Quantcast

Ivo Procházka: Do léta Česká televize zahájí vysílání ve formátu 16:9

| Tisk

logoIvo Procházka, vedoucí útvaru hlavního inženýra České televize (ČT) a Nikolaj Savický, analytik strategického rozvoje ČT, v rozhovoru pro server parabola.cz rozkrývají (nejen) technické novinky, které veřejnoprávní televize připravuje realizovat.

Jak je Česká televize připravena na digitalizaci? Kdyby se rozhodlo, že zítra se v DVB-T vysílá naostro, jste akceschopní?

Ivo Procházka: Oba programy ČT 1 i ČT 2 jsou již dnes plně digitalizované; v digitální formě je signál dopravován až na vysílače. Spuštění DVB-T nebrání technické, ale především legislativní problémy. ČT je po technické stránce připravena – samozřejmě je nutné nainstalovat určitou část technologie přímo související se systémem DVB-T, dále pak provozovatelé vysílačů musí síť přizpůsobit pro digitální vysílání.

Nikolaj Savický: V DVB-T vysílá Česká televize od května 2000 nepřetržitě. Podílela se na všech třech experimentech (České radiokomunikace, Czech Digital Group a Český Telecom) a na vysílání programů v systému DVB-T je samozřejmě připravena.

Může ČT za stávajících podmínek vysílat další programy?

Nikolaj Savický: Ano, podle právních analýz, které má ČT k dispozici, může vysílat další programy, pokud jimi bude naplňovat službu veřejnosti v rámci definice zákona o ČT v platném znění. Bude však samozřejmě lepší, bude-li novelizované znění zákona o ČT obsahovat ustanovení, které provozování dalších programů a služeb ČT výslovně uloží.

A o kolik vzrostou náklady na jejich provoz?

Nikolaj Savický: Ekonomicky představuje druhý a každý další program téhož vysílatele jen zlomek nákladů na první nebo samostatně vysílaný program. Samozřejmě bude na finanční situaci ČT záviset kvalita nových programů, protože ČT pracuje s příjmy na úrovni roku 1998. Sama o sobě však ekonomická situace ČT není na překážku spuštění nových programů.

Pokud bude uvažovaný zpravodajský kanál, o kterém se nyní vášnivě debatuje, šířen přes satelit (jaký?), bude signál stanice nekódovaný?

Ivo Procházka: Program ČT 3 (uvažuje se s oficiálním názvem ČT 24 - pozn.aut.) bude vysílán spolu s našimi ostatními programy z družice Eurobird 1(viz http://www.czech-tv.cz/ct/technika/vysilani.php ). Náplň připravovaného zpravodajského kanálu ČT 3 bude volena tak, aby nemusel být kódován.

Objeví se tento zpravodajský kanál také v paketu UPC Direct?

Ivo Procházka: Není to vyloučené. UPC Direct má trochu jiné postavení než běžná kabelová televize. Zatím zde žádný program ČT nabízen není. Některá jednání na toto téma již proběhla, zatím bez konkrétních závěrů.

Objeví se programy ČT 1 a ČT 2 v paketu UPC Direct?

Ivo Procházka: I o tom se jedná.

Proč jsou programy ČT 1 a ČT 2 na satelitu kódovány, kromě vybraných zpravodajských pořadů?

Ivo Procházka: Je to z důvodu ochrany autorských práv - ČT má vždy vykoupena práva s omezením na území České republiky. Protože satelitní signál se může šířit i jinam, ČT by příslušné licenční smlouvy porušovala. Kódovaný signál zachytí pouze majitelé kódovacích karet - u nich ověřujeme, že se jedná o plátce televizního poplatku a že signál přijímají na území ČR.



Kdy ČT nabídne vysílání ve formátu 16:9? Půjde jen o vybrané pořady či celodenní vysílání?

Ivo Procházka: Česká televize plánuje oficiální zahájení vysílání ve formátu 16:9 na obou svých stávajících programech v druhém čtvrtletí roku 2005. Podobně, jako je tomu u většiny zahraničních televizí, nepůjde o celodenní vysílání. Bude se jednat o vybrané pořady, jejichž počet samozřejmě postupně poroste. Plnohodnotné vysílání ve formátu 16:9 (s plnou rozlišovací schopností) bude dostupné divákům satelitního paketu DVB-S Czechlink. Pro diváky pozemního analogového vysílání budou širokoúhlé pořady v tomto vysílání automaticky konvertovány do tzv. formátu letterbox. U diváků kabelové televize, bude záviset na tom kterém provozovateli, zda na některém dalším kanálu nabídne svým účastníkům obraz ve formátu 16:9. Lze předpokládat, že se tak stane po zahájení digitálního kabelového vysílání (DVB-C). Každopádně ovšem kabeloví operátoři musí na stávajících kanálech zajistit svým zákazníkům obraz kompatibilní s obrazovkami 4:3, tedy ve formátu letterbox. Po zahájení vysílání pozemního digitálního multiplexu veřejné služby (DVB-T) počítáme i tam s vysíláním ve formátu 16:9.

ČT v roce 2003 začala vysílat ve stereu, uvažujete spuštění vysílání se zvukem v Dolby Digital?

Ivo Procházka: Dolby Digital je formátem, který ČT bude podporovat, a to např. u filmové tvorby, která je již takto finalizovaná. K této podpoře ovšem dojde až po spuštění DVB-T. U satelitního vysílání se s tímto systémem nepočítá.

Radek Pešout





Reklama




Vybrané články