká republika)