ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

Technisat DigiPAL1 - malý přístroj pro DVB-T

| Tisk

Technisat DigiPal1Server parabola.cz nedávno přinesl recenzi set top boxu pro DVB-T DigiPAL2 německého producenta Technisat. Pro dnešní recenzi jsem sáhl po "služebně starším" přijímači TechniSat - DigiPAL1. DigiPAL1 je set top box opravdu velmi malých rozměrů (pouze 158 x 115 x 47 mm). Na trh je dodáván ve stříbrném provedení.

PŘEDNÍ PANEL
Na předním panelu se nachází 4 číslicový sedmi segmentový zelenožlutý displej. Dále jsou tu 2 tlačítka pro přepínání programů a tlačítko standby.

ZADNÍ PANEL
Zadní panel přináší následující vybavení: vstup pro terestrickou anténu, výstup modulátoru, sériové rozhraní RS-232, 1 SCART a konektor pro připojení napájecího zdroje (viz. dále).

DODÁVANÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ, DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
Technisat DigiPal1 je dodáván v oranžovobílém obalu. K set top boxu je dodáváno dálkové ovládání s bateriemi, napájecí 12V zdroj a nezbytný manuál.

Dálkový ovladač je v černém provedení. V horní části DO najdeme tlačítko MUTE (potlačení hlasitosti), přepínání zvuku (levý/pravý), standby, přepínání mezi TV a R módem, dále numerická tlačítka a zhruba uprostřed DO je tlačítko OK a 4 modré šipky (vlevo, vpravo, nahoru, dolu), tlačítka Menu, Info, EPG, Recall, a nakonec barevná multifunkční tlačítka.

OSD MENU PŘIJÍMAČE
OSD menu přijímače DigiPal1 po grafické stránce patří mezi méně povedené. DigiPal1 má OSD menu pouze ve dvou jazycích - v angličtině a němčině.

Základní OSD menu obsahuje následující nabídku: Search, Settings, Timer Organizing a Menu language. Menu Search je určeno pro vyhledávání programů. Můžeme zde automaticky proskenovat celé VHF a UHF pásmo, nebo si vybrat kanál, který chceme projít nebo lze nastavit kanál do kterého do kterého má přístroj vyhledávat DVB-T muxy. Výhodou je, že se při vyhledávání programů na zvoleném jednom kanálu zobrazuje ukazatel hrubého a jemného signálu a to jak graficky, tak i v numericky.

Další položka hlavního menu Settings umožňuje změnu PIN (např. pro přístup k některým částem menu), základní nastvení, rodičovskou pojistku, povolení napájení antény 5V, změnu časové zóny, možnost donastavení antény (grafický i číselný ukazatel hrubého a jemného signálu), výstupního kanálu modulátoru. Dále jsou zde informace o systémové konfiguraci a možnost servisního nastavení (tj. uvedení přístroje do nastavení z výroby).

Položka Timer Organizing nepotřebuje snad žádný komentář. Podobně ani Menu language o kterém jsem se zmínil výše.

ZKUŠENOSTI S PŘÍJMEM
Jak jsem již uvedl výše, grafické menu přístroje mne příliš nenadchlo. Byl jsem pak zvědavý na samotnou funkčnost přístroje. Při prvním spuštění přístroje je nutné nastavit jazyk menu a spustit automatické vyhledávání multiplexů. Přístroj skenuje celé VHF a UHF pásmo. Aktuální kanál, který je skenován, je zobrazen v podobě frekvence kanálu. Během několika málo minut je skenování programů dokončeno. Přístroj bez problému naladil všechny tři pražské multiplexy. Po ukončení vyhledávání vypsal kolik našel celkem programů a nabízí, zda má nalezené programy setřídit (podle abeceny) nebo netřídit (uložit programy multiplexů tak, jak je našel). Programy lze přepínat buď na předním panelu přístroje, nebo pomocí dálkového ovladače (šipky nahoru a dolu).

Velmi povedený je grafický ukazatel jemného a hrubého signálu, s nímž se bude velmi dobře manipulovat hlavně začátečníkům a běžným uživatelům DVB-T přístroje. Ukazatel se zbarvuje podle intenzity signálu - zeleně (60 a více %), žlutě (30 až 59%) a červeně, když je signál poměrně slabý (29% a méně).

Podobně jako DigiPal2 má i model DigiPal1 možnost měření datových toků. Jednoduše můžeme zjistit nejenom audio bit rates, ale i datový tok videa. Vše v přehledném výpisu. Navíc DigiPal1 nabízí výpis všech technických parametrů - frekvence multiplexu, demodulace, ochranný interval, modulace atd.

