TereBox T2

Hauppage DEC 2000-T - set top box s USB rozhraním

| Tisk

Hauppage DEC 2000-T v praxiNa stránkách parabola.cz byla představena řada set top box od low-endových po hight-endové určené pro příjem digitální terestrické televize. V kategorii stolních DVB-T receiverů zatím nebyl představen žádný přístroj s rozhraním USB, který zajistí nahrání pořadů na hard disk počítače pomocí kabelu USB. Prvním výrobkem s uvedenou výbavou, který máme k dispozici, je model DC 2000-T značky Hauppage.

Charakteristika přístroje
Hauppage DEC 2000-T (dále jen Hauppage) je set top box určený pro příjem volných programů digitální terestrické televize (DVB-T). K dispozici je 1000 programových míst pro televizní a rozhlasové programy. Přístroj má USB port pro záznam pořadů na HDD počítače.

Přední a zadní panel
Na čelním panelu nenalezneme žádná tlačítka ani displej. Je zde pouze dvoubarevná dioda, která informuje o tom, zda je přístroj zapnutý či vypnutý. Na zadním panelu je 1 zásuvka SCART, rozhraní USB, konektor Jack pro připojení sluchátek, RF in a RF out a zásuvka pro připojení externího napájecího 12V zdroje.

Dodávané příslušenství
Spolu s přijímačem Hauppage obdržíme dálkový ovladač včetně baterií, již zmíněný externí napájecí zdroj, propojovací kabely SCART a USB a také uživatelskou příručku. Balení dále obsahuje 2 CD. Na jednom z nich jsou drivery a ovládací program pro možnost záznamu televizních a rozhlasových programů na počítači. Druhé CD obsahuje elektronickou uživatelskou příručku v češtině.

Dálkové ovládání
Dálkový ovladač je v černém provedení a obsahuje nezbytná tlačítka pro ovládání přístroje. V horní části je tlačítko Standby, Mute (potlačení hlasitosti), numerická tlačítka, OK a 4 tlačítka pro pohyb v menu, recall (předchozí program), ESC (posun o úroveň výš v menu), barevná multifunkční tlačítka, Setup (vstup do menu), M (zastavení obrazu) a TV/RADIO (přepínání mezi televizním a rozhlasovým módem).

OSD menu
OSD menu mne nepříjemně překvapilo - je totiž jen pětijazyčné: v angličtině, němčině, turečtině, francouzštině a španělštině. České/slovenské menu chybí. Menu je v světlemodrobílém provedení.

Základní nabídka obsahuje následujících pět položek: Installation menu (1), Scan (2), Program Information (3), List Editor (4) a Software update (5). V submenu (1) lze nastavit jazyk menu, časovou zónu, možnost automatického nastavení letního času, dobu zobrazování informací na obrazovce, video výstup, formát obrazu, výstupní kanál modulátoru, povolení napájení antény přijímačem a možnost uvedení přístroje do továrního nastavení.

Menu (2) slouží pro vyhledání všech dostupných kanálů v UHF a VHF pásmu. Přístroj nenabízí možnost vložení PIDů. V podmenu (3) získáme veškeré informace o vysílaném multiplexu, tj. číslo předvolby, název kanálu, kanál multiplexu provozovatel, service ID, video PID, audio PID, hrubý a jemný signál a další. List Editor (4) slouží pro přesun či smazání nainstalovaných programů. Submenu (5) obsahuje informace o nainstalovaném firmware v přijímači.

Praktické zkušenosti

Hauppage DEC 2000-T v praxiVyhledávání programů
Na dálkovém ovladači jsem nejprve stikl tlačítko Setup a z nabídky přijímače jsem vybral SCAN - All channels - OK. Spustil jsem proces vyhledávání televizních a rozhlasových programů v pásmu VHF (K5-12) a UHF (K21-69). Při skenování přístroj zobrazoval počet naleznených TV a R programů, hrubý a jemný signál. Celé skenování trvalo zhruba 1,5 minuty. Přístroj nabízí i možnost skenování vybraného kanálu.

Aktualizace software
Po nainstalování programů jsem zjistil, že mi přístroj nenašel všechny televizní programy - jen 7 z nich. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že přístroj má velmi starý firmware z listopadu 2003. Ze stránek prodejce přijímačů jsem nainstaloval nejnovější verzi sw, která byla v době testování přístroje k dispozici (červen 2005). Firmware přístroje se aktualizuje pomocí USB rozhraní. Instalace je velmi jednoduchá a bezproblémová. Všechny potřebné soubory jsou k dispozici na stránkách www.omko.cz . Po nainstalování nového softu jsem provedl nové skenování programů. Přístroj již nalezl všechny stanice, které se z pražských sítí DVB-T dají přijímat.

Teletext
Zajímalo mne, jak si přijímač poradí s teletextem. Dálkový ovladač obsahuje modré tlačítko VT (videotext). Se starou (původní) verzí firmware přijímač zobrazil informaci, že teletext je dostupný jen přes teletextový dekodér. S novou verzí software přístroj na povely neraguje. VBI teletext (přes dekodér teletextu v televizoru) funguje TXT naprosto spolehlivě bez jakýchkoliv problémů.

EPG
Situace s EPG (elektronický programový průvodce) je velmi špatná. EPG se někdy načetlo, většinou ale nikoliv. Při stisknutí tlačítka EPG se zobrazí jen eventy. Název pořadu a informace o něm chybí.

Spolupráce s počítačem
Hauppage se od doposud recenzovaných přijímačů odlišuje. Jde o první stolní receiver, který má rozhraní USB. Můžeme jednoduše nahrávat oblíbené televizní či rozhlasové programy na hard disk počítače. Omezeni jsme jen kapacitou diskového oddílu, který bude vyhrazen pro nainstalovaný program.

Instalace ovladačů
Abychom mohli zaznamenávat pořady na HDD, musíme v první řadě nainstalovat driver. Propojil jsem počítač s přijímačem dodávaným USB kabelem a do CD/DVD mechaniky jsem vložil CDčko se softwarem. Systém si na CD disku našel ovladače, které následně nainstaloval. V dalším kroku bylo zapotřebí nainstalovat ovládací program (setup.exe v rootu disku), který je určen pro nahrávání programů na PC ale i sledování TV a R programů na počítači. Po úspěšné instalaci bylo nutné počítač restartovat.

V první fázi je nutné programy do ovládacího programu v počítači nainstalovat. Podle konfigurace trvá vyhledávání několik desítek sekund až minut. Po skenování programů už jsem mohl začít plně využívat možností ovládacího software. Reprodukce televizních či rozhlasových stanic je vždy společná pro sledování na PC, či na televizoru. Pokud jsem přepnul program v ovládacím software v PC, přepnul se i program na přijímači (a naopak).

Hauppage DEC 2000-T v praxiZáznam a přehrávání pořadů
Vyzkoušel jsem i záznam pořadů. Jde to poměrně jednoduše. Stačí kliknout na bílý bod vlevo dole. Program začne nahrávat do nastaveného adresáře. Soubory jsou s příponou MPG, což znamená, že je lze pak jednoduše přehrávat např. ve Windows Media Playeru či jiném přehrávači multimédií. Soubory pak můžeme i dále zpravovávat obvyklými programy.

Docela mne zajímala i opačná možnost - přehrávání programů na PC přes ovládací program. V nastavení lze dokonce povolit i přehrávání na televizoru! Ano, i opačným směrem mohou "téct" data. Zaznamenané pořady pak můžeme opět sledovat na počítači. Program opět "převezme" jen MPG soubory. Vyzkoušel jsem i jiné soubory zaznamenané ze satelitu a nebyl problém - pouze v případě, pokud byl datový tok příliš velký a USB rozhraní nemělo dost velkou propustnost.

Teletext
I ovládací program podporuje teletext - bohužel, doposud nemá podporu znakové sady pro východní Evropu, takže české znaky jsou zastoupeny symboly. Vzhledem k tomu, že nahrávky jsou "čisté" video a audio soubory, nelze u nich pak zpětně vyvolat teletext.

EPG
I ovládací program podporuje EPG. V tomto případě jsou zkušenosti prakticky stejné s přijímačem, tj. částečná podpora českého EPG, kdy si přijímač nejlépe poradí s EPG u programů multiplexu Českých Radiokomunikací, které používají znakovou sadu ISO-8859-2 (takřka bezchybné až na ž,š,ť).

Závěr
Set top box Hauppage DEC 2000-T je přístroj se základním vybavením určený pro příjem volně vysílaných programů v rámci DVB-T. Předností přístroje je přítomnost USB, kterým můžeme propojit receiver s počítačem. Získáme tím hard diskový přijímač s jednoduchou obsluhou. Značnou nevýhodou přijímače je absence menu v češtině/slovenštině, čímž přístroj ztrácí na hodnotě u řady diváků.

Za zapůjčení popisovaného přístroje k testům tímto děkuji brněnské firmě Omko ( www.omko.cz ).

HODNOCENÍ
+ modulátor
+ možnost záznamu na HDD PC
+ velká citlivost přijímače
+ možnost napájení antény (5 V / 0,03 A)
+ time shift
- chybí české/slovenské menu
- pouze VBI teletext
- pouze na volné programy
- chybí displej

VYBRANÉ TECHNICKÉ PARAMETRY Hauppage DEC 2000-T
* 1000 předvoleb pro TV a R programy
* rozsah vstupních kmitočtů 177,5...226,5 MHz / 470...858 MHz
* vstupní citlivost: -90 dBm až -20 dBm
* demodulace COFDM 2k/8k
* ochranný interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
* modulace: QPSK, 16-QAM, 64-QAM
* video rozlišení: 720 px x 576 řádků
* obrazový formát: 4:3, 16:9
* audio dekódování: MPEG/ Musicam Layer I a II (dual, stereo, joint stereo)
* A/V vstupy: 1x SCART (RGB/S-Video)
* odběr méně jak 20 W (v provozu)
* napájení zdroje 220/24 V / 50/60 Hz
* napájení přijímače 12V
* hmotnost cca 230 g
* rozměry 204 x 148 x 37 mm
* barva přijímače: stříbrně-černá

POŽADAVKY NA POČÍTAČ


* Pentium III - 500 MHz či rychlejší
* min. 64 MB RAM
* Microsoft Windows 98/2000/ME/XP
* volný port USB 1.1
* mechanika CD ROM a zvuková karta
* 1 - 2 GB volného místa na HDD
* DirectDraw kompatibilní grafická karta s hardware Overlay
* příjem DVB-T

Martin Vyleťal

Vybrané články