ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

TechniSat DigiPal2 - malý box s velkými možnostmi

| Tisk

Technisat DigiPal2Na stránkách parabola.cz jsme Vám v minulém týdnu představili miniaturní set top box Humax pro příjem digitální pozemní televize. U DVB-T a kategorie malých receiverů zůstaneme i v další recenzi, kdy si představíme digitální receiver pro příjem pozemní televize od německého výrobce TechniSat.

Z nabídky set top boxů od TechniSat jsme vybrali model DigiPal2, což je další přístroj o velmi malých rozměrech (205 x 130 x 35 mm).

PŘEDNÍ PANEL
Na předním panelu přístroje ve stříbrném provedení najdeme 4 číslicový 7mi segmentový žlutozelený displej, dále pak tři tlačítka - z toho dvě pro přepínání programů a také tlačítko standby.

ZADNÍ A BOČNÍ PANEL
Na zadním panelu se nachází konektor pro připojení síťového kabelu na 220V, dále je tu anténní vstup, konektor pro propojení přijímače a televizoru pomocí anténního kabelu a 2 zásuvky SCART. Další konektory najdeme netradičně na levém boku přístroje. Zde jsou tři zásuvky audio cinch levý a pravý kanál a výstup zvuku v Dolby Digital. Poslední zásuvka je klasické sériové 9ti pinové rozhraní RS-232 pro komunikaci s PC (aktualizace sw).

PŘÍSLUŠENSTVÍ, DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
DigiPal2 je dodáván ve žluté krabičce - rozměrově jen o něco větší, než je samotný set top box. V krabičce je umístěn také dálkový ovladač s bateriemi, manuál a síťový kabel.

Dálkový ovladač přístroje je v černém provedení a rozmístěním ovládacích tlačítek nepřekvapí - v horní části jsou numerická tlačítka, standby, mute, dále pak barevná multifunkční tlačítka. Zhruba uprostřed DO je tlačítko OK a šipky vlevo/vpravo a nahoru/dolu. V další části dálkového ovládače najdeme tlačítko SFI (programový průvodce - viz. dále), exit, info, dvojice tlačítek pro přepínání programů a hlasitosti, přepínání mezi TV a rádio módem dále je zde důležité tlačítko MENU a několik dalších tlačítek (teletext, zastavení obrazu, nápověda atd.).

Technisat DigiPal2OSD MENU
OSD menu přijímače je vícejazyčné. Box s námi může komunikovat v němčině, angličtině, turečtině ale co je podstatné i v češtině. Menu přístroje není až tak graficky povedené, ale záleží na vkusu. Možná než graficky povedené menu je důležitější samotná funkčnost set top boxu a bezproblémový příjem digitální pozemní televize včetně našich specifik - teletext, EPG.

Základní menu přístroje obsahuje 6 položek - Kanálové vyhledávání, Nastavení (dětská pojistka, základní nastavení audio, video, donastavení antény, konfigurace systému, servisní nastavení - přenos firmware, settingu), Uspořádání časovače, Uspořádání TV seznamů, Uspořádání seznamů rozhlasu a Jazyk menu.

ZKUŠENOSTI S PROVOZEM
Přístroj se při prvním uvedení do provozu zeptal na základní informace (jazyk menu, titulků atd.). Poté TechniSat DigiPal2 nabídl možnost automatického vyhledání všech dostupných multiplexů v pásmu VHF a UHF. Přístroj začal vyhledávat a vedle informace o pásmu, které prohledává (uváděna je v MHz) zobrazuje i frekvenci, kterou právě skenuje. Přijímač vyhledal všechny tři multiplexy poměrně rychle a po skončení skenování se zeptal, zda chceme programy uložit jako setříděné či nesetříděné. Tato možnost znamená uložení programů podle abecedy, což může značně zjednodušit ovládání a výběr televizních a rozhlasových programů.

Prodleva při přepínání mezi televizními či rozhlasovými programy je velmi malá. Při přepínání mezi programy (či při stisknutí tlačítka INFO) se zobrazí v bílém pásu veškeré nejdůležitější informace o stanici - tj. číslo předvolby, název stanice, právě vysílaný pořad a dále pak případné symboly teletextu či duálního vysílání.

Podobně jako Humax F2-1000T, který zde byl představen v minulém týdnu, i u Technisatu DigiPal2 nelze jednoduše přejít např. z vyhledávání programů na kanále č.21 na kanál č.60. Chybí totiž možnost přímého zadání kanálu či frekvence, kterou chceme proskenovat. Nejde sice o zásadní problém přístroje, ale lovcům signálů může toto vyhledávání programů vadit.

Pokud stanice vysílá pořad duálně, začne se v informačním proužku zobrazovat logo duálního vysílání. Mezi levým a pravým kanálem lze přepínat tlačítkem A/B, které najdeme nad modrým tlačítkem.

EPG
Technisat DigiPal2TechniSat DigiPal2 podporuje i EPG, což je elektronický programový průvodce. V podání TechniSatu jde o funkci SFI, kterou mají i satelitní boxy stejné značky. Vedle grafického zobrazení informací o právě vysílaných pořadech na jednotlivých stanicích a následujících pořadech dokáže zobrazit i pořady podle žánru. Bohužel, toto rozšíření EPG se zatím v multiplexech nevysílá, musíme si tedy vystačit se základními informacemi o datu zahájení a konci pořadu, názvu a popisu pořadu.

České EPG, bohužel, zatím na přijímači TechniSat nefunguje vůbec. Lépe řečeno informace s diakritikou se nezobrazují. Podle dostupných informací už TechniSat na opravě této chyby pracuje. Bezchybně funguje EPG pouze v multiplexu Českého Telecomu, kde se diakritika nepoužívá. Jak se ukazuje, pro mnoho přijímačů bude zřejmě problém zpracovat EPG s českými znaky. Otázkou je, zda se v řádném provozu bude diakritika z důvodu kompaktibility používat.

TELETEXT
Netradičně je na přijímači DigiPal2 koncipován příjem teletextových stránek. V teletextových stránkách můžeme listovat klasicky přes dekodér teletextu v televizoru, ale lze využít i tzv. OSD teletext, tj. txt prostřednictvím set top boxu. Pokud nemáte ještě televizor s teletextem, příp. jen s malou pamětí na teletextové stránky, jistě oceníte vynikající možnosti kešování až 800 teletextových stran v přístroji. Během chvilky má přijímač načtené veškeré stránky. Prohlížení stránek je pak velmi pohodlné a na vyhledání další stránky není třeba čekat.

Zde je nutné zdůraznit, že u tohoto přístroje funguje teletext včetně přesných českých znaků. Jednoduchou podmínkou pro korektní český TXT je nastavení v menu přístroje (Hlavní menu - Nastavení - Základní nastavení). Zde musíme nastavit položku Země na "Poland". Podle obsahu menu by mělo jít jen o nastavení časové zóny, ale tato změna však upraví i nastavení znakové sady teletextu. Při jakékoliv změně položky "Země" je však vhodné buď přístroj restartovat, nebo vyzkoušet teletext na jiném programu, než na kterém jsme teletext naposledy sledovali. Důvod je zřejmý: přístroj si i po opuštění režimu "OSD teletext" pamatuje všechny stránky.

SPECIALITA: DATOVÉ TOKY
Oproti většině digitálních přístrojů nabízí TechniSat i netradiční funkce. Nejen satelitní modely od TechniSat, ale i přístroje pro terestrický příjem digitální televize umožňují sledovat datové toky programů a multiplexů. DigiPal2 není v tomto směru výjimkou. Veškeré podrobné informace o programu a multiplexu vyvoláme stiskem zeleného tlačítka.

Technické informace se skrývají celkem pod čtyřmi barevnými tlačítky - pod červeným se zobrazí informace o multiplexu (kmitočet, šířka pásma, modulace, kódová rychlost, zabezpečovací interval, přenosový mód, offset, čistá přenosová rychlost, úroveň a kvalita signálu). Pod zeleným tlačítkem se skrývají informace o bit ratu obrazu a zvuku a také PIDy stanice. Pod žlutým tlačítkem najdeme informace o kódování programu, pod modrým pak doplňující informace o multiplexu a programu.

AKTUALIZACE SETTINGU, FIRMWARE
Aktualizace settingu (nastavení programů) a firmware je možné přes sériové devítipinové rozhraní RS-232 pomocí PC. Nový firmware a příslušné programy najdeme na stránkách firmy Technisat - www.technisat.de .

SHRNUTÍ
DigiPal2 je velmi zdařilý přístroj pro příjem digitální pozemní televize. Velkou výhodou je kapacita pro teletextové stránky, měření datových toků programů a multiplexů a zobrazování veškerých technických informací o programu a muxu. Přístroj má zatím problémy s českým EPG. I přes tyto neduhy jde o velmi povedený přijímač, který může oslovit i náročného diváka digitální televize. Technisat DigiPal2 se na trhu prodává za cenu do 4000,-Kč.

Popisovaný přístroj k testům zapůjčila brněnská firma Omko, zástupce TechniSat v ČR. - www.omko.cz .

Hodnocení přijímače:
+ paměť na 800 stránek teletextu
+ txt s českými znaky
+ měření datových toků
+ kompletní informace o multiplexu
+ dobře zpracovaný ukazatel síly signálu
- problémy s českými znaky v EPG
- menší chyby v českém OSD
- "těžkopádnost" při vyhledávání programů na žádaném kanále
-příjem jen FTA programů
-nemá modulátor

Vybrané vlastnosti přijímače:
* 4000 předvoleb pro TV a R programy
* demodulace COFDM 2k/8k
* ochranný interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32


* modulace: QPSK, 16-QAM, 64-QAM
* video rozlišení: 720 px x 576 řádků
* obrazový formát: 4:3, 16:9
* audio dekódování: MPEG/ Musicam Layer I a II (dual, stereo)
* A/V vstupy: 2x SCART
* odběr 3,4 VA (standby - hodiny), 3,0 VA (standby - bez hodin), 7VA (v provozu)
* napájení 180C...250V / 47...63 Hz
* hmotnost cca 370 g

redakce

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 02.10.2022 - Pracovník s ŘP skupiny B, mzda 32.000 Kč, ranní směna (Ref. č.: A371) (Jihlava, Česko)
• 02.10.2022 - Montážník, mzda 38.000 Kč, dotované stravování (Ref. č.: A199) (Olomouc, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A357) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A356) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník zakázkové výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A81) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - ???????? ?? ??????????? ?????????? ??????? (Ref. č.: A364) (???????, Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A82) (Havlíčkův Brod, Okres Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Gumař - operátor výroby, mzda 32.000 Kč, ubytování zdarma (Ref. č.: A343) (Zlín, Česko)
• 02.10.2022 - IT support L2 s němčinou | Home office!! (Ref. č.: A7404) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Projektový specialista (Ref. č.: A7403) (Plzeň, Česká republika)
• 02.10.2022 - Logistics Application Manager (Ref. č.: A7023) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Pracovník měřemí a regulace v potravinářském průmyslu (Ref. č.: A7370) (Jilemnice, Česká republika)
• 02.10.2022 - Manager digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7224) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Specialista digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7226) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Site Manažer s němčinou (Ref. č.: A7204) (Praha, Česká republika)