TELETEXT
DigiPal1 podporuje teletext vložený ve VBI (příjem teletextových stránek na televizoru s dekodérem teletextu). Přijímač má dále i OSD teletext. Bohužel, TXT nepodporuje české znaky a nemá paměť na teletextové stránky. Pro spuštění teletextu je třeba stisknout barevné tlačítko - začne se načítat hlavní TXT stránka. U televizorů s vestavěným TXT je při použití TXT dekodéru TV čeština v pořádku.

EPG
EPG v českém jazyce je u DigiPalu1 velmi problematické. Pokud obsahuje diakritiku (99% případů), nezobrazí se v EPG v podstatě nic. V případě, že EPG (elektronický programový průvodce) není s diakritikou, zobrazí se veškeré informace (po stisknutí tlačítka Info). Tlačítko EPG nabízí základní informace o výsílaném pořadu na několika stanicích (pokud se EPG vysílá).
Zatím lze jen těžko posoudit, zda budou problémy s diakritikou na tomto přístroji i v budoucnu. V současné době testují operátoři několik možností české diakritiky.

MODULÁTOR
Jako jeden z mála modelů přístrojů pro příjem DVB-T má DigiPal1 vestavěn modulátor 21 - 69 k. Signál z přístroje je tak možné rozvádět na více TV (samozřejmě vždy jen jeden v přístroji zvolený program). Tato přednost nabízí využití přístroje i pro rozvody ITA i STA pro menší i větší počet účastníků.

Napájení 12V
Přístroj je napájen napětím 12V ze zdroje, který je součástí balení přijímače. Mimo běžné použítí je díky napájení 12V možné přijímač využít i např. v karavanech, na chalupách a jinde, kde není přípojka 220 V.

AKTUALIZACE FIRMWARE, SETTINGU
Firmware a setting DigiPalu1 můžeme aktualizovat pomocí souborů z internetových stránek www.technisat.de . Pro upgrade slouží sériové rozhraní RS-232 (viz. zadní panel přístroje).

ZÁVĚR
DigiPal1 je přístroj pro příjem volných programů digitální pozemní televize. V jeho vybavení však chybí optický digitální výstup zvuku, nemá české menu, má problémy s českými znaky v OSD, teletextu a EPG.
Velkou výhodou je přítomnost modulátoru - přístroj tak najde uplatnění i ve společných televizních rozvodech. Dalším kladem přijímače je možnost mobilního příjmu - DigiPal1 lze napájet 12V.
Přístroj lze v současné době pořídit za cenu kolem 4000,-Kč.

Přístroj k testům zapůjčila brněnská firma Omko ( www.omko.cz ).

HODNOCENÍ
+ OSD teletext
+ modulátor
+ měření datových toků
+ možnost mobilního příjmu
- chybí české OSD menu
- OSD teletext postrádá české znaky
- OSD teletext nemá paměť na stránky
- neporadí si s EPG v češtině
- nemá S/PDIF

VYBRANÉ TECHNICKÉ PARAMETRY TECHNISAT DIGIPAL1
* 1000 předvoleb pro TV a R programy
* demodulace COFDM 2k/8k
* ochranný interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
* modulace: QPSK, 16-QAM, 64-QAM


* video rozlišení: 720 px x 576 řádků
* obrazový formát: 4:3, 16:9
* audio dekódování: MPEG/ Musicam Layer I a II (dual, stereo, joint stereo)
* A/V vstupy: 1x SCART
* odběr méně jak 10 W (v provozu)
* napájení 12V...15V
* hmotnost cca 0,5 kg
* rozměry 158 x 115 x 47 mm

Martin Vyleťal

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 02.10.2022 - IT support L2 s němčinou | Home office!! (Ref. č.: A7404) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Projektový specialista (Ref. č.: A7403) (Plzeň, Česká republika)
• 02.10.2022 - Logistics Application Manager (Ref. č.: A7023) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Pracovník měřemí a regulace v potravinářském průmyslu (Ref. č.: A7370) (Jilemnice, Česká republika)
• 02.10.2022 - Specialista digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7226) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Manager digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7224) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Site Manažer s němčinou (Ref. č.: A7204) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník vodárenského zařízení (Ref. č.: A7402) (Příbram, Česká republika)
• 02.10.2022 - Pracovník ve výrobě (m/ž) (Ref. č.: A5940) (Staňkov, Česko, Domažlice - Staňkov)
• 02.10.2022 - Pracovník s ŘP skupiny B, mzda 32.000 Kč, ranní směna (Ref. č.: A371) (Jihlava, Česko)
• 02.10.2022 - Montážník, mzda 38.000 Kč, dotované stravování (Ref. č.: A199) (Olomouc, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A356) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A357) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník zakázkové výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A81) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A82) (Havlíčkův Brod, Okres Jihlava, Česká republika